عمومی

نرخ تورم چگونه محاسبه می شود؟

به گزارش شیمیشی ،

ایوب فرامرزی ، معاون مرکز آمار ، در مقاله ای در ساعت 6:30 بعد از ظهر در مورد نحوه محاسبه نرخ تورم در مرکز آمار ایران گفت: طرحی در مرکز آمار. دنبال کنید ما این کار را انجام می دهیم ، زیرا 40،000 گزارش می دهیم سالانه از خانه ها بپرسید و از آنها در مورد میزان و تنوع هزینه های خانه خود بپرسید

وی افزود: سپس اطلاعات به دست آمده را تقسیم می کنیم و بر این اساس تعیین خواهیم کرد که در سفر تورم خانگی چه مواردی باید در نظر گرفته شود و سپس وزن و تأثیر هر یک از آنها در حساب ها باشد.

معاون مرکز آمار ایران با اشاره به اینکه این تورم یک تورم میانگین وزنی 12 ماهه است ، گفت: در هزینه ها و درآمد انجام دهید و پس از تقسیم آنها نرخ تورم را مطابق با استاندارد فعلی محاسبه می کنیم.

در ادامه برنامه ، زهرا کاویانی ، اقتصاددان ، درباره تفاوت تورم سالانه ، ماهانه و نقطه به نقطه اظهار داشت: “تورم سالانه مقایسه متوسط ​​قیمت 12 ماه گذشته ، به ویژه قیمت 12 ماه گذشته است. ، و اندازه آن محاسبه می شود. “

وی افزود: تورم نقطه به نقطه یعنی تورمی که نشان می دهد در این ماه سبد کالایی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته چقدر رشد کرده است ؛ رقم فعلی 48.7 است و متوسط ​​قیمت سبد مصرفی در مارس را نشان می دهد در سال 2010 نسبت به مارس 1998 افزایش یافته است.

به گفته این اقتصاددان ، تورم ماهانه همچنین نشان می دهد که قیمت یک مجموعه خاص در مارس 1999 نسبت به فوریه 1999 چقدر افزایش یافته است. این در حال حاضر 1.8 درصد است.
وی افزود: هم اکنون نرخ تورم طبق نقشه هزینه درآمد خانوار مرکز آمار که در سال 95 به ثبت رسیده محاسبه می شود.

دکمه بازگشت به بالا