عمومی

ولاگری؛ پدیده‌ای نو پس از بلاگری!

تا چند سال پیش، راه‌های متفاوتی برای ملاقات با جوانان دنیای بیرون وجود داشت. تلویزیون، روزنامه و… اما مدت هاست که شبکه های اجتماعی همه چیز ما هستند و به عنوان مهم ترین وسیله ارتباطی شناخته می شوند.

شیمیشی پلاس: احتمالاً تا به حال کاربران زیادی را در اینستاگرام و یوتیوب دیده‌اید که محتوای ویدیویی به نام «ولوگ» تولید می‌کنند. وبلاگ هایی که محتوای آنها عمدتاً جزییات سفر، بستن کیف مدرسه، جزئیات جشن تولد و غیره است و معمولاً توسط جوانان ساخته می شود. اما vlog چیست و دقیقا چه کاربردی دارد؟

“vlog” چیست و “vlogger” کیست؟

یک وبلاگ که به عنوان وبلاگ ویدیویی نیز شناخته می شود، ایجاد می شود تا کاربران بتوانند لحظات سرگرم کننده و جالب خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. به طور کلی اینستاگرام و یوتیوب لایو مکان های مناسبی برای تولید و انتشار چنین ویدئوهایی هستند. ولاگر در واقع شخصی است که محتوای ویدیویی ایجاد و ضبط می کند و آن را در پلتفرم های مختلف منتشر می کند. البته ویلاگرها انواع مختلفی دارند. برخی از آنها محتوای فنی می سازند و برخی نیز خودشان جلوی دوربین می روند و آنچه را دوست دارند بیان می کنند.

ویلاگ ها در واقع نسخه به روز شده ویدیوهایی هستند که مردم برای ثبت لحظات خود با دوربین های خانگی استفاده می کنند که در دهه 1980 محبوبیت داشتند، با این تفاوت که مردم این روزها دوست دارند تمام لحظات خود را به سرعت با دیگران به اشتراک بگذارند. انجام دهید و معمولاً آنها را شخصی نمی کنند. . بچه گربه

چرا جوانان وبلاگ ها را دوست دارند؟

یک محقق چینی پس از اینکه متوجه شد جوانان در سراسر جهان به وبلاگ نویسی علاقه دارند، مطالعه ای را در دبیرستانی ترتیب داد و با بسیاری از نوجوانان 16 تا 18 ساله مصاحبه کرد. او 6 سوال ساده طراحی کرد. مثل اینکه می دانید وبلاگ نویسی به چه معناست یا معمولاً چگونه وبلاگ ها را تماشا می کنید؟ نتیجه این بود که 35 درصد از این نوجوانان زمان قابل توجهی در روز خود را صرف تماشای وبلاگ هایی با محتوای سرگرمی می کنند و دلیل آن این است که این یک راه عالی برای گذراندن زمان است!

یکی دیگر از نتایج این مطالعه این بود که بسیاری از جوانان برای ارضای کنجکاوی خود دوست دارند به تماشای وبلاگ های اینترنتی بپردازند. آیا آنها دوست دارند بدانند یک فرد ثروتمند چه می خورد یا چگونه لذت می برد؟ از سوی دیگر، محقق متوجه شد که این جوانان به تماشای وبلاگ علاقه مند هستند و ولوگ ها دارویی است که به آنها لذت می بخشد. حتی یک مرد جوان گفت که تماشای زندگی افراد ثروتمند به او احساس خوشبختی می دهد و به او فضایی برای تصور می دهد.

در این مطالعه، تماشای وبلاگ های مسافرتی، وبلاگ های مد و وبلاگ های سبک زندگی بیشترین محبوبیت را در بین جوانان داشتند.

وبلاگ نویسی  پدیده ای جدید پس از وبلاگ نویسی!

وبلاگ نویسی با جوانان چه می کند؟

شاید با خود فکر کنید که تماشای ویلاگ های کوتاه چند دقیقه ای زمان زیادی نمی برد و صرفا یک سرگرمی خوشایند است، اما محققان معتقدند که نباید عواقب این فست فود سرگرمی را نادیده گرفت; اما این نتایج چیست؟

وبلاگ نویسی نه تنها برای تهیه کننده اعتیادآور است، بلکه با تماشای وبلاگ ها اطلاعاتی به دست می آورید که به زودی فراموش خواهید کرد. در این بین، می توانید وقت خود را صرف چیزی کنید که بازدهی طولانی مدت دارد. در واقع با تماشای vlog ها چیزی یاد نخواهید گرفت و اگر این زمان را صرف مطالعه کتاب کنید، یاد خواهید گرفت و بهره وری بیشتری خواهید داشت.

همچنین ساخت یک وبلاگ و ویروسی شدن آن می تواند به صورت ویروسی در بین گروه های جوان مدارس رواج پیدا کند و رقابتی را برای حضور و غیاب بین آنها ایجاد کند، به گونه ای که فضا از رقابت و حتی مشارکت تحصیلی و دانش آموزان کشیده شود. سمت، که منجر به افت برای جدی خواندن در آنها.

نکته دیگر این است که تماشای مداوم ویلاگ ها نه کمکی به خودشناسی می کند و نه تغییرات مثبت زیادی در زندگی فرد ایجاد می کند. البته نباید از این نکته غافل شد که وبلاگ نویسی مردم را با فرهنگ های مختلف آشنا می کند. از طریق vlog، مردم می توانند فرهنگ کشورهای مختلف را درک کنند و این یکی از اهداف وبلاگ ها است. به نظر می رسد در مقایسه با زمانی که vlog وجود ندارد، شوک های فرهنگی یا موانع کمتری وجود دارد.

هنگامی که یک وبلاگ نویس روزانه وبلاگ می زند و سبک زندگی خود و اینکه در کدام کشور زندگی می کند را نشان می دهد، مردم کشورهای دیگر به راحتی می توانند فرهنگ کشور این وبلاگ نویس را درک کنند. به درک دیگران و درک اخلاق و روحیه آنها کمک می کند.

بودن در مکانی بدون محدودیت

داشتن و ایجاد محتوا در فضای شبکه های اجتماعی بدون نظارت بزرگسالان می تواند برای جوانانی که می خواهند از زندگی روزمره خود محتوا تولید کنند خطرناک باشد. در برابر انواع کامنت ها و پیام ها، حتی اگر آمادگی شنیدن هیچ پیام، انتقاد و نظری در مورد خود نداشته باشید. مانند گرفتن تایید یا انتقاد از ظاهر آنها. فحش می شنوند. تشویق یک عمل یا رفتار غیرقانونی از سوی بینندگان و حتی با بینندگان ناشناس، ارتباطات ناامنی ایجاد می کند.

ولوگ دغدغه های این روزهای جوانان ایرانی

اگر صفحات اینستاگرام فارسی را کمی با دقت دنبال کنید متوجه می شوید که بسیاری از جوانان تصمیم گرفته اند با ساختن وبلاگ های روزانه مخاطبان زیادی برای خود ایجاد کنند و حتی ویدیوهای آنها به صدها هزار در اینستاگرام برسد. نکته جالب در مورد این ویدیوها این است که محتوای خاصی ندارند و بیشتر مطالب مربوط به مسائل روزمره دانش آموزان مانند شستن موها، حضور در مدرسه یا مهمانی و حتی دعوا و برخورد روزانه با آنهاست. همکلاسی ها نکته جالب این است که این وبلاگ نویس جوان سعی می کند در هر ویدیو لباس های متفاوتی بپوشد و به شیوه ای جدید توجه مخاطبان خود را به خود جلب کند. به خصوص کسی که می داند می تواند با جذب طرفداران در همان سن به کسب درآمد ادامه دهد.

“وبلاگ” و ایجاد یک جامعه همفکر

یکی از مزایای وبلاگ نویسی این است که وقتی شروع به تولید محتوا می کنند، جامعه ای از افراد همفکر می سازند. آنها افرادی هستند که به موضوعات مشابه علاقه دارند و به عنوان یک محور گرد هم می آیند و از وبلاگ نویس حمایت می کنند. در نهایت، ایجاد این جامعه از افراد همفکر، فضای فوق العاده ای ایجاد می کند. این نظرات به ارتباط افراد با یکدیگر کمک می کند و وبلاگ نویس نظرات، لایک ها و پیام های بینندگان را بررسی می کند. بنابراین یکی از اهداف یک وبلاگ جمع آوری جامعه همفکر است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا