ترندهای کسب و کارعلمی و پزشکی

لمینت دندان طرح لبخند به چه قیمتی انجام میشود

در این مقاله به بررسی آخرین قیمت و هزینه لمینت دندان می پردازیم و توضیح می دهیم که چطور می توان هزینه های این درمان را تا حدی کاهش داد که بار مالی اش شما را اذیت نکند.

لمینت دندان چیست؟

قبل از پرداختن به بحث قیمت و هزینه ، برای آن دسته از کاربرانی که آشنایی زیادی با این درمان ندارند یک تعریف ساده ارائه می دهیم که تا به طور کلی مروری بر این موضوع داشته باشیم.

لمینت دندان در واقع نوعی ونیر دندانپزشکی است. ونیرها (veneers) پوسته های نازکی هستند که برای برطرف کردن عیوب ظاهری دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها با پوشاندن این عیوب، به زیبایی و تا حدی به بهبود عملکرد دندان ها کمک می کنند. از ونیر هایی مانند لمینت دندان به طور گسترده برای اصلاح طرح لبخند استفاده می شود.

لمینت ها لایه های بسیار نازک و همرنگ دندان هستند که بعد از تراش اندک مینای دندانی با کمک قالبی که دندانپزشک از دندان ها میگیرد، در لابراتوار ساخته می شوند. آن ها در دو جلسه و با فاصله 2 تا 3 هفته ای آماده شده و توسط دندانپزشک متخصص نصب می شوند.

عوامل موثر بر هزینه لمینت دندان در سال ۱۴۰۲ چه هستند؟

قیمت لمینت دندان طرح لبخند بر اساس عوامل مختلفی می تواند متفاوت باشد. بیایید نگاهی دقیق به این عوامل بی اندازیم:

کیفیت مواد

کیفیت پرسلن یا سرامیک استفاده شده برای لمینت های شما نقش بسزایی در هزینه کلی دارد. مواد با کیفیت بالا معمولا گران تر هستند اما زیبایی و دوام بالاتری را نیز ارائه می دهند. از آنجا که در ایران لابراتوارهای مختلف کار ساخت لمینت را انجام می دهند، هزینه ها نیز متفاوت خواهد بود. باید در نظر داشت که لابراتوارهای قدیمی، حرفه ای و باتجربه تر که در میان دندانپزشکان شناخته شده و برند هستند، هزینه لمینت بیشتری دریافت می کنند.

پیچیدگی درمان

پیچیدگی مورد خاص شما می تواند بر قیمت و هزینه لمینت شما تاثیر بگذارد. اگر به کارهای دندانپزشکی اضافی مانند کشیدن دندان، کانتور کردن لثه، افزایش طول تاج یا درمان ارتودنسی نیاز دارید، ممکن است هزینه کلی شما پیش از انجام لمینت افزایش یابد. اما اگر سایز دندان مناسب است و در موقعت مرتبی قرار دارد هزینه کمتر خواهد بود زیرا در این صورت نیاز به درمان اضافه وجود نخواهد داشت.

تعداد لمینت ها

تعداد لمینت هایی که نیاز دارید به طرح لبخند شما اضافه شود مستقیماً بر قیمت کلی درمان تأثیر می گذارد. اگر فقط برای چند دندان به صورت محدود به لمینت نیاز دارید، هزینه آن در مقایسه با نصب یک مجموعه کامل لمینت (برای تمام دندان های جلو) کمتر خواهد بود. البته در تعداد بالا معمولا بر روی قیمت و هزینه لمینت دندان تخففیاتی برای شما ارائه خواهد شد.

جایی که درمان انجام می شود

قیمت لمینت دندان در سال 1402 بسته به موقعیت جغرافیایی شما می تواند متفاوت باشد. هزینه های دندانپزشکی در کلان شهرها و مناطق با هزینه زندگی بالاتر (مانند تهران) قاعدتا بیشتر است.

تخصص دندانپزشکی که درمان را انجام می دهد

تجربه و تخصص دندانپزشک شما می تواند بر هزینه لمینت دندان شما تأثیر بگذارد. دندانپزشکان بسیار ماهر و معتبر که تخصص ترمیمی و زیبایی دارند معمولا  هزینه های بیشتری از دندانپزشکان عمومی دریافت می کنند زیرا کار با کیفیت تری ارائه می دهند.

سایر هزینه های مرتبط با لمینت دندان

علاوه بر هزینه خود لمینت های سرامیکی، ممکن است هزینه های اضافی مرتبط با آن ها نیز در نظر گرفته شود. این موارد می تواند شامل مشاوره های دندانپزشکی، تصویربرداری با اشعه ایکس، گرفتن مدل های تشخیصی، در نظر داشتن لمینت های موقت و قرار ملاقات های بعدی باشد.

چطور هزینه لمینت دندان را کاهش دهیم؟

اگر قیمت لمینت دندان سرامیکی برای شما موضوعی نگران کننده است، می توانید با روش هایی اقدام به کاهش هزینه ها کنید! به عنوان مثال بسیاری از کلینیک های دندانپزشکی اقدام به ارائه تخفیف برای تعداد بالای لمینت می کنند و یا برای جذب مراجع تخفیفات ویژه فصلی و مناسبتی ارائه می دهند. شما می توانید با دنبال کردن حساب کاربری کلینیک های مختلف از تخفیفات آن ها برای کاهش هزینه لمینت دندان استفاده کنید.

همچنین برخی از کلینیک ها ممکن است اقدام به قسط بندی هزینه ها کنند. البته مدت زمان قسط قاعدتا نباید خیلی طولانی باشد و معمولا تا زمان آماده شدن و نصب نهایی لمینت ها خواهد بود که آن هم نهایتا تا 1 ماه است.

چند نکته دیگر برای کمک به کاهش قیمت لمینت دندان

اگر بودجه کمی دارید اما همچنان می خواهید لمینت داشته باشید، چند نکته زیر به شما کمک می کند هزینه های درمان را برای خودتان کاهش دهید:

  • درباره چندین دندانپزشک، کلینیک یا مرکز دندانپزشکی مختلف تحقیق کنید و قیمت آنها را با هم مقایسه کنید تا مناسب ترین مرکز را بر اساس بودجه خود پیدا کنید.
  • سفر به شهر یا کشور دیگری را در نظر بگیرید که در آن درمان های دندانپزشکی مانند لمینت دندان ممکن است مقرون به صرفه تر باشد.
  • در مورد هرگونه تخفیف یا تبلیغات موجود پرس و جو کنید.
  • از دندانپزشک خود در مورد درمان های جایگزینی که ممکن است مقرون به صرفه تر از لمینت دندان باشند، پرس و جو کنید.

سوالات متداول درباره هزینه لمینت دندان

لمینت های ارزان و گران هر کدام چقدر دوام دارند؟

شاید لمینت های گرانتر شما را کمی از نظر هزینه به زحمت بی اندازند اما با نگهداری مناسب می توانند دوام بسیار طولانی را برای شما به ارمغان بی آورند. در واقع لمینت های گران تر می توانند بین 10 تا 20 سال دوام داشته باشند اما لمینت های ارزان تر ممکن است طول عمر کمتری داشته باشند.

هزینه لمینت دندان با بیمه چقدر است؟

بیشتر طرح های بیمه دندانپزشکی هزینه درمان های زیبایی مانند لمینت دندان را پوشش نمی دهند. با این حال، همیشه ایده خوبی است که با ارائه دهنده بیمه خود مشورت کنید تا ببینید آیا پوشش یا بازپرداختی برای لمینت ها ارائه می دهد یا خیر.

آیا می توانم فقط برای چند دندان لمینت انجام دهم؟

بله، لمینت های سرامیکی را می توان بر روی یک دندان یا چند دندان بسته به نیاز و هدف شما نصب کرد. دندانپزشک وضعیت شما را ارزیابی می کند و بهترین اقدام ممکن را برای شما توصیه می کند.

نکات پایانی در خصوص هزینه و قیمت لمینت دندان

لمینت های سرامیکی می‌توانند سرمایه‌گذاری فوق‌العاده‌ای برای لبخند شما باشند، اما مهم است که هزینه آن ها و عوامل مختلف تاثیر گذار بر این هزینه را در نظر بگیرید. با درک این عوامل، بررسی گزینه های تامین مالی و یافتن دندانپزشک مناسب، می توانید تصمیمی آگاهانه در مورد تهیه لمینامروزه افراد زیادی قصد ترمیم ظاهر دندان های خود را با روش دارند اما از آنجایی که هیچ چیزی در دنیا رایگان نیست، اغلب افراد ابتدا جویای هزینه لمینت دندان میباشند. “قیمت هر واحد لمینت دندان چقدر است؟،قیمت لمینت دندان طرح لبخند در سال 1402 چند میباشد؟” این ها نمونه هایی از رایج ترین سوالاتی است که متخصصان کلینیک ایرانمهر همه روزه با آنها روبه رو میشوند. به همین خاطر در این مقاله از سایت کلینیک دندانپزشکی ایرانمهر به عواملی که بر روی هزینه هر واحد لمینت تاثیر میگذارند و همچنین ارائه هزینه آن در سال 1402 می پردازیم.

قیمت بهترین لمینت چقدر است؟

بهترین لمینت دندان، روکشی است که در عین ضخامت کم، مقاومت و استحکام بالایی داشته باشد. همچنین عدم نیاز به تراشیدن مینای دندان هم یک مزیت بزرگ برای این درمان به حساب می آید. فراموش نکنید که هر چه ضخامت لمینیت کمتر باشد، ظاهری طبیعی تر و زیباتر خواهد داشت اما این ظرافت نباید مقاومت آن را در برابر ضربه های بیرونی کاهش دهد. با این تفاسیر میتوان نتیجه گرفت که لمینت سرامیکی، لومینیرز و آی پی اس ایمکس بهترین هستند که قیمت آنها نیز بالاتر از سایر مدل ها میباشد. همان طور که در جدول هزینه لمینت دندان مشاهده میکنید، در کلینیک ایرانمهر، قیمت لمینت سوپر لومینیرز از تمام انواع دیگر این روکش بیشتر است.

هزینه انواع لمینت دندان

لمینت دندانی انواع مختلفی دارد، سرامیکی، کامپوزیتی، لومینیرز و لمینت متحرک (اسنپ آن اسمایل) 4 نوع رایج این روش اصلاح خط لبخند میباشد که هر یک هزینه متفاوتی دارند. تمامی عواملی که پیش تر ذکر کردیم که در تعیین قیمت لمینت هر دندان طرح لبخند تاثیر دارند را به خاطر بسپارید و با این ذهنیت هزینه انواع لمینیت را بررسی کنید:

قیمت لمینت سرامیکی

که به آن پرسلین ونیر نیز میگویند، شبیه به پوسته های بسیار نازک شیشه ای و کاملاً همرنگ با دندان ها هستند. این روکش ها از انواع مختلف سرامیک ساخته شده و در برابر تغییر رنگ، ضربه و غیره مقاوم هستند. ظاهر آن ها کاملاً طبیعی است و اگر توسط یک دندانپزشک زیبایی ماهر اجرا شوند با دندان طبیعی تفاوت چندانی ندارند.
قیمت لمینت سرامیکی در مقایسه با نمونه های کامپوزیتی بالاتر بوده و حدودا سه برابر بیشتر است. هزینه هر واحد لمینت سرامیکی با توجه به تعداد دندان ها، کیفیت متریال، برند و کشور سازنده و غیره متفاوت بوده و برای تخمین دقیق تر باید به دندانپزشک مراجعه شود. از جمله انواع لمینت دندان سرامیکی میتوان به IPS EMAX، فلدسپاتیک و لومنیرز اشاره کرد که قیمت آنها در جدول قرار داده شده اما در ادامه به توضیح هزینه انواع لمینت سرامیکی دندان میپردازیم:

  • قیمت لمینت سرامیکی تجاری: لمینت سرامیکی معمولی در لابراتوارهای عادی ساخته می شود، درحالی که برخی دیگر از انواع لمینیت، در لابراتورهای مدرن که تحت اختیار برندهای بسیار مشهور هستند ساخته می شوند. لمینت های سرامیکی تجاری ماندگاری، زیبایی و جنس بهتری نسبت به مدل های معمولی دارند و به همین خاطر از قیمت بالاتری برخوردار هستند.
  • هزینه لمینت ای مکس (E-MAX): یکی از بادوام ترین و زیباترین انواع لمینت دندانی، روکش E-MAX است. لمینت ای مکس از استحکام بسیار بالایی برخوردار بوده و با رعایت نکات مراقبتی بعد از لمینت، بیشتر از 10 سال عمر میکنند. علاوه بر جنس بسیار خوب، لمینت ای مکس، ظرافت، شفافیت و سفیدی دندان طبیعی را دارد و به همین خاطر کسی متوجه این روکش ها نمیشود. با وجود این مزایا، مشخص است که قیمت لمینت هر دندان با روش E-MAX آی پی اس، گران تر از لمینت سرامیکی معمولی باشد.

هزینه لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی یا ونیر کامپوزیت از ترکیب کوارتز، رزین و گلاس ساخته شده و در واقع نوعی پلیمر است. این لمینت دندانی که به کامپوزیت مشهور هستند روی دندان ها قرار گرفته و توسط دندانپزشک شکل داده می شوند. دندانپزشک با ایجاد خط و خطوط و شیار سعی بر آن دارد تا ظاهر دندان کاملاً مشابه با دندان های طبیعی باشد. رنگ کامپوزیت ها نیز تا حد امکان مشابه با دندان های طبیعی انتخاب می شود. در نهایت پس از فرم دهی نوبت به تابش لیزر برای سفت کردن بافت آن می رسد. پس از آن سطح دندان پولیش زده می شود تا ظاهری کاملاً شفاف و درخشان داشته باشد.

هزینه ی لمینت کامپوزیتی بسیار کمتر از نوع سرامیکی است، به همین دلیل طرفداران بیشتری داشته و افراد بسیاری برای افزایش زیبایی ظاهری دندان های خود و طراحی خط لبخندشان از این روش استفاده می کنند. لازم به ذکر است که در این تکنیک نیاز به تراش دندان های طبیعی نیست و دندانپزشک تنها مواد کامپوزیتی را روی سطح دندان می چسباند، اما لازم به ذکر است که طول عمر کمتری دارد و مقاومت آن نیز در برابر تغییر رنگ بسیار پایین تر از لمینت دندان است.

تفاوت قیمت لمینت دندان در ایران و خارج از ایران

شاید با مشاهده هزینه های بالای لمینت تصور کنید که این درمان فقط در داخل ایران گران است اما بهتر است بدانید که خدمات دندانپزشکی در خارج از ایران نیز بسیار گران است به طوری که بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور برای انجام خدمات دندانپزشکی، هزینه بلیط رفت و برگشت را به جان میخرند و به ایران سفر میکنند. قیمت لمینت دندان در آمریکا معمولا بین 1000 تا 2500 دلار به ازای هر واحد میباشد. در حالیکه این هزینه برای لمینیت کامپوزیتی برای هر دندان بین 400 تا 2500 دلار متغیر است.

 

دکمه بازگشت به بالا