ترندهای کسب و کارعمومی

بهترین نهال پسته برای مناطق گرمسیری

پسته از جمله خشکبار های شگفت انگیز است که درمان گر امراض مختلفی از جمله دیابت، فشار خون و کمبود آهن می باشد که محبوبیت آن جهانی بوده و در صادرات نقش پر رنگی را ایفا می کند. همچنین درخت پسته از جمله درختانی است که در برابر کم ابی و یا شوری آب مقاومت نسبتا بالایی دارد، به همین جهت یکی از پر سود ترین درختلن گرمسیری بشمار می رود. از این رو می خواهیم شرایط کاشت پسته در مناطق گرمسیری را مورد بررسی قرار دهیم

کاشت درخت پسته وانواع آن

انواع محبوب این پسته شامل پسته احمد آقایی، فندقی، زرندی، کله قوچی و قزوینی می باشد. آب و هوای گرم کاملا متناسب برای رشد چنین است و اختلالی در رشد ان ایجاد نمی شود بلکه می تواند در آب و هوای گرم به میزان باردهی بیشتری برسد. میزان مقاومت این درخت تا آن جایی است که می تواند گرما را تا ۴۰درجه و یا بالا و سرما را تا ۱۹- درجه تحمل کند.

همچنین برای این که درخت پسته بتواند بهتر رشد کند، لازم است که از خاک لومی و شنی استفاده کرد. لازم به ذکر است که پسته نیاز به ابیاری زیاد ندارد و نباید به هیچ عنوان زود به زود به ابیاری آن اقدام کرد، این موضوع در مورد تمامی انواع پسته صادق است.

بیشتر بخوانید:

بهترین نهال پسته

یک نهال درجه یک ویژگی هایی دارد که از جمله این ویژگی ها یک ریشه صاف و بدون گره می باشد. از جمله نهال هایی که اعلب با کیفیت هستند و همچنین گل دهی آن زودتر از سایر پسته ها رخ می دهد، پسته کله قوچی است که گل های این درخت تا آخر اسفند ماه، سر در می آورند. در صورت استفاده از نهال، بهتر است تعداد درختان نر را بیشتر کنید و آن ها را در کنار درخت های ماده بکارید تا به بیشترین میزان محصول دست پیدا کنید.

از جمله کارهایی که در زمان نهال ممکن است انجام شود که این کار رشد نهال را متوقف می کند، آسیب رساندن به ریشه نهال است. هنگامی که ریشه آسیب ببیند، عمل منتقل کردن املاح معدنی و اب به نهال به درستی انجام نمی شود و به همین خاطر، آن نهال دیگر کاربردی نخواهد داشت به همین خاطر افراد لازم است که به این نکته توجه کافی را داشته باشند و همچنین نهال را تا اعماق مناسبی از خاک بکارند.

آبیاری پس از کاشت نهال هرگز فراموش نشود چرا که با این کار منافذ باز کاملا بسته خواهد شد و ریشه پوسیده نخواهد شد. هر فصلی برای کاشت نهال مناسب نیست و افراد باید زمانی را انتخاب کنند که در آن بازه زمانی، نهال در حالت خواب به سر ببرد، از این رو در مناطق گرمسیری بهترین زمان کاشت نهال، فصل پاییز می باشد.

هرس کردن علف هرز درخت پسته

هرس کردن علف های هرز دور و اطراف درخت پسته برای صرف نشدن مواد غذایی برای این علف ها و هدر نرفتن آن ها الزامی است. همچنین وجود این علف های هرز سبب تضعیف درخت پسته شده و اجازه رسیدن املاح معدنی به درخت را نخواهند داد. از این رو در صورت مشاهده علف های هرز حتی به مقدار کم باید سریعا آن ها را از بین برد زیرا با تکثیر آن ها کار دشوار تر خواهد شد.

به غیر از هرس کردن علف های هرز، هرس کردن شاخه های پیر و پوسیده درخت نیز باید انجام شود به این گونه که هر چند وقت یک بار با دقت کافی به طوری که آسیبی به شاخه های جوان دیگر نرسد باید شاخه های پوسیده را قطع کرد. با این کار مواد غذایی صرف این شاخه های پوسیده که برای و رشد آن مضر است نمی شود. بهتر است که قبل از انجام عملیات هرس کردن، قیچی و ابزاری که با آن به هرس کردن می پردازید را به خوبی ضد عفونی کنید.

کوددهی به درخت پسته

پیش از آن که به سراغ کشت نهال ها بروید لازم است که خاک آن منطقه را بررسی نکرده و از میزان کمبود عناصر لازم در آن اطلاع یابید. پس از آن که ایرادات خاک و کمبود آن را شناسایی کردید، حال می توانید با استفاده از خاک به رفع این کمبودات بپردازید. توجه داشته باشید که پس از آن که نهال به کشت رسید، در ۳ نوبت از سال باید به کوددهی بپردازید.

لازم به ذکر است که در مناطق گرمسیری باید دقت بیشتری در داشت چرا که در صورت افراط در کوددهی با توجه به شرایط محیط و هوای گرم، درختان سوزانده خواهند شد و به مرور خشک می شوند. افراد از استفاده خودسرانه و بدون آگاهی از کود جدا پرهیز نمایند چرا که تمام زحمات آن ها را از بین خواهد برد.

بیشتر بخوانید:

استفاده از کود های شیمیایی ان هم به مقدار لازم و در مواقع نیاز می تواند افراد را سریع تر در رسیدن به نتیجه یاری کند. در صورت کمبود یک عنصر در خاک و یا درخت، لازم نیست که از کود های کامل استفاده کرد بلکه افراد می توانند کودی که تنها آن عنصر را در خود دارد بیابند و بکار برند. به عنوان مثال در صورت کمبود پتاسیم، می توان کود پتاسیبه گزارش بازار، خرید نهال؛ در مناطق گرمسیر به دلیل کمبود خاک های حاصلخیز و همچنین کاهش درصد رطوبت در مقایسه با سایر نقاط، دقت عمل بیشتری می خواهد چرا که در دسته بندی هایی که برای انواع نهال ها ارائه شده متوجه شده اند که تمام گونه ها برای مناطق گرم و خشک مناسب نمی باشد و نیاز هریک از آنها متفاوت است.

مقدار آبیاری نهال های گرمسیری چگونه می باشد:
بعضی از نهال ها به آبیاری بیشتری نیازمند هستند و حتی قرار گرفتن در یک محیط گرم با دمای بالای ۳۰ درجه برای آنها مضر خواهد بود و باعث می شود که مقاومت خود را از دست بدهند. پیشنهاد می کنیم قبل از شروع کار، ویژگی های جغرافیایی منطقه خود را به خوبی در نظر بگیرید و اگر در میان بررسی ها به این نکته رسیدید که میزان بارندگی های سالانه در منطقه شما مانند شهر کرمان به عددی کمتر از ۵۰۰ میلیمتر می رسد، بهتر است که از شرایط کاشت ۲  نهال منتخب که در ادامه به نقل از نهالستانگلد نهال برسی خواهیم کرد:

آب و هوای گرم و خشک برای مقاومت نهال پسته؛ گزینه ی مناسبی می باشد زیرا برخلاف نهال های سردسیری عملکرد بالایی در این مناطق دارند و به باردهی بالایی می توانند برسند. نهال پسته؛ در دمای بالای ۴۰ درجه و همچنین در زمستان ها تا ۱۹- درجه مقاوم است.

رشد نهال پسته به چه عواملی بستگی دارد؟

برای عملکرد بهتر نهال پسته؛ از خاک های لومی و شنی با عمق زیاد استفاده کنید. بررسی خاک و درصد شوری آن به رشد نهال پسته؛ کمک می کند. تمام ارقام پسته نسبت به آبیاری زیاد حساس هستند و لازم نیست تا هر هفته آنها را سیراب سازید.

خرید بهترین نهال پسته در مناطق گرمسیر:
برای ؛ ریشه های نهال را به دقت بررسی کنید تا کاملا صاف و بدون گره باشند. نهالستان گلدنهال برای تمام نهال های پسته؛ به خریداران عزیز ضمانت واقعی بازگشت کالا ارائه می دهد و تمام ارقام موجود در این نهالستان از ریشه های کاملا سالم برخوردار هستند. یکی از انواع نهال پسته، پسته ی کله قوچی می باشد. این درخت پسته، یکی از ارقام نهال پسته زود گل، به شمار می آید به طوری که شکوفه ها از اواخر اسفند رشد می کنند.

نهال بادام مناسب مناطق گرمسیری:
بادام با نام علمی Prunus dulcis به دلیل مقاومتی که در برابر کم آبی از خود نشان می دهد مناسب کاشت در مناطق گرمسیر می باشد. برای کاشتنهال بادام؛ لازم نیست حتما باغ های بزرگ و چند هزار هکتاری داشته باشید، برای شروع می توانید از باغچه های حیاط منازل خود نیز استفاده کنید.

اولین نکته ای قبل از خرید نهال، استعلام از ؛ می باشد که معمولا ارقام ایرانی و غیر اصلاح شده از قیمت های کمتری برخوردار می باشند. برای انکه بتوانید محصولات خود را به بازار عرضه نمایید بهتر است.

از ارقام شیرین آن خریداری کنید و این موضوع در زمان برداشت محصولات اهمیت پیدا می کند، زیرا بادام های تلخ طرفداری ندارند. توجه داشته باشید با ریشه های نهال بادام؛ در زمان کاشت به آرامی برخورد کنید زیرا به شدت حساس هستند و نباید خم شوند و از حالت اولیه ی خود خارج شوند.

حین خرید نهال بادام بهتر است چه نکاتی رعایت شود:
در زمان خریدنهال بادام؛ دقت داشته باشید اگر اطراف نهال با پلاستیک مشکی پوشیده است، حتما باید سوراخ هایی روی این پلاستیک قرار گرفته باشد تا ریشه های نهال بادام؛ از بین نرفته باشند زیرا هوای کافی در جریان نیست و باعث می شود که ریشه ها ضعیف شوند. نهالستانگلدنهال برای تمام نهال های بادام؛ به مشتریان عزیز اطمینان خاطر می دهد که نه تنها راه های عبور و مرور هوا را در تمام نهال ها تعبیه کرده است، بلکه آن ها را ضمانت می کند.

نتیجه گیری کلی در رابطه خرید نهال:

در این مقاله به معرفی ۲نهال پر فروش برای مناطق گرمسیری پرداختیم و عوامل مخرب به همراه شرایط لازم رشد را برای هر کدام از نهال پسته و نهال بادام پرداختیم. انتخاب به اهداف اقتصادی شما رنگ تازه ای می بخشد.

ما در زمینه ی تولید انواع و ارقام نهال و درختان میوه ی مثمر ثمر پر فروش از جمله : فروش انواع نهال گردو، ارقام نهال پسته، اقلام نهال بادام، نهال های انگور، گیاهان هلو، درختان شلیل، نهال سیب، نهال گلابی، نهال انار، خرید نهال پیوندی و… تمامی ارقام نهال موجود در بازار و همچنین ارقام نهال کمیاب مانند: نهال رازبری، بلک بری، زغال اخته، سنجد و… را با مجوز گواهی بهداشت جهاد کشاورزی، دارا می باشیم.

 

دکمه بازگشت به بالا