ترندهای کسب و کارعمومی

مزایای نوشیدن آب

۱۵ تا از فواید نوشیدن آب برای بدن

شنیدن این جمله که آب برای سلامتی شما ضروری است بسیار رایج است. اما چرا؟ این ماده اکثر وزن بدن شما را تشکیل می دهد ، دانستن برای حفظ عملکرد بدن ضروری است و در بسیاری از عملکردهای مهم نقش دارد از جمله:

 • دفع مواد زائد از بدن
 •  تنظیم دمای بدن
 •  کمک به عملکرد مغز

شما بیشتر آب مورد نیاز بدن خود را از نوشیدنی ‌ها دریافت می‌کنید، ولی غذا نیز مقدار کمی از آب مصرفی روزانه شما را تامین می‌ کند، حتی چای نوشیدن هم می تواند آب مورد نیاز بذنتان را تامین کند البته که در مورد اینکه اختلاف نظرهایی وجود دارد که می توانید برای اطلاعات بیشتر مقاله آن را مطالعه کنید.

برای آشنایی بیشتر با روش ‌هایی که آب می ‌تواند به بهبود سلامتی شما کمک کند، به خواندن ادامه دهید.

Benefits of drinking water

فواید خوردن آب برای سلامتی قسمت های مختلف بدن

۱.از فواید نوشیدن آب کمک به سلامت دهان است

آب جزء اصلی بزاق است. همچنین بزاق حاوی مقادیر کمی الکترولیت، مخاط و آنزیم است. که برای تجزیه غذای جامد و حفظ سلامت دهان شما ضروری است. بدن شما به طور کلی با مصرف منظم مایعات بزاق کافی تولید می کند. با این حال، تولید بزاق ممکن است در نتیجه افزایش سن یا برخی داروها یا درمان ها کاهش یابد.
اگر دهان شما خشک تر از حد معمول است و افزایش مصرف آب کمکی به آن نمی کند، به پزشک مراجعه کنید، چرا که هم برای بدن خطرناک می باشد پس به میزان نوشیدن آب در روز باید دقت کنید.

۲.نوشیدن آب دمای بدن شما را تنظیم می کند

هیدراته ماندن برای حفظ دمای بدن شما بسیار مهم است. بدن شما در حین فعالیت بدنی و در محیط های گرم از طریق تعریق آب از دست می دهد. عرق کردن بدن شما را خنک نگه می دارد، اما اگر آب از دست رفته را دوباره پر نکنید، دمای بدن شما افزایش می یابد. این به این دلیل است که بدن شما در هنگام کم آبی، الکترولیت ها و پلاسما را از دست می دهد.
اگر بیش از حد معمول عرق می کنید، حتما مقدار زیادی آب بنوشید تا دچار کم آبی نشوید.

۳.فواید نوشیدن آب برای کبد و کلیه

از بافت ها، نخاع و مفاصل شما محافظت می کند
مصرف آب به روغن کاری و محافظت از مفاصل، نخاع و بافت های بدن شما کمک می کند. این کار به شما کمک می کند از فعالیت بدنی لذت ببرید و ناراحتی ناشی از شرایطی مانند آرتریت را کاهش دهید.

به دفع مواد زائد از طریق تعریق، ادرار و مدفوع کمک می کند
بدن شما از آب برای عرق کردن، ادرار کردن و اجابت مزاج استفاده می کند. عرق دمای بدن را هنگام ورزش یا در دمای گرم تنظیم می کند. بنابراین برای جبران مایعات از دست رفته ناشی از تعریق به آب نیاز دارید.
همچنین برای داشتن مدفوع سالم و جلوگیری از یبوست به آب کافی در سیستم بدن خود نیاز دارید. کلیه های شما برای فیلتر کردن مواد زائد از طریق ادرار نیز نقش مهمی دارند. مصرف آب کافی به جلوگیری از سنگ کلیه و کارایی بهتر کلیه هایتان کمک می کند.

۴.به حداکثر رساندن عملکرد فیزیکی کمک می کند

نوشیدن آب زیاد در طول فعالیت بدنی ضروری است. ورزشکاران ممکن است تا ۶ تا ۱۰ درصد از وزن بدن را در طول فعالیت بدنی تعریق کنند. همچنین هیدراتاسیون بر قدرت و استقامت بدن شما تأثیر می گذارد. اگر در تمرینات استقامتی یا ورزش های پرفشاری مثل بسکتبال شرکت می کنید، ممکن است بیشتر مستعد اثرات کم آبی باشید. اثرات منفی ورزش در گرما بدون آب کافی می تواند شامل شرایط پزشکی جدی مانند کاهش فشار خون و هایپرترمی شود. همچنین کم آبی شدید می تواند باعث تشنج و حتی مرگ شود ، اهمیت کیفیت آب مصرفی روزانه در ورزشکاران بسیار بیشتر می باشد برای جایگزین کردن ان به عنوان آب آشامیدنی میتواند بسیار مهم باشد برای تصمیم درست تر حتما مقاله مربوط به آن و مقاله را مطالعه کنید

۵.فواید نوشیدن آب برای رفع یبوست

خوردن فیبر تنها راه پیشگیری از یبوست نیست. همچنین مهم است که مصرف آب خود را حفظ کنید تا روده شما دارای آب کافی باشد. اگر آب، منیزیم و فیبر کافی مصرف نکنید، ممکن است بیشتر دچار یبوست شوید. اگر از قبل یبوست داشته اید، ممکن است متوجه شوید که نوشیدن آب گازدار و همچنین آب ساده می تواند به کاهش علائم شما کمک کند، اگر نمیدانید آب گازدار یا چیست حتما به مقاله آن سر بزنید.

۶.رابطه نوشیدن آب و هضم غذا

برخلاف آنچه برخی معتقدند، کارشناسان تأیید می کنند که نوشیدن آب قبل، در حین و بعد از غذا به بدن شما کمک می کند تا مواد غذایی را که می خورید راحت تر تجزیه کند. این کار به بدن شما کمک می کند تا غذا را به طور موثرتری هضم کنید و بیشترین بهره را از وعده های غذایی خود ببرید ، کدام بهتر است برای مطالعه کامل این مورد روی لینک کلیک کنید.

تحقیقات نشان می‌ دهد که بدن با تغییرات قوام غذا و محتویات معده، چه جامد و چه مایع بیشتر سازگار است.

۷.نقش خوردن آب و فایده آن در جذب مواد مغذی 

آب علاوه بر کمک به تجزیه غذا، به حل شدن ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی موجود در غذای شما نیز کمک می کند. سپس این اجزا ویتامین را برای استفاده به بقیه بدن شما می رساند.

۸.به کاهش وزن کمک می کند

مطالعات کاهش چربی بدن را با آب آشامیدنی و در دختران دارای اضافه وزن و زنان مرتبط دانسته اند. نوشیدن آب بیشتر در حین رژیم غذایی و ورزش ممکن است به کاهش وزن اضافی کمک کند.

۹.فواید نوشیدن آب برای قلب

آب مواد مغذی مفید و اکسیژن را به کل بدن شما حمل می کند. رسیدن به میزان مصرف روزانه آب گردش خون شما را بهبود می بخشد و تاثیر مثبتی بر سلامت کلی بدن و مخصوصا قلب شما می گذارد.

۱۰.به مبارزه با بیماری ها کمک می کند

نوشیدن آب کافی می تواند به پیشگیری از برخی بیماری های پزشکی کمک کند این بیماری ها شامل:

 • یبوست
  • سنگ کلیه
  • آسم ناشی از ورزش
  • عفونت مجاری ادراری
  • فشار خون

هستند. آب همچنین به شما کمک می کند تا ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی مهم را از مواد غذایی خود جذب کنید، که این کار شانس شما را برای سالم ماندن افزایش می دهد.

۱۱.از فواید نوشیدن آب افزایش انرژی است

نوشیدن آب ممکن است متابولیسم شما را فعال کند. افزایش متابولیسم با تأثیر مثبت بر سطح انرژی همراه است. یک مطالعه نشان داد که نوشیدن ۵۰۰ میلی لیتر آب باعث افزایش ۳۰ درصدی متابولیسم در مردان و زنان می شود. به نظر می رسد که این اثرات بیش از یک ساعت طول بکشد.

۱۲.به عملکرد شناختی کمک می کند

هیدراتاسیون مناسب کلید اصلی ماندن در حالت شناختی بالا است. تحقیقات نشان می دهد که ننوشیدن آب کافی می تواند بر تمرکز، هوشیاری و حافظه کوتاه مدت شما تأثیر منفی بگذارد.

۱۳.به بهبود خلق و خو کمک می کند

عدم دریافت آب کافی نیز می تواند بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارد. کم آبی ممکن است منجر به خستگی و گیجی و همچنین اضطراب شود.

۱۴.به روشن نگه داشتن پوست کمک می کند

مصرف آب کافی به هیدراته نگه داشتن پوست شما کمک می کند و ممکن است تولید کلاژن را تقویت کند. با این حال، مصرف آب به تنهایی برای کاهش اثرات پیری کافی نیست. این فرآیند همچنین با ژن های شما و محافظت کلی در برابر نور خورشید مرتبط است.

۱۵.از کم آبی کلی بدن جلوگیری می کند

نتیجه کمبود آب بدن شماست. و از آنجایی که آب برای بسیاری از عملکردهای بدن ضروری است، کم آبی بدن می تواند بسیار خطرناک باشد.

کم آبی شدید می تواند منجر به تعدادی از عوارض شدید شود، برخی از آنها عبارتند از:

 • تورم در مغز
  • نارسایی کلیه
  • تشنج
  از نوشیدن آب کافی اطمینان حاصل کنید تا آنچه را که از طریق تعریق، ادرار و حرکات روده از دست می رود جبران کنید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید.

چقدر باید آب بنوشید؟

توجه به مقدار آبی که در روز می نوشید برای سلامتی مهم است. اکثر مردم در هنگام تشنگی نوشیدنی می نوشند که به تنظیم مصرف روزانه آب کمک می کند. طبق تحقیقات آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی، مصرف آب عمومی (از همه نوشیدنی ها و غذاها) که نیازهای اکثر مردم را برآورده می کند عبارتند از:

 • حدود ۱۵.۵ فنجان آب (۱۲۵ اونس) در روز برای مردان
  • حدود ۱۱.۵ فنجان (۹۱ اونس) در روز برای زنان

مردم حدود ۲۰ درصد از آب مصرفی روزانه خود را از طریق غذا دریافت می کنند. بقیه به آب آشامیدنی و نوشیدنی های مبتنی بر آب بستگی دارد. بنابراین، مردان در حالت ایده آل حدود ۱۰۰ اونس (۳.۰ لیتر) آب از نوشیدنی ها و زنان حدود ۷۳ اونس (۲.۱۲ لیتر) از نوشیدنی ها مصرف می کنند.
اگر ورزش می‌ کنید یا در مناطق گرم ‌تر زندگی می ‌کنید، باید مصرف آب خود را افزایش دهید تا از کم‌ آبی بدن خود جلوگیری کنید و چه بهتر که از استفاده کنید.
راه های دیگر برای ارزیابی هیدراتاسیون عبارتند از تشنگی و رنگ ادرار. احساس تشنگی نشان می دهد که بدن شما آب کافی دریافت نمی کند. ادرار تیره یا رنگی نشان دهنده کم آبی بدن است. ادرار کم رنگ یا بی رنگ به طور معمول نشان دهنده هیدراتاسیون مناسب است.

جمع بندی فواید نوشیدن آب برای بدن

آب تقریباً برای هر قسمت از بدن شما مهم است. مصرف روزانه توصیه شده نه تنها به شما کمک می کند تا وضعیت فعلی خود را حفظ کنید، بلکه ممکن است سلامت کلی شما را نیز بهبود بخشد. در اینجا چند فاکتور وجود دارد که چگونه می توانید مطمئن شوید که نوشیدنی کافی دارید:

 • هر جا که می روید یک بطری آب معدنی کوچک همراه داشته باشید. به این ترتیب می توانید هر زمان که نیاز باشد، آب بنوشید.
 • میزان مصرف خود را پیگیری کنید. سعی کنید هر روز مقادیر بهینه مصرف کنید، حداقل نصف وزن بدنتان بر حسب اونس.
 • سع کنید تا ظهر به نصف مصرف توصیه شده خود نزدیک شوید. همیشه می توانید حدود یک ساعت قبل از برنامه ریزی برای خواب نوشیدن را تمام کنید.
دکمه بازگشت به بالا