عمومی

بررسی حلقه‌های مفقوده در توسعه صادرات غیرنفتی – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین ، گروه استان ها- محمد حسین عابدی: استان سمنان در زمینه توسعه صادرات نفت دارای مزیت های بسیاری از جمله خودروسازی، قطعه سازی، مواد شوینده، پلیمرهای شیمیایی، کولر آبی، ترانسفورماتور، معدن و کابل برق و … است. از صادرات کشور

اگرچه موانع تولید همچنان پابرجاست، اما دولت سیزدهم سعی در رفع یا کاهش بخشی از آن موانع داشته و نتیجه آن بازگشت به تولید بسیاری از واحدهای ثابت در استان سمنان و تثبیت کار بیش از 1700 نفر است. .

نبود مشاوران مالی حرفه ای

از جمله مهم ترین مواردی که کارشناسان استان سمنان به آن اشاره کرده اند، نبود مشاور اقتصادی برای جذب سرمایه گذار در بخش های تولیدی به ویژه با رویکردهای صادراتی است. هیأت مستشاری که مدت هاست در استان سمنان خالی بوده، گاه باعث از بین رفتن فرصت های سرمایه گذاری شده است.

تابلویی که بتواند بسته های سرمایه گذاری و تولیدی را برای هر نوع سرمایه گذاری ارائه دهد و مزیت های اقتصادی و تولیدی استان سمنان و همچنین تمامی سوالات، مزایا، زیرساخت های گاز، آب و برق را در بسته های سرمایه گذاری پیشنهادی به درستی شناسایی کند. معایب و خطرات سرمایه گذاری باید در کنار مشوق ها ذکر شود تا سرمایه گذار به راحتی آمادگی خود را برای سرمایه گذاری اعلام کند.

جدای از اینها دومین مشکلی که در استان سمنان وجود دارد آب است که همین مقوله باعث شده سرمایه گذاری بر مبنای توسعه صادرات با مشکلاتی همراه باشد. در این راستا مسئولان استانی اقدامات کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت اعم از آبرسانی موقت، پساب صنعتی و در نهایت انتقال آب بین مناطق را در نظر گرفته اند.

تحلیل حلقه های مفقوده در توسعه صادرات نفت

ارتقای صادرات استان سمنان محقق شد

مدیرکل گمرکات استان سمنان در گفتگو با خبرنگار آنلاین گفت: طی 8 ماهه امسال 192 هزار تن کالا از گمرک سمنان صادر شده و طی 8 ماهه امسال 23 درصد افزایش داشته است. در مدت مشابه سال گذشته.

علی سعدالدین با بیان اینکه تعداد کشورهای میزبان کالاهای سمنان از 29 کشور به 32 کشور افزایش یافته است، گفت: پاکستان، ترکمنستان، امارات، عراق، روسیه، پاکستان، کویت و … کشورهایی که کالاهای تولیدی استان سمنان وارد آنها شده است

وی از جمله مهمترین محصولات صادراتی استان سمنان در 8 ماهه امسال را ظروف پلاستیکی، روغن تصفیه شده، اسید عنوان کرد. اسید هیدروکلریکهیدروکربن های سبک، کاشی و سرامیک، ورق آلومینیوم و… گفت: صادرات کالا از استان سمنان طی 8 ماهه امسال نیز 3 درصد کاهش وزنی داشته است که نشان می دهد کالاهای استان به سمت بهبود کیفیت

افزایش درآمد صادراتی استان سمنان

مدیرکل گمرکات استان سمنان هر تن کالای صادراتی از استان را 388 دلار عنوان کرد و اظهار داشت: با وجود تغییرات ارزی که در کشور شاهد آن هستیم، نسبت به شاخص اول 23 درصد رشد داشته ایم. . هشت ماهه سال گذشته این نشان می دهد که ارزش کالاهای صادراتی استان افزایش یافته است.

سید الدین با بیان اینکه صادرات کالا از استان سمنان در 8 ماهه امسال 90 میلیارد تومان برای گمرکات استان درآمد داشته است، گفت: درآمد گمرکات استان سمنان در سال جاری نسبت به سال گذشته 330 درصد افزایش داشته است. سال گذشته که رقم قابل توجهی است.

وی با بیان اینکه یک هزار و 900 واحد صنعتی و تولیدی در استان سمنان فعال است که در زمینه توسعه صادرات نفت توانایی بسیار خوبی برای استان ایجاد کرده است گفت: حمایت از توسعه صادرات یکی از سیاست های این استان است. . دولت سیزدهم در استان.

پشتیبانی محصول صادراتی

یکی از اقداماتی که در استان سمنان برای رونق تولید صنعتی و تقویت بخش صادرات انجام شده، کمک به رفع موانع تولید و رفع توقف تولید است، چرا که استاندار سمنان اعلام کرد در دولت سیزدهم 64 توقفگاه تعطیل شد. واحدهای صنعتی استان به چرخه تولید بازگشتند.است گفت: در این تعداد رتبه سوم کشور را بسته ایم.

سید محمدرضا هاشمی با بیان اینکه در ابتدای دولت سیزدهم در مجموع 189 واحد صنعتی در کل استان سمنان شناسایی شد، تاکید کرد: بهبود بیش از 30 درصدی در این مدت منجر به تثبیت کار شده است. در استان

وی تصریح کرد: برخی از واحدهای متوقف شده دارای مشکلات نقدینگی بودند که ناشی از امکان و تغییر سرمایه گذاران و … بود. بازار، فروش، ماشین آلات آسیب دیده و … از دیگر دلایل توقف واحدهای صنعتی بود که با تلاش های صورت گرفته، بخشی از این واحدها به تولید بازگشتند.

تحلیل حلقه های مفقوده در توسعه صادرات نفت

13 سرمایه گذاری خارجی به استان سمنان در راه است

استاندار سمنان همچنین از درخواست 13 سرمایه گذار خارجی برای حضور در استان و تقویت تولید به ویژه تولید صادراتی خبر داد و اظهار داشت: این سرمایه گذاران یا انفرادی و خصوصی هستند و یا به صورت مشترک در برنامه های تولیدی فعلی استان سمنان قرار دارند. ، یا در قالب فعال سازی طرح های پیشنهادی را به استان خواهد آورد تا بتوانیم توسعه بهتری به تولید و صادرات استان بدهیم.

هاشمی با اشاره به اینکه به دنبال برگزاری همایش سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی در استان سمنان نیز هستیم تا بتوانیم از توانمندی های آن افراد در زمینه توسعه تولید بهره ببریم، گفت: به فکر پنجره یک طرفه برای سرعت بخشیدن هستیم. فرآیند را بسازید. تسهیل تحقیقات و اعطای مجوز در این خصوص در استان سمنان.

یکی از موضوعاتی که باعث نگرانی مسئولان استان سمنان در خصوص محصولات صنعتی شده است، صادرات برخی از کالاهای تولیدی استان سمنان به خارج از این استان و همچنین حذف چرخه مالی شرکت های تولیدی و صنعتی و صادراتی است. موضوعی که گاه مورد گلایه مسئولان استان سمنان بوده است.

استاندار سمنان چندی پیش به بیان این موضوع پرداخت و اعلام کرد: حساب بانکی 97 درصد واحدهای صنعتی غرب استان در تهران است. همچنین واحدهای صادراتی آن استان هستند که کالاهای خود را از تهران صادر می کنند. . صادرات کالا از مبدا استان سمنان نکته ای است که در ماه های گذشته بارها از سوی مسئولان استان به ویژه استاندار سمنان به آن اشاره شده است.

مشکلات واحدهای صادراتی

اما یک کارشناس اقتصادی رفع موانع تولید و اعمال مشوق های صادراتی را از جمله مواردی عنوان کرد که می تواند این مشکل را حل کند و گفت: تا زمانی که مشکلات صادرات به ویژه سهولت اعطای مجوزها را حل نکنیم نمی توان انتظار داشت که تولیدکنندگان اتفاق بیفتند. مطابق با سیاست های صادراتی استان

سید محمد تقوایی زاده با بیان اینکه استان سمنان در کریدور اصلی راه آهن شرق به غرب کشور قرار دارد، اما واحدهای تولیدی صادراتی همچنان مشکل حمل و نقل دارند، گفت: نبود نمایندگی گمرک در شهرستان های استان سمنان. و مجموعه همه کالاها. در مرکز نیز یکی از موضوعاتی است که نتوانسته انتظارات صادرکنندگان استان را به طور کامل برآورده کند.

وی همچنین به مطلوب بودن برخی واحدهای تولیدی و صادراتی در استان سمنان توجه کرد و توضیح داد: خروج تصادفی و بی برنامه سرمایه گذاران صنعتی و تولیدی به ویژه در غرب استان سمنان دلیل آن است. عرق برای آن کشور باید اجناس خود را به سایر گمرکات استان سمنان صادر کنند که بهانه و دلگرمی برای آن افراد تلقی شود.

حلقه مفقوده صادرات “تجاری” است

یک کارشناس بازرگانی در گفتگو با خبرنگار آنلاین نیز با بیان اینکه حرفه ای شدن تجارت و صادرات استان سمنان می تواند به توسعه صادرات استان کمک کند، گفت: تولیدکننده خوب لزوما صادرکننده خوب نیست، بلکه صادرکننده نمونه است. همچنین باید صادرکننده خوب بود، تولید خوب دیده نمی شود، بنابراین این دو (تولیدکننده و صادرکننده) باید در استان با هم کار کنند که به وضوح دیده نمی شود.

سید محمود حسینی تصریح کرد: شرکت های بازرگانی به صورت تخصصی مسائل مربوط به صادرات از جمله بازاریابی، نیازسنجی کشورهای منطقه، ایجاد بازارهای هدف، بسته بندی و ذائقه مخاطب و … را ارزیابی می کنند، در حالی که ممکن است تولیدکنندگان درگیر این مسائل باشند، متخصص نباشید. . وی گفت: یکی از نیازهای استان سمنان متقاعد کردن تولیدکنندگان برای واگذاری صادرات به منابع حرفه ای و شرکت های تجاری است.

این میانجی همچنین با اشاره به اینکه مهمترین موضوع در توسعه صادرات، بازار هدف است، تاکید کرد: شرکت های بازرگانی به صورت تخصصی نیازسنجی کرده و بهترین بازار را برای محصولات صنعتی و کشاورزی استان سمنان پیدا خواهند کرد، لذا این شرکت های حرفه ای باید بیشتر استفاده شود

در نهایت باید گفت که رفع موانع تولید و بازگشت واحدهای صادراتی استان سمنان به وضعیتی که توان و توان خود را دارند همراه با کمک گرفتن از شرکت های بازرگانی حرفه ای برای صادرات و همچنین بهره مندی از توان. سرمایه گذاری تیم های تفریحی یکی از مواردی است که مسئولان استان سمنان باید بیشتر به آن توجه کنند. حال باید دید در ادامه کار دولت سیزدهم شهرهای استان صاحب گمرک می شوند و از دو مرز هوایی فرودگاه های بین المللی شاهرود و سمنان برای صادرات استفاده می شود و یا می شوند. همینطور بماند غفلت؟

دکمه بازگشت به بالا