ترندهای کسب و کارعلمی و پزشکی

از کجا بفهمیم بوتاکس خراب شده

حتما برای شما این سوال پیش آمده که راه های تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی چیست ؟ و چگونه میتوان این موضوع راه متوجه شد و از اصل بودن بوتاکس مطمئن بود ؟ امروزه در بازار تهران و دیگر شهرهای کشور انواع بوتاکس ایرانی و خارجی به فروش می رسد که با توجه به حساسیت مسائل زیبایی، مطمئن بودن از اصالت بوتاکس بسیار اهمیت می یابد.حتما تا به حال زیاد درمورد شنیده‌اید و شاید حتی خودتان یک یا چند بار تزریق آن را تجربه کرده‌باشید یا دچار وسوسه تزریق آن شده‌ باشید، یعنی تزریق سمی که در خیلی از موارد توسط یک باکتری تولید می‌شود و بعد از رقیق و ضعیف شدن باعث مهار حرکت عضلات می‌شود تا دیگر چروک‌ها کمتر روی پوست جلوه کنند.

به گزارش مجله سیب سبز؛ تزریق این ماده جوان‌کننده این‌روزها شایع‌ترین عمل زیبایی در آمریکاست و در کشور ما نیز شیوع بالایی دارد تا جایی که در اطراف‌مان افراد زیادی را می‌شناسیم که از این راه جوانی را به خود هدیه کرده‌اند.تا به حال درمورد بوتاکس زیاد صحبت شده‌است و ما نمی‌خواهیم دوباره همان حرف‌ها را تکرار کنیم بلکه به دنبال گفتن نکاتی در مورد این ماده جوانی هستیم که شاید کمتر جایی شنیده ‌باشید.

چرا بوتاکس بهترین راه است؟

تزریق بوتاکس روش سریع و موثری برای رفع چروک است  زمان شروع اثر بوتاکس بین 4تا7 روز است.مدت تزریق آن بین 1۰ تا20 دقیقه طول می‌کشد و می‌توانید بعد از تزریق سریع به سر کار خود برگردید،حتی در اکثر مواقع هنگام خروج کمتر کسی متوجه تزریق‌ها خواهد شد.

اثرات تزریق بوتاکس بسته به تعداد تزریق قبلی بین ۴ تا ۶ ماه طول می‌کشد. اگر هر3 ماه به مدت یک سال تزریق بوتاکس انجام شود، به تدریج فواصل تزریق های بعدی بیشتر می‌شود، یعنی عملا با تزریق بوتاکس کمتر اثرات طولانی‌تری حاصل می‌شود.

عوارض پس از تزریق بوتاکس معمولا به سبب اشتباهات در تزریق کردن ایجاد می‌شود. برای مثال اگر بوتاکس در نقاط صحیح تزریق نشود یا دوز دارو مناسب نباشد و بیش از حد تزریق شود، دارو بسیار رقیق شده باشد و پخش شود یا نقاطی که تزریق می‌شود فشار و ماساژ داده شود یا اگر از داروهای تقلبی و غیر استاندارد استفاده شود و تزریق به‌وسیله اشخاص غیر متخصص و در مکان‌های نامناسب مثل آرایشگاه‌ها صورت گیرد، احتمال ایجاد عارضه افزایش پیدا می‌کند و اگرنه بوتاکس به خودی خود کارایی بسیار خوبی دارد و عارضه چندانی ندارد.

اگر هم عارضه‌ای داشته باشد برای مثال سبب سردرد گذرا و علائمی شبیه سرماخوردگی بعد از تزریق می‌شود یا یک مقدار افتادگی پلک می‌دهد که این عوارض گذراست و خطرناک نیست. البته یادتان نرود افتادگی پلک ممکن است به سبب عدم مهارت کافی پزشکی در تزریق هم پیش بیاید.

انواع بوتاکس‌های (دیسپورت) موجود در بازار کشورمان از کشور انگلیس، کره و کاناداست اما بوتاکس‌های نوع کانادایی مورد تایید وزارت بهداشت نیست چرا که این نوع بوتاکس در واقع ساخت کشور چین است و در بعضی بیماران سبب ایجاد عوارض آلرژی می‌شود. این نوع بوتاکس‌ها نه تنها کیفیت بسیار پایینی دارند بلکه قیمت پایینی هم دارند و به همین دلیل متاسفانه برخی پزشکان با خریداری بوتاکس چینی ارزان قیمت هزینه‌های بالایی را از بیماران و اشخاص علاقه‌مند به تزریق بوتاکس دریافت می‌کنند

نوع ثابت: که در حالت آرامش هم وجود دارد. این خط با زدن بوتاکس به تنهایی از بین نمی‌رود و احتیاج به تزریق فیلر دارد.

نوع حرکتی: یعنی در آرامش وجود ندارد، این نوع با زدن بوتاکس و ممانعت از انجام اخم به طور کامل از بین می‌رود.

در چه مواردی تزریق بوتاکس ممنوع است؟

 1. اگر فرد بیماری اختلالات انعقادی داشته باشد.
 2. استفاده از داروهای ضد انعقاد خون
 3. دوران حاملگی
 4. سن کمتر از ۱۸ سال و همچنین سن بالاتر از ۷۵ سال
 5. بیماری ام‌اس ، میاستنی گراویس،نفروپاتی و
 6. بیماری‌های قلبی و عروقی حاد
 7. ضعف ایمنی یا کسانی که عفونت فعال دارند.
 8. واکسیناسیون در 2 هفته اخیر
 9. کسانی که بدون دلیل مشخص مبتلا به بیماری فلج عضلانی هستند.

بعد از بوتاکس ممکن است این عارضه‌ها سراغ شما بیایند

۱- صورت‌تان بی‌حرکت می‌ماندو مانند یک ربات هستید؟  این در نتیجه دوز نادرست بوتاکس است و احساس راحتی ندارید.

۲-ابروهای قوسی غیر طبیعی رو به بالا که همیشه نگاه متعجبانه را به صورت‌تان می‌دهد و ممکن است چین و چروک‌های غیر طبیعی در اطراف ابروها به‌وجود آید. همه اینها زمانی رخ می دهد که تزریق بوتاکس درست انجام نشود.

۳- افتادگی پلک که بسیار رایج است وقتی ابرو پژمرده می‌شود پلک احساس سنگینی می‌کند، اگر چه این عارضه موقتی است اما احساس ترس را درکسی که بوتاکس تزریق کرده به‌وجود می‌آورد.

۴-اگر دوز بوتاکس بیش از حد باشد مخصوصا در قسمت عضله، احساس می‌شود که پیشانی سنگین شده است و چهره شما عبوس و افسرده دیده می‌شود.

۵- حاد هم ‌می‌تواند پدید بیاید و از چند ساعت تا چند هفته بعد از تزریق ادامه داشته باشد، یعنی از زمانی‌که سم بوتاکس اثر می‌کند دوبینی،تاری دید، ازدست دادن صدا و کنترل مثانه ایجاد می‌شود.

۶-سوزن سوزن شدن یا کبودی در محل تزریق.

7- دیگر عوارض جانبی مثل ، درد صورت، سرخی صورت و حالت .

بوتاکس افسردگی می‌آورد؟

پژوهشگران دریافته اند تزریق بوتاکس در اطراف چشم لبخند اشخاص را تحت تاثیر قرار می‌دهد و چنین به نظر می‌رسد که گویی این افراد به هیچ‌وجه نمی‌خندند و اگر این را در نظر بگیریم که شادی و خوشحالی از درون ماست و خندیدن جلوه بیرونی می‌تواند در خوب جلوه کردن و شادی‌بخشی ما موثر باشد پس می‌توان گفت انجام بوتاکس به هر چه بیشتر افسرده شدن کمک می‌کند.

پژوهشگران در ضمن این تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که اشخاصی که در ناحیه چشم نسبت به دیگر قسمت‌های خود بوتاکس انجام می دهند نسبت به دیگران افسرده‌تر هستند و کمتر احساس شادی می‌کنند، در واقع افرادی که در ناحیه دور چشم بوتاکس انجام می‌دهند، نمی‌توانند تا مدت بسیاری احساسات خود را بروز دهند و همین سبب افسردگی آنها می‌شود.

یک درمان جدید با بوتاکس

تاکنون از تزریق بوتاکس در رفع موقت چین و چروک صورت، درمان اسپاسم‌های گردن، ودرمان بعضی از اختلالات ماهیچه‌های چشم استفاده شده است و اکنون بهتر است بالا بردن سینه را هم به این لیست اضافه کنید. با تزریق بوتاکس به ماهیچه‌های کوچک قفسه صدری می‌توان به برگشت ماهیچه‌های سینه و درمان افتاد

بوتاکس مصپورت (مسپورت)

نحوه عملکرد بوتاکس مصپورت برای رفع چین و چروک صورت

موارد مصرف بوتاکس مصپورت:

 •     از بین بردن خطوط اخم و چروک پیشانی و بین ابرو، بوتولینوم توکسین تیپ A برای درمان اسپاسم صورت بلفاروپلاسم
 •     محو کردن خطوط چروک در دیگر نواحی صورت، اسپاسم نیمه صورت(همی فاسیال)
 •     درمان فلج مغزی اسپاسمودیک
 •     بهبود میگرن مزمن
 •     درمان ناهنجاری گردن
 •     تورتيكولی اسپاسمودیک
 •     اختلال صدای اسپاسمودیک

مشخصات بوتاکس مصپورت:

نام ژنریک : توکسین کستریدیوم بوتولینوم تیپ آ

شکل دارویی : پودر لیوفیلیز استریل تزریقی در واحدهای ۵۰۰ و ۱۵۰

بسته بندی : ویال ۳ میلی لیتری

تاریخ انقضا: ۶ ماه

مقدار استفاده : حداکثر سه نفر

تفاوت بوتاکس مصپورت با دیسپورت

1- تفاوت بوتاکس مصپورت با دیسپورت می توان گفت بیشتر مربوط به ویال های آنها می باشد. ویال های دیسپورت حالت پودری شکل دارند که دمای نگهداری آنها باید زیر  صفر درجه باشد. در صورتی که ویال های مصپورت در حرارتی بین 2 تا 8 درجه باید نگهداری گردد. چنانچه دمای نگهداری هر کدام از بوتاکس های مصپورت ودیسپورت مناسب نباشد، منجر به فاسد شدن می گردد.

2- از دیگر تفاوت های بوتاکس دیسپورت با مصپورت این است که تهیه بوتاکس دیسپورت از ماده اصلی لبنیات و شیر یعنی لاکتوز می باشد. از این رو افرادی که به مواد لبنی و شیر آلرژی یا حساسیت دارند، توصیه می شود از تزریق دیسپورت خودداری نمایند.

3-سرعت شروع و اثرگذاری نهایی از تفاوت های دیگر مسپورت و دیسپورت است. بوتاکس مصپورت پس از چهل و هشت ساعت شروع به اثر گذاری می کند. سپس بعد از چهارده روز به نتیجه دلخواه می رسید. بوتاکس دیسپورت بعد از بیست و چهار ساعت شروع به اثرگذاری می نماید. و بعد از یک هفته به نتیجه دلخواه می رسید.

4-تفاوت دیگر بوتاکس مصپورت با دیسپورت در مقدار تزریق آنها می باشد. مقدار تزریق دیسپورت معمولا دو الی سه برابر بیشتر از بوتاکس مسپورت اثر می گذارد.

5-از دیگر تفاوت های بوتاکس مصپورت و دیسپورت می توان به ایجاد درد و تورم بیشتر در حالت تزریق مصپورت اشاره کرد. زیرا در حالت تزریق دیسپورت درد و تورم کمتری ایجاد می شود.

در ایران 4 نوع بوتاکس مورد تایید وزارت بهداشت می باشد:

2- بوتاکس دیسپورت انگلیسی  Dysport

3- بوتاکس زیومین آمریکایی-آلمانی  Xeomin این نوع بوتاکس نیاز به نگهداری در یخچال ندارد.

4- بوتاکس نورونوکس کره ای Neuronox

چه مواردی در ماندگاری تزریق ژل و بوتاکس تاثیر گذار است؟

 •     پایداری ژل تزریقی و بوتاکس در افراد جوانتر با حجم عضله بیشتر و قویتر به مراتب از افراد پیرتر بهتر است.
 •     دوام تزریق ژل و بوتاکس در افراد غیر سیگاری به طبع بیشتر است.
 •     چقدر در معرض تابش نور خورشید قرار دارید. و اینکه از قبل چقدر آسیب پوستی از آفتاب داشتید. هر کدام یک از این موارد بسیار تاثیر گذار است.
 •     مراقبت های پوستی،میکرو ابریژن و استفاده از فیشال و دیگر موارد در ماندگاری بوتاکس مصپورت یا دیگر بوتاکس ها تاثیرگذار است.

 

دکمه بازگشت به بالا