ترندهای کسب و کارعمومی

قوانین پشت بام در برج های تجاری و مسکونی چیست؟

قوانین پشت بام ساختمان ها چیست؟ بارها شنیده ایم که در برخی ساختمان ها سر استفاده از پشت بام بین همسایگان دعوا به راه افتاده است! اغلب افرادی که در یک ساختمان زندگی می کنند بر این باورند که حق استفاده از پشت بام را دارند. اما شما هیچ گاه نمی توانید خود را صاحب مطلق پشت بام بدانید. چرا که پشت بام یکی از بخش های مشاع در آپارتمان است و قوانین مخصوص به خود را دارد. قدمت سیستم شوتینگ زباله با قدمت برج های بلند مرتبه یکسان است

قانون پشت بام در آپارتمان {قانون مشاعات پشت بام} | شارژبوک

البته تمام ساکنین یک ساختمان حق استفاده از پشت بام را دارند با این حال این حال آشنایی با قوانین پشت بام ساختمان ها به شما کمک می کند تا زندگی مسالمت آمیز تری با همسایگان خود داشته باشید. برای آشنایی هر چه بیشتر با قوانین پشت بام ساختمان ها در ادامه با ما همراه شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کلیک کنید.

انواع قوانین پشت بام ساختمان ها

تمام همسایه ها حق استفاده از پشت بام را دارند

یکی از مهمترین قوانین پشت بام ساختمان ها که جلوی بسیاری از دعواها را می گیرد این است که همه همسایه ها حق استفاده از پشت بام را دارند. این حق برای همه مساوی است. بنابراین فرقی ندارد آپارتمان شما یک واحد 100 متری یا یک واحد 200 متری است، در طبقه اول زندگی می کنید یا در طبقه بیستم، مستاجر هستید یا مالک آپارتمان هستید.

تمام همسایه ها به یک میزان حق استفاده از پشت بام را دارند. هیچ کدام از همسایه ها بدون نظر دیگران حق ایجاد تغییر در پشت بام را ندارد. اگر قصد راه اندازی یک گاردن کوچک در پشت بام را دارید، اگر قصد نگهداری از حیوانات خانگی در پشت بام را دارید یا می خواهید میز و صندلی های فضای باز در پشت بام بچینید باید از همسایه ها اجازه بگیرید.

پرداخت هزینه های پشت بام به تمام واحدهای گاهی اوقات، افرادی که در یک آپارتمان حضور دارند، ممکن است حقوق یا قوانین مربوط به مشاعات را ندانند و همین مسئله هم باعث شود تا مشکلاتی بین ساکنین پیش آید. استفاده از پشت بام باید طبق اصول خاصی صورت گیرد. بدین صورت نگرانی از بابت پرداخت جریمه یا ایجاد مشکل بین ساکنین وجود نخواهد داشت. اگر می خواهید بدانید که نحوه مدیریت پشت بام توسط مدیر ساختمان چگونه است و چه قوانینی دارد، همراه ما باشید.

پشت بام و مشاعات ساختمان

مشاعات ساختمان، در اصل بخش هایی را شامل می شود که در سند مالکیت از آن نام برده نشده است و مالکیت آن مربوط به هیچ کس نیست؛ از این رو همه به یک اندازه می توانند از آن استفاده کنند. پشت بام نیز یکی از این مشاعات است. قوانین پشت بام در آپارتمان برای استفاده بهتر و بدون مسئله از آن در نظر گرفته شده است.

قوانینی پشت بام در آپارتمان چگونه هستند؟

پشت بام، این روزها کم کم جای خود را از یک مکان سرد و بی روح که برای شستن فرش یا پهن کردن لباس از آن استفاده می کردند، به مکانی زیبا یا همان روف گاردن داده است. البته استفاده از پشت بام باید طبق قوانین مربوط به آن صورت گیرد. برخی از قوانین پشت بام در آپارتمان در ادامه بررسی می شوند.

  • قانون ساخت انباری در پشت بام

داشتن انباری برای اکثر خانه ها لازم و ضروری است. گاهی اوقات به علت کمبود جا، مالکین تصمیم به ساخت انباری در مشاعات یا پشت بام می گیرند. قانون ساخت انباری در پشت بام می گوید که در صورتی تمامی مالکین با این کار موافق باشند، بعد از این که مجوزها از شهرداری دریافت شد، می توان برای ساخت اقدام کرد.

در صورتی که یک یا تمام مالکین در پشت بام بدون مجوز اقدام به ساخت انباری کنند، شهرداری با آن ها برخورد قانونی می کند و باید جریمه ساخت انباری در پشت بام را بپردازند. حتی گاهی اوقات، دستور تخریب انباری داده می شود.

  • ایزوگام و تعمیر پشت بام و قوانینی پشت بام در آپارتمان

ممکن است به این مسئله هم فکر کنید که هزینه ایزوگام پشت بام به عهده کیست یا هزینه هایی که برای تعمیرات مورد نیاز است، توسط کدام واحد باید پرداخت شود؟

در اصل خرابی های پشت بام متوجه ساکنین طبقه آخر است؛ اما با توجه به این که پشت بام جزو مشاعات است، نمی توان گفت که هزینه ایزوگام پشت بام یا سایر هزینه های تعمیر این بخش به عهده این واحدهاست. هزینه های مربوطه باید در هیئت مدیره ساختمان بررسی شده و سهم هر یک از واحدها مشخص شود.

  • زدن آلاچیق در پشت بام و تدارک روف گاردن

همان طور که گفته شد، می توان پشت بام را زیبا و کاربردی کرد و یک روف گاردن دلنشین در آن تدارک دید. زدن آلاچیق در پشت بام نیز می تواند به راحتی یک فضای خاص برای شب نشینی یا دورهمی های مالکین و مهمانان آن ها فراهم کند. اما باید ابتدا قوانین پشت بام در آپارتمان را بررسی کرد. در صورتی که مالکین قصد تدارک روف گاردن یا زدن آلاچیق را داشته باشند، ابتدا باید همه اعضای ساختمان تصمیم گیری کرده و با رای اکثریت این طرح اجرا شود.

  • پشت بام اختصاصی و قوانینی پشت بام در آپارتمان

گاهی اوقات پیش می آید که مالکان مشاعی، بر اساس توافقنامه های کتبی بخش یا تمام پشت بام را به یکی از مالکان واگذار می کنند. مالک جدید حق قفل زدن درب پشت بام را ندارد و این اجازه را ندارد. در اصل قانون پشت بام اختصاصی فقط می تواند به خانه های ویلایی مربوط شود که یک مالک مشخص دارند.

ممکن است برخی از مالکین یا اعضای هیئت مدیره در ساختمان تصور کنند که حق بیشتری نسبت به دیگران برای استفاده از پشت بام یا مشاعات دیگر دارند. اما بهتر است بدانید که همه ساکنین به یک اندازه حق استفاده از این بخش ها را دارند و قوانین پشت بام در آپارتمان هیچ گونه حق پشت بام اختصاصی را به صاحبان آپارتمان ها نداده است.

ممکن است از خود بپرسید آیا فروش پشت بام آپارتمان امکان پذیر است؟ در اصل این نکته اهمیت دارد که فروش پشت بام آپارتمان توسط یکی از مالکین امکان پذیر نیست؛ با این حال اگر تمامی مالکین راضی باشند، می توان به صورت توافقی این کار را انجام داد. البته کسی بدون مجوز شهرداری نمی تواند در پشت بام یا هر جای دیگری ساخت و ساز مسقف در این ناحیه داشته باشد.

  • قوانین پشت بام تجاری و مسکونی

همان طور که قوانین پشت بام مسکونی مشخص است، قوانین پشت بام تجاری نیز وجود دارد. در مجتمع های تجاری نیز پشت بام جزو مشاعات است و یک بخش عمومی محسوب می شود. با این حال ممکن است مالکین برای استفاده تمامی واحدها، قوانینی را بین خود وضع کنند تا استفاده از این بخش برای همه مقدور باشد.

هر چند این کار در مجتمع های تجاری زیادی دیده می شود ولی بر اساس قوانین پشت بام آپارتمان ها خلاف قانون است و نباید ساخت و ساز یا بهره برداری از این بخش انجام شود.حتی برای نصب آنتن باید قوانین پشت بام آپارتمان در نظر گرفته شود و از نصب آنتن هایی که ممکن است مضر باشد، پرهیز کرد.

قوانین پشت بام در آپارتمان اهمیت بالایی دارد تا تمامی ساکنین بتوانند از این بخش از مشاعات بهره ببرند. همچنین هزینه های مربوطه بین همه تقسیم شود. قوانین پشت بام مسکونی و تجاری مربوط به تمامی اعضا است و همین امر هم سبب می شود تا بهره برداری یک یا چند مالک یا اختصاصی کردن آن، غیرقانونی باشد.

استفاده از این فضا برای نصب آنتن، شستن فرش، پهن کردن لباس، ساخت انباری، ساخت آلاچیق و … باید با توافق تمامی مالکین انجام گیرد. اینکه نحوه مدیریت پشت بام توسط مدیر ساختمان چگونه است نیز با توافق و در هیئت مدیره ساختمان تعیین می شود. گروه صنعتی پویان گسترش به شکل تخصصی در زمینه صنعت کانال سازی و تولید انواع لوله های خرطومی فعالیت دارد.

بسیاری از مواقع پشت بام ساختمان نیاز به تعمیرات دارد. بنابراین باید برای تعمیر بخش هایی از پشت بام هزینه شود. گاهی اوقات ساکنین طبقات پایین تر از پرداخت این هزینه امتناع می کنند. این در حالی است که هزینه تعمیرات پشت بام بین تمام واحد ها تقسیم می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کلیک کنید.

اینطور نیست که فقط بالاترین طبقه موظف به پرداخت این هزینه باشد. تمام همسایه ها چه از پشت بام استفاده کنند و چه استفاده ای از پشت بام نداشته باشند باید در این هزینه مشارکت کنند و جزو قوانین پشت بام ساختمان ها به حساب می آید. البته گاهی اوقات ممکن است خسارتی به پشت بام وارد شود که مسئول آن یکی از همسایه ها بوده است. اگر یکی از همسایه ها به پشت بام آسیب رسانده باشد، صفر تا صد هزینه های تعمیرات به عهده او خواهد بود.

آیا ممکن است پشت بام به طور اختصاصی طراحی شود؟

این اتفاق ممکن است گاهی رخ دهد. به عنوان مثال در برج هایی که دارای پنت هاوس هستند، پشت بام به طور اختصاصی در اختیار پنت هاوس قرار می گیرد. البته این موضوع باید در سند ساختمان ذکر شده باشد. در این شرایط مالک پشت بام حق دارد در آن روف گاردن ایجاد کند، استخر طراحی کند، میز و صندلی بچیند، نورپردازی کند و از طرفی تمام هزینه های پشت بام با مالک پنت هاوس می باشد.

آیا مدیر ساختمان حق دارد درب پشت بام را قفل کند؟

پشت بام ساختمان ها معمولا دارای یک درب است که در اغلب مواقع قفل نیست. اما گاهی اوقات ممکن است مدیر ساختمان درب پشت بام را قفل کند. آیا او چنین حقی را دارد؟ خیر. مدیر ساختمان اجازه ندارد که درب پشت بام را قفل کند. پشت بام یک فضای عمومی است و همه حق استفاده از آن را دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کلیک کنید.

بنابراین هر زمان که ساکنین ساختمان کلید پشت بام را از مدیر ساختمان بخواهند، او باید بدون درنگ کلید را به فرد درخواست کننده بدهد. تنها در یک صورت مدیر ساختمان حق دارد از دادن کلید امتناع ورزد. در صورتی که ساکنین شارژ ماهانه را پرداخت نکرده باشند. این مورد نیز بخش مهمی از قوانین پشت بام ساختمان ها به حساب می آید.

آیا می توان در پشت بام ساخت و ساز کرد و یا روف گاردن طراحی نمود؟

برای اینکه بتوانید در پشت بام ساخت و ساز کنید و یا روف گاردن طراحی کنید باید مجوزهای لازم را اخذ نمایید. به عنوان مثال لازم است که قبل از هر چیز از ارگان هایی مانند شهرداری مجوز ساخت و ساز بگیرید. کارشناسان مربوطه بعد از بازدید از محل ساختمان و بازدید از پشت بام با در نظر گرفتن الزامات، مجوز مربوطه را به شما خواهند داد. دقت داشته باشید که هرگونه ساخت و ساز در پشت بام بدون داشتن مجوز قانونی، جرم محسوب می شود.

قوانین پشت بام ساختمانی های تجاری چیست؟

پشت بام ساختمان های تجاری نیز دقیقا قوانین مشابهی با پشت بام ساختمانی های مسکونی دارند. تمام واحدهای تجاری در یک مجتمع تجاری حق استفاده از پشت بام را دارند. هیچ کدام از واحدهای تجاری حق ندارد از پشت بام به عنوان مکانی برای انبار کردن اجناس و کالاهای خود استفاده کند. با این حال اگر تمام ساکنین ساختمان راضی باشند، می توان پشت بام مراکز تجاری را به طور مساوی به انبار کالا تبدیل نمود.

دکمه بازگشت به بالا