اجتماعی

حالت سکون در چرخه حیوانات شبیه خواب است

زمانی که همه ما کلمه خواب زمستانی را می شنویم، اولین حیوانی که به ذهن ما خطور می کند خرس است، اما بسیاری از انواع مختلف حیوانات از دوزیستان و خزندگان گرفته تا برخی از پرندگان به خواب زمستانی می روند.

به گزارش شیمیشی، حالت استراحت شبیه خواب است که برخی از گونه های موجودات زنده با کاهش دمای محیط زندگی خود در فصل زمستان به آن دچار می شوند. به این ترتیب حیوانات خود را از سرما محافظت می کنند و نیاز آنها به غذا را کاهش می دهند. دمای قلب و تنفس آنها نیز بسیار پایین است.

در خواب زمستانی بدن زنده به دلیل افت دمای طبیعی به خواب می رود و موجودات زنده در این حالت برای زنده ماندن به انرژی کمتری نیاز دارند و تنها با مصرف چربی بدن خود می توانند زنده بمانند. علاوه بر این، موجودات خواب زمستانی می توانند در سرمای زمستان که غذا کمیاب است زنده بمانند.

برخی از پرندگان مانند کرکس و برخی از پستانداران مانند کرکس، سنجاب، خرگوش، کرکس و کرکس حیوانات خون گرمی هستند که به خواب زمستانی می روند. بیشتر این حیوانات در پاییز غذای زیادی می خورند. این غذا به صورت چربی در بدن حیوانات ذخیره می شود و در هنگام خواب به آنها انرژی می دهد. خواب پرندگان و پستاندارانی که در خواب زمستانی به خواب می روند مداوم نیست. در عوض، بارها و بارها به خواب عمیق می روند، گاهی اوقات در خواب بیدار می شوند.

این موجودات می توانند هر لحظه بیدار شوند. ممکن است با تب از خواب بیدار شوند. برخی از موجودات خواب نیز مقداری غذا را در غارها و سوراخ های خود پنهان می کنند تا در هنگام بیدار شدن از آنها استفاده کنند.

دانشمندان در مورد اینکه خواب خرس خواب واقعی است یا خیر، اختلاف نظر دارند. بسیاری از دانشمندان خرس ها را حیواناتی در خواب زمستانی نمی دانند، زیرا دمای بدن آنها در هنگام استراحت اندکی کاهش می یابد. آنها همچنین اشاره می کنند که خرس می تواند به راحتی بیدار شود. با این حال، بسیاری از دانشمندان دیگر بر این باورند که خرس‌ها واقعاً خواب‌آلود هستند، زیرا ضربان قلب خرس در هنگام خواب کمتر از نیمی از میانگین ضربان طبیعی آن است.

این دانشمندان معتقدند دمای بدن خرس در هنگام استراحت بالاست زیرا بدن این حیوان بزرگ است و مانند سایر حیوانات خوابیده با جثه کوچک گرمای زیادی را از دست نمی دهد.

برخی از قورباغه های سمی مانند قورباغه های سمی و غیر سمی و برخی از خزندگان مانند حشرات، مارها و کرم ها موجودات خونسردی هستند که می خوابند. دمای بدن این موجودات با تغییر دمای محیط تغییر می کند. زمانی که هوای سرد دمای بدن این موجودات را پایین می آورد، به خواب زمستانی می روند.

به گفته آژانس حفاظت از محیط زیست، دوزیستان و زنبورها تنها زمانی بیدار می شوند که دمای محیط به اندازه ای افزایش یابد که بدن آنها را گرم کند. برخی از انواع خفاش ها در طول روز می نشینند. برخی از گونه های پرندگان مانند کرکس در روز فعال هستند و شب ها استراحت می کنند. به فعالیت چنین حالت هایی خواب زمستانی روزانه می گویند.

انتهای پیام

تیم خبری مقالات اجتماعی

پژوهشگر اجتماعی با نگاهی منطقی و نوآورانه. ارائه دیدگاه‌های تازه درباره تفاوت‌های فرهنگی و مسائل اجتماعی.
دکمه بازگشت به بالا