ورق استیل نازک چیست؟

ورق استیل نازک چیست؟

ورق فولادی نازک یکی از مقاطع فولادی با ضخامت کمتر از یک میلی متر است. این قطعات علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت کششی و سایش بالایی نیز دارند. ورق های فولادی قابل بازیافت هستند و عمر مفید بالایی دارند. سطح صاف و صیقلی این قطعات عامل دیگری در کاربردهای فراوان در زمینه های مختلف است. ورق فولادی ملایم به صورت مات، روشن و صیقلی با استفاده از آلیاژهای فولادی مختلف تولید و عرضه می شود.

وزن، فرآیند تولید، قطعات و غیره عواملی هستند که بر قیمت فولاد ضد زنگ نازک تاثیر می گذارند. این کاغذ در صنایع مختلفی مانند جواهرات، صنایع غذایی، تجهیزات پزشکی و … کاربرد دارد. در این مقاله در مورد مفهوم، انواع و کاربردهای ورق فلزی نازک صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا به سوالات شما پاسخ دهیم.

انواع ورق های نازک

فولاد ضد رطوبت و آب و هوا است. از این ابزار برای تولید پروفیل های فولادی زیادی استفاده می شود که یکی از آنها فولاد نازک است. این مقاطع کمتر از 1 میلی متر ضخامت دارند. در فولاد نورد گرم، ورق سرد نورد می شود تا ضخامت کاهش یابد و به اندازه دلخواه برسد و در نتیجه سختی بیشتر و ظاهری صاف و صیقلی ایجاد شود.

برای ساخت ورق های فولادی نازک از گریدهای مختلف فولاد استفاده می شود. بسته به عناصر موجود در آلیاژ، خواص مکانیکی مانند جوشکاری، سختی و شکل پذیری صفحه تغییر می کند. ورق فلزی نازک مقاومت زیادی در برابر خوردگی دارد و به دو نوع مغناطیسی و غیر مغناطیسی تقسیم می شود.

آهن، کربن، کروم و … عناصر اصلی فولاد هستند. به طور کلی ورق فولادی حاوی 0.30٪ تا 1.75٪ کربن است. مهمترین عامل موثر بر مقاومت در برابر خوردگی ورق، درصد کروم است.

آلیاژ ورق نازک

درصد هر عنصری که یک ورق فولادی را تشکیل می دهد بر نوع و هزینه ورق تاثیر می گذارد. با افزودن کروم و نیکل به ترکیب اولیه این ورق ها، مقاومت به خوردگی افزایش می یابد. اگر مولیبدن به آلیاژ اضافه شود، ورق در برابر خوردگی در محیط های اسیدی مقاومت بیشتری خواهد داشت. با افزایش مقدار کربن، سختی ورق افزایش و نرمی آن کاهش می یابد. انواع مختلفی از ورق های فلزی بسته به ترکیب ورق وجود دارد.

ورق آستنیتی نازک

این نوع غیر مغناطیسی است که شامل فولادهای سری 300 می شود که دارای مقادیر بالای کروم و نیکل و کربن کم هستند. انعطاف پذیری بالا و مقاومت در برابر خوردگی از ویژگی های این نوع صفحات می باشد.

سری 300

پرکاربردترین ورق های فولادی فولاد سری 300 می باشد. غیر مغناطیس بودن، مقاومت در برابر خوردگی، چکش خواری و جوش پذیری از ویژگی های اصلی این گروه است. ورق های فولادی 304، 316 و 305 پروفیل های ساخته شده از آلیاژهای این سری هستند. قیمت ورق فولادی 304 با قیمت سایر گریدهای این سری برابری نمی کند که متاثر از تقاضا و ترکیب شیمیایی است.

ورق سیمبی فریتیک

اینها فولادهای مغناطیسی هستند که نباید در معرض گرما قرار گیرند. ورق فولادی نازک حاوی 30-11٪ کروم و مقدار بسیار کمی نیکل است. البته در برخی موارد حاوی نیکل نیست. این نوع ورق در مواردی که مقاومت در برابر خوردگی بالا مورد نیاز است و در کاربردهای غیر سازه ای مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از بدنه و تزئینات کشتی یکی از این کاربردهاست. فولادهای سری 400 این درجه از ورق را تشکیل می دهند.

عمق 400

آلیاژهای سری 400 درصد دارای محتوای کربن کم و محتوای کروم و مولیبدن بالا هستند. خواص مغناطیسی، جوش پذیری و مقاومت در برابر خوردگی از مهمترین خواص در این دسته هستند. از ورق های آلیاژی این دسته می توان به ورق های فولادی نازک 410، 420 و 430 اشاره کرد. برای یافتن و مقایسه قیمت استیل ورق 430 با انواع دیگر این سری به سایت ایرومارت مراجعه کنید.

ورقه های خشک کن مارتنزیتی نازک

گروهی از فولادهای کروم عملیات حرارتی شده بدون نیکل (یا درصد بسیار کمی از نیکل). این نوع ورق ها سختی و مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند.

ورق استیل نازک چیست؟
ورق استیل نازک چیست؟

خواص و کاربردهای ورق فولادی نازک

ورق فولادی نازک دارای سطح صاف، یکدست، یکنواخت و صیقلی است. ویژگی ها و خواص ویژه این صفحات فولادی دامنه کاربرد این پروفیل ها را گسترش داده است. این ورق ها ضخامت کم و سطح صاف و یکنواختی دارند. ورق استیل از نظر ظاهری نازک، زیبا و براق است. علاوه بر مقاومت بالا در برابر سایش، در برابر خوردگی نیز مقاوم هستند. ورق فولادی نازک دارای استحکام کششی بالایی است. عناصر تشکیل دهنده و کیفیت تولید صفحات فولادی در دستیابی به این ویژگی ها موثر است.

برخی از کاربردهای این محصول عبارتند از:

ساخت قالب برای ساختمان های شهری

طراحی داخلی

سیستم لوله و شیر آب

تولید انواع پمپ های صنعتی

ماشین آلات صنعتی

انواع خودرو و وسایل نقلیه

ساختمان های صنعتی و مخازن

درب سقف و بالابر

کاربرد حفظ دمای صفحات نازک

یکی از نکات مهم در کاربرد ورق های فولادی نازک دمای کاربرد آن است. در دمایی غیر از محدوده کاربرد، ورق خواص خود را از دست می دهد. انواع ورق های فولادی از منفی 200 درجه سانتیگراد تا 1000 درجه سانتیگراد خواص خود را حفظ کرده و از استحکام بالایی برخوردار هستند. در دماهایی غیر از محدوده ذکر شده، نمی توان از این مقاطع استفاده کرد.

ورق فولادی نازک و غیر قابل اشتعال است و مشتریان خاص خود را در این زمینه دارد لذا متقاضیان در این بازار به لیست قیمت ورق فولادی 310 که نوعی ورق نسوز می باشد مراجعه نمایند. برای آشنایی بیشتر با این محصول مقاله ورق فولاد نسوز را مطالعه کنید

عوامل موثر بر قیمت ورق نازک

ابعاد و وزن: ورق فولادی نازک برش خورده و در ابعاد مختلف موجود است. طول، عرض و ضخامت این مقاطع بر قیمت تاثیر می گذارد. در نهایت بخش ها بر حسب وزن به فروش می رسند.

نوع آلیاژ: ماده اولیه تولید ورق فلزی می تواند هر یک از گریدهای فولادی باشد. آلیاژ مورد استفاده در ساخت ورق فلزی؛ ترکیبی متفاوت از سایرین دارد. بنابراین قیمت متفاوت خواهد بود.

نوع سطح: پس از تولید ورق فولادی نازک، فرآیند می تواند ظاهر سطح را تغییر دهد تا سطحی مات، براق یا خراشیده ایجاد کند. هزینه هر یک از این سطوح با سطوح دیگر متفاوت خواهد بود.

کیفیت: یکی دیگر از عوامل مهم کیفیت پروژه است. برند سازنده و فرآیند تولید ویفر بر کیفیت محصول نهایی تاثیر می گذارد. در این مقاله در مورد تولید کنندگان برجسته فولاد ضد زنگ جهان، بهترین مارک های فولادی را کشف کنید.

نرخ دلار: ورق استیل یک محصول وارداتی است. بنابراین نرخ برابری با دلار بر قیمت آن تاثیر می گذارد.

برای خرید و دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید به مهفا مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا