ترندهای کسب و کارعلمی و پزشکی

خواص دارویی گیاه نیل

با خواص و فواید نیل گیاهی آشنا شویم

نام های دیگر : نیل پر طاووسی، نیل خوراکی، لاجورد، اندیگونیل طبیعی.

مشخصات :

ماده ای است آبی رنگ لاجوردی که از برگ گیاه نیل گرفته می شود. زادگاه این گیاه مشرق شبه قاره ی هندوستان و بنگال شرقی است و در مناطق حاره ی آسیا، آفریقا، آمریکا و مالزی، جامائیکا نیز انتشار دارد.

طرز تهیه نیل :

خواص و فواید نیل

برگ و شاخه ی گیاه نیل را به مدت بیست و چهار ساعت در آب ریخته، می خیسانند و پس از آن ده تا پانزده دقیقه خوب به هم می زنند؛ زیرا ماده عامل و رنگی نیل که اندوگین می باشد مادام که در داخل شاخه و برگ گیاه است ماده ای بی رنگ می باشد ولی همین که در مجاورت هوا قرار گرفت در اثر اکسیده شدن به رنگ لاجوردی در می آید. پس از آن مایع به دست آمده را خشک می کنند و نیل را به دست می آورند.

خواص درمانی نیل:

 1. اگر دو دهم گرم از آن با داروهای مناسب خورده شود، برای شدید اطفال که از شدت سرفه قی می کنند نافع است.
 2. اگر یک پنجم از گرد آن با داروهای مناسب خورده شود، برای رفع درد سینه و کلیه مفید است، خون ریزی را بند می آورد و برای جلوگیری از اخلاط خونی سینه و درمان زخم های ریه مفید می باشد.
 3. اگر یک پنجم از گرد آن را با سکنجبین مخلوط کنید و بخورید، برای اطفال نافع است.
 4. یک پنجم از گرد آن را با مغز کوبیده و مخلوط کنید و بخورید. برای رفع استسقا مفید است.
 5. اگر آن را با آب بسایید و بر ناف اطفال بمالید، مانند مسهل عمل می کند و اگر به پشت آلت تناسلی اطفال مالیده شود، ادرار که بند آمده را باز می کند.
 6. ضماد آن برای درمان زخم های بد و التیام جراحت های کهنه نافع است.
 7. اول موضع را با آب بارهنگ و عسل بشویید، بعد محلول نیل که در آب گرم تهیه شده باشد را به موضع بمالید. برای تسکین درد بواسیر موثر است.
 8. آن را در آب حل کنید، بعد پارچه ای به آن آغشته کرده روی موضع ببندید. ضربه خوردگی ناخن را درمان می کند.
 9. آن را در آب جوش حل کنید و آن قدر به هم بزنید تا کف کند، بعد با چاقو یا قاشق کف های آن را بگیرید و بر موضع بمالید و هفت روز هر روز هفت بار این کار را تکرار کنید. رشکا یا اگزمای کودکان را درمان می کند.

تذکر :

مصرف زیادتر از حد مجاز حتی نیم گرم از آن مسموم کننده است و حتما باید طبق نظر پزشک مصرف شود.

همچنین بخوانید:

خواص درمانی برگ نیل :

مصرف داخلی آن برای درمان بیماری ترس از آب (حاری) نافع است، برای معالجه ی بیماری کبد و اسهال خونی موثر است، برای رفع خونریزی و درمان کزاز نافع است، از تشنج، جیغ زدن و گریه کردن بچه ها در شب جلوگیری می کند. خوردن عصاره ی آن برای کنترل بیماری صرع، اختلالات عصبی و درمان برونشیت مفید می باشد. آن را بکوبید و با زردچوبه مخلوط کنید و ضماد نمایید. ضربه خوردگی عضو و التهاب آن را بهبود می بخشد، برای درمان بیماری های پوستی و جرب نافع است.

کوبیده شده ی آن را ضماد کنید. برای جوش و کورک مفید است. مالیدن عصاره ی آن برای بهبودی زخم های کهنه بواسیر نافع است و کمپرس کردن با آب تب را کاهش می دهد.

خواص ریشه ی نیل :

آب جوشانده ی آن را بخورید. مدر است و برای مفید می باشد، برای رفع ترشحات مخاطی به خصوص ترشحات سوزاکی مجرای ادرار نافع است، ضد سم می باشد و برای مسمومیت های ارسنیکی اثر مفید دارد.

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن رگل درختچه نيل یا وسمه که معمولا با نام ویستریای تابستانی نیز شناخته می‌شود، گونه‌ای درختچه بومی کشورهای چین و ژاپن است که در استرالیا و سری‌لانکا هم کشت می‌شود.

گل درختچه نیل گلی تزئینی با رنگ نیلی

آشنایی با گیاه گل درختچه نيل

گل درختچه نیل، درختچه‌ای برگ‌ریز و پهن‌برگ است. اغلب تا ارتفاع 76-30 سانتی‌متر و عرض 121-91 سانتی‌متر رشد می‌کند. این گل درختچه دارای برگ‌های مرکب و پرمانندی است که طول آن‌ها گاها به 20 سانتی‌متر هم می‌رسد که خود شامل 7 تا 13 برگچه بیضوی شکل به رنگ سبز تیره می‎باشد.

فصل گل‌دهی درختچه نیل در تابستان است که خوشه‌هایی از گل به رنگ صورتی روشن یا ارغوانی تکثیر می‌کند. هر خوشه ممکن است بیست تا چهل گل داشته باشد.

در جدول زیر با گیاه درختچه نیل بیش‌تر آشنا می‌شویم:

نام علمی genus Indigofera
خانواده Fabaceae
نام فارسی درختچه نیل
خاستگاه هند
حداقل دمای تحمل 10- درجه سانتی گراد

تاریخچه گل درختچه نيل

گل درختچه نیل دارای تاریخچه‌ای طولانی است که به بیش از چهار هزار سال می‌رسد و ماده رنگی حاصل از آن در آسیا کاربردهای مختلفی داشته است. این گیاه درختچه‌ای از تیره پروانه آسا بوده و نام نیل هم به ماده اطلاق می‌شود که از خشک ‌کردن و ساییدن برگ‌های این گیاه به دست می‌آید.

در بعضی از نام گذاری ها را از روی رنگ، شکل وظاهر آن انتخاب می‎‌کنند مثل گل درختچه نیل. ماده نیل بسیار خوشرنگ بوده و به رنگ آبی تیره است که در اصطلاح به آن آبی نیلی نیز می‌گویند. از این ماده به عنوان درخشان کننده هم در مواد پنبه‌ای و سلولوزی استفاده می‌شود.

گیاه‌شناسی گل درختچه نيل

این تیره گیاهی به طور قابل ‌توجهی در برابر قارچ‌ها مقاوم است. همچنین گل درختچه نیل با برخی از باکتری‌های خاک رابطه همزیستی دارد. باکتری‌ها بر روی ریشه گره‌هایی ایجاد کرده و نیتروژن جو را تثبیت می‌کنند. مقداری از این نیتروژن نیز توسط گیاه در حال رشد استفاده می‌شود، اما مقداری نیز می‌تواند توسط گیاهان دیگری که در نزدیکی آن رشد می‌کنند استفاده شود.

شرایط نگهداری از گل درختچه نيل

گل‌های درختچه نیل شبیه گل نخود هستند، وقتی که به شکل نیام در آیند، می‌توان بذرشان را هم گرفت. نیل زینتی بعد از 2-1 سال به بلوغ می‌رسد و از آن موقع به بعد به صورت انبوه گل می‌دهد. در ادامه مهم‌ترین شرایط رشد و نگهداری آن‌ها را شرح می‌دهیم.

گل درختچه نیل، گلی بسیار شبیه به گل نخود

1) کوددهی

یکی از نکات مهمی که در مورد رشد و نگهداری گل درختچه نیل دارای اهمیت است، نحوه کوددهی آن است. همچنین در مورد گیاهانی که تازه کاشت می‌شوند، کوددهی از اهمیت بیشتری برخوردار است. گیاهان نورسته برای اینکه ریشه آن‌ها رشد مناسبی داشته باشد، به فسفر اضافی نیاز دارند.

پس به دنبال کودی باشید که فسفر در آن وجود داشته باشد. از این نوع کود در هنگام کاشت گیاه یا دست کم در اولین فصل از رشد گیاه استفاده کنید.

ویستریای تابستانی گیاهی است که نیاز به تغذیه زیادی دارد. در طول فصل رشد، آن را ماهیانه با کودهای پتاس بالا تغذیه کنید تا گل‌های بیشتری دهد. ویستریاهای کاشته شده در گلدان را هر هفته آبیاری و تغذیه کنید. در پاییز با مواد آلی مانند کود حیوانات یا کمپوست خانگی تغذیه کنید.

2) نور مناسب برای رشد

برای بسیاری از گیاهان نور کامل خورشید لازم است تا با پتانسیل کامل رشد کنند. گل درختچه نیل عمدتا با نور کم هم به صورت مناسبی رشد می‌کند، اگرچه ممکن است گل‌دهی چندانی نداشته باشند یا شاخ و برگشان به اندازه کافی سرزنده و پرنشاط نباشند.

نواحی جنوبی و غربی ساختمان‌ها معمولا ناحیه‌هایی هستند که بیشتر نور خورشید را دریافت می‌کنند و تنها مورد استثنا وقتی است که خانه‌ها و ساختمان‌ها بسیار نزدیک به هم هستند و سایه‌های خانه‌های همسایه روی خانه شما افتاده و جلوی تابش نور خورشید می‌گیرد.

یکی از مزیت های گل درختچه نیل، رشد در محیط های کم نور نیز هست.

نور کامل معمولا به معنای تابش 6 ساعت یا بیشتر نور مستقیم نور خورشید در روزی آفتابی است، طوری که هیچ مانعی در برابر آن نباشد. گیاهانی که در برخی اقلیم‌ها می‌توانند از نور کاملی برخوردار باشند، ممکن است در سایر اقلیم‌ها تنها قادر به تحمل نوری جزئی باشند که بیشتر از 3 ساعت و کمتر از 6 ساعت نور کامل به گیاه می‌تابد.

قبل از خرید و کاشت گیاه، خصلت آن را بشناسید! نور مورد نیار گل درختچه نیل به این صورت است که به صورت کامل در معرض نور خورشید قرار بگیرد، ولی در نقاطی هم که نصف روز در آن خورشید تابش دارد قابلیت رشد دارد.

3) شرایط آبیاری گل درختچه نيل

یکی از نکاتی که در مورد آبیاری گل درختچه نیل باید به آن توجه شود، موضوع زهکشی خاک است. یکی از مشکلات جدی ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که خاک غرقابی باشد.

نبود فضای خالی برای جریان هوا در خاک غرقابی، زهکشی خاک را تقریبا ناممکن می‌کند.

اگر مشکل فقط در سطح خاک است، آب را به یک گودال زهکشی منحرف کنید. در صورتی هم سیستم زهکشی در جایی که سطح آب بالاست، ضعیف است، یک سیستم زهکشی زیرزمینی تعبیه کنید. اگر زهکشی‌های زیرزمینی از قبل وجود دارد، بررسی کنید که آیا مسدود شده‌اند با خیر.

زمانی که بارندگی از حد معمول که برای رشد گیاه لازم است کمتر است، گیاه را آبیاری کنید. در طول فصل رشد مقدار متوسطی از آب موردنیاز است و مراقب باشید که بیش از حد آبیاری نکنید.

دو سال اول بعد از کاشت گیاه، آبیاری منظم مهم است. سال اول برای گیاه حیاتی است. اینکه هفته‌ای یک بار آبیاری عمیق انجام شود برای گیاه بهتر از حالتی است که آبیاری به دفعات و چند دقیقه اندک انجام شود.

غرقابی شدن خاک یکی از معضلات برای گل درختچه نیل است

خاک مناسب گل درختچه نيل

گل درختچه نیل در خاک‌های خنثی تا کمی قلیایی با زهکشی خوب، رشد مناسبی دارد. همچنین تاحدودی در برابر گرما و هوای خشک مقاوم است، اما سایه بعد از ظهر هم در محیط‌های گرم و مرطوب برای رشد آن مفید است.

دمای مناسب گل درختچه نیل

این گیاه در مناطقی با تابستان‌های گرم امکان رشد بهتری دارد. دمای مناسب گل درختچه نیل که برای این گونه گیاهی قابل‌تحمل باشد حداقل 10- درجه سانتی گراد است. هرچند در زمستان نمی‌توان رشد بالایی را برای آن متصور بود. ساقه‌ها اغلب در اثر هوای سرد جدا می‌شوند، اما شاخه‌های جدیدی در بهار جایگزین‌ها می‌شوند و این شاخه‌ها در اواخر تابستان گل می‌دهند.

حال که با شرایط نگهداری این گیاه آشنا شدید بهتر است که به جای خرید باکس گل ها مثل به فرد مورد نظر ، درختچه ای مثل درختچه نیل هدیه دهید که در کنار زیبایی خود، عمر آن نیز بسیار بیش‌تر می‌باشد.

گل‌هایی که در دوره‌ای حدود 20 هفته به وجود می‌آیند، بوی وانیل دارند.

کاشت گیاه درخنچه نیل

ویستریا را در بهار یا پاییز بکارید. خاک را باید به خوبی آماده کنید تا این گیاه به صورت مناسبی ریشه دهد. ساقه‌ها را به سیم‌های گالوانیزه‌ای که به‌ صورت افقی در امتداد دیوار ثابت شده‌اند، ببندید، همان طور که چنین کاری را برای یک نهال میوه انجام می‌دهید.

سوراخی به اندازه دو برابر اندازه توپ ریشه حفر کنید. اگر خاک ضعیف است، گودال را به صورت گسترده‌تر حفر کنید و آن را با مخلوطی که نیمی از آن شامل خاک اصلی و نیمی دیگر کمپوست یا تقویت‌کننده خاک است پر کنید.

درختچه‌ها را با دقت از ظرف جدا کرده و ریشه‌ها را هم به‌آرامی از هم جدا کنید. آن‌ها را در مرکز حفره قرار دهید. در صورت نیاز، برای درختچه‌های بزرگتر، یک چاه آب هم حفر کنید. کار را با مالچ پاشی و آبیاری خوب به پایان برسانید. اگر خاک بیش از حد شنی یا رسی است، مواد آلی به آن اضافه کنید.

این کار به ظرفیت زهکشی و نگهداری آب در درون خاک کمک خواهد کرد. خاک را به اندازه کافی سفت و فشرده کنید تا بتواند درختچه را در خود نگه دارد.

بهترین زمان کاشت گل درختچه نیل در فصل پائیز و بها است

تکثیر و پرورش گل درختچه نیل

برای تکثیر این گل درختچه می‌توان بذری را کاشت که پس از نیام گرفته می‌شود. این گیاه به هفته‌ای یک بار آبیاری نیازمند است. برای تقویت خاک هم می‌توان از غذاهای کامل نباتی استفاده کرد، ولی در کل برای پرورش آن نیاز زیادی به کود نیست.

همچنین از نظر آفت‌پذیری مشکل آنچنانی در این گیاه دیده نمی‌شود. شایع‌ترین مشکلی که پرورش‌دهندگان این گیاه تجربه می‌کنند کاهش گل‌دهی است. گل دادن ویستریا زمان می‌برد.

انتظار برای گل دادن گیاه قبل از چهار سالگی آن ممکن است غیرواقع‌بینانه باشد.  

روش تکثیر به این صورت است که بذر را به مدت 12 ساعت در آب گرم خیس کنید و در اواسط زمستان در گلخانه‌ای گرم بکارید. جوانه‌زنی می‌تواند متغیر اشد. نهال‌ها را زمانی که به اندازه کافی رشد کردند برای نگهداری و زمستان گذرانی گیاهان نورسته گلخانه در اولین زمستان، در اواخر بهار یا اوایل تابستان پس از آخرین یخبندان مورد انتظار آن را بکارید.

قلمه‌های نیمه رسیده، 5 تا 8 سانتی‌متری را در صورت امکان با پاشنه را در اوایل تابستان در گلدان‌های جداگانه قرار دهید. آن‌ها را ترجیحا در اواخر زمستان برداشته و در موقعیت‌های دائمی خود فرار دهید.

هرس گیاه درختچه نیل

هرس این گل درختچه یا بعد از پایان دوره گل‌دهی یا بعد از به وجد آمدن غلاف‌های بذر قابل انجام است. اگر تعداد پاجوش‌ها زیاد باشد می‌توان مقادیر اضافی آن‌ها را هرس کرد تا به رشد بهتر گیاه کمک کند. ویستریای تابستانی را دو بار در اواسط تابستان و اواسط زمستان هرس کنید.

هرس گیاه ویستریا در تابستان و زمستان باعث رشد خارهای کوچک گل می‌شود که در بهار شکوفا می‌شوند. در ادامه با هر دو نوع هرس در تایستان و زمستان آشنا می‌شویم.

می‌توانید با هرس کردن گل درختچه نیل در تابستان یا زمستان به رشد خار ها و در نتیجه شکوفا شدن آنها کمک کنید

هرس در تابستان

هرس گل درختچه نیل در تابستان این موارد را شامل می‌شود:

 1. شاخه‌های بلند و قوی را از جایی که در فصل جاری رشد داشته‌اند هرس کنید.
 2. در مورد گیاهان نورسته (کمتر از سه سال)، چند شاخه قوی را انتخاب کنید تا آن‌ها را به سیم یا داربست ببندید.
 3. در مورد گیاهان قدیمی، صرفا شاخه‌های کناری را هرس کنید.

 هرس در زمستان

هرس گیاه در زمستان شامل این موارد است:

 1. گیاهان نورسته را به وسیله چارچوب اصلی به پشتیبان ارتباط دهید
 2. ساقه‌های بلند و محکم باقی‌مانده را هرس کنید.

کاربردهای درختچه نیل

از گذشته از منابع گیاهی به عنوان منبع رنگ‌زا در صنایع مختلف استفاده می‌شده است. مهم‌ترین کاربرد درخنچه نیل در رنگرزی است که رنگ آن به علت ثبات بسیار بالایی که دارد در الیاف و پارچه‌ها کاربرد دارد. از جمله کاربردهای دیگر رنگدانه گیاهی این درختچه استفاده در رنگ‌های مو، صنایع صابون‌سازی، تهیه حسگرهای زیستی، افزودنی‌ها است.

در کشورهای اروپایی نیز از این ماده رنگ آبی آنیلین تهیه می‌کنند که در رنگ کردن بافت‌های سلولوزی مانند بافت‌های چوبی کاربرد دارد.

دیگر کاربرد رنگدانه گل درختچه نیل، صنعت قالی‌بافی است که نمونه‌های آن را می‌توان در قالی‌های بافت ایران، پاکستان و هند مشاهده کرد که جلوه زیبایی به آن‌ها بخشیده است. از دیگر کاربردهای آن در ماده آرایشی سرمه است و گاهی هم از این ماده همراه حنا استفاده می‌شود

گل درختچه نیل؛ گیاهی که پزشکان نمی‌خواهند با آن آشنا شوید!

خواص دارویی و درمانی گل درختچه نیل

گیاه درختچه نیل که ریشه و ساقه آن تلخ مزه است، خلط ‌آور و ضدکرم‌های معده و روده است. همچنین درمان یبوست و بیماری‌های قلبی، کبد و نقرس از دیگر خواص دارویی این گیاه است. از ریشه و برگ‌های آن نیز در درمان صرع و دیابت و تقویت رشد مو استفاده می‌شود.

پودر خشک گل درختچه نیل برای درمان آسم مناسب است. عصاره متانولیک این گیاه نیز مانع از رشد ویروس ایدز می‌شود. از دیگر خواص درمانی درختچه نیل می‌توان به درمان تنگی نفس و سیاه سرفه اشاره داشت.

خرید اینترنتی آسان و مطمئن از گلفروشی VIP

کشت گل درختچه نیل در ایران

سطح زیر کشت این گیاه در ایران بسیار اندک است. در جنوب ایران و سواحل دریای عمان گونه‌هایی از این گیاه به صورت خودرو یافت می‌شود. از آنجا که تولید این گیاه به اندازه ای نیست که پاسخگوی نیازهای داخلی باشد، هر ساله مقادیری از این ماده از کشورهایی مانند هند، چین و پاکستان وارد می‌شود.

در مناطق جیرفت و کهنوج بیش از 300 هکتار است. نتایج مطالعات انجام گرفته نشان می‌دهد رشد این گیاه و بهبود خصوصیات اجزای مختلف آن دارای رابطه مستقیمی با استفاده از کودهای آلی و تراکم کشت دارد.

چرا که با افزایش استفاده از کودهای دامی تا 30 تن در هکتار رشد این گیاه با کیفیت بهتری همراه بوده است. هرچند به دلیل ناشناخته بودن این گیاه باید تحقیقات بیشتری در زمینه کشت آن از سوی محققان کشاورزی کشور انجام پذیرد.

چند نمونه از سوالات متداول در‌باره‌ی گل درختچه نیل:

مبدا گل درختچه نیل کدام کشور است؟

از نظر تاریخ شناسان ‌نگاران مبدا گل درختچه نیل کشور هند می‌باشد.

گل درختچه نیل در برار قارچ ها چه واکنشی نشان می‌دهد؟

گل درختچه نیل در برار قارچ ها مقاومت قابل توجه‌ای دارد.

کود درختچه نیل باید دارای چه عنصری باشد؟

برای رشد بهتر این گیاه زیبا بهتر است در کود خود از فسفر استفاده کنیم.

گل این گیاه به چه گلی شباهت دارد؟

گل درختچه نیل بسیار شبیه به گل نخود می‌باشد.

لزوم توسعه کشت گل درختچه نیل در ایران

گل درختچه نیل یکی از گیاهانی است که بیشتر به عنوان گیاه بومی چین و ژاپن به صورت سنتی در این مناطق کشت می‌شده است.

سطح زیر کشت این گیاه در ایران قابل‌توجه نیست، ولی با توجه به کاربردها و خواص متنوع دارویی و صنعتی گل درخنچه نیل لازم است توجه ویژه‌ای در مورد کشت این محصول از سوی دست‌اندرکاران صنعت کشاورزی صورت پذیرد و تحقیقات علمی مربوطه نیز در این زمینه به شکلی جدی از سوی متخصصین دنبال شود. توسعه کشت این گل درختچه می‌تواند از لحاظ اقتصادی نیز برای کشور دارای منافع قابل‌توجهی باشد.

در این مقاله ما درباره‌ی گل درختچه نیل، شرایط نگهداری و تکثیر، کاربرد ها خواص داریی گیاه درختچه نیل صحبت کردیم.

شما نیز می‌توانید با به اشتراک گذاشتن خود با دیگر دوستداران گل درختچه نیل آنها را در آشنایی بیشتر با این گیاه کمک کنید. اگر برای رفع مشکلات معده و روده و درمان یبوست های صفراوی و سوداوی خود به دنبال داروی گیاهی هستید ما به شما نیل تاک (ملین) را معرفی می‌ کنیم.

نیل تاک (ملین) چیست؟

عوامل مختلفی وجود دارد که باعث یبوست می شود مانند رژیم های نامناسب غذایی، مصرف نکردن سبزیجات و میوه جات و همچنین مصرف نکردن آب یکی دیگر از دلایل ایجاد یبوست کم تحرکی است. درست است که ورزش و تغذیه ی مناسب می تواند یبوست را برای همیشه درمان کند اما داروی نیل تاک (ملین) مناسب‌ ترین و بهترین داروی گیاهی است که می‌ تواند یبوست را درمان کند و همچنین معده و روده را نیز پاکسازی کند. نیل تاک (ملین) باعث درمان نفخ روده و معده و درمان ورم معده نیز می شود.

موارد مصرف نیل تاک (ملین)

مصرف این دارو به کسانی که دچار یبوست های صفراوی و سوداوی، سموم بدن، نفخ و ورم معده هستند، توصیه اکید می گردد.

میزان مصرف و نحوه مصرف دارو

روزی یک بار دوتا سه قاشق از معجون را درون یک استکان آب گرم حل کرده و قبل از غذا میل نمایید.

دوره مصرف این دارو گیاهی تا رسیدن به نتیجه کامل ادامه دارد.

موارد منع مصرف  دارو

مصرف این دارو برای زنان باردار و کودکان زیر 15 سال توصیه نمی‌گردد و ممنوع است.

در صورت حساسیت به هر یک از اجزای فراورده مصرف نشود. همچنین به دلیل عدم وجود اطلاعات کافی در مصرف محصول، در دوران شیردهی قبل از مصرف با پزشک یا داروساز مشورت شود.

مواد تشکیل دهنده دارو

این دارو گیاهی از گل ختمی، ناخنک، هلیله سیاه، بید، رازیانه، آلوئه ورا، میوه نسترن تشکیل شده است.

خواص مواد موجود در محصول عبارتند از:

گل ختمی: این گیاه ضد درد است و از التهاب جلوگیری می ‌کند. آسیب دیدگی ها را درمان می‌ کند و برای زخم ها و بهبود سریع تر آن ها مفید است. خاصیت تسکین بخشی برای درمان اسهال و درد های شکمی دارد. این گیاه خاصیت تب بری نیز دارد و به گردش خون بدن کمک می ‌کند. همچنین عفونت را از بین می ‌برد.

ناخنک: این گیاه آرامبخش است. باعث التیام درد ها و کاهش درد بواسیر، برای بهبود زخم ها مخصوصا برای سوختگی استفاده می‌شود. برای رفع استرس و کاهش نفخ موثر است. برای کاهش درد و بیماری های مرتبط با رگ ها از جمله بواسیر استفاده می‌شود. ضد میکروب و باکتری است.

هلیله سیاه: برای بهبود و هضم و سلامت گوارش و جلوگیری از زخم معده مفید است. یک سم زدای طبیعی در جهت کاهش وزن نیز هست. خاصیت آنتی اکسیدان و آنتی باکتریایی دارد.برای بیماری دیابیت و سندروم متابولیک مفید نیز هست.زخم دهان و اختلالات ریوی با مصرف هلیله سیاه درمان می شود و برای پوست و مو مفید است.

بید: درمان رماتیسم مفصلی توسط بید انجام می شود. تصفیه کننده خون است. حساسیت بینی و عطسه را درمان می کند و تب بر است. مجاری ادراری را باز می کند و ملین است.

رازیانه: رازیانه خواص هورمونی بسیاری دارد و سطح پروژسترون را بالا می‌ برد. در خانم ها التهابات واژن را کاهش می‌ دهد و باعث قاعدگی می‌ شود و همچنین علائم یائسگی را بهبود می ‌بخشد. باعث پاکسازی رحم است و از بیماری های رحم جلوگیری می‌ کند. اضطراب و بی خوابی و درد های عضلانی را به شدت کاهش می ‌دهد. به دلیل این که ضد بلغم و صفراست و سردی را از بین می‌ برد جزو مواد تشکیل دهنده این دارو است.

آلوئه ورا: گیاه آلوئه ورا علاوه بر خاصیت فراوانی که برای پوست دارد حاوی خواص التیام دهنده و تنظیم قند خون است. دارای خواص بی حس کننده و منعقد کننده خون و ضد باکتری نیز هست. سرعت بهبود زخم ها را بسیار افزایش می‌دهد. سبب تحریک شیره گوارشی و هضم بهتر می‌شود و مسکن و ضد التهاب است، همچنین از تورم جلوگیری می کند. باعث دفع سموم بدن است. برای بهبودی مشکلات روده و یبوست موثر است.

میوه نسترن: ضد درد و ضد اسهال است. میوه نسترین برای تقویت اعصاب مفید و دارای ویتامین ث نیز هست. ملین، ادرار آور و مسهل است به همین دلیل در این دارو گنجانده شده است.

اثر بخشی دارو

پس از کامل شدن دوره مصرف نتیجه مصرف دارو رویت می‌ گردد.

نکاتی برای تاثیرگذاری بیشتر دارو

کم مصرف کردن آب و سبزیجات، رژیم نامناسب غذایی، غلبه سودا و صفرای خون، ناراحتی عصبی و فشار های بارداری علائم تشدید کننده یبوست است.

پرهیزات غذایی در هنگام مصرف دارو

در هنگام مصرف نیل تاک (ملین) از خوردن غذای سنگین و ثقیل، چربی ها، موز، سیب، سنجد، آجیل، حبوبات زیاد و فست فودها پرهیز کنید.

خواص دارو

 • رفع یبوست های صفراوی و سوداوی
 • پاکسازی معده و روده
 • دفع سموم بدن
 • رفع ورم معده
 • درمان نفخ معده و روده

عوارض جانبی

در صورت مصرف صحیح، عارضه جانبی خاصی ندارد

تداخل دارویی

مصرف همزمان با دارو بیزاکودیل توصیه نمی گردد.

در صورت مصرف دارو فوق، جهت مصرف نیل تاک (ملین) با پزشک یا داروساز مشورت شود.

خرید نیل تاک (ملین)

برای خرید نیل تاک (ملین) که برای رفع یبوست های صفراوی و سوداوی و پاکسازی معده و روده مصرف می ‌شود کافی است همین حالا این محصول را به سبد خرید خود اضافه کنید. با استفاده از این محصول می ‌توانید سموم بدن خود را دفع کنید و نفخ معده و روده و را درمان کنید. ضمن این که در صورت داشتن هر گونه سوال در رابطه با نیل تاک (ملین) می‌ توانید با شماره ‌های موجود در وب سایت تماس حاصل کنید و یا در بخش نظرات سوال خود را مطرح کنید.

 

3.5/5 (4)ا با ما در میان بگذارید.

پودر وسمه را با خواص مشکی کردن موها، تقویت و بلند شدن موها و ابرو،  بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

نیل بچه ماده ای آبی رنگ است. محل رویش این گیاه شرق هند و شرق بنگال است. همچنین در منطقه های آسیا، آفریقا، امریکا، مالزی و جامائیکا یافت می شود. رنگ نیلی را با گیاه نیل بچه میسازند. در گذشته رنگ آبی بسیار کم یاب بود به همین دلیل از نظر اقتصادی مهم به شمار میرفت.

اما امروزه رنگ نیل به صورت مصنوعی تولید می شود و در لباس ها به کار می رود ما در این مقاله از اینترنتی مجتبی محقق قصد داریم راجب خواص و کابرد های نیل بچه صحبت کنیم در ادامه باما همراه باشید. ?

نیل بچه چیست ؟ | عطاری آنلاین مجتبی محقق

نیل بچه چیست ؟

نیل بچه رنگ آبی پر رنگ و زیبایی دارد که به آن آبی نیلی میگویند. این گیاه کاربرد های زیادی دارد. تحقیقات نشان میدهد این گیاه با اثر گذاشتن بر روی مواد پنبه ای و سلولزی باعث درخشان شدن آن ها می شود. در بسیاری موارد برای ساختن محصولات آرایشی بهداشتی و محصولاتی مربوط به چشم ابرو از این ماده استفاده میکنند. همچنین در صنعت رنگرزی این محصول را استعمال می شود.

معنی نیل چیست ؟

نیل بچه اسم یک گیاه است، از این گیاه برای رنگ کردن پارچه سفید استفاده میکردند زیرا بسیار خوش رنگ است. گیاهی است از خانواده نخود ها و بصورت علفی و درختچه است که میتوان از برگ های آن رنگ درست کرد. گذشتگان این محصول را با برای دفع چشم زخم استفاده می کنند.

خواص درمانی نیل

گیاه نیل بچه خواص درمانی بسیار زیادی دارد بطور مثال برای کودکانی که سرفه شدید دارند میتواند بسیار مفید باشد. همچنین برای رفع سینه درد و بیماری های کلیوی خوب است.

اگر زخم یا جراحت داشته باشیم نیل بچه به سرعت خون ریزی را بند می آورد؛ برای معالجه زخم و جراحت های ریوی مناسب است. همچنین برای کودکان خواص زیادی دارد.

برای درمان بیماری استسقا (بیماری که باعث می شود فرد آب زیادی بنوشند) بسیار خوب است. لازم ب ذکر است که مصرف این گیاه در کودکان مدر و مسهل است. همچنین برای بهبود زخم های قدیمی که هنوز التیام نیافته بسیار مفید است. برای بهبود درد و سوزش ناشی از بواسیر از این گیاه استفاده می شود و برای التیام درد ضربه خوردگی ناخن بسیار کار ساز است. اگر به صورت مداوم و زیر نظر پزشک این ماده را مصرف کنید، اگزمای کودکان را درمان میکند. توجه داشته باشید که نیل بچه حتما باید زیر نظر پزشک مصرف شود.

خواص نیل بچه | عطاری آنلاین مجتبی محقق

گیاه نیل برای مو

خاکستری و سفید شدن رنگ موها یکی از نشانه های پیری در خانم ها و آقایان است. از همین رو خانم هایی که بیشتر به زیبایی خود اهمیت میدهند وسوسه می شوند تا از رنگ های شیمیایی صنعتی استفاده کنند زیرا تاثیر آنی و فوری دارند اما باید بدانید که این رنگ های شیمایی باعث آسیب جدی به ریشه موها و سوختن ساقه موها می شود. ولی جدای از آن استفاده طولانی مدت از این رنگ ها به دلیل وجود مواد شیمیایی موجب سرطان در افراد می شود به همین دلیل بهتر است سعی کنیم کمتر از این محصولات شیمیایی استفاده کنیم.

ما به کسانی که به موهای خود اهمیت میدهند و دوست دارند موهایی خوش رنگ، زیبا و سلامت داشته باشد پیشنهاد میکنیم از محصولات طبیعی مانند و نیل بچه استفاده کنند این گیاهان طبیعی به مراتب بهتر و سالم تر از موارد شیمیایی هستند و علاوه بر خواصی که برای موها دارند باعث تیره شدن موها میشوند حنا به دلیل ارگانیک بودن پر مصرف ترین رنگ به شمار میرود اما برای عملکرد بهتر میتوانید آن را در کنار نیل بچه استفاده کنید.

نیل بچه یک رنگ موی ارگانیک و طبیعی است که معمولا هیچ عوارضی برای موها ندارد و سلامت شما را به خطر نمی اندازد. برای بدست آمدن رنگ قهوه ای حنا را با نیل بچه مخلوط می کنند که نتیجه، رنگ قهوه ای روشن بسیار زیبایی است.

اگر بر روی موهای حنایی رنگ استفاده کنید موها مشکی میشوند. استفاده از این ترکیب همانند موجب تقویت موها می شود و سفیدی زود رس مو را درمان میکند مخصوصا کسانی که به صورت ژنتیکی موهایشان زود سفید می شود. بر اساس تحقیقات، بر روی نیل بچه یافتند که این محصول برای رشد و درخشندگی مو بسیار مفید است و استفاده منظم از این محصول موجب می شود که موهای شما  شاداب و سرحال باشند.

خواص درمانی برگ نیل

نیل بچه گیاه پر کاربردی است و تمام اجزای آن دارای خاصیت های فراوانی هستند. مصرف برگ نیل بچه برای کسانی که ترس از آب دارند بسیار مفید است. همچنین برای معالجه بیماری هایی همچون بیماری های کبدی، اسهال خونی، رفع خونریزی، درمان کزاز بسیار مفید است. برگ این گیاه آرام بخش است و برای کودکانی که شب ها نا آرامی میکنند بسیار مناسب است. مصرف عصاره برگ نیل بچه موجب کنترل بیماری صرع، اختلالات عصبی و….. می شود و بیماری برونشیت را درمان می کند. همچنین برای بهبود ضربه خوردگی، بیماری های پوستی، بواسیر، زخم ها و جراحت های قدیمی بسیار مفید است و برای پایین آوردن تب هم مورد استفاده قرار میگیرد.

خواص ریشه ی نیل بچه

ریشه نیل بچه برای بیماری های کلیوی مخصوصا سنگ کلیه بسیار مفید است و مثل برای رفع ترشحات مخاطی و سینوزیت ها بسیار کاربردی است؛ سم زدایی قوی است و برای درمان مسمومیت کاربرد دارد.

کاربرد های نیل بچه | عطاری آنلاین مجتبی محقق

کاربردهای نیل

در آزمایشگاه های گیاه شناسی و چوب شناسی از آنیلین برای رنگ کردن بافت های سلولز دار گیاهی استفاده میکنند که آنیلین را از نیل بچه میسازند. در جنوب ایران به خصوص خوزستان و در کنار دریای عمان این گیاه بطور خودکار و پراکنده رشد میکند ولی کفاف مصارف داخلی را نمیدهد زیرا از کشور های دیگر مقدار زیادی صادر می شود.

رنگ نیل به دلیل ثبات و خوشرنگی در صنعت فرش بافی نیز استفاده می شود و یکی از دلایل محبوبیت فرش های ایران، پاکستان، هندوستان همین رنگ زیبا و با ثبات این محصول است. از دیگر کاربرد های این رنگ میتوان به لوازم آرایشی بهداشتی اشاره کرد این رنگ در قاره آسیا در ماده آرایشی به نام سرمه استفاده می شود. همچنین برای نقاشی روی پوست و چرم استفاده می شود.

همچنین بیشتر بخوانید در : کاربرد آرایشی چیست؟

گل نیل بچه

ارتفاع درختچه نیل به 2 متر میرسد و برگ های آن 11-7 جفت برگچه مرکب هستند. گل نیل به صورت خوشه ای رشد می کنند و رنگ آن ها صورتی است که معمولا از تابستان تا اوایل پاییز ظاهر می شوند. این درختچه، بومی کشور چین و کشور ژاپن است اما در کشورهای استرالیا و سری لانکا هم یافت می شود. این درختچه به نام ویستریای تابستانی هم معروف است.

معمولا به عنوان گل های زینتی استفاده می شود اما در صنعت رنگ هم کاربرد دارد. گل نیل قدمتی طولانی مدت دارد که حدودا به چهار هزار سال میرسد. این گیاه در تولید رنگ نیلی در قاره آسیا بسیار کاربرد دارد. گل نیل بچه را از روی رنگ بسیار زیبای آن میشناسند که به آن آبی نیلی می گویند. بر اساس مطالعاتی تاریخ دانان انجام دادند پی بردند که مبدا این محصول کشور هند است. همچنین در خوزستان هم کشت می شود.

گل نیل بچه | عطاری آنلاین مجتبی محقق

گیاه شناسی نیل

عوارض نیل بچه

 • گیاه نیل بچه خاصیت های زیادی دارد اما همانطور که میدانید مصرف حساب نشده هر چیزی میتواند موجب بیماری بشود توجه داشته باشد که مصرف حتی یک گرم اضافه تر این گیاه میتواند مسمومیت شدید ایجاد کند.
 • مصرف زیاد این گیاه برای اطفال میتواند موجب مرگ آنان بشود و در بزرگسالان باعث ایجاد مشکلات کلیوی بشود. اما اگر زیر نظر پزشک و بصورت منظم مصرف کنید میتواند از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری کند.

خرید نیل بچه + قیمت نیل بچه

بدلیل درخواست های گسترده مردم واردات و تولید این محصول افزایش دادند. شما مشتریان عزیز برای خرید نیل بچه میتوانید از طریق عطاری آنلاین مجتبی محقق به صورت غیر حضوری و با کمترین هزینه، نیل بچه را خریداری کنید. همچنین میتوانید از طریق نزدیک ترین فروشگاه به محل زندگی خود این گیاه را خریداری کنید. قیمت نیل بچه به کیفیت آن و جایی که خرید میکنید بستگی دارد

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا