عمومی

بازنشسته نگون‌بخت در صدارت نوبخت

حسن روحانی رئیس سازمان برنامه و بودجه در دولت در نامه‌ای به رئیس‌جمهور، موضوع یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان را مطرح کرد؛ موضوعی که به جنبه‌های سیاسی و نتایج اقتصادی در دوران 8 ساله حکومت 8 ساله برمی‌گردد. نوبخت.

به گزارش شیمیشی، شیمیشی نوشت: چندی پیش محمدباقر نوبخت در نامه ای سرگشاده به رئیس جمهور درباره مطالبات قانونی بازنشستگان نوشت: برای جلوگیری از تداوم هزینه های سنگین اجتماعی، از منظر امنیت ملی، لازم است تصمیم گرفتن در چارچوب برنامه هفتم، اعتبارات لازم برای تعدیل حقوق بازنشستگی 90 درصد کارکنان و درخواست های مصوب آنها در لایحه اصلاح بودجه لحاظ شود.

سرنوشت اینگونه ادامه داد؛ اینجانب وظیفه اخلاقی خود می دانم که در صورت نیاز تمامی تجربیات خود را به صورت غیر رسمی جهت اجرای این امر به مسئولین مربوطه ارائه نمایم.

درباره اقدام حسن روحانی رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت در خصوص ساماندهی درآمد بازنشستگان می توان به موضوعات مختلفی اشاره کرد که در ادامه به تفصیل می پردازیم.

در برنامه ششم توسعه و بودجه سالانه در 8 سال دولت تدبیر و امید چه گذشت؟

1- پس از اختلافات دولت و مجلس در خصوص منابع لازم در اولین بودجه سالانه در چارچوب برنامه هفتم توسعه، موضوع یکسان سازی حقوق بازنشستگان در فضای رسانه ای و سیاسی مطرح شد.

در این باره مجلس بر اجرای حداکثر منابع برای جذب 90 درصدی در بودجه اول برنامه هفتم تاکید کرده است که البته دولت به این موضوع اهمیت داده است.

در این بین حسن روحانی سخنگوی دولت که در طول 8 سال کار خود با توجه به تصمیمات بودجه ای بیشترین نتیجه اقتصادی و مالی را برای بازنشستگان به ارمغان آورد به گونه ای که دهه 90 شبیه دهه سیاه بود. اقتصاد ایران نامگذاری شد، وارد عرصه و در آن شد. اقدامی شگفت‌انگیز در پیامی که با رئیس‌جمهور درخواست شد، طرح قانون بودجه دولت تغییر کند.

در واقع فردی که تجمع بازنشستگان در مقابل سازمان برنامه و بودجه را تشکیل می داد، حالا مدافع بازنشستگان شده و به رئیس جمهور نامه می نویسد. سوال ساده ای که در اینجا مطرح می شود این است که در دوران تصدی وی دقیقا چه باری از دوش بازنشستگان برداشته شد. یا چقدر از مشکلات بازنشستگی امروز مربوط به حاکمیت روحانی در ایجاد تورم بالاست؟

دولت حسن روحانی باید وضعیت بازنشستگان را روشن کند

2- برنامه ششم توسعه در دولت حسن روحانی و سازمان برنامه و بودجه به ریاست محمدباقر نوبخت ایجاد و اجرا شد. خوب است سخنگوی سابق دولت اقدامات دولت در روند تصویب مصوبات مربوط به تراز و همچنین ارقام دقیق بودجه سنواتی برای همسان سازی حقوق بازنشستگی را اعلام کند.

داستان درآمدهای موهوم و هزینه های واقعی که دولت جدید ایجاد کرده است

3- سازمان برنامه و بودجه در آخرین سال کار دولت دوازدهم ارقام مربوط به هزینه ها و هزینه های جاری قوانین پروژه های دولت را به طور غیرمنتظره ای با افزایش نجومی افزایش داد. اقتصاد ایران در دو سال اول دولت سیزدهم.

یکی از گروه هایی که به دلیل اقدام دولت در پایان سال 1398 برای تهیه بودجه برای 1400 نفر متضرر شد، بازنشستگان کشور بودند. متأسفانه شرایط زندگی آنها به دلیل تورم با مشکلات جدی مواجه است.

نگرانی تبعیض آمیز یکسان سازی مستمری های دولتی و تامین اجتماعی خنثی شد

4- خوشبختانه در هفته های گذشته دولت و مجلس با تدبیر بحث یکسان سازی حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی را در دستور کار قرار دادند. موضوعی که تغییر نکرد و تنها موضوع یکسان سازی حقوق بازنشستگی دولت بر اساس برخی تصمیمات یکجانبه بودجه ای می تواند اثرات منفی جدی برای کشور داشته باشد.

به گزارش شیمیشی، شورای اسلامی در جریان بررسی برنامه هفتم توسعه با یکسان سازی حقوق بازنشستگی ظرف 3 سال موافقت کرد. در واقع در دولت سیزدهم و در چارچوب لایحه برنامه هفتم توسعه بحث یکسان سازی حقوق بازنشستگی مطرح شد. سرانجام در پایان آبان ماه سال جاری، رئیس کمیته مالی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه از تصویب نرخ حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، لشکری ​​و کشوری در کمیسیون تلفیق برنامه هفتم خبر داد.

گفتنی است بر اساس این دستورالعمل در سال اول برنامه تراز 40 درصد، در سال دوم 30 درصد و در سال سوم 30 درصد خواهد بود تا حقوق ها پرداخت شود. 90 درصد حقوق کارمندان به 90 درصد حقوق کارمندان می رسد، موضوع رسیدن حقوق مستمری بگیران تأمین اجتماعی به 90 درصد حقوق کارکنان مصوب شده و در پیوست این قانون نیز تعریف شده است. وضوح؛ منابع این سوال را باید از اجرای ماده 12 قانون برنامه ششم توسعه به دست آورد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا