اقتصادیترندهای کسب و کار

هرس پاییزه درختان میوه

با فرا رسیدن پاییز، بسیاری از گیاهان دچار شوک تغییر فصل شده و نیاز مبرم به هرس کردن پیدا می‌کنند. همچنین درختان حیاط شروع به برگریزی می‌کنند و شاخه های خشکشان در معرض شکستگی و آسیب قرار می‌گیرد. اما قبل از اینکه با قیچی باغبانی به فکر هرس کردن گیاهان و درخت ها باشید، بهتر است در این مقاله همراه ما باشید تا با چند نکته مهم در مورد هرس پاییزی آشنا شوید تا از اشتباهاتی که ممکن است در این رابطه پیش بیاید جلوگیری کنید. برای آگاهی از خرید نهال تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

باید ها و نبایدهای هرس کردن درختان در پاییز

چرا پاییز زمان مناسبی برای هرس کردن نیست ؟!

به گفته یکی از متخصصان باغبانی، مایک مک گرات، ” یک قانون اصلی در مورد هرس کردن وجود دارد و آن این است که به هیچ وجه گیاه را در پاییز هرس نکنید.” اما چرا پاییز زمان خوبی برای هرس درختان یا گیاهان نیست ؟!

اگر از هر متخصص باغبانی بپرید که فایده هرس کردن چیست ؟ به طور قطع به شما خواهد گفت که هرس، رشد جدید را در گیاه تشویق می‌کند و فصل پاییز درست شروع زمانی است که گیاه در تلاش است که به خواب برود و نیاز به رشد جدید ندارد. همچنین پاییز شروع فصل سرماست و گیاهی که هرس شده است، زمان کافی برای سفت شدن قبل از اولین یخبندان را ندارد. بنابراین هرس در این زمان از سال باعث ضعیف شدن شدید گیاهان می‌شود.

پس اگر به ظاهر یا سلامتی گیاهان خود اهمیت می‌دهید، باید بدانید که هرس پاییزی به منظور رشد بیشتر، تمام کارهای سختی که در طول سال برای زیبا کردن منظره‌تان انجام دادید را هدر می‌دهد و به زبان ساده تر برای گیاهان  فاجعه‌بار است. بنابراین اگر می‌توانید، صبر کنید تا همه برگ ها بریزند و به درختان و درختچه ها اجازه دهید ساختار و استحکام بهتری داشته باشند تا زمستان را تا بهار آینده بدون هیچ آسیبی طی کنند.

هرس در پاییز

گیاهان خشک شده در پاییز را چه زمانی هرس کنیم ؟!

طبق تحقیقات پالیز نهال میاندوآب، بهتر است هرس کردن درختان را اوایل پاییز شروع نکنید و برای یک یا دو ماه دیگر کنار بگذارید تا گیاهان کاملاً به خواب بروند. هنگامی که خواب به پایان رسید، می‌توانید درختان و درختچه ها را پس از ریزش همه برگ ها هرس کنید. هرس در زمان مناسب سال برای درختچه‌های گلدار یا درختان میوه به گیاهان کمک می‌کند تا زمانی که بهار دوباره شروع شد، گل و میوه بیشتری تولید کنند.

همچنین باید توجه کنید که اگر هوای بیرون مرطوب باشد، هرس توصیه نمی‌شود. زیرا آب و هوای مرطوب علاوه بر اینکه میکروب‌ها را به رشد سریع‌تر تشویق می‌کند، گیاه را در معرض خطر بسیاری از بیماری‌ها نیز قرار خواهد داد. یک شرایط ایده آل برای هرس، موقعیت خشک و آفتابی است که بریدگی تمیز باشد و زخم بتواند به درستی بهبود یابد.

هرس درخت در پاییز

یک استثناء برای هرس در پاییز

بنابر نکات گفته شده در بالا، هر هرس عمده ای که برای گیاهتان در نظر دارید را باید در اواخر زمستان تا اوایل بهار انجام دهید، یعنی زمانی که زخم سریعتر بهبود یابد و گیاه زمان برای رشد داشته باشد. با این حال، یک استثناء از قاعده کلی در مورد هرس در پاییز وجود دارد. در پاییز می‌توانید هر چوب مرده، بیمار و آسیب‌دیده را هرس کنید، مانند یک شاخه بزرگ از درختی که خم شده است و ممکن است برای شما یا خانه‌تان خطرناک باشد.

در پاییز چه کاری برای گیاه انجام دهیم ؟

کاری که می توانید و باید در پاییز انجام دهید این است که توجه خود را بر روی تمیز کردن و چیدن برگ ها متمرکز کنید، آنها را از روی چمن و خاک گیاه بردارید و مالچ پاشی را آغاز کنید، به گونه ای که در طول ماه های زمستان یک بستر محافظ داشته باشند. همچنین می‌توانید به اصلاح خاک فکر کنید تا در بهار یک گیاه سالم و شاداب داشته باشید. علاوه بر این، شکوفه های بهاری را می توان در پاییز و پس از پایان گلدهی هرس کرد.

بهترین زمان هرس درختان

روش هرس کردن

مزیت هرس در این است که به هوا و نور خورشید اجازه می‌دهد تا از میان شاخ و برگ درختان و درختچه ها عبور کند، بنابراین مهم است که ابتدا روی حذف شاخه های مرده یا در حال مرگ تمرکز کنید. همچنین باید زمانی که شاخه ها در حال افتادن یا عبور از یکدیگر هستند، شاخه های کوچکتر و ضعیف تر را از بین ببرید. برداشتن شاخه‌های آویزان پایین درختچه ها که با تردد پاها یا ماشین‌های چمن‌زنی تداخل دارند و هر شاخه‌ای که به صورت عمودی رشد می‌کند و ممکن است به دیوارهای ساختمان آسیب برساند ضروری است. همیشه سعی کاگر فکر می کنید چه موقع درختان میوه خود را هرس کنید، پاسخ به این سؤال به اهداف شما بستگی دارد. آیا می خواهید اندازه یک درخت پرانرژی را کاهش دهید؟ یا آیا می خواهید یک درخت میوه جوان را ترغیب کنید تا سریع تر رشد کند؟ هرس صحیح درخت میوه، در زمان مناسب سال، می تواند به شما در دستیابی به این اهداف کمک کند.
اگر نمی دانید در چه فصلی باید درختان خود را هرس کنید، پاسخ به سوالات زیر به شما کمک خواهند کرد:
1- آیا درخت شما در حال حاضر خیلی بلند است و به راحتی نمی توانید برداشت کنید؟
هرس درختان بزرگ مانند درختان گیلاس بزرگ به منظور کاهش اندازه آن ها را در اوایل بهار در نظر بگیرید.
2- آیا می خواهید درخت جوان یا تازه کاشته شده شما سریع تر رشد کند یا فقط یک درخت ریشه لخت کاشته اید؟ برای تحریک رشد شدید می توانید در اواخر زمستان هرس کنید.
درنتیجه هرس زمستانه برای درختان جوان مفید است زیرا رشد شدیدی را ایجاد می کند. اگر می خواهید درختان میوه خود را کوچک نگه دارید، هرس تابستانه بهتر است.

فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که باید در انتخاب زمان هرس درختان میوه به خاطر بسپارید.
آیا درخت شما بیمار است؟ آیا برخی از شاخه ها شکسته شده است؟ آیا درخت شما میوه های بی کیفیت زیادی تولید می کند؟ آیا در یک آب وهوای بسیار سرد زندگی می کنید که هرس اواخر تابستان و پاییز می تواند خطرناک باشد؟


نوکاریز | هرس درخت میوه به عنوان مدیریت انرژی :

به طورکلی، هرس درختان میوه در زمستان باعث رشد شدید می شود درحالی که هرس تابستان سرعت رشد را کاهش می دهد؛ اما چرا این طور است؟ این مربوط به چرخه فصلی انرژی درخت شما است. هرس درخت میوه در زمان مناسب سال انجام می شود و به تولیدکنندگان کمک می کند انرژی درختان میوه خود را مدیریت کنند.


نوکاریز | هرس درخت میوه در زمستان :

در پاییز، درختان میوه انرژی برگ های سرسبز خود را برای ذخیره سازی زمستان به سیستم ریشه ای می رسانند. وقتی انرژی از برگ ها خارج شد، برگ ها زرد و قهوه ای می شوند و از روی درخت می ریزند.
درختان میوه در ماه های زمستان به سختی رشد می کنند (ریشه های آن ها همچنان رشد می کنند، اما صحبت در مورد رشد شاخ وبرگ است) بنابراین، درخت شما فقط درصد کمی از مواد مغذی ذخیره شده خود را برای زنده نگه داشتنش در طول زمستان استفاده خواهد کرد. بیشتر انرژی باقیمانده برای فصل بهار، هنگامی که درختان میوه از خواب خارج می شوند، ذخیره می شود. جوانه های آن ها باز می شوند و درختان برای تحریک شکوفه دهی، تولید برگ، شاخه و رشد ریشه به انرژی ذخیره شده خود نیاز دارند.


نوکاریز | زمان مناسب برای هرس درختان میوه در زمستان :

هرس زمستانی خارق العاده است زیرا درخت در خواب زمستانی و بدون برگ، گل و میوه است. این بدان معناست که دیدن ساختار درخت و تصمیم گیری در مورد برش زدن آسان خواهد بود. با این حال، برخی از باغداران از هرس درختان میوه در اوایل زمستان اجتناب می کنند ، زیرا در اوایل زمستان رشد شاخه به حداقل می رسد و درخت نمی تواند زخم های ناشی از برش های هرس را التیام بخشد. بااین حال، اواخر زمستان زمان بسیار خوبی برای هرس درختان است. شما می توانید ساختار درخت خود را به راحتی مشاهده کنید و مطمئن باشید که با رسیدن به فصل بهار درخت شما به زودی می تواند آن زخم ها را التیام بخشد.


نوکاریز | تحریک رشد با هرس زمستانی :

هنگامی که درخت خود را در اواخر زمستان یا اوایل بهار هرس می کنید، رشد در درخت تحریک می شود. زیرا درحالی که شاخه های بدون کیفیت را حذف و بهترین شاخه ها را برای نگهداری انتخاب می کنید. این بدان معنی است که هنگامی که بهار فرامی رسد، درخت انرژی خود را برای رشد شاخه های بی کیفیت هدر نمی دهد و انرژی را برای رشد بهترین شاخه ها متمرکز می کند.
به عنوان مثال اگر درخت میوه شما ۱۰۰ شاخه دارد ، بنابراین نیاز است هر یک از این شاخه ها رشد کنند وهر شاخه سهم کمی از انرژی ذخیره شده را به دست بیاورد . اما پس از هرس ، درخت شما فقط ۷۵ شاخه خواهد داشت و هر شاخه سهم بیشتری از این انرژی را به خود اختصاص می دهد تا بتواند رشد بهتری داشته باشد و میوه ای با کیفیت بهتر تولید کند.


نوکاریز | هرس درخت میوه در بهار :

با نزدیک شدن فصل بهار، روزها طولانی تر و هوا گرم تر می شود و درخت شما از خواب خارج می شود. درخت در ریشه های خود انرژی یا قندهای ذخیره شده شگفت انگیزی دارد که از آن ها برای تقویت رشد در بهار استفاده خواهد کرد. جوانه های درخت شما باز می شوند و برگ ها، شکوفه ها، میوه های کوچک و شاخه های جدید به وجود می آیند.


نوکاریز | زمان مناسب برای هرس درختان در بهار :

بعضی از باغداران دوست دارند پس از باز شدن جوانه های درخت و ظهور شکوفه ها و برگ ها، در بهار درخت را هرس کنند. مزیت هرس در این زمان این است که شما می توانید شاخه هایی را که در زمستان دوام نیاوردند شناسایی و حذف کنید. این امر مخصوصاً در مورد کسانی که درختان میوه حساس مانند هلو یا زردآلو می کارند بسیار صدق می کند.
هرس در بهار، به اندازه هرس در اواخر زمستان، درختان را به رشد ترغیب نمی کند. به این دلیل که درخت قبلاً مقداری از انرژی ذخیره شده خود را برای تولید برگ، شکوفه دادن و رشد شاخه های مختلف خود، قبل از هرس استفاده کرده است. اگر می خواهید درخت بزرگ شما جمع و جورتر شود، بهار زمان خوبی برای هرس یک درخت میوه بزرگ است.


نوکاریز | هرس درخت میوه در تابستان :

هنگامی که رشد درخت در بهار کاهش یافته و مواد مغذی ذخیره شده به پایان رسید، درخت شما می تواند از بقیه تابستان برای ذخیره مجدد مواد مغذی خود استفاده کند. درخت شما اکنون به طور کامل برگ داده و از طریق فتوسنتز انرژی تولید می کند و مقداری از آن را برای تأمین رشد در تابستان استفاده خواهد کرد. انرژی باقیمانده در نهایت در زمستان، زمانی که چرخه دوباره شروع می شود، به ریشه ها جذب می شود.


نوکاریز | زمان مناسب برای هرس درختان در تابستان :

هرس در تابستان فواید زیادی دارد. ازآنجا که درخت شما ذخیره انرژی ندارد و در نتیجه با هرس تابستانه می توان از رشد بیش از حد مخصوصا در درختان خاص جلوگیری کرد، بنابراین این امر می تواند به شما در کاهش اندازه یک درخت بزرگ کمک کند. انتخاب های عالی برای هرس بهاره یا تابستانه شامل درختان گیلاس با شدت رشد بالا هستند که اگر به حال خود رها شوند می توانند تا سه طبقه رشد کنند!
حتی اگر هرس اولیه شما در زمستان یا اوایل بهار انجام شده باشد، می توانید هرس را در تابستان ادامه دهید. این زمان برای ازبین بردن شاخه های جدیدی است که شکسته، متقاطع (و روی هم ساییده می شوند) یا بیمار هستند.


نوکاریز | هرس درخت میوه در پاییز :

پس از تابش شدید آفتاب در تابستان، درخت شما مقدار زیادی غذا برای خود تولید کرده است. این کار را از طریق فتوسنتز انجام می دهد: فرایندی که درخت شما نور خورشید را به قندهایی تبدیل می کند که در برگ ها ذخیره می شوند. با خنک شدن هوا، درخت با انتقال این قندها به داخل ریشه های خود برای ذخیره سازی زمستان، برای خواب آماده می شود.
چرا هرس درخت میوه در پاییز عاقلانه نیست ؟
هرس پاییزه ایده خوبی نیست؛ به این دلیل که هروقت شاخه ای از درخت را قطع کنید، شما یک زخم هرس ایجاد می کنید و در پاییز، رشد کند شده است و ممکن است درخت قادر به ترمیم جای زخم نباشد.


نوکاریز | هرس درختان میوه بیمار :

آیا از خود می پرسید چه زمانی درختان میوه ای را که بیمار هستند هرس کنید؟
در واقع می توانید این کار را در هر زمان از سال انجام دهید. در زمستان، معمولاً مشاهده مشکلات بیماری آسان تر است، زیرا شاخه های درخت شما برهنه هستند. بااین حال، ممکن است تصمیم بگیرید تا اواخر زمستان صبر کنید تا اطمینان حاصل کنید که پس از آن زخم به سرعت بهبود می یابد. همچنین، بیشتر بیماری ها در ماه های زمستان خاموش هستند؛ اما اگر در زمستان یا تابستان شاخه ای بیمار را مشاهده کردید، معمولاً بهتر است آن را از بین ببرید تا بیماری (مانند گره سیاه، شانکر یا آتشک) در داخل درخت و به درختان همسایه سرایت نکند.
نکته مهم این است که بتوانید مشکل بیماری را شناسایی کنید، بدانید که آیا هرس یک روش درمانی مؤثر است و بدانید که چه مقدار از شاخه را برای درمان بیماری قطع و هرس کنید.


نوکاریز | نحوه هرس درختان میوه :

هرس یک قسمت اساسی در مراقبت از درختان میوه است، اما اگر درخت میوه خود را به درستی هرس نکنید، می توانید بیش از اینکه به آن کمک کنید به آن صدمه بزنید؛ بنابراین، اکنون که می دانید چه زمان درختان میوه را هرس کنید، مهم است که یاد بگیرید چگونه درخت خود را هرس کنید. نکته مهم در جذاب و پربار نگه داشتن درختان میوه، هرس سالانه است. نگران نباشید، هرس، جراحی مغز نیست که قادر به انجام آن نباشید.
اکثر متخصصان باغبانی ممکن است به شما بگویند که میوه های مختلف به روش های مختلف هرس می شوند که تا حدی درست است، اما یک فرایند ساده سه مرحله ای وجود دارد که برای اکثر قریب به اتفاق درختان میوه مفید است.
در خارج از مناطق استوایی، بیشتر ما با درختان میوه دانه دار مانند (سیب، گلابی و به) یا میوه های هسته دار (هلو، گیلاس، زردآلو، آلو و…) سروکار داریم. این روش سه مرحله ای برای هر دو گروه جواب می دهد. هر چند هرس تابستان برای درختان مضر نیست، اما هرس در زمستان کار را آسان می کند و درخت بدون شاخ و برگ است و شما واقعاً می توانید ببینید که چه کاری انجام می دهید.
مرحله ۱: تمیزکردن :
با هرس کردن هرگونه چوبی که مرده، آسیب دیده یا بیمار باشد شروع کنید. آیا جوانه از پایه درخت نشأت گرفته است؟ در این صورت، آن ها را حذف کنید – زیرا ازنظر فنی آن ها ” مکنده ” نامیده می شوند و منشأ آن ها از پایه است نه از پیوندک که شاخه های میوه دهنده از آن نشأت می گیرند.
در مورد جوانه های مستقیم مشکوک که از برخی شاخه های اصلی رشد می کنند چطور؟ این شاخه های قائم و کاملاً عمودی نیز باید حذف شوند.
همه این مراحل هرس پاک کننده بود. مهم است که شاخه ها را به سمت اندام بزرگ تری که از آن رشد می کنند هرس کنید و شاخه ها را از ته هرس کنید و نگذارید مقداری از ته آن (ناخنک یا مهمیز) باقی بماند؛ زیرا اگر شاخه ها را از ته قطع نکنید، این محل به دلیل رشد نکردن پس از مدتی می میرد و پوسیده می شود و به مکانی برای ورود آفات و بیماری ها تبدیل می شود.
مرحله ۲: تنک کردن :
هدف از تنک کردن، ورود نور و هوا به داخل سایبان است که باعث افزایش تولید میوه و کاهش مشکلات آفات و بیماری ها می شود.
ابتدا شاخه هایی را که به سمت پایین، به سمت مرکز درخت یا مسیرهایی با شاخه های دیگر، عبور می کنند، حذف کنید. هنگامی که این ها را هرس کردید، عقب بایستید و نگاهی بیندازید. هدف این است که شاخه هایی بافاصله یکسان و به شکلی دلپذیر، مانند فراکتال از مرکز بیرون بیایند.
آیا مکان هایی را مشاهده می کنید که چندین شاخه با یکدیگر رقابت کنند. به عنوان مثال ممکن است دو یا چند شاخه از یک نقطه منشعب شوند و با یک زاویه کم با همدیگر رشد کنند، یا از نقاط مختلف اما به صورت موازی، یکی معلق بر روی دیگری قرار دارد. در این صورت، شاخه ها را به جز یک شاخه تنک کرده و سالم ترین شاخه با بهترین شکل زاویه را نگه دارید (تقریباً زاویه ساعت ۲ یا ۱۰ از مرکز درخت). زاویه های بازتر می توانند هنگام میوه و باردهی سنگین شده و شکسته شوند و زاویه های بسته تر منجر به بوته ای و بلند شدن بیش ازحد شاخه ها می شود و در این شاخه ها میوه ها برای برداشت بیش ازحد بالا هستند.
در مرحله بعدی، تنک کردن درخت را ادامه دهید تا فضای خوب بین ۶ تا ۱۲ اینچ در اطراف هر شاخه وجود داشته باشد. هرچه شاخه ها کوچک تر باشند، می توانند به یکدیگر نزدیک تر باشند؛ مانند هرس تمیزکننده تمام هرس های تنک کننده باید با شاخه تراز باشند.
مرحله ۳: سرزنی درخت (برگشت به عقب) :
آخرین مرحله آسان ترین مرحله است – شما در اصل درخت را کوتاه می کنید. ایده این است که بیرونی ترین قسمت درخت را هرس کنید تا شاخه ها به جای رشد طولانی و باریک، کوتاه تر و ضخیم شوند. این باعث می شود که شاخه ها زیر وزن میوه نشکنند، اما میوه شناسان به شما می گویند که این عمل همچنین باعث می شود هورمون های رشد کمتری در تاج درخت فعال شوند و باعث ایجاد درختان کوچک تر و پربارتر شود.
سرزنی درخت به معنی قطع ۲۰ تا ۳۰ درصد از رشد سال گذشته است. شما می توانید رشد سال گذشته را از رشد دو سال قبل با حلقه چروک پوست که هر ساقه را محاصره کرده تشخیص دهید. بسته به قدرت درخت، این ممکن است از دو اینچ (۵ سانتیمتر) تا ۴ فوت (۱۲۱ سانتیمتر) از نوک هر شاخه به عقب باشد.
برخلاف مراحل قبلی، این برش ها به نوعی در هر شاخه انجام می شوند. محل دقیق برش نیز مهم است. هر شاخه را در نقطه ای به اندازه یک چهارم اینچ بالاتر از جوانه هرس کنید و رو به جهتی باشد که می خواهید آن شاخه در سال آینده رشد کند. به عنوان مثال، اگر شاخه دیگری در نزدیکی سمت چپ وجود دارد، هرس را به یک جوانه سمت راست شاخه برگردانید.


نوکاریز | نکات هرس :

قیچی های تیز برش های تمیز و آسان را ایجاد می کنند . به عنوان یک معیار پیشگیری از بیماری، تیغه های قیچی هرس خود را به مدت ۳۰ ثانیه در محلول الکل ایزوپروپیل فرو کنید تا قبل از انجام هرس برای درخت دیگر، آن ها را ضدعفونی کنید.
چوب های هرس شده را از اطراف درخت جمع کرده و آن ها را دور بیندازید ( مخصوصاً اگر حاوی عوامل بیماری زا باشند .)
استفاده از چسب هرس و باغبانی فراموش نشود.

نوکاریز | زمان و مراحل هرس درخت گردو :

هرس در درختان گردو از جمله موارد مهمی است که می تواند علاوه بر تولید محصول به افزایش طول عمر درختان گردو نیز کمک کند. هرس درخت نهال گردو معمولا در 2 زمان انجام می شود.
هرس های درخت گردو به ترتیب هرس باردهی و هرس فرم دهی نام دارند.
هرس فرم دهی که معمولا در اواخر تابستان و شروع فصل سرما انجام می شود قسمت های از درختان که مانع رسیدن نور کافی به نقاط پایین تر می شود و یا تراکم آنها با درختان کناری زیاد است، قطع می گردد.
نوع دیگری از هرس، هرس باردهی نام دارد به صورت عمومی در اواخر زمستان انجام می شود. معمولا این نوع از هرس در درختان گردو هر ساله باید انجام شود تا درختان با آمادگی انرژی کامل به فصل باردهی خود ورود کنند.
مراحل هر دو نوع هرس معمولا به این صورت است که شاخه های جانبی یا چسبیده به تنه اصلی به وسیله قیچی های باغبانی جدا می شوند.
اگر درخت بزرگ و یا سن بیشتری داشته باشد، معمولا از اره های دستی و یا برقی استفاده می شود. بعد از هرس درخت گردو قسمت های هرس شده باید به وسیله محافظی مثل چسب باغبانی پوشیده شود تا آلودگی به درون درختان نفوذ نکنند.


نوکاریز | زمان و مراحل هرس درخت بادام :

بهترین زمان هرس درخت بادام زمانی است که این درختان در خواب زمستانی هستند. این زمان را می توان در یک بازه 4 ماهه و از ابتدای آبان تا اوایل اسفند ماه در نظر بگیریم.
هرس در درختان بادام نیز به منظور افزایش توان آنها برای تولید محصولات بیشتر و با کیفیت تر انجام می شود و همچنین در بیشتر موارد، شاخه و برگ هایی که به بیماری مبتلا شده اند را به وسیله هرس کردن، قطع می کنیم.
جوانه زنی در درختان بادام بسیار است. به منظور فرم دادن به درخت بادام و بر اساس فواصل مشخص طبق الگوی کشت نباید درختان مانع از نور رسانی به درختان دیگر شوند.
به همین دلیل در سال های ابتدایی کشت باید جوانه ها و شاخه های نو را که ممکن است مانع از نور رسانی به درختان دیگر می شوند را قطع نماییم. معمولا در نهال بادام شاخه های اصلی کم می باشد. در نتیجه سایر شاخه ها به عنوان شاخه ی جانبی هستند و می توان انها را هرس کرد.


نوکاریز | زمان و مراحل هرس کردن درخت انگور:

هرس درختان انگور معمولا در زمستان و زمانی که نهال انگور هیچ برگی ندارند انجام می شود. به دلیل تراکم بسیار زیاد شاخ و برگ درخت انگور هرس آنها کمی با دشواری همراه است.
درخت انگور از جمله درختان حساس و به زبان عامیانه زود رنج است. اگر در هرس دقت نشود و شاخه های اصلی به اشتباه قطع گردند، حتی ممکن است موجب خشکیدگی کامل درخت انگور شوند.
به دلیل خطراتی مثل خطر سرما زدگی درختان انگور بهتر است زمان هرس درختان را به اواخر فصل سرما و یخبندان موکول کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که هرس درختان انگور با توجه به نوع درخت انگور و اقلیم جغرافیایی کشت شده در آن می تواند بسیار متفاوت باشد.
نکات مهمی که در مراحل هرس درخت انگور باید در نظر داشته باشید شامل مواردی مثل:
عدم قطع کردن شاخه های اصلی و شاخه های قدیمی تر و حذف جوانه ها و شاخه های غیر سود ده و بدون بار که در اصلاح کشاورزی به آنها شاخه های عقیم گفته می شود، اشاره کرد.


نوکاریز | زمان و مراحل هرس درخت پسته :

همانند سایر درختان ، هرس درختان پسته نیز به 2 منظور کلی انجام می شود که هرس فرم دهی و هرس باردهی نام دارد.
برای هرس نهال پسته باید از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید زیرا هرس غیر اصولی می تواند موجب نابودی درختان شما شود. با توجه به اینکه عمده مواد معدنی و غذایی و همچنین آب مورد نیاز درختان از طریق خاک تامین می گردد، شاخه های پایینی درختان بیشتر رشد می کنند ولی شاخ های بالایی درختان کمتر از بقیه رشد می کنند.
در نتیجه بهتر است شاخه های ابتدایی و نزدیک به خاک را قطع نمایید تا درختان را در قسمت های انتهایی تقویت نماییم. بهتر است بدانید که بهترین زمان هرس درخت پسته اواخر زمستان و اوایل فروردین ماه است.


نوکاریز | زمان و مراحل هرس کردن درختان هلو :

تراکم شاخ و برگ در درخت هلو بسیار زیاد است. به همین دلیل توصیه می شود به منظور تهویه و گردش هوا و همچنین رسیدن نور کافی به سایر نقاط درختان، از هرس فرم دهی هر ساله بهره مند شوید.
بهتر است بدانید که درختان هلو در شیوع بیماری و آفات سرعت بسیار زیادی دارند به همین دلیل کارشناسان کشاورزی توصیه می کنند، شاخه هایی که با سم پاشی بیماری آنها برطرف نمی گردد را هرس نمایید.
بهترین زمان هرس جهت درختان هلو اوایل بهار و اواخر تابستان است. بعد از انجام هرس بهتر است قسمت هرس شده را به چسب باغبانی و یا پارچه ای تمیز بپوشانید زیرا این قسمت ها همانند زخم باز در بدن انسان هستند و خیلی زود بیماری می تواند به آنها ورود کنند.


نوکاریز | زمان و مراحل هرس درختان شلیل :

هرس در درختان شلیل نیز همانند درختان هلو است. عمده هرس در درختان شلیل به منظور برداشتن شاخه های بیمار و قطع آنها صورت می گیرد. زیرا سرعت شیوع بیماری در درخت شلیل بسیار زیاد است.
بهترین زمان هرس برای نهال شلیل اواخر زمستان و بعد از به اتمام رسیدن فصل سرما است. این نکته را فراموش نکنید که زمان گفته شده به صورت عمومی است و برای تمامی درختان شلیل صادق نیست و هر نژادی با توجه به اقلیم خود ممکن است تفاوت هایی در زمان و  نوع هرس داشته باشد.


نوکاریز | زمان و مراحل هرس درخت انجیر :

هرس درخت انجیر به روش های مختلفی انجام می شود که شامل هرس پایه بلند ، هرس بوته ای و هرس باردهی است.
هر کدام از این روش های هرس به درخت انجیر کمک می کند تا تولید محصول و رشد بیشتری داشته باشند.
در هرس نهال انجیر بهتر است شاخه های نزدیک به هم را قطع کرده و همچنین شاخه هایی با زاویه 45 درجه را جدا نماییم. زیرا این شاخه ها مانع از رسیدن هوا ونور کافی به شاخه های بارده می شود.
جمع بندی :
هرس یک قسمت اساسی در مراقبت از درختان میوه است. اگر می خواهید درخت جوان یا تازه کاشته شده شما سریع تر رشد کند برای تحریک رشد شدید می توانید در اواخر زمستان آن را هرس کنید. این بدان معنی است که هنگامی که بهار فرامی رسد، درخت انرژی خود را برای رشد شاخه های بی کیفیت هدر نمی دهد. در عوض، این انرژی را برای رشد بهترین شاخه ها متمرکز می کند.
بعضی از باغداران دوست دارند در بهار درخت را هرس کنند. مزیت هرس در این زمان این است که شما می توانید شاخه هایی را که در زمستان دوام نیاورده اند شناسایی و حذف کنید. این امر مخصوصاً در مورد درختان حساس مانند هلو یا زردآلو بسیار صدق می کند.
هرس پاییزه ایده خوبی نیست. به این دلیل که هروقت شاخه ای از درخت را قطع کنید، شما یک زخم هرس ایجاد می کنید. هرس در فصل رشد مشکلی ندارد چون درخت در طی چند روز با یک لایه سلول محافظ شروع به ترمیم زخم می کند؛ اما در پاییز، رشد کند شده است و ممکن است درخت قادر به ترمیم جای زخم نباشد.
اگر در زمستان یا تابستان شاخه ای بیمار را مشاهده کردید، معمولاً بهتر است آن را از بین ببرید و هرس کنید تا بیماری هایی مثل گره سیاه، شانکر یا آتشک در داخل درخت و به درختان همسایه سرایت نکند.

نید تا ساقه یا بدنه اصلی گیاه را برش ندهید.

حرف آخر

توجه داشته باشید که چیزی که با هرس کردن حذف می‌شود، یکبار دیگر رشد می‌کند و هرس صحیح در زمان مناسب سال باعث تولید گیاه سالم تر و قوی تر برای فصل بعد می‌شود. بنابراین هرس را در زمان و مکان مناسب انجام دهید و از هرس در پاییز اجتناب کنید تا درختان و گیاهان زیباتری در بهار آینده داشته باشید.

هرس پاییزه

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا