ترندهای کسب و کارعمومی

از کجا بفهمیم تسبیح سنگ است

تعریف سنگ اصل و قیمتی

قبل از اینکه در ارتباط با تشخیص سنگ اصل از بدل صحبت نماییم بهتر است تعریفی از سنگ اصل داشته باشیم. می‌توان گفت سنگ اصل هدیه‌ای از طبیعت است که در اعماق زمین به گونه‌ها و مدل‌های مختلف کشف می‌شود. این سنگ‌ها معمولا از فوران آتش‌نشان‌ها و فرسایش آب و جابجایی زمین تشکیل می‌شوند و برخی از آن‌ها میلیاردها سال قبل شکل گرفته‌اند.

سنگ های قیمتی اصل طبیعی هستند و به همین دلیل ممکن است که روی آنها درز و شکافهایی وجود داشته باشد. این در حالی است که سنگهای مصنوعی بی عیب و نقص به نظر می رسند. در تشکیل سنگ‌های اصل انسان هیچ دخالتی نداشته و تنها پس از استخراج انسان‌ها برای ساخت زیورآلات آن‌ها را برش و صیقل می‌دهند. گونه‌های مختلف سنگ‌های اصل موجود در طبیعت در مناطق مختلف جهان وجود دارند و برخی از آن‌ها تنها مختص منطقه جغرافیایی خاص هستند. زیورآلات و جواهرات ساخته شده با سنگ‌های اصل از جمله زمرد، الماس، یاقوت، برلیان در گروه گران‌بهاترین زیورآلات هستند.

How do we know that the rosary is a stone

تعریف سنگ تقلبی یا مصنوعی

سنگ‌های تقلبی یا به عبارت دیگر مصنوعی از نظر ظاهری شباهت زیادی به سنگ‌های اصلی دارند و برخی از آن‌ها حتی از نظر خصوصیات و ویژگی‌های شیمیایی مانند سنگ‌های طبیعی هستند. این سنگ‌ها معمولا در آزمایشگاه‌ها به صورت مصنوعی تولید می‌شوند. زیورآلات ساخته شده با این کانی‌ها نیز همچنان از نظر زیبایی شباهت زیادی به نمونه جواهرات ساخته شده با سنگ‌های اصل داشته اما قیمتی بسیار کمتر دارند. در حقیقت برای ساخت بسیاری از زیورآلات با کیفیت اما قیمتی پایین‌تر از این سنگ‌ها استفاده می‌شود و البته این موارد نیز طرفداران خاص خود را دارد.

راه‌های تشخیص سنگ اصل از بدل

هرچند که تشخیص سنگ اصل از بدل کار ساده‌ای نیست و معمولا توسط متخصصان این حوزه می‌توان از اصالت آن اطمینان حاصل کرد اما برای اینکه بتوانیم سنگ اصل را از تقلبی تشخیص دهیم چندین راه حل وجود دارد که با انجام آن‌ها می‌توانید تاحد بسیاری از خرید سنگ‌های تقلبی جلوگیری نمایید. در ذیل این موارد را به طور مختصر شرح می‌دهیم. قبل از هر گونه اقدامی می توانید در ابتدا به ظاهر سنگ ها توجه کنید. به یاد داشته باشید که سنگ های اصل کاملا یک دست و صیقلی نیستند و روی سطح آنها خراش ها و شکاف هایی وجود دارد. اگر سنگ قیمتی ای را دیدید که بسیار خوش تراش و صیقلی بود می تونا به اصل بودن آن شک کرد.

  •  ارسال سنگ برای آزمایشگاه تشخیص سنگ

یکی از بهترین‌ و مطمئن‌ترین روش‌های تشخیص سنگ تقلبی ارسال سنگ به آزمایشگاه‌های تشخیص سنگ و دریافت گواهینامه اصالت سنگ است. اما دقت داشته باشید هزینه این کار بسیار زیاد است و حتی گاهی از خود سنگ نیز هزینه بیشتری دارد. بنابراین بهتر است تنها برای سنگ‌های گران قیمت مانند الماس و برلیان که بسیار ارزشمند هستند این کار را انجام دهید. سنگ‌های نیمه قیمتی برای انجام آزمایش هزینه زیادی را برای شما متحمل می‌شوند. بنابراین به صدور گواهینامه که بسیاری از فروشندگان برای محصولات خود صادر می‌کنند اکتفا نکنید زیرا این گواهینامه‌ها تقلبی هستند. مرکز توسعه گوهرشناسی ایران یکی از مراکز معتبر تشخیص انواع سنگ است.

یکی دیگر از روش‌های تشخیص سنگ اصل از تقلبی توجه به قیمت سنگ است. بهتر از قبل از اقدام به خرید با چند جستجو از قیمت حدودی سنگ مورد نظر خود اطلاع حاصل نمایید. بدین ترتیب پس از مراجعه برای خرید در صورت مشاهده تفاوت بسیاری در قیمت آن سنگ (قیمتی بسیار بیشتر و یا خیلی پایین‌تر) حتما باید به اصالت آن شک نمود. بنابراین از خرید چنین سنگ‌های خودداری نمایید. سنگ های مصنوعی معمولا از ارزش کمتری برخوردار هستند، زیرا این نوع سنگ ها در آزمایشگاه ها ساخته می شوند. در نتیجه قیمت کمتری را نسبت به سنگ اصل شامل می شوند.

  •  داشتن اطلاعات کافی درباره نوع، پیشینه و محل استخراج سنگ

برای تشخیص سنگ تقلبی و اینکه بتوانید انتخابی درست داشته قبل از خرید حتما اطلاعاتی در ارتباط با نوع سنگ، محل استخراج و همچنین مواد تشکیل دهنده آن داشته باشید. به عنوان نمونه اگر قصد خرید مروارید و یا سنگ عقیق را دارید باید بدانید که در ایران نیز این سنگ یافت می‌شود بنابراین می‌توانید با قیمتی مناسب آن سنگ را خریداری نمایید. اما اگر به دنبال خرید سنگی هستید که در کشور ما یافت نمی‌شود باید بدانید هزینه زیادی بابت خرید آن باید پرداخت نمایید. اگر دیدید که سنگی به دچار انعطاف شد می توان به اصل بودن آن شک کرد. زیرا سنگ اصل به راحتی دچار خمش و تغییر شکل نمی شود. یکی دیگر از روش‌های تشخیص سنگ اصل از تقلبی مقایسه با نمونه اصلی سنگ است. البته این روش صد در صد نیست و ممکن است به دلیل تشابه زیاد اشتباه در تشخیص رخ دهد.

اگر قبلا از سنگ موردنظر استفاده و یا آن را لمس کرده باشید میزان خطای شما در تشخیص سنگ دیگر کاسته می‌شود. توجه به رنگ، وزن، ترکیب رنگ و همچنین درخشش سنگ از جمله مواردی است که تا حدودی می‌توانید در این روش به آن اکتفا نمایید. سنگ های مصنوعی اغلب وزن بیشتری نسبت به سنگ های اصل دارند. البته توجه داشته باشید که این مسئله با توجه به سنگ و نوع آن می تواند متغیر باشد.

  •  توجه به ظاهر سنگ با استفاده از ذره بین

برای تشخیص سنگ اصل از بدل بهتر است از یک ذره‌بین استفاده نمایید. در سنگ‌های اصل به دلیل طبیعی بودن تمام سطح صیقل و یک دست نیست و این نوع کانی‌ها معمولا دارای درز و شکاف و ناصافی هستند اما سنگ‌های تقلبی معمولا ظاهری بدون نقص و صاف را دارند. بنابراین اگر سنگی با سطح صاف و مرتب را دیدید به اصل بودن آن شک نمایید. همچنین سنگ‌های اصل دارای رنگی یک دست نبوده و طیف خاصی از رنگ‌ها در آن قابل مشاهده است ولی سنگ‌های تقلبی دارای رنگی مشخص هستند.

  •  خرید از فروشگاه‌های معتبر

از جمله مهمترین نکته‌ای که در هنگام خرید سنگ اصل باید به آن توجه نمود خرید از فروشگاه‌های معتبر است. فروشندگان و گالری‌هایی با پیشینه قوی و با قدمت هستند که سنگ‌های اصل را به مشتریان ارائه می‌دهند. این فروشندگان با توجه به اعتبارشان هرگز سنگ‌های غیراصل و تقلبی را نمی‌فروشند. برای شناخت این فروشگاه‌ها می‌توانید از سوابق آن گالری اطلاعات حاصل نمایید و همچنین از دوستهمه چیز نو و آکبند آن خوب است اما در اینجا قضیه برعکس است! تسبیح شاه مقصود هرچه بیشتر کار کرده باشد گران تر و با ارزش تر میشود و این به دلیل خاصیت سنگ شاه مقصود است!

بله سنگ هرچه بیشتر دست بخورد براق تر میشود و هرچه براق تر شود زیباتر و به تبع آن گران تر خرید و فروش میشود! تسبیح شاه مقصود اصلی معمولا به رنگ های زرد، سبز، زیتونی ، نباتی ، قرمز ، مشکی ، یافت میشود که در فروشگاه تمام رنگ های آن عرضه میشود. لازم به ذکر است که گران ترین نوع شاه مقصود رنگ زرد خوش رنگ آن میباشد.

معرفی کامل انواع تسبیح شاه مقصود :

تسبیح شاه مقصود یکی از محبوب ترین سنگ ها در بین تسبیح های سنگی است که در بازار موجود می باشد، و معمولا هرزمان تقاضا زیاد بشود، تقلب هم در آن شاخه به همان میزان زیاد خواهد شد، مخصوصا اینکه جنس مرغوب و اصل این سنگ، ارزشمند و کم یاب نیز میباشد. بنابراین اگر قصد خرید تسبیح شاه مقصود را کرده اید پیشنهاد فروشگاه خواستنی این است که یک بار با دقت این مقاله را مطالعه کنید.

تسبیح شاه مقصود اصل برای معادن مختلف کشور افغانستان می باشد که رنگ های متفاوتی دارد. اینکه برخی میگویند شاه مقصود اصل زرد است یا شاه مقصود اصل فقط سبز است یا فقط انگوری است تفکر اشتباهی است که میان مردم رایج شده است. شاه مقصود چندین رنگ مشخص دارد و تمام این رنگ ها هم همگی اصل افغانی هستند. رنگ های شاه مقصود عبارتند از زرد، سبز، قرمز، نباتی، مشکی، زیتونی در بین رنگ های بالا سنگ شاه مقصود زرد اصل، از همه با ارزش تر و گران تر و کم یاب تر میباشد و درست به همین خاطر است که تسبیح شاه مقصود زرد در انواع و اقسام مختلفی در بازار عرضه میشود تا زمینه تقلب و کلاه برداری برای سود جویان فراهم شود که در ادامه تمام آنها بهمراه تصویر برای شما معرفی خواهیم کرد.

شاخصه های قیمت گذاری در تسبیح شاه مقصود:

چندین ویژگی مهم وجود دارد که در قیمت تسبیح شاه مقصود تاثیر مستقیم دارد از جمله: شفافیت، پاکی، تراش، رنگ، جلا، معدن

1.شفافیت: مهره های تسبیح شاه مقصود هرچه شفاف تر باشد قیمت آن هم بالاتر خواهد رفت، شفافیت به این معناست که داخل سنگ باید دیده شود و نخی که از وسط مهره های تسبیح عبور کرده است کاملا مشخص باشد. و برعکس تسبیح هرچه کدر تر باشد قیمت آن هم پایین تر خواهد آمد.

2.پاکی: این سنگ به دلیل اینکه از دل کوه استخراج میشود ممکن است ناخالصی هایی در خود داشته باشد. پاکی سنگ به این معناست که درون سنگ نباید ناخالصی وجود داشته باشد. مثلا دیده شدن لکه های سیاه یا قهوه ای یا سفید در درون سنگ یا در سطح سنگ یک ایراد محسوب میشود و از قیمت تسبیح میکاهد.

3.تراش: تراش دادن مهره های تسبیح شاه مقصود برعکس تمام تسبیح های دیگر کار دست میباشد که در سنگ های با کیفیت بسیار با دقت انجام میشود. اما در سنگ های کدر یا لکه دار دقت زیادی در تراش اعمال نمیشود. چرا که وقت گذاشتن برای تراشیدن یک تسبیح مثلا کدر ارزشی نخواهد داشت. اما اگر سنگی شفاف و پاک پیدا بشود به همان میزان در تراشیدن آن نیز دقت میشود و خود این دقت باعث گران شدن تسبیح میشود.

لازم به ذکر است تسبیح های شاه مقصود افغانی اصل را معمولا از ریز به درشت نخ میکنند . همچنین مهره های روبه روی همدیگر باید دقیقا به یک اندازه تراشیده شده باشند تا در نهایت عدسی های تسبیح دقیقا روبه روی هم قرار گیرد. هرچه هارمونی این تراشکاری بهتر و با شیب مناسب تری اعمال شده باشد قیمت تسبیح بالاتر میرود. و برعکس اگر مهره های رو به رو هم اندازه نباشند یا شکل بیضی آن درست و صاف نباشد و فرورفتگی یا ناموزون باشد قیمت تسبیح کاهش میابد.

4.جلا: جلا به معنی براق بودن سطح مهره های تسبیح میباشد. که هرچه براق تر باشد تسبیح گران تر و زیباتر خواهد بود. علت اینکه تسبیح شاه مقصود کار کرده گران تر از تسبیح آکبند میباشد دقیقا همین ویژگی میباشد. سنگ شاه مقصود هرچه بیشتر در دست بچرخد براق تر و زیباتر و البته گران تر میشود.

5.رنگ: رنگ تسبیح شاه مقصود باید یک دست باشد به این معنا که تمام مهره های تسبیح از بالا تا پایین دقیقا یک رنگ باشد. مثلا اگر تسبیح سبز پررنگ است تمام مهره ها سبز پررنگ باشد و اینطور نباشد که برخی کم رنگ تر از برخی دیگر باشد. این دو یا سه رنگی ، یک ایراد بزرگ محسوب میشود و از قیمت تسبیح میکاهد.

6.معدن: معادن سنگ شاه مقصود مختلف میباشد که سنگ برخی از معادن قدیمی آن دیگر تمام شده است. اگر شاه مقصودی که می خرید جزو آن دسته از معادنی باشد که سنگش به اتمام رسیده و دیگر تولید نمیشود معنایش این است که مثلا اگر هزار عدد از آن تسبیح در کل بازار موجود است دیگر این هزار عدد به هزار و یک عدد تبدیل نخواهد شد. بنابراین اگر قصد خرید تسبیحی که جزو این معادن میباشد را دارید نباید از قیمت سر به فلک کشیده آن شکایت کنید چون در همان مثال یکی از هزار عدد تسبیح موجود در بازار در دست شما خواهد بود.

7.متفرقه: بعضی عوامل متفرقه هم هستند که در قیمت تسبیح شاه مقصود تاثیر دارند مثلا گذاشتن عدسی در بین تمام مهره های تسبیح که صرفا برای زیبایی گذاشته میشود و این نوع تسبیح نه برای ذکر که معمولا مخصوص چرخاندن در دست میباشد و بیشتر هم دست خود سازندگان افغان دیده شده است.

همانطور که در مقدمه بحث گفته شد شاه مقصود اصل در رنگ های زرد، قرمز، سبز، مشکی، نباتی موجود میباشد. در بین این رنگها رنگ زرد از ارزش بیشتری برخوردار است و طرفداران بیشتری هم دارد پس طبیعتا افراد سودجو را مجاب میکند تا به هرنحوی که میتوانند در فروش آن تقلب کنند. که البته اگر مشتری از گاهی کامل برخوردار باشد سرش کلاه نخواهد رفت.

تسبیح شاه مقصود زرد در بازار از چهار حالت زیر خارج نمیباشد که به ترتیب ارزش عبارتند از:

1.شاه مقصود زرد رنگ اصلی افغانی کابلی (که به دلیل تمام شدن سنگ معادن آن، و سختی سنگ ، گران ترین نوع شاه مقصود میباشد)

2.شاه مقصود زرد رنگ اصلی افغانی جلال آبادی (این مدل به دلیل فراوانی سنگ های معادن آن به مراتب ارزان تر از مدل قبلی میباشد . حتی اگر کیفیت خوبی هم داشته باشد باز ممکن است ارزان تر از تسبیح زرد کابلی با کیفیت متوسط، خرید و فروش شود) شاه مقصود زرد رنگ شده افغانی (متاسفانه تسبیح های نباتی یا سبز کم رنگ را رنگ زرد میزنند تا بتوانند آن را به جای دو دسته اول به خریدار قالب کنند. رنگ این مدل تسبیح به مرور و در اثر چرخیدن در دست کم رنگ میشود و درنهایت به همان نباتی تبدیل میشود. )

شاه مقصود زرد چینی (تسبیح هایی دقیقا شبیه به دسته اول و دوم و سوم هستند و توسط کشور دوست داشتنی چین ساخته شده اند با این تفاوت که رنگ آنها ثابت میباشد و حتی برخی از آنها جلای اولیه هم دارند که با دستگاه پرداخت شده اند و دقیقا مثل یک تسبیح اصل کارکرده براق طراحی شده اند.)

متاسفانه این چهار دسته از نظر ظاهری کاملا شبیه به هم بوده و روش مشخص و دقیق و قابل ذکری برای تشخیص تسبیح های زرد در بازار موجود نمیباشد. و فقط باید تجربه کافی را داشته باشید. حتی گاهی این تسبیح ها اینقدر نزدیک به هم هستند که خود فروشندگان را هم به اشتباه می اندازد و مجبورند به افراد خبره تر جهت تشخیص مراجعه کنند. مثلا در کل بازار رضای مشهد فقط چهار یا پنج نفر هستند که حرف آنها سند است و اکثر فروشندگانی که در تشخیص دچار مشکل میشوند به آنها مراجعه میکنند بنابراین پیشنهاد میشود اگر فرد با تجربه ای نیستید هرگز به تنهایی اقدام به خرید تسبیح شاه مقصود زرد نکنید. و یا حتما از فروشگاه های معتبر آن هم باشرط مرجوعی در صورت اصل نبودن خرید کنید،
اما به طور کلی در زمینه تسبیح های شاه مقصود نکته هایی وجود دارد که شاید دانستن آن بتواند گاهی کمک های بزرگی در تشخیص شما بکند.

مثلا هرگاه تسبیح شاه مقصود زرد با کیفیتی را دیدید (با کیفیت یعنی شفافیت، پاکی، تراش، رنگ و جلای ان در حد عالی باشد) اما قیمت آن ارزان بود مطمئن باشید تسبیح کابلی نخواهد بود. اگر خیلی ارزان بود مطمئن باشید زرد جلال آبادی هم نخواهد بود، یا رنگ شده است یا چینی است. یک تسبیح زرد رنگ اصلی افغانی کابلی اگر تمام ویژگی های کیفی آن (پاکی، جلا، تراش، رنگ، شفافیت) درجه یک باشد حداقل باید یک میلیون تومان قیمت داشته باشد. من حیث المجموع برای خرید تسبیح شاه مقصود حتما به ویژگی هایی که در بالا ذکر شد (شفافیت، پاکی، تراش، جلا، رنگ) دقت کنید. برخی ویژگی ها مهم تر از بقیه هستند.

مثلا شفافیت و پاکی از بقیه مهم تر هستند. بعد از آن تراش و بعد رنگ و در اخر جلا از اهمیت بیشتری برخوردار است. تسبیح مات را میتوان با کارکردن جلا داد. تسبیح بدتراش را میتوان دوباره تراشید و خوش تراش کرد. اما یک تسبیح غیر شفاف با ناخالصی را به هیچ روشی نمیتوان شفاف و زلال و پاک کرد چرا که از دل کوه با همان میزان شفافیت و پاکی خارج شده است. اجرت ساخت پایین و قیمت مناسب را در نظر گرفته است

دکمه بازگشت به بالا