ترندهای کسب و کارعمومی

دامن کلوش چقدر پارچه میخواد

آموزش الگوی انواع دامن کلوش

 دامن کلوش انواع مختلفی دارد و ما قصد داریم که انواع دامن کلوش رو معرفی کینم و به آموزش  آنها بپردازیم دامن کلوش یکی از راحت ترین دامن ها برای استفاده هست که محبوبیت زیادی بین بانوان دارد هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ راحتی و هم از لحاظ طرز دوخت میشه گفت یکی از بهترین دامن ها دامن کلوش هست که در ادامه طرز رسم الگوی  را به شما آموزش میدهیم. این دامن علاوه بر اینکه هنگام پوشیدن در تن بسیار زیباست، دوخت ساده ای دارد و پوشش جالب و بسیار راحتی بحساب می آید. در این آموزش خیاطی قصد داریم صفر تا صد دوخت دامن کلوش با رسم الگو را به شما آموزش دهیم. قسمت بعدی آموزش که مربوط به انواع دیگری از دامن کلوش است که به ترتیب به آموزش رسم این الگوها نیز پرداخته شده هست.

” دامن کلوش در قسمت کمر قالب بدن است، ولی از خط کمر به پایین دارای موج های کوچک است که به دامن جلوه ای خاص می بخشد. ”

با انتخاب عناوینی که در فهرست زیر ارائه شده‌اند، به موضوع دلخواه خود برسید.

محاسبه مقدار پارچه مورد نیاز

برای دامن تمام کلوش چقدر پارچه نیاز داریم؟

برای محاسبه کردن مقدار پارچه‌ ای که نیاز است، دور ریز را با قد دامن محاسبه می‌کنیم و متراژ پارچه را به دست می‌آوریم. یک مثال ساده برای درک بهتر این موضوع، فرض کنید قد دامن 60 و اندازه دور کمر 66 باشد. یک سوم اندازه دور کمر را به دست آورد و حاصل را منهای 2 کنید، عدد نهایی 20 خواهد شد. سپس قد دامن را با آن اضافه کنید، عدد بدست امده 80 خواهد شد.

عدد به دست آمده را دو برابر می کنیم، پس 160 سانتیمتر برای دوخت دامن نیم کلوش پارچه نیاز دارید. چنانچه بخواهیم مقدار پارچه را برای دامن تمام کلوش بدست بیاریم 80 را 4 برابر میکینم و اگر برای دامن یک کلوش بخواهیم آن را یک برابر میکینیم

استایل دامن کلوش عالیه! طرح گلدار برای پارچه انتخاب بشه بهترم میشه

اندازه های مورد نیاز برای رسم الگوی دامن کلوش:

توجه داشته باشید که برای دوخت دامن کلوش نیز مانند بسیاری از الگوهای دیگر نیازمند سه اندازه ی دور کمر، دور باسن و قد دامن هستیم.که قد دامن دلخواه هست پس از بدست آوردن این اندازه ها به سراغ مراحل کار می رویم.

دور کمر: 66 سانتیمتر
قد دامن: 72 سانتیمتر

آموزش رسم الگوی دامن تمام کلوش یا بدون درز

در گوشه کاغذ دو خط عمود بر هم رسم کرده تقاطع آنها را «نقطۀ »١بنامید.
از «نقطۀ »١به اندازۀ یک ششم دور کمر منهای نیم سانتی متر  گونیا کرده، نقاط 2 و 3 به دست می آید.

برای ترسیم خط لبه دامن از « نقطه » 1 به اندازه «فاصله» 2 → 1 به اضافه قد دامن علامت بگذارید نقاط 5 و 4 به دست می آید. به وسیله متر هلال لبه دامن را رسم کنبد(تصویر44-2) درهنگام برش پارچه، از این الگو دو بار بریده شود.

فیلم آموزش دامن کلوش

آموزش رسم الگو دامن نیم کلوش:

دامن نیم کلوش نیز روی دولای پارچه برش می‌خورد. برای محاسبه این نوع دامن یک سوم دور کمر را منهای ۲ کرده و در فرمول قرار می‌دهیم. جلوی دامن روی دولای بسته پارچه است و یک درز در پشت آن برای زیپ وجود دارد. الگوی این دامن مانند تصویر زیر است.

مانند ترسیم الگوی دامن تمام کلوش عمل کنید با این تفاوت که اندازه « »2 →1 ، 3→1فرق میکند.

از «نقطۀ »1به اندازۀ یک سوم دور کمر منهای 1سانتیمتر گونیا کرده، نقاط « ٢و »٣به دست می آید. (تصویر46-2) در هنگام برش پارچه از این الگو دوبار بریده شود.(تصویر 47-2)

استایل دامن کلوش عالیه! طرح گلدار برای پارچه انتخاب بشه بهترم میشه

الگوی دامن نیم کلوش

به همین راحتی شما تونستید الگوی دامن نیم کلوش رو طراحی کنید.

آموزش دوخت دامن یک کلوش

نوبت به یکی دیگه از الگوی دامن کلوش میرسه الگوی دامن یک کلوش  این دامن نیز همانند دو دامن قبلی بسیار اسان بوده وکلا از روش یکسانی برای رسم الگوی دامن کلوش استفاده میشه

مهمترین تفاوت این نوع دامن با بقیه دامن کلوش ها در این است که که روی یک لای پارچه برش می‌خورد. برای رسم الگوی دامن یک کلوش دور کمر را تقسیم بر ۱/۵ کرده و حاصل را منهای یک می‌کنیم. ۳ سانتیمتر جای دکمه و دکمه خور اضافه می‌کنیم. سپس الگوی این دامن را مانند تصویر زیر بکشید.

همانند ترسیم الگوی دامن تمام کلوش و نیم کلوش عمل میکنیم با این تفاوت که اندازه1 به 2 و 1به 3 تغیر میکند.

از نقطه ی 1 به اندازه دور کمر تقسیم بر 1/5 سانتی متر منهای 2 سانتی متر گونیاکرده نقاط (2 و 3) بدست می آید. (تصویر 48-2)

دور کمر تقیم بر 1/5 سانتی متر منهای 2 سانتی متر 1به 3 1به 2

در هنگام برش پارچه از این الگو دوبار بردیه شود.(تصویر 49-2)

الگوی دامن یک کلوش هم مثل دامن نیم کلوش به راحتی با تغییر کوچیک طراحی شد.

آموزش دوخت دامن نیم کلوش پشت بلند

الگوی این دامن بر اساس یک سوم دور کمر منهای یک بدست می آید ابتدا پارچه را دو لا کرده از قسمت عرضی و ترکی روی هم قرار بگیرد از قسمت دولای بسته یک سوم دور کمر منهای یک علامت زده وازقسمت ترکی یعنی دولای باز به همان اندازه پایین آمده واین دو خط را به صورت هلال به یکدیگر وصل می کنیم این هلال بدست آمده دور کمر می باشد از قسمت کمر بدست آمده قد دامن را در قسمت جلو اندازه زده سپس متر را از کنار پارچه تا پایین دامن را دوباره اندازه می زنیم متر رادر نقطه راس دامن به صورت ثابت دو رتا دور اندازه زده تا گردی پایین دامن یکدست در بیاید سپس قد پشت بلندی دلخواه را اندازه زده (از دو لای باز پارچه خط مرکزی پشت)سپس این اندازه رابه یک دوم کلوشی پایین دامن وصل کنید (قسمت هاشور زده دور ریز پارچه می باشد) دامن کمرکش می باشد که شما می توانید بجای یک سوم دور کمر منهای یک از یک سوم دور باسن استفاده نمایید.

الگوی دامن کلوش نامتقارن

در این بخش مدل یک دامن تمام کلوش نامتقارن را برای شما آموزش دادیم که اندازه قد پشت دامن بیشتر از اندازه قد جلوی دامن است. برای این دامن نیز از الگوی تمام کلوش استفاده می‌کنیم، حتما قسمت پایین دامن را در جلو و پشت کار مانند شکل زیر طراحی کنید.

دوخت دامن کش دوزی شده

اگر بخواهیم هر کدام از مدل‌های کلوش را به جای دوخت کمری و زیپ، کش دوزی کنیم باید برای کشیدن خط کمر به جای دور کمر، دور باسن را در محاسبه کنید تا فضایی بیشتری به کار داده شود و بتوانید به راحتی دامن را کش دوزی کنید.

اینم از الگوی دامن کلوش دنباله دار دیدی که کار سختی نبود.

نکات:

  • با متر ایستاده گودی کمر الگوی دامن را چک کنید اگر کمتر یا بیشتر از اندازه دور کمر بود از خط کشیده شده بالا یا پایین می‌رویم تا اندازه حقیقی به دست بیاید.
  • اگر لباس بالاتنه داشته باشد و قرار است دامن کلوش به آن دوخته شود، دورتادور بالاتنه لباس را اندازه می‌زنیم و بعد تقسیم بندی دامن را انجام می‌دهیم تادامن کلوش کاملا با لباس فیکس شود.

دامن تمام کلوش با درز

پارچه را از قسمت O تا کرده و دایره ها الگوی دامن را رسم کنید. بعد از بریدن، حاصل یک نیم دایره می شود. الگو کشیده شده را برعکس  کنید و دایره  الگو را برش دهید. همانطور که میبینید که بعد از دوختن درزها ( ترکیب های پارچه)، دامن به صورت تمام دایره می شود.

به همین راحتی الگوی دامن کلوش با درز رو طراحی کردیم.

الگوی دامن کلوش

دامن کلوش یکی دیگر از انواع دامن است که ویژگی هایش آن را مورد استقبال بانوان عزیز قرار داده است. دامن کلوش علاوه بر اینکه بر روی تن بسیار زیباست، دوخت ساده ای دارد و پوشش بسیار راحتی بحساب می آید. در این آموزش خیاطی قصد داریم تا صفر تا صد دوخت دامن کلوش با رسم الگوی متد مولر را به شما آموزش دهیم. قسمت بعدی آموزش که مربوط به انواع دیگری از دامن کلوش است را هفته ی آینده منتشر خواهیم کرد.

سادگی دوخت این دامن موجب می شود تا همه شما عزیزان بتوانید با دنبال کردن آموزش های خیاطی آموشگاه در همین دسته بندی، به راحتی الگوی آن را در منزل رسم کرده و برای خود یک دامن راحت و زیبا بدوزید.

به طور کلی 3نوع دامن کلوش داریم به ترتیب:

1-دامن کلوش 1درز2*(1- 3/1 کمر)

2-دامن کلوش2درز(3-1/1 کمر) و

3- دامن تمام کلوش2÷(3-1/1 کمر)

توجه داشته باشید که برای دوخت دامن کلوش نیز مانند بسیاری از الگوهای دیگر نیازمند سه اندازه ی دور کمر، دور باسن و قد دامن هستیم. پس از بدست آوردن این اندازه ها به سراغ مراحل کار می رویم :

آموزش دوخت دامن کلوش 1 درز

توجه: برای پارچه های کرپ، ژرسه –استرچ و تریکو قبل از برش خط کمر دامن را از قسمت 5 به مدت 24-12 ساعت آویزان کنید تا بقدر کافی لبه دامن درقسمت دولای بسته اریب پارچه بلندتر شود و دوباره لبه دامن را اندازه بزنید تا لبه دامن همیشه صاف بایستد.

به همین سادگی الگوی اولیه برای دوخت دامن کلوش یک درز آماده شد.

دوخت دامن نیم کلوش -2درز

برای برش این دامن می توانید از یک روش دیگر نیز به انتخاب خودتان استفاده کنید :

توجه: برای دوخت لبه دامن ابتدا با یک دور چرخ درشت لبه دامن را قدری جمع کنید و بعد به فاصله 2 سانت لبه را تا نموده و پس دوزی کنید همچنین قبل از دوخت کمر به دامن،دور کمر دامن را یک دور چرخ ساده بزنید برای تمام دامن کلوش ها پارچه با عرض 150 می باشد.

توجه: دامن کلوش اگر کوتاه باشد بدون دزر می باشد و برای دامن بلند کلوش و دامن کلوش دنباله دار عروس و شب دامن حتما” درز می خورد و به روش زیر برش می شود که در نهایت مانند دایره می شود.

دامن تمام کلوش با درز

پارچه را از O تا کنید و دایره ها را رسم کنید. بعد از برش، حاصل یک نیم دایره می شود. الگو را برعکس  کنید و دایره را برش دهید. مشاهده می کنید که بعد از دوختن درزها ( ترکیب های پارچه)، دامن به صورت تمام دایره می شود.

سرویس خانه داری – پوشیدن دامن آزاد و  بلند در روزهای گرم ‌می‌تواند ایده خوبی باشد. دامن کلوش یکی از مدل‌های زیبای دامن است که طرفداران بسیاری دارد. به علاوه این نوع دامن در انواع متفاوتی از جمله کوتاه فانتزی، کلوش میدی و کلوش بلند دوخته می‌شود که هر کدام به نوبه خود زیبا و شیک هستند. برای دوخت این نوع دامن اغلب از پارچه‌های ریون، کرپ، نخی، حریر، ساتن و حتی آهاردار استفاده می‌شود. حالت کلوش در خیاطی بسیار پرطرفدار است و به جز دامن می‌توان از آن برای آستین لباس نیز استفاده کرد. اگر شما هم از طرفداران این نوع دامن هستید، با ما همراه باشید در این مطلب قصد داریم که شیوه دوخت انواع دامن کلوش را مرحله به مرحله آموزش دهیم. به طوری‌که حتی اگر خیاطی هم نکرده باشید به راحتی بتوانید این دامن را بدوزید و از به تن کردن آن لذت ببرید.محاسبه مقدار پارچه مورد نیاز

برای حساب کردن مقدار پارچه‌ای که نیاز دارید، دور ریز را با قد دامن حساب می‌کنیم و متراژ پارچه را به دست می‌آوریم. برای درک بهتر این موضوع به این مثال توجه نمایید، فرض کنید قد دامن ۶۰ و اندازه دور کمر ۶۶ باشد. یک سوم اندازه دور کمر را به دست آورد و حاصل را منهای ۲ کنید، عدد نهایی ۲۰ خواهد شد. سپس قد دامن را با آن جمع کنید، عدد نهایی ۸۰ خواهد شد.
عدد به دست آمده را دو برابر کنید، پس ۱۶۰ سانتیمتر برای دوخت دامن نیم کلوش پارچه نیاز دارید. اگر دامن تمام کلوش باشد ۸۰ را ۴ برابر کنید و اگر یک کلوش باشد آن را یک برابر کنید.

دوخت دامن تمام کلوش

یک ششم مهنای یک دور کمر را محاسبه کنید. پارچه را دولا کرده و از گوشه پارچه متر را قرار دهید و به صورت نیم دایره پیش بروید و علامت بزنید. برای صرفه جویی در پارچه بهتر است، دامن از پهلو درز بخورد و زیپ در این قسمت دوخته شود.

پس از اینکه پارچه را برش زدید، مانند تصویر زیر خواهد شد.

نکته: برای خوش فرم شدن گردی پایین دامن از گوشه بالایی متر را گذاشته و قد دامن را علامت می‌زنیم، فراموش نکنید مقدار دورریز را به قد دامن اضافه کنید.

دوخت دامن کلوش نامتقارن

این مدل یک دامن تمام کلوش نامتقارن می‌شود که قد پشت دامن بیشتر از قد جلو آن است. برای این دامن نیز از الگوی تمام کلوش استفاده می‌کنیم، باید پایین دامن را در جلو و پشت کار مانند شکل طراحی کنیم.

دوخت دامن نیم کلوش

این مدل روی دولای پارچه برش می‌خورد. برای محاسبه این مدل یک سوم دور کمر را منهای ۲ کرده و در فرمول قرار می‌دهیم. جلوی دامن روی دولای بسته پارچه است و یک درز در پشت آن برای زیپ وجود دارد. الگوی این دامن مانند تصویر زیر است.

دوخت دامن کلوش (یک کلوش)

از اسم این دامن مشخص است که روی یک لای پارچه برش می‌خورد. دور کمر را تقسیم بر ۱/۵ کرده و حاصل را منهای یک می‌کنیم. ۳ سانتیمتر جای دکمه و دکمه خور اضافه می‌کنیم. سپس الگوی این دامن را مانند تصویر زیر بکشید.

دوخت دامن نیم کلوش پیلی دار

برای برش دامن نیم کلوش پیلی دار دور خط کمر و پایین دامن را با متر ایستاده اندازه بگیرید و به ۴ قسمت مساوی تقسیم و هر قسمت را شماره گذاری کنید. روی یک کاغذ دیگر ۳۲ سانتیمتر پیلی در نظر می‌گیریم برای قسمت‌های یک و چهار، ۱۶ سانتیمتر اندازه می‌زنیم.

دامن کلوش پیلی دار در نهایت مانند تصویر زیر می‌شود.


دوخت دامن کلوش کش دوزی شده

اگر بخواهیم هر کدام از مدل‌های کلوش را به جای دوخت کمری و زیپ، کش دوزی کنیم باید برای کشیدن خط کمر به جای دور کمر، دور باسن را در محاسبه کنید تا فضایی بیشتری به کار داده شود و بتوانید به راحتی دامن را کش دوزی کنید.

نکات:

  • با متر ایستاده گودی کمر الگوی دامن را چک کنید اگر کمتر یا بیشتر از اندازه دور کمر بود از خط کشیده شده بالا یا پایین می‌رویم تا اندازه حقیقی به دست بیاید.
  • اگر لباس بالاتنه داشته باشد و قرار است دامن کلوش به آن دوخته شود، دورتادور بالاتنه لباس را اندازه می‌زنیم و بعد تقسیم بندی دامن را انجام می‌دهیم تا دامن کلوش کاملا با لباس فیکس شود.

مدل دامن کلوش

دامن کلوش مجلسی

مدل لباس مجلسی دامن کلوش

آموزش دامن کلوش پیلی دار

دامن کلوش کوتاه

جمع بندی

اکنون دوخت انواع دامن کلوش را یاد گرفتید و می‌توانید این دامن‌های زیبا را بدوزید. نظر شما در مورد این نوع دامن چیست؟ کدام مدل را بیشتر دوست داشتید؟ فراموش نکنید نظرات خود را با ما و سایر همراهان ستاره از طریق بخش نظرات و پرسش‌ها به اشتراک بگذارید. به علاوه می‌توانید سوالات خود را نیز در این مورد مطرح کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

دامن کوتاه از انواع دامن ها با تن پوش شیک و جذاب است و شما می توانید این دامن را با رسم الگوی راحت و آسان بدوزید. در این مطلب دو نوع الگو برای دوخت دو طرح متفاوت را به همراه مدلهای جدید دامن کلوش کوتاه را منتشر کردیم

الگوی دامن کلوش برای دوخت

ابتدا پارچه را از قسمت طول تا کنید تا به شکل مربع در آید سپس قد دامن و دور کمر را اندازه گیری کنید و از گوشه مربع شروع به اندازه گیری نمایید در چند نقطه قد دامن را باید اندازه گیری کنید و همه این نقطه ها را به صورت هلالی شکل و با کمک مداد به یکدیگر وصل کنید و با کمک قیچی برش بزنید.

آموزش دوخت دامن کلوش

در این مرحله از باید اندازه دور کمر را بر عدد ۴ تقسیم کنید سپس عدد بدست آمده را با عدد ۲ جمع کنید. به عنوان مثال اگر دور کمر برابر با ۷۲ است باید یک چهارم این عدد را محاسبه کنید و سپس با عدد ۲ جمع نمایید که یک چهارم ۷۲ برابر است با ۱۸ جمع عدد ۱۸ با عدد ۲ نیز با عدد ۲۰ برابر است.

مدل دامن کلوش کوتاه پیله دار

از راس مربع که اندازه بلندی دامن تمام کلوش را محاسبه کردید اندازه گیری ۲۰ سانتی را شروع کنید و در چند نقطه علامت هایی را بزنید و همه این نقاط را به صورت هلال به یکدیگر وصل کنید و با کمک قیچی برش بزنید توجه داشته باشید که این قسمت برش دور کمر است. همچنین در هنگام دوخت دامن کلوش باید در قسمت دولای باز پارچه جا برای دوخت زیپ نیز در نظر بگیرید.

مدل دامن کلوش کوتاه مجلسی

دامن های مجلسی را میتوان از انواع جنس هایی مثل ساتن ، گیپور ، لی و پارچه های فاستونی و ریون و کتان و غیره تهیه کرد .

این بستگی به این دارد که بخواهید دامن خود را با چه لباس ست کنید .

مدل های جدید دامن کلوش کوتاه

در الکو مدل جدید دامن کلوش را مشاهده می کنید و میتوانید مانند این مدل را برای خودتان بدوزید ، اگر کمی به هنر خیاطی آشنایی داشته باشید، دوخت این مدل بسیار راحت است

مدل دامن کلوش گلی گلی

برای ست کردن دامن کلوش کوتاه با لباس های گیپور و حریر و شومیز های زنانه بهتر است به جای جنس هایی مثل کتان و جین

از مدل های پر زرق و برق تر و خانمانه تری مثل ساتن از نوع ساده یا طرح دار استفاده کنید مثل مدل بالا و عکسی که در بالای متن موجود است
دامن های مجلسی در انواع راسته و فون و پلیسه و دامن شلواری و خمره ای و تنگ و لوله ای و .. بلند و کوتاه دوخته میشود و منحصر به دامن های بلند و ساده نیستند

مدل دامن کلوش بلند حریر

دامن های کلوش نیر در انواع ساده و نیم کلوش و تمام کلوش و مخروطی و کلوش پلیسه دار و … طراحی و دوخته میشود

اگر اصولا همیشه دوست دارید با تیپ خاص و اسپرت دخترانه در مجالس ظاهر شوید و در عین حال از این که همیشه با شلوار جین برای ست های مجلسی تان استفاده کنید خسته شده اید و میخواهید یک دامن دخترانه و اسپورت را امتحان کنید

شک نکنید که باید بروید سراغ مدل دامن های کلوش کوتاه ،این مدل ها تنوع خیلی زیادی دارند ، همیشه شیک و خاص هستند و هیچ وقت از مد نمی افتند.

مدل دامن کلوش کوتاه مخروطی

وقتی صحبت از مدل های لباس دخترانه می شود یعنی مدل های که از جنس و طرح و رنگ گرفته تا کوتاهی و بلندی باید کمی جسارت بیشتری در طراحی آن به کار رفته باشد و خلاصه زیادی زنانه و خانمانه نباشد .

برای تیپ های دخترانه استفاده از رنگ هایی تکراری مثل مشکی توصیه نمیشود و بهتر است به سراغ رنگ بندی های خاص ، گل گلی های لطیف و طرح های جدید و تک بروید .

مدل دامن کلوشهمين طور که ميدونيد الان اکثر پارچه هاي بازار عرض150 سانت دارن و يا همون 1.5 متر که اين به خياطها خيلي کمک ميکنه تا يک قد پارچه براي خودشون لباس مورد نظرشون رو بدوزن . الان کمتر پارچه اي پيدا ميشه که عرض کمتر ار سانت 150 داشته باشه و همين طور که ميدونيد وقتي ميخواهيم الگو را روي پارچه بذاريم و اون رو برش بزنيم بايد پارچه رو حتما دولا کنيم ( تو الگو ها دولاي باز و دولاي بسته داريم ) و با اين کار ما عرض پارچه 75 سانت ميشه .

چقدر پارچه لازم داريم؟

حالا سوال براي ما پيش مياد که چطوري بفهميم چقدر پارچه لازم داريم . براي اين کار اول از همه شما بايد دور با*سن ( برجسته ترين و عريض ترين قسمت بدن ) رو اندازه بزنيد و طبق الگوي لباس مورد نظرتون تقسيم بندي با*سن رو انجام بديد مثلا ميخواهيد بلوز ساده بدوزيد . اين طور محاسبه ميکنيم . مثلا دور با*سن 100 هستش
100/ 4 + 4+ 4 جادکمه = 33 براي جلو 100/ 4 + 2 + 2سانت زيپ= 29 براي پشت
که جمع اين دوتا ميشه 29 + 33 = 62 . پس نتيجه ميگيريم که از اون پارچه دولاي که کرديم و عرض اون 75 شد بايد 62 سانت اون رو براي الگو ها کنار بذاريم و حدود 15 سانت دولا از کنار پارچه ما اضافه مياد . که اين 15 سانت رو بايد براي سجاف کنار بذاريم .
و بايد براي استين هم پارچه در نظر بگيريم . مثلا گشادي استين ما 24 سانت شده و ما 2 تا استين 24 + 24 سانت داريم که ميشه حدود 50 . وقتي ما الگوي استين رو روي اون 75 سانت بذاريم از 75 سانت ما 50 سانت براي استين مصرف ميشه و کنار استينهاي ما 25 سانت اضافه مياد . که اين 25 سانت را براي يقه لباس کنار ميذاريم
البته اين براي تصور ميزان پارچه مصرفي بود . شما بايد الگوها رو مطابق شکل بر عکــس همديگه روي پارچه بندازيد که با اين کار پارچه کمتري هم مصرف ميشه و از کناره هاي پارچه ما بيشتر اضافه مياد .
پس ما نتيجه ميگيريم که براي مقدار پارچه مورد نياز بالاتنه ما نياز به قد کل لباس داريم مثلا قد بلوز را ما 70 گرفتيم و قد استين را 30 سانت و طبق اون گشادي لباس رو هم روي 75 سانت دولاي پارچه محاسبه کرديم و ديديم که پارچه براي ما روي عرض 75 سانت کافي هست . پس نتيجه ميگيريم که ما براي همچين بلوزي 70 +30 سانت پارچه که همون 1 متر ميشه لازم داريم . پس همه چيز براي خريد پارچه ما بستگي اساسي به جمع بندي دور با*سن و نهايتا قد مورد نياز دارد .
البته پارچه هاي عرض 150 براي اکثر خانمها کافي است و فقط خانمهاي با سايز بالا نياز به 2 قد پارچه دارن . مثلا دور با*سن يک خانم با سايز بالا 145 هست . داريم 145/4+4+ 4سانت جا دکمه = 45 براي جلو و 145/4+2+ سانت زيپ2= 41 پشت و45+41 = 86 و ميبينيم که عدد 86 ما از 75 بزرگتر شده. پس پارچه دولاي 75 سانت ما براي 86 سانت گشادي الگوها کم مي ايد و بايد براي هردو قسمت پشت و جلو دوقد بگيريم . مثلا اگر قد بلوز را 70 گرفتيم بايد 70+70 سانت پارچه بگيريم . ديگر نيازي نداريم براي استين لباس پارچه بگيريم چون پارچه مورد نياز براي استين از کنار دو تا بالاتنه پشت و جلو در مي ايد .
پس منظور از يک قد پارچه ، پارچه مورد نيازي است که به صورت دولا قسمت بالاتنه پشت و جلو را کافي باشد . و براي مقدار اندازه استين بايد جداگانه پارچه تهيه کنيم .اين بحث در مورد کت و شلوار زنانه و دامن ساده و فن وانواع دامن و انواع مانتو ها و لباسهاي ماکــسي و شب و تاپ و … صدق ميکند
ولي براي پارچه هايي مثل ريون که خيلي کش مي اورند اين بحث فرق مي کند و ما چون اندازه دور با*سن را کمتر گرفته ايم و جمع بندي براي دور با*سن نداريم لباس نياز به دکمه و زيپ ندارد . پس يک قد پارچه براي هر سايزي کافي است و حتي مي شود از کناره هاي اضافه ان نيز استين تهيه کرد . شما نهايت اگر خواسته باشيد يک بلوز ساده ريون با قد 60 براي خودتون بدوزيد نياز به 60 سانت پارچه ريون داريد و از کناره هاي ان استين رو مي توانيد در بياريد ( البته استين کوتاه به بلندي حداکثر 30 سانت ) . ولي اگر خواستيد بلوز استين بلند ريون بدوزيد با قد 60 سانت نياز به 60+60 سانت پارچه داريد .

براي ميزان پارچه مورد نياز دامن هاي از نوع کلوش هم که در خود درس دامنهاي کلوش مطرح شد . که اين طور محاسبه ميشود :
براي دامن تمام كلوش ما نياز به اندازه عرض پارچه داريم مثلا اگر عرض پارچه 1/5 متر بود ما بايد 1/5 متر پارچه بگيريم منتها با اين مقدار پارچه قد اين دامن تا روي زانو بيشتر نميشود و معمولا از دامن تمام كلوش براي دامن بلند استفاده نمي شود چون پارچه زيادي لازم دارد.. پارچه مورد نياز براي دامن کلوش هم اين طور محاسبه ميشود كه اگر قد دامن را 100 بگيريم : ( 100+100+1/3كمر +1/3 كمر ) يا ( 2 برابر قد دامن + 2/3 كمر ) پارچه لازم داريم . و براي دامن نيم كلوش ما نياز به ( قد + 2/3كمر ) پارچه داريم .

برای محاسبه ی میزان پارچه مورد نیاز برای هر لباس به موارد زیرتوجه کنید

۱- سایز بدن
به عنوان مثال در سایز ۳۸ یک کت ، می توان الگوی بالاتنه پشت و جلو را کنار هم قرار داد ولی ممکن است در سایز ۵۰ همان کت نتوان الگوها را کنار هم قرار داد و پارچه ی بیشتری لازم است.
۲- عرض پارچه
عرض پارچه ها متفاوت است معمولا ۱۴۰ یا ۱۵۰ سانتیمتر است .
۳- مهارت خیاط در چیدمان الگو روی پارچه
نحوه ی چیدمان الگو روی پارچه بسیار مهم است و خیاط باید با مهارت و دقت کامل این کار را انجام دهد تا از هدر رفتن پارچه و یا بالعکس کم آمدن آن جلو گیری نمایید. باید راستا ی الگوها و زاپاس مناسب در نظر گرفته شود .
۴- پارچه های دارای خواب یا سایه روشن
در بعضی پارچه ها مانند ساتن یا مخمل ، خواب پارچه به یک سمت میباشد و در صورتی که الگوها را معکوس بچینید پس از دوخت روی بدن سایه روشن می اندازد بنابر این در این گونه پارچه ها مقدارمصرف پارچه بیشتر است.
۵- آب رفت پارچه
پارچه های نخی معمولا پس از یک بار شست و شو مقداری کوتاه می شود و در بعضی موارد از عرض پارچه نیز کم می شود ، بنابر این باید پارچه ی نخی را کمی بیشتر بخرید و قبل از برش آن را خیس کنید .
۶- لباس های کلوش
در دامن های کلوش چند طبقه و یا پیراهنهایی که در آن برش های متعدد کلوش وجود دارد میزان پارچه دقیق را نمی توان محاسبه کرد بلکه باید حدود پارچه را با کمی اضافه تر حدس بزنید.
۷- لباس هایی که از اریب پارچه برش زده میشوند
معمولادر این لباسها ۱٫۵ تا ۲ برابر حالت معمولی پارچه مصرف می شود
۸- پس از رسم الگو تمامی پنل ها مانند یقه ،آستین، سجاف یقه ، مچ ، جیب ، کمربند و … را آماده نمایید و در کنار هم ( شبیه پارچه ) با کمی فاصله بچینید و مقدار پارچه را تخمین بزنید.

 اروپایی

بعد ها که سنتان بالا رفت میتوانید سال ها دامن مشکی بلند و ساده بپوشید ولی حالا از تیپ دخترانه تان حسابی لذت ببرید

اگر به دنبال لباس های خاص با طراحی های متفاوت و ویژه می گردید بدون شک به یک مزون لباس خوب در ولنجک نیاز پیدا خواهید کرد. به طور کلی مزون ولنجک به طراحی لباس هایی خاص با تم های ویژه و مخصوص به خود مشهور هستند و افراد زیادی را به خود جذب می کنند. اگر شما نیز از طرفداران لباس های شیک و خاص می گردید این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید و به راحتی بهترین مزون های لباس در ولنجک را پیدا کنید. جهت ارتباط با دیاکو مزون کلیک کنید

دکمه بازگشت به بالا