ترندهای کسب و کارعمومی

اکسفولیشن یا اسکراب صورت چیست؟

اکسفولیشن یا اسکراب چیست؟ اسکراب یا لایه برداری پوست از راهکارهای مناسب جهت مراقبت از پوست می باشد. با کسب اطلاع در مورد اسکراب و کاربردهای آن می توان به حفظ شادابی و لطافت پوست کمک نمود. از فواید اسکراب و کاربردهای آن جوانسازی پوست و رفع چین و چروک می باشد. با یا اسکراب پوست می توان ضمن رفع تیرگی پوست، رطوبت پوست را حفظ کرد. از دیگر مزایای اکسفولیشن پوست رفع جوش و آکنه، رفع چربی، لطافت پوست و … می باشد.

What is exfoliation or face scrub

اسکراب و کاربردهای آن

رسیدگی به پوست و مو از دغدغه های افراد به ویژه خانم ها به حساب می آید. در حال حاضر برای حفظ شادابی پوست به ویژه پوست صورت از انواع روش های استاندارد بهره گرفته می شود که از آن میان می توان به اسکراب پوست اشاره کرد. اسکراب یا لایه برداری پوست با حذف سلول های مرده پوست به شادابی پوست کمک می کند. در روش اسکراب لایه برداری پوست با کمک موادی صورت می گیرد که حالت گرانولی دارد. حالت گرانولی این مواد سبب ساییده شدن لایه رویی پوست می شود.

در ترکیب که به صورت ژل، کرم و صابون عرضه شده، ریز مواد مختلف متشکل از هسته زردآلو، پوست گردو، نمک دریایی و گرانول ها استفاده می شود. با توجه به فواید مختلف لایه برداری پوست با کمک اسکراب امروزه اقشار مختلف جامعه علاقمند استفاده از این روش برای محافظت از پوست خود هستند. با کسب اطلاع در مورد اسکراب و کاربردهای آن متناسب با فواید اسکراب می توان از این روش به بهترین نحو بهره برد.

اسکراب چیست

جوانسازی با حذف سلول های مرده پوست

از تاثیرات گذشت زمان بر روی پوست ایجاد چین و چروک و به اصطلاح پیری پوست می باشد. در حال حاضر برای جوانسازی و بازسازی پوست از انواع دارو ها و روش ها بهره گرفته می شود که از آن جمله می توان به اسکراب پوست اشاره کرد. با بهره گیری از روش اسکراب سلول های مرده پوست به مرور از بین رفته و جای آن را سلول های پوستی تازه می گیرد. حذف سلول های مرده و ظاهر شدن سلول های جدید بر روی پوست سبب شادابی و جوانسازی پوست می شود.

رفع جوش و آکنه با اکسفولیشن

یکی از مشکلات پوستی به ویژه در سنین جوانی ایجاد جوش و آکنه در صورت می باشد که گاها با درد همراه هست. جوش های سر سیاه که به صورت مکرر در روی پوست ایجاد می شود را می توان به روش های مختلفی از بین برد. رفع جوش های سر سیاه در سریع ترین زمان ممکن از فواید اسکراب و کاربردهای آن به حساب می آید.

از طریق لایه برداری یا اسکراب پوست، به همراه پوست های مرده جوش های سر سیاه نیز از بین می رود. همچنین لایه برداری و اسکراب پوست باعث می شود جای آکنه و لک و جوش ها به شکل قابل توجهی کمرنگ گردد. بهترین لایه بردار جهت رفع جوش و آکنه اسکراب جوش شیرین می باشد.

پر بازدیدترین مقالات  را در این بخش دنبال نمایید

رفع تیرگی پوست

از دیگر فواید اسکراب و کاربردهای آن می توان به رفع تیرگی پوست صورت و بدن اشاره کرد. برای مثال می توان برای رفع تیرگی اطراف و زیر چشم از مواد لایه بردار استفاده نمود. همچنین برای رفع تیرگی سایر مناطق بدن از قبیل تیرگی آرنج، زانو و قوزک پا نیز می شود از روش اسکراب بهره برد. جهت تاثیر گذاری بهتر لایه برداری با هدف روشن شدن پوست بهتر هست دو بار در هفته پوست با مواد مناسب اسکراب شود. برای رفع تیرگی پوست می توان از ترکیب ماست و گردوی له شده استفاده نمود.

کاربردهای اسکراب پوست

روشن و شفاف کردن پوست

از بین دیگر فایده های قابل توجه اسکراب و کاربردهای آن می توان به روشن و شفاف نمودن پوست صورت اشاره نمود. اسکراب مستمر پوست و لایه برداری پوست مرده در کنار رفع تیرگی های پوست و جای جوش باعث روشن و شفاف شدن پوست می شود. از نکاتی که هنگام اسکراب نمودن پوست جهت روشن شدن پوست باید در نظر گرفت توجه به نوع پوست از نظر چرب و خشک بودن می باشد. برای شفاف شدن پوست به ویژه پوست صورت می توان اسکراب برنج و شیر را تهیه نموده و پس از دو ساعت ماندن مخلوط را روی پوست قرار داده و ماساژ دهید.

کاهش چربی پوست

اسکراب و کاربردهای آن گستره ی وسیعی را شامل می شود که از آن جمله می توان به کاهش چربی پوست اشاره کرد. اسکراب و لایه برداری منظم و مرتب پوست سبب رفع چربی اضافی پوست شده و از ایجاد جوش های سر سیاه جلوگیری می کند. از این رو بهترین راهکار برای کاهش چربی پوست برای افرادی که دارای پوست چرب هستند لایه برداری پوست می باشد.

حفظ رطوبت و آبرسانی پوست

حفظ رطوبت پوست و از دیگر کارکرد های مهم اسکراب محسوب می شود. با لایه برداری مرتب پوست منافذ پوست باز شده و تنفس پوستی به حد نرمال می رسد. نتیجه باز شدن منافذ پوست آبرسانی بهتر پوست و در نتیجه حفظ می باشد.

فواید استفاده از اسکراب پوست

دیگر فواید اکسفولیشن و کاربردهای آن

برای داشتن پوستی صاف و یکدست می توان از اسکراب بادام زمینی، عسل و خامه استفاده نمود. از دیگر فواید اسکراب و کاربردهای آن بهبود بافت صورت و نرم و لطیف شدن پوست می باشد. از طرف دیگر استفاده از انواع اسکراب و لایه بردار پوست در کنار تمیزی و زیبایی پوست به تغذیه مناسب پوست کمک می کند.

از آنجا که در تهیه انواع اسکراب و لایه بردار پوست از مواد گیاهی باکیفیت بهره گرفته می شود تغذیه پوست به خوبی انجام شده و پوست جوانی و شادابی خود را باز می یابد. از دیگر خواص لایه برداری پوست می توان به رفع مشکل پوسته پوسته شدن پوست اشاره کرد که ناشی از حفظ زیبایی و طراوت پوست از روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد. استفاده از اسکراب صورت روشی بوده که شادابی پوست شما را حفظ می‌کند. آشنایی با طرز استفاده از آن هم باعث می‌شود تا آسیبی به پوست خود وارد نکنید. تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا پاسخ این سوال را که اکسفولیشن یا اسکراب صورت چیست را دریابید.

معرفی اسکراب صورت

اول از هر چیز باید به سراغ این سوال برویم که ؟ اسکراب یا لایه بردار، نوعی محصول بهداشتی بوده که وظیفه اصلی آن پاکسازی پوست است. پزشکان می‌گویند که پوست بدن انسان هر هفت سال یک بار به طور کامل با پوست‌های جدید جایگزین می‌شود.

پس پوست جدید مداوم در حال تکثیر بوده و پوست‌های مرده از بین می‌روند. اگر می‌خواهید بدانید که اکسفولیشن یا اسکراب صورت چه مفهومی دارد، باید بگوییم که لایه بردار، این پوست‌های مرده را از روی صورت و بدن ما برمی‌دارد. به همین دلیل استفاده مداوم از لایه‌بردار، باعث می‌شود تا همیشه پوستی شاداب داشته باشیم.

این مایع شوینده داخل خود دانه‌های ریزی دارد که گرانول نام دارند. این دانه‌های ریز هنگام شستشو به صورت میکروسکوپی بخش‌های زائد پوست را جمع آوری می‌کنند. حالا ممکن است اسکراب شما به صورت ماسکی یا کرمی باشد که در ادامه به انواع آن بیشتر می‌پردازیم.

چرا باید از اسکراب صورت استفاده کنیم؟

همانطور که گفتیم پوست صورت مدام در حال تکثیر است و پوست‌های مرده باید از روی صورت پاک شوند. در صورتی که این کار انجام نشود، پوستی کدر خواهید داشت. با شستشوی روزانه صورت، بخشی از این پوست‌های مرده جدا می‌شوند. این در حالی است که بخش‌های زیادی از آن همچنان باقی می‌مانند.

استفاده از انواع اسکراب صورت ، این روند را تسریع می‌کند. دانه‌های ریز گرانولی وارد منافذ پوست می‌شوند و آن‌ها را از چربی‌ها و آلودگی‌ها پاک می‌کنند. در نتیجه باعث کاهش جوش و آکنه در پوست هم می‌شوند. یکی از فواید اسکراب صورت این است که پوست برای جذب مواد مغذی آماده می‌شود.

یک روتین بسیار خوب این بوده که هفته‌ای یک الی دو بار صورت خود را اسکراب کرده و بعد از ماسک صورت استفاده کنید. اجازه دهید ماسک به مدت زمان کافی روی پوست مانده و بعد با کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب، پوست را از اشعه‌های خورشید محافظت کنید. اگر این روتین را برای مدت دو الی سه ماه انجام دهید، کاملا متوجه تغییرات مثبت پوست خود خواهید شد.

اما اثر اکسفولیشن یا اسکراب صورت چیست ؟ از بین رفتن احساس سنگینی، شادابی و جوان ماندن پوست از مهم‌ترین اثرات اسکراب کردن مداوم است. برای افرادی که پوست چرب دارند، استفاده از یک روتین لایه بردار به طرز قابل توجهی جوش‌ها را کاهش می‌دهد.

طرز استفاده از اسکراب صورت

آشنایی با طرز استفاده از انواع اسکراب صورت به شکل صحیح بسیار اهمیت دارد، زیرا در صورتی که بلد نباشید ممکن است به پوست خود آسیب بزنید.

  • شناخت پوست: اول از همه باید پوست خود را به خوبی بشناسید. اسکراب پوست‌های چرب با پوست‌های خشک به طور کامل تفاوت دارد. اگر تیغه بینی، گونه‌ها، خط پیشانی چربی دارید؛‌ پوست شما چرب است. در غیر این صورت پوست خشک یا نرمال دارید.
  • انتخاب لایه بردار: حالا که با پوست خود آشنا شدید، وقت آن است که به سراغ این تعریف برویم که اکسفولیشن یا اسکراب صورت چیست ؟ باید محصولی را انتخاب کنید که مناسب نوع پوست شما باشد تا براساس تعریف، بهترین نتیجه را بگیرید.
  • شستشوی پوست: برای به حداقل رساندن عوارض اسکراب صورت ، حتما از قبل صورت خود را بشویید. در این صورت هنگام لایه برداری، به پوست خود آسیب نمی‌رسانید. حالا به آرامی اسکراب را روی پوست بکشید تا چربی‌ها و آلودگی‌های آن پاک شود.
  • مراقبت‌های بعد از اسکراب: بعد از اسکراب باید بیش از همیشه از پوست خود مراقبت کنید. استفاده از مرطوب کننده متناسب با جنس پوست، ضد آفتاب زدن و در معرض نور خورشید نبودن، عوامل بسیار مهمی برای محافظت هستند.
دکمه بازگشت به بالا