قابل توجه مجلس آتی،چرا سوانح در کشور زیاد شده است ! 

متأسفانه تصادفات در کشور ما نسبت به سایر کشورهای دنیا، حداقل کشورهای پیشرفته، جدی تر است. دلایل زیادی وجود دارد که تعداد این موارد در کشور افزایش یافته است که می توان دلایل مختلفی را برشمرد، اما عمده ترین عواملی که می توان به آنها اشاره کرد عبارتند از:

⁃ نداشتن تجربه علمی و عملی در بین طراحان و مدیران جوان
⁃ بی سوادی در بین طراحان و مدیران با وجود داشتن مهارت های علمی بالا زیاد است.
⁃ مواد بی کیفیت و مقاومت کم
⁃ طراحی ساده و عدم چک دوبل توسط تیم های چک مجرب
⁃ بی انگیزگی و بی انگیزگی در بین متولیان و کارگران تاسیسات
⁃ سود طرح های کارگزاری بیشتر از عملیات آنها
⁃ عدم وجود قوانین قوی برای خسارات تبعی و در دسترس بودن راههای فرار از مسئولیت های قانونی تحت عناوین مختلف.

موارد مهم دیگری را می توان به این لیست اضافه کرد، اما آنچه واقعاً در اولویت قرار دارد احتمالاً نداشتن سواد در مرحله طراحی و اجرا، استفاده از مواد بی کیفیت و عدم کنترل و نظارت تیم های حرفه ای و ابزار واقعی است.

متأسفانه از یک سو کیفیت آموزش عالی در دو دهه اخیر کاهش چشمگیری داشته است، اما چاپ اسناد بی کیفیت افزایش یافته است. و از سوی دیگر نظام اداری مجرب بازنشسته شد و نظام جوان با سابقه کمتر جایگزین نیروی کار در کشور شد. مجموعه این دو در کنار مشکلات مالی نیروی کار و بی احتیاطی ناشی از آن و گرانی مواد با کیفیت عملا دست به دست هم داده و بر تعداد تصادفات منجر به فوت، جراحت و خسارات مالی جدی در منطقه افزوده است. . کشور، و متاسفانه، همیشه روزهای دیگر وجود خواهد داشت!

برای کاهش اثرات منفی ذکر شده در مقدمه، یک پیشنهاد بسیار جدی برای نقش آموزش حین کار و استفاده از مشاوران واجد شرایط در کنترل مراحل طراحی و اجرای طرح های کشوری چه ملی و چه خصوصی دارم!

مجموع خسارات مالی و جانی ناشی از چنین حوادثی که هر ساله در کشور اتفاق می‌افتد بسیار مهم است و نیازمند بازنگری جدی در سطح تصویب قوانین جدید در مجلس بویژه در حوزه‌های ساختمانی، صنعتی و آموزش عالی و کنترل است. و نظارت بر میزان کارایی و اثربخشی کشور. .

* معلم نمونه کشوری

دکمه بازگشت به بالا