ترندهای کسب و کارعمومی

علت افزایش طلا چیست؟

قیمت طلا و سکه را از اواخر سال پیش شروع به حرکت شارپی خود کرد و تقریبا می توان گفت که بیش از 2 برابر شد! حال سوال اینجاست که دلایل افزایش قیمت طلا و سکه چیست و قیمت طلا و سکه به چه عوامل بیرونی وابسته است؟ اگر بدانیم که قیمت طلا و سکه در ایران به چه فاکتورهایی وابسته است، می توانیم با تحلیل فاکتور های موثر در قیمت طلا و سکه، روند حرکتی قیمت سکه و طلا در ایران رو تخمین بزنیم و در صورت صلاحدید برای سرمایه گذاری در طلا و سکه اقدام کنیم. به صورت کلی از دلایل افزایش قیمت طلا و سکه در ایران می توان به افزایش قیمت اونس جهانی طلا و افزایش قیمت دلار اشاره داشته باشیم، ولی نمی توان دلایل افزایش قیمت طلا و سکه را به همین دو فاکتور وابسته دانست و سیاسیت های پولی کشور و دنیا و مواردی از این دست در تعیین قیمت طلا و سکه تأثیرگذار هستند و ما در این مقاله قصد داریم به این سوال که چرا سکه و طلا گران شده است، پاسخ دهیم.

دلایل افزایش قیمت طلا و سکه

در حال حاضر بیشتر کارشناسان و تحلیلگران قیمت طلا و سکه بر این باورند که افزایش قیمت جهانی طلا و قیمت ارز باعث افزایش قیمت طلا و سکه در بازار داخلی شده است که منطقی هم هست. اغلب این افراد معتقدند که افزایش قیمت طلا و سکه موجب ورود تقاضای جدید در بازار نشده است و تنها تقاضایی که در بازار طلا و سکه وجود دارد، مربوط به داد و ستدهای حرفه ای میان فعالان این بازار است.

البته نباید این مورد رو هم دست کم گرفت که بازار بورس در بازارهای مالی ایران، یکه تازی می کند و سرمایه های بیشتر اقشار جامعه را به سمت خود جذب کرده است و همین موضوع را باید دلیلی بر رکود بازار مسکن دانست، ولی همین که امکان خرید و فروش سکه و طلا در بازار بورس فراهم است، به بازار طلا و سکه کمک کرده است که سرمایه های بورسی نیز برای بازار طلا و سکه جذب شود و رونق بورس نتواند اثر بدی در قیمت طلا و سکه در ایران داشته باشد.

موارد تأثیرگذار در افزایش قیمت سکه و طلا

علت اثرپذیری شدید قیمت طلا و سکه نسبت به بازارهای مالی دیگر این است که افراد بر این باورند که در هنگام بروز مشکلات اقتصادی و سیاسی، بهتر است سرمایه خود را به دارایی های مطمئن، مخصوصا طلا تبدیل کنند تا در صورت بروز هرگونه مشکلی، ارزش پول آن ها حفظ گردد و دچار ضرر و زیانی نشوند، پس در نتیجه اتفاقات مختلف اقتصادی و بعضی سیاسی و اجتماعی موجب افزایش تقاضا در بازار طلا و سکه می شود و با افزایش تقاضا برای خرید طلای حقانی، قیمت آن هم به مراتب با افزایش روبرو خواهد شد.

در ادامه قصد داریم به ذکر عوامل تأثیرگذار در قیمت طلا و سکه بپردازیم و ببینیم اثرات اتفاقات اقتصادی، سیاسی و یا اجتماعی در تعیین قیمت طلا و سکه چقدر است:

افزایش قیمت انس جهانی طلا

در اکثر اوقات همزمان با افزایش قیمت طلای جهانی، قیمت سکه بهار آزادی هم روند صعودی به خودش می گیرد که این موضوع نشان از تأثیر مستقیم قیمت طلای جهانی بر بازار طلا و سکه دارد. به صورت کلی قیمت طلا و سکه بهار آزادی معمولا از قیمت طلای جهانی پیروی می کند. محاسبات انجام شده این طور نشان داده است که قیمت طلا و سکه در 81٫3 درصد موارد با تغییرات قیمت انس طلای جهانی هم جهت خواهد بود و در حال حاضر که قیمت جهانی طلا در حال افزایش است، شاهد افزایش قیمت شارپی تر طلا و سکه در ایران هستیم.

افزایش قیمت دلار
بین قیمت طلا و دلار در دنیا رابطه معکوسی وجود دارد، به این صورت که تقویت شاخص دلار آمریکا با کم شدن قیمت طلا همراه است و در شرایطی که دلار روندی نزولی داشته باشد، خرید طلا جذاب تر می شود و قیمت آن افزایش پیدا خواهد کرد. به هر حال در حال حاضر که دلار افزایش چشم گیری نسبت به قیمت پارسال داشته است و تازه اوایل کانال صعودی میان مدت خود قرار گرفته است و با در نظر داشتن قیمت انس جهانی طلا که در حال افزایش است، متاسفانه می توان قیمت هایی به مراتب بالاتری برای سکه و طلا در اواخر امسال در نظر گرفت و روند قیمتی صعودی در نمودارهای طلا و سکه مشهود است.

افزایش نرخ تورم
همان طور که می دانید، نرخ تورم هم ارتباط مستقیمی با قیمت طلا دارد، به این صورت که هر چقدر نرخ تورم زیاد تر شود، علاقه مردم به سرمایه گذاری در بازارهای مالی مطمئنی مثل بازار سکه و طلا بیشتر خواهد شد و به این شکل تقاضا برای خرید طلا زیادر خواهد شد و قیمت آن روند صعودی به خود گرفته و یا اگر در مدار صعودی باشد، رشد بیشتر آن را تضمین می کند. از طرفی با کاهش نرخ تورم، سرمایه گذاری در طلا و سکه به عنوان یک دارایی امن جذابیت خود را از دست داده و در نهایت قیمت سکه و طلا روند نزولی پیدا خواهد کرد.

اما چیزی که مشهود است این است که معمولا نرخ تورم در ایران افزایشی است و تنها درصد واقعی و اعلامی دولت برای تورم است که در سال های مختلف، عدد های گوناگونی بوده است، ولی همیشه تورم مثبت داشتیم و این یعنی از دست رفتن ارزش ریال و جذاب شدن سرمایه گذاری در بازار امنی مانند طلا که همان طور که گفتیم، در افزایش بیشتر قیمت طلا و سکه در ایران بی تأثیر نخواهد بود.

سیاست های مالی ایران و جهان
سیاست های پولی در ایران و جهان شامل مواردی مثل تصمیمات دولت های بزرگ، نرخ بهره کشورهایی مثل آمریکا، تصمیمات فدرال رزرو آمریکا و دیگر نهادهای مالی قدرتمند همین طور افزایش یا کاهش نرخ سود بانکی در کشور و مواردی از این دست است که باعث تغییرات قیمتی طلا و سکه در مقیاس جهانی و داخلی می شود. در واقع اگر نرخ بهره بانک ها کاهش پیدا کند، شاهد افزایش تقاضا در بازار های مالی و سرمایه گذاری افراد و ارگان های مختلف در ایران و کل دنیا خواهیم بود.

افزایش تقاضا برای خرید طلا و سکه

به مانند هر کالای دیگری، عرضه و تقاضا بر قیمت طلا و سکه هم تأثیر چشم گیری دارد. به این صورت که اگر تقاضا برای طلا افزایش یابد، قیمت آن هم به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد و زمانی که عرضه طلا رو به افزایش رفت، قیمت آن کاهش پیدا می کند، ولی با توجه به مواردی که پیش تر گفتیم، در حال حاضر تقاضا برای خرید طلا و سکه به صورت خرد و همین طور کلان افزایش پیدا کرده است و همین مورد رو هم می توان یکی از دلایل افزایش قیمت طلا و سکه به حساب آورد.

افزایش تقاضا برای خرید صندوق های سرمایه گذاری طلا

در واقع صندوق سرمایه گذاری طلا نوعی سرمایه گذاری غیر مستقیم در طلا محسوب می شوند. تأثیر صندوق ها بر قیمت طلا زیاد نیست، ولی خب بی تأثیر هم نیست. به این صورت که هر چقدر تقاضا برای خرید واحد این نوع صندوق ها زیاد شود، قیمت طلا نیز افزایش پیدا خواهد کرد و بالعکس این قضیه نیز صدق می کند. در حال حاضر این عامل را شاید نتوان جزو عوامل اصلی افزایش قیمت طلا و سکه به حساب آورد ولی به هر حال این مورد هم یکی از دلایل افزایش قیمت طلا و سکه است.

بی ثباتی اقتصادی کشور

همان طور که مشخص است، قیمت طلا و سکه با افزایش عدم قطعیت سیاسی و بی ثباتی اقتصادی افزایش پیدا خواهد کرد. گفتنی است که این عامل روانشناختی است و به رفتار سرمایه گذاران بستگی دارد. این مورد هم شاید از عوامل اصلی و اساسی تأثیرات قیمتی طلا و سکه نباشد، ولی بی تأثیر نیز نخواهد بود.

نتیجه گیری و کلام پایانی
چنانچه بخواهیم به بازار سکه و طلا از منظر التهاب آن بپردازیم، باید گفت این التهاب تنها به دو پارامتر که یکی داخلی و دیگری خارجی است، وابسته است. پارامتری مانند افزایش نرخ انس جهانی از 1200 دلار به نزدیک 2000 دلار از بعد خارجی و نرخ ارز و نوسانات آن از بعد داخلی تأثیر مستقیم بر قیمت سکه و طلا در بازار داخلی ایران دارند.

همچنین 5 مورد دیگر هم در کنار این دو مورد مهم گفتیم مانند نرخ تورم، افزایش تقاضا و … که اثراتی به مراتب کم تر از نرخ ارز و قیمت جهانی طلا روی قیمت سکه و طلا در ایران دارند. به صورت کلی از برآیند این 7 مورد می توان به دلایل افزایش قیمت طلا و سکه پی برد و متوجه شد که افزایش قیمت طلا و سکه ماندگار خواهد بود و یا به اصطلاح حباب است و باید منتظر کاهش قیمت طلا و سکه در ایران باشیم.

ذکر این نکته هم الزامیست که با توجه به همه گیری ویروس کرونا در دنیا؛ بورس، نفت و پتروشیمی محدوده شده اند، پس سرمایه های ذخیره شده باید به سمتی حرکت می کرد که از گردش مناسبی برخوردار می بود؛ لذا بهترین کالایی که حتی با یک تلفن می توان آن را خرید و فروش کرد، طلا است و اکثریت سرمایه داران به سمت فعالیت در بازار سکه و طلا حرکت کردند و از دلایل مهم افزایش قیمت انس جهانی طلا می توان به همین ویروس کرونا و محدودیت های حاصل از آن که به حرکت سرمایه داران و سرمایه گذاران به سمت بازار طلا منجر شد، اشاره کرد.

پیش بینی قیمت جهانی طلا در سال 2020

این موضوع به عنوان عامل خارجی، در کنار آشفتگی های بازار ارز، کمبود ارز و ناتوانی در کنترل بازار ارز و به صورت کلی مشکلات ارزی کشور به عنوان عامل داخلی باعث شده اند که قیمت طلا و سکه برای اولین بار به رقم های تاریخی خود دست پیدا کنند و این روند رکوردشکنی همقیمت طلا تحت تاثیر عوامل مختلفی تعیین می شود. بخشی از این عوامل مربوط به شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی داخلی و برخی مربوط به مسائل بین المللی هستند که هر کدام اثر خود را بر قیمت نهایی طلا در بازار اعمال می کنند. از مهم ترین عوامل داخلی، نرخ تورم و از مهم ترین عوامل بین المللی، قیمت دلار را می توان نام برد.

قیمت طلا در بازار همواره در حال نوسان است. یکی از سوالات متداول در بازار طلا این است که چه عواملی بر قیمت نهایی طلا تاثیر گذار هستند و آیا قیمت طلا در بازار داخلی با توجه به قیمت جهانی آن تعیین شده یا عوامل داخلی مربوط به شرایط هر کشور تعیین کننده نهایی هستند. چه کسانی قیمت طلا را مشخص می کنند و آیا این قیمت قابل پیش بینی هست یا خیر.

آگاهی از عوامل موثر در قیمت طلا و  شرایط تاثیرگذار بر قیمت جهانی طلا​، در بازار داخلی و بازار های جهانی به خریداران و سرمایه گذاران در این بازار کمک کرده تا دید بهتری نسبت به ماهیت طلا داشته و پیش بینی معقول تری از نوسانات این بازار داشته باشند و در سرمایه گذاری های خود موفق تر عمل کنند تا بتوانند به سود دهی ناشی از فعالیت در این بازار برسند.

در مقاله پیش رو به بررسی عوامل مختلف تاثیر گذار بر مشخص شدن قیمت طلا و این که چه کسانی در تعیین قیمت این کالا اثر گذار هستند و همچنین تاثیر عوامل بین المللی بر قیمت طلا در بازار های داخلی پرداخته شده است و خوانندگان می توانند با مطالعه مقاله اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنند.

عوامل تاثیر گذار در قیمت طلا

عوامل متعدد داخلی و بین المللی بر قیمت طلا در جوامع موثر هستند. بنابراین نمی توان گفت قیمت طلا به صورت دستوری یا فقط تحت تاثیر یک عامل نوسان می کند و باید دید جامعی از تمام عوامل موثر در قیمت طلا و شرایط تاثیرگذار بر قیمت جهانی طلا داشت. از جمله مهم ترین این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیاست های پولی فدرال رزرو: سیاست های پولی فدرال رزرو که شاید بیشترین تاثیر را در قیمت جهانی طلا داشته باشند به عنوان سیاست هایی شناخته می شوند که با بهره گیری از تئوری هزینه فرصت از سمت بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا اتخاذ می شود. تمامی داده‌ های اقتصادی از جمله گزارش ‌های مربوط به نرخ اشتغال ‌زایی، دستمزد، تولید و همچنین داده‌ های مربوط به رشد تولید نا خالص داخلی بر سیاست‌ های پولی فدرال ‌رزرو تاثیرگذار است که در نهایت قیمت طلا را جهت ‌دهی می‌ کند.

به طور کلی، کاهش نرخ بیکاری، توسعه تولید و رشد تولید نا خالص داخلی بیش از دو درصد در آمریکا، کاهش قیمت طلا را به دنبال دارد. برعکس، افزایش نرخ بیکاری، تضعیف داده‌ های مربوط به بخش تولید و رشد تولید نا خالص داخلی، فدرال‌ رزرو را به سوی سناریو کاهش نرخ بهره سوق می ‌دهد که منجر به افزایش قیمت طلا می ‌شود.

عرضه و تقاضا: عرضه و تقاضا مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت اکثر کالاها و خدمات در جامعه است. بازار طلا هم از این قاعده مستثنی نیست. هنگامی که تقاضا برای طلا زیاد شود قیمت آن افزایش یافته و وقتی عرضه زیاد شده و تقاضا کمتر باشد قیمت آن کاهش خواهد یافت. یکی از  عوامل موثر در قیمت طلا و شرایط تاثیرگذار بر قیمت جهانی طلا​، می باشد.

تورم: تورم جزو  عوامل موثر در قیمت طلا و شرایط تاثیرگذار بر قیمت جهانی طلا بوده و علاوه بر اثر مستقیمی که بر افزایش قیمت کالاها و خدمات دارد موجب شده تا طلا به عنوان یک دارایی امن برای سرمایه گذاری مطرح شده و تقاضای آن زیاد شود، برعکس در صورت کاهش تورم افراد تمایل زیادی به سرمایه گذاری در بازار طلا نخواهند داشت.

نرخ ارز: زمانی که نرخ ارز در جامعه افزایش می یابد با توجه به قیمت جهانی طلا، نرخ طلا هم افزایش می یابد و همچنین تمایل برای سرمایه گذاری در بازار طلا افزایش می یابد. از طرفی قیمت طلا همواره بر اساس نرخ دلار آمریکا محاسبه می شود. نرخ ارز از مهم ترین عوامل موثر در قیمت طلا و شرایط تاثیرگذار بر قیمت جهانی طلا است.

اخبار و حوادث جهانی: در صورت وقوع حوادثی چون سیل و زلزله و جنگ یا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که موجب تغییر در سیاست های فدرال رزرو می شود و سایر مسائل سیاسی جهان قیمت طلا نوسان می کند. بنابراین قیمت طلا دچار عدم قطعیت بوده و همین موضوع بر نوسان بیشتر قیمت طلا تاثیرگذار است.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا: این انتخابات که تاثیر آن جزو مسائل جهانی اثر گذار در بازار های مالی است مرتبط با سیاست های پیشنهادی و مورد نظر هر یک از کاندیدا های ریاست جمهوری است. از طرف دیگر پیروزی هر یک از کاندیدا ها و رویکردی که در مسائل داخلی آمریکا اعمال می کند بر ساختار فدرال رزرو و اتخاذ سیاست های این نهاد و در نهایت تعیین قیمت طلا تاثیر گذار است.

 

چه کسانی قیمت طلا را مشخص می کنند

در ابتدا باید بدانیم طلا در بازارهای جهانی همواره براساس دلار آمریکا قیمت گذاری می‌شود. سابقه تاریخی این قیمت گذاری به پایان جنگ جهانی دوم و توافق کشورها بر ایجاد نظام ارزی بر پایه دلار و طلا بود. در این سیستم با توجه به قدرت بالای سیاسی، نظامی و اقتصادی آمریکا که دو سوم ذخایر طلای جهان را نیز داشت، دلار آمریکا ارز مشترک بین‌ المللی تعریف شد. یعنی کشورها قرار گذاشتند داد و ستد های بین کشوری آن ها با دلار آمریکا انجام شود. پشتوانه این دلار نیز طلای موجود در خزانه آمریکا بود. پس از آن به عنوان یک گزینه برای سرمایه گذاری مطرح شد.

پس از فروپاشی در شرف وقوع نظام مالی آمریکا تغییراتی در این نظام صورت گرفته و دلار به عنوان پول واحد برای داد و ستد مورد تایید قرار گرفت و طلا به عنوان جایگزینی برای ارز در نظر گرفته شد. در بخش قبل به تاثیر سیاست های پولی فدرال رزرو بر قیمت جهانی طلا اشاره شد. فدرال رزرو که بانک مرکزی آمریکاست سیاست های خود را از طریق کمیته بازار باز فدرال رزرو تدوین می کند.

این کمیته متشکل از ۱۲ عضو است که ۷ تن از آن‌ ها برای مدت ۱۴ سال توسط رئیس‌ جمهور ایالات متحده آمریکا منصوب شده و به این ترتیب هر دو سال و در ژانویه یکی از این اعضا که دوره‌ اش به پایان رسیده‌ است جای خود را به کسی می ‌دهد که به پیشنهاد رئیس‌ جمهور و تأیید سنا انتخاب می‌ شود. 5 عضو دیگر شامل رییس فدرال رزرو نیویورک و 4 تن از اعضای فدرال رزرو های مناطق دیگر هستند. به این ترتیب این افراد به طور مستقیم در تدوین سیاست های پولی آمریکا و در نتیجه ارزش دلار و در نهایت قیمت جهانی طلا تاثیرگذار هستند، اما نمی توان گفت قیمت طلا به طور مستقیم توسط این افراد تعیین می شود بلکه پس از تدوین سیاست های فدرال رزرو عوامل دیگری واسطه گری کرده و قیمت نهایی طلا را تشکیل می دهند.

تاثیر قیمت جهانی طلا در بازار ایران

همانطور که گفته شد عوامل متعدد و مختلفی بر روی تاثیرگذار هستند، اما از بین آن ها دو عامل جهانی که می توانند بیشترین تاثیر را بر قیمت طلا داشته باشند، اونس جهانی و قیمت دلار آمریکا است. در بازار بین المللی طلا و دلار رابطه معکوس با هم دارند به این معنی که در اثر بحران های متفاوت مانند همه گیری کرونا یا بحران های سیاسی و مالی در آمریکا قیمت دلار کاهش یافته و تقاضا برای خرید طلا به عنوان سرمایه گذاری افزایش یافته و قیمت طلا هم افزایش می یابد اما در بازار ایران به علت دلایلی چون تحریم و تورم، این رابطه معکوس برقرار نیست و با افزایش ارزش دلار، قیمت طلا هم دچار افزایش می شود.

هنگامی که تحریم جدیدی برای دولت اعمال می شود، درآمد های ارزی دولت کاهش یافته در نتیجه نرخ دلار افزایش می یابد. با کاهش درآمد دولت و ثابت بودن هزینه ها، دولت مجبور به چاپ پول شده که این امر به افت ارزش پول ملی منتهی می شود و در نتیجه ارزش پول ملی در مقابل ارزش دلار کمتر و کمتر می شود.

اونس جهانی هم در حالتی که اقتصاد کشور در شرایط باثباتی نیست نمی تواند به آن شکلی که باید بر قیمت طلا در داخل ایران اثرگذار باشد. در شرایط فعلی حتی قیمت طلا در داخل با اونس جهانی رابطه معکوس داشته و با وجود افت اونس جهانی قیمت طلا در ایران به افزایش بی سابقه خود ادامه داده است. به نظر می رسد اثرگذاری اونس جهانی زمانی اتفاق می افتد که شرایط اقتصادی کشور حداقل برای چند وقت پایدار باشد یعنی یا تحریم ها تا حد خوبی برداشته شود یا دولت بتواند درآمد ارزی داشته باشد. به عبارت دیگر اگر برای چند وقت نرخ دلار باثبات باشد می توان انتظار داشت قیمت طلا با توجه به اونس جهانی حرکت کند.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد جواهر فروشی حقانی در مشهد در کانال تلگرام سرمایه گذاری عضو شوید. 

سوالات متداول

 

1- چه عواملی بر تعیین قیمت طلا در بازار اثر گذار هستند؟

عواملی مانند سیاست های پولی فدرال رزرو و ارزش دلار در سطح بین المللی و عواملی چون عرضه و تقاضا و تورم در سطح داخلی بر تعیین قیمت طلا در بازار اثر گذار بوده که در متن مقاله به توضیح کامل این عوامل و تاثیر آن ها پرداخته شده است.

2- آیا با افزایش قیمت دلار، قیمت طلا هم افزایش می یابد؟

به طور کلی در سطح جهانی قیمت دلار و قیمت طلا رابطه معکوس دارند اما در بازار ایران به دلایل مختلف این رابطه برقرار نیست و با افزایش قیمت دلار، قیمت طلا هم افزایش می یابد که در متن مقاله به طور کامل به توضیح این موضوع پرداخته شده است.

3- چرا قیمت طلا بر اساس قیمت دلار آمریکا مشخص می شود؟

دلیل این موضوع به تصمیمی که در عرصه جهانی برای تبدیل دلار آمریکا به واحدی برای مبادلات بین المللی، گرفته شده است بر می گردد. دلیل این موضوع و تاریخچه آن به طور کامل در متن مقاله توضیح داده شده است.

برای مشاوره عوامل موثر در قیمت طلا

برای مشاوره عوامل موثر در قیمت طلا

پاسخ مشاور: سلام. به این معناست که به اندازه ارز موجود طلا در بانک مرکزی هر کشور نگهداری می شود تا پول پشتوانه داشته باشد.

مهم ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت طلا چی هسات؟

پاسخ مشاور: سلام. در سطح داخلی مهم ترین عامل نرخ تورم و در سطح بین المللی مهم ترین عامل سیاست های پولی فدرال رزرو است.

تحریم طور بر نرخ ارز اثر میذاره؟

پاسخ مشاور: سلام. با اعمال تحریم های گوناگون ارزش پول ملی در مقابل ارزش ارز های خارجی کاهش یافته و در نتیجه نرخ ارز افزایش می یابد.

چطور انتخابات آمریکا بر قیمت طلا اثر میزاره؟

پاسخ مشاور: سلام. با تغییر اعضای فدرال رزرو سیاست های اتخاذ شده در زمینه نرخ بهره و دیگر عوامل تاثیر گذار تغییر کرده و در نتیجه نرخ ارز دستخوش تغییر می شود.

آخر نگفتید قیمت طلا رو کیا مشخص میکنن

پاسخ مشاور: سلام. به نوعی میشه گفت اعضای فدرال رزرو در تعیین قیمت جهانی طلا موثر هستند.

سلام انس جهانی چقدر روی قیمت طلا تاثیر داره؟

پاسخ مشاور: سلام. در حال حاضر و با توجه به شرایط داخلی تاثیر کمی در قیمت طلا در بازار ایران دارد.

چنان ادامه دار باشد.

اگر قصد سرمایه گذاری روی طلا و سکه را دارید، توجه داشته باشید که باید در ابتدا عوامل تأثیرگذار در تعیین قیمت سکه و طلا رو بشناسید و سپس با تحلیل و پیش بینی روند تأثیرگذاری هر یک از این عوامل روی قیمت طلا و سکه در ایران در تایم فریم های گوناگون بپردزاید و در ادامه برای سرمایه گذاری در این بازار اقدام کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا