ترندهای کسب و کارعلمی و پزشکی

عوارض خوابیدن روی شکم

آیا خوابیدن روی شکم بد است؟ پاسخ کوتاه به این پرسش بله است! اگرچه خوابیدن بر روی شکم می تواند خروپف را کاهش دهد و آپنه از بین ببرد، اما آثار بسیار بدی برای کمر و گردن به همراه خواهد داشت. این امر می تواند منجر به بروز حالات ناخوشایند و ناراحتی در طول روز شود. همچنین، اگر بارداری هستید یا به تازگی عمل مینی ابدومینوپلاستی انجام داده اید ، هرگز نباید بر روی شکم بخوابید. در همین ابتدا بدانید خواب بر روی شکم باعث چاقی نمی شود و این پاسخی سریع به سوالی است که بسیاری از شماها می پرسید!

Complications of sleeping on the stomach

آسیب به ستون فقرات

کسانی که بر روی شکم می خوابند درد بسیار زیادی را در معده احساس می کنند. اما باید بدانید که این نوع خوابیدن می تواند باعث بروز درد در گردن، کمر و یا مفاصل شود. در نتیجه، گاهی این درد به حدی زیاد می شود که شما در طول شب بیدار می شود و شب را به سختی می گذارنید.

طبق کلینیک مایو این مدل خوابیدن می تواند بر پشت و ستون فقرات آسیب وارد کند. دلیل اصلی این امر این است که بیشتر وزن بدن به قسمت وسط بدن وارد می شود. فشار در ستون فقرات می تواند به سایر ساختارهای دیگر بدن آسیب وارد کند و همین امر باعث ایجاد گزگز و بی حسی می شود و دائما احساس می کنید برخی از قسمت های بدن شما خواب رفته اند.

آسیب به گردن

وقتی بر روی شکم می خوابید ممکن است بدن در حالت تعادل باشد. اما اگر سر خود را به طرف دیگر بچرخانید، همترازی سر و ستون فقرات شما خارج می شود و همین امر باعث بروز مشکلاتی در گردن می شود. باید بدانید مشکلات معده از اولین مشکلاتی هستند که در اثر خواب روی معده به وجود می آیند و همین امر می تواند توجه شما را از مشکلات و آسیب های دیگر منحرف سازد. این مشکل می تواند به حدی شدید باشد که سبب بروز شود و اعصاب شما را تحریک کند.

آیا روی شکم خوابیدن باعث چاقی می شود؟

پاسخ به این سوال قطعا منفی است! مطالعاتی که تا بدینجا صورت گرفته اند هیچ گونه ارتباطی را میان چاقی و خوابیدن بر روی شکم نشان نداده اند. در نتیجه، شما نباید در مورد این موضوع نگرانی داشته باشید، اما این مدل خوابیدن آسیب های دیگری را در پی خواهد داشت.

عوارض خوابیدن روی شکم در بارداری

اگر در ماه های اولیه بارداری بر روی شکم خود بخوابید، مشکلی برای جنین به وجود نمی آید. اما از سه ماهه دوم بارداری این مدل خوابیدن می تواند به جنین فشار وارد کند. بهتر است بدانید این مدل خوابیدن باعث می شود جریان خون در بدن کاهش پیدا کند و همین موضوع سبب می شود خون و اکسیژن کافی به جنین نرسد. مطالعه ای پزشکی 2012 نشان می دهد که خوابیدن به پهلوی چپ هنگام بارداری می تواند جریان خون سالم را افزایش دهد و سطح اکسیژن مطلوب را برای شما و کودک فراهم کند.

نکات مهم برای خوابید بر روی شکم

اگر تمام زندگی خود را روی شکم خوابیده اید و علیرغم هشدارها  نمی توانید مدل خوابیدن خود را تغییر دهید، در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند از عوارض احتمالی جلوگیری کنید:

  • از بالش نازک استفاده کنید؛ یا کلا بالش استفاده نکنید. هرچه بالش صاف تر باشد، سر و گردن شما زاویه کمتری دارد.
  • زیر لگن خود بالش بگذارید. اینکار به شما کمک می کند تا کمر در وضعیت خنثی تری قرار بگیرد و فشار کمتری به ستون فقرات وارد شود.
  • صبح ها به بدن خود کشش دهید. انجام به شما کمک می کند تا بدنتان در یک راستا قرار گیرد و به عضلات خود را تقویت کنید. قبل از انجام حرکات کششی حتما خود را گرم کنید و ملایم باشید!

آیا خوابیدن روی شکم بد است؟

خوابیدن روی شکم معایب بالقوه ای دارد. از طرفی خوابیدن به شکم فوایدی دارد، مانند کاهش . اما این وضعیت می تواند فشار بر پشت و گردن شما ایجاد کند.  این فشار می تواند منجر به خواب بی کیفیت در شب و درد و درد در صبح شود.

هنگام خوابیدن روی شکم چه اتفاقی می افتد؟

غیر معمول نیست که افراد هنگام صبح با درد از خواب بیدار شوند.  برای برخی، این درد به دلیل آسیب یا مشکل مزمن سلامتی است. برای دیگران، ممکن است به دلیل وضعیت خواب آنها باشد، به خصوص اگر روی شکم بخوابند.

شما ممکن است ستون فقرات خود را در موقعیت نامناسبی تنظیم کنید

بهترین وضعیت خواب، موقعیتی است که از پشتیبانی می کند. وقتی روی شکم می خوابید، به طور طبیعی بالاتنه به دلیل وزن زیاد در عمق تشک فرو می رود.  در نتیجه، پشت شما ممکن است قوس داشته باشد و ستون فقرات شما را از حالت خنثی خارج کند. وقتی ستون فقرات شما در یک راستا نباشد، استرس و فشار را تجربه می کنید.  که ممکن است هنگام بیدار شدن از خواب منجر به درد و خستگی شود.

ممکن است درد کمر، گردن یا شانه را تجربه کنید

خوابیدن روی معده همچنین ممکن است خطر ابتلا به گردن درد را افزایش دهد. وقتی روی شکم می خوابید، برای تنفس باید سر خود را به یک طرف بچرخانید. برای چرخاندن سر نیاز است که گردن خود را بچرخانید، که باعث می شود آن را از راستای بقیه ستون فقرات خود خارج کنید.

علاوه بر درد پشت و گردن، وضعیت بد خواب می تواند عوارض دیگری مانند سردرد و درد شانه یا بازو را در پی داشته باشد.

ممکن است بیشتر به چین و چروک صورت را تجربه کنید

وقتی یک طرف صورت شما به بالش فشار داده می شود، در طول شب پوست شما کشیده و فشرده می شود. در نتیجه، خوابیدن روی شکم می تواند باعث چین و چروک صورت شود.

خطرات خوابیدن روی شکم در دوران بارداری

در سه ماهه اول بارداری، شما می توانید در حالت خواب معمولی خود راحت بخوابید. اما با بزرگ شدن جنین، خوابیدن روی شکم ممکن است ناراحت کننده باشد. این ناراحتی می تواند خواب را مختل کند. با گذشت زمان، خواب با کیفیت پایین، می تواند منجر به کم خوابی شود. محرومیت از خواب در دوران بارداری می تواند خطر ابتلا به زایمان زودرس، زایمان طولانی تر و دردناکتر و افسردگی پس از زایمان را افزایش دهد.

به جای خوابیدن روی معده، به افراد باردار توصیه می کنند به پهلوی چپ بخوابند. این وضعیت فشار را از کبد و همچنین وریدی که خون را از پاها به قلب منتقل می کند، دور می کند.  همچنین جریان خون را در جنین، رحم و کلیه ها بهبود می بخشد. استفاده از بالش بارداری برای حمایت از شکم و جلوگیری بستن پاها می تواند  خواب به پهلو را راحت تر کند.

خوابیدن روی شکم بدترین وضعیت بدنی خواب

اگر روی شکم می خوابید و احساس سفتی یا درد می کنید، ممکن است بخواهید موقعیت خواب جدیدی را امتحان کنید. تحقیقات نشان می دهد که خوابیدن روی شکم بدترین حالت برای کمر است. خوابیدن به پشت یا پهلو به طور قابل توجهی مزایای سلامتی بیشتری خوابیدن روی شکم دارد. به عنوان مثال  یک مطالعه بر روی افرادی که کمردرد دارند نتایج جالب داشت. نتیجه این بود که کسانی که به خوابیدن به پهلو یا پشت روی آورده اند، کمردرد کمتری گزارش کرده اند.

دکمه بازگشت به بالا