ترندهای کسب و کارعمومی

اتودهای مناسب مدرسه کدامند؟

خرید اتود چندان هم کار ساده‌ای نیست اگر بخواهید درست و هوشمندانه خرید کنید. برندها و مدل‌های مختلفی در بازار می‌بینید که از نظر ضخامت نوک، دوام مداد و کارایی با هم متفاوتند. پس بیایید نکته‌های قبل از خرید اتود را بررسی کنیم.

مداد اتود هم برای نوشتن مناسب است و هم برای طراحی. پس هدف‌تان از مداد به‌دست گرفتن هر چه باشد، این مدادهای مکانیکی کارتان را راه می‌اندازند.

اگرچه بعضی‌ها صدای خش‌خش مداد سنتی را روی کاغذ، با هیچ اتودی عوض نمی‌کنند، اما مداد نوکی‌ها طرفداران زیادی دارند. اگر به فروشگاه بروید یا قصد خرید آنلاین داشته باشید، میان مدل‌های مختلف و از همه رنگِ اتودها گیج می‌شوید. به همین دلیل هم هست که «درجه» در این مطلب از مداد نوکی برای‌تان نوشته؛ باید قبل از خرید مداد ببینید کدام مدل به درد شما می‌خورد.اتود پری دریایی، یک ابزار نوشتاری منحصر به فرد و زیباست که با طرح جادویی از پری‌های دریایی بر روی بدنه‌اش، هر نوشته‌ای را به یک تجربه‌ی شگفت‌انگیز تبدیل می‌کند.

ویژگی‌های اتود چیست؟

اول ببینیم مدادهای اتود چه ویژگی‌هایی دارند. اتودها محفظه‌ای دارند که نوک یا مغزی در آن قرار می‌گیرد. با تمام شدن هر نوک، مغزی بعدی را در محفظه قرار می‌دهید. نوک‌ها را در بسته‌بندی جداگانه می‌خرید.

در بیشتر مدل‌ها باید با انگشت شصت سر مداد را فشار دهید تا مغزی از درون محفظه بیرون بیاید. در مدل‌های لرزشی با تکان دادن مداد، نوک بیرون می‌آید. مدل‌های اتوماتیکی هم هستند که خودشان می‌دانند چه موقع نوک در حال تمام شدن است و باید اضافه شود. در ادامه این مدل‌ها را بیشتر توضیح داده‌ایم.

جنس بدنه‌ این دسته از مدادها فلز، پلاستیک یا ترکیبی از این دو است. بالای بیشتر مدادها پاک‌کن طراحی شده است. ظاهر آنها متنوع و در رنگ‌های مختلف است.

مداد اتود چه مزایایی دارد؟

خداحافظی با مداد تراش

اگر مدادتان از نوع اتود باشد، دیگر با مدادتراش خداحافظی خواهید کرد. دیگر نگران تیز کردن نوک مداد و شکستن نوکش هنگام تراشیدن نمی‌شوید. چراکه نوک‌های هم‌اندازه و آماده همراه دارید. به این ترتیب هنگام جزوه نوشتن و سر جلسه کاری، وقت‌تان با تراشیدن مداد تلف نمی‌شود.

ضخامت ثابت

بعضی‌ها باور دارند با مداد اتود دست‌خط بهتر و مرتب‌تری خواهند داشت. ضخامت نوک اتود ثابت است و بنابراین، در یک صفحه یادداشت یا مشق، دست‌خط یک‌دست و مرتبی دارید.

طول عمر

شما بارها و احتمالا سال‌ها از مداد اتود استفاده می‌کنید و نیاز به خرید دوباره ندارید. درحالی‌که مدادهای سنتی مدام تمام می‌شوند و باید مداد نو بخرید.

خوش‌دستی

مداد نوکی فقط ظاهر مدرنی ندارد، استفاده از آن هم راحت‌تر از مدادهای سنتی‌ است. جنس بدنه و طراحی آن در برندها و مدل‌های مختلف فرق دارد، اما اغلب مدل‌ها خوش‌دست هستند. دست و انگشتان دیرتر خسته می‌شوند، سُر نمی‌خورند و مداد راحت در دست جا می‌گیرد.

نگهداری

اغلب مداد نوکی‌ها دستگیره دارند و راحت در جاخودکاری، کیف و کوله یا جیب پیراهن جا می‌گیرند. این مزیتی‌ است که مداد چوبی سنتی ندارد.

مداد اتود چه ایرادی دارد؟

بعضی از مدل‌های باکیفیت قیمت بسیار بالاتری از مداد معمولی دارند. اما شما می‌توانید از مدل‌های ارزان انتخاب کنید و مطمئن باشید مدت زیادی قابل‌استفاده خواهد بود.

حتما بخوانید:

نوک اتود چه اندازه‌هایی دارد؟

نوک اتود در سایزهای مختلفی از ۱/۳ تا ۰/۹ میلی‌متر ساخته می‌شود، اما آن‌چه در بازار فراوان است، اندازه‌های ۰/۵، ۰/۷ و ۰/۹ است. سایز‌های کوچک‌تر به‌درد طراحی و نقاشی می‌خورند، چراکه بسیار باریک و ظریف هستند. نوک‌ها براساس درجه‌ سختی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

B

نوک‌هایی که برچسب بی دارند، بسیار نرم هستند. ضخامت این مغزی‌ها با عدد مشخص می‌شود، مانند 2B یا 3B.

HB

متداول‌ترین مغزی‌هایی که در بازار وجود دارند، در دسته‌ی اِچ‌بی قرار می‌گیرند. نرمی این دسته از نوک اتود در حد متوسط است. پرمصرف‌ترین سایز اِچ‌بی، ۰/۵ و ۰/۷ است.

H

این دسته از مغزی‌ها بیشترین سختی را دارند و نرمی آنها در مقایسه با دیگر مدل‌ها خیلی کم است.

اتودها چه فرقی با هم دارند؟

نوک اتود بعد از مدتی نوشتن کوچک یا تمام می‌شود. پس باید به روشی بقیه‌ی نوک را از محفظه بیرون بکشید. فرق اساسی مدل‌های اتود همین‌جا مشخص می‌شود، یعنی در روشی‌ که نوک اتود را شارژ می‌کنید.فروشگاه لوازم التحریر خورشید شاپ چه برندهایی دارد؟

فشاری

در اغلب مداد نوکی‌ها کافی‌ست با انگشت شصت انتهای مداد را فشار دهید تا نوک آن بیرون بیاید. با هر بار فشردن سرِ مداد، چند میلی‌متر به نوک اتود اضافه می‌شود.

اتوماتیک

گاهی ممکن است زیادی نوک اتود بیرون بیاید و بشکند، به‌خصوص اگر مداد در دست بچه‌ها باشد. راه حل آن، خرید مدل اتوماتیک است. در این مدل‌ها تا زمانی که نوک مداد تمام نشده، شارژ نمی‌شود. هر زمانی که نوک اتود تمام شد، به‌صورت خودکار چند میلی‌متر پایین می‌آید و دوباره به‌ نوشتن ادامه می‌دهید.

لرزشی

در بعضی از مدل‌ها، گذشته از این‌که می‌توانید با فشار دادن انتهای مداد به نوک آن اضافه کنید، گزینه‌ دیگری هم دارید. به این ترتیب که مداد را چند بار تکان می‌دهید، به نوک اتود ضربه وارد می‌شود و بیرون می‌آید.

دکمه کناری

در بعضی از مدل‌های مداد اتود با فشار دادن دکمه‌ای که کنار انگشتان قرار دارد، راحت‌تر می‌توانید نوک را شارژ کنید.

مدل‌های دیگر اتود کدامند؟

 محفظه‌دار برای چند نوک

دسته‌ای از مداد‌ها برای طراحی به‌کار می‌روند و چند محفظه برای نوک‌هایی با ضخامت مختلف دارند. به این ترتیب طراح می‌تواند حالت اتود را عوض کند و از ضخامت‌های مختلف برای کارش استفاده کند. معمولا بدنه‌ محفظه شفاف است تا به‌خوبی سایزهای مختلف دیده شوند.

۲ در ۱

بعضی از اتودها کار را آسان کرده‌اند و خودکار و مداد را یک‌جا دارند. داشتن چنین اتودی هیجان‌انگیز است و راحت می‌شود با آن کار کرد.

2B

فکر نکنید مداد اتود با نوک تیزش به درد تست زدن نمی‌خورد. اگر سایز 2B تهیه کنید، پهنای کافی برای پر کردن مربع‌های پرسشنامه را خواهد داشت. فراموش نکنید هم مدادتان باید در این سایز تهیه شود و هم مغزی آن.

نوک رنگی

به‌جای خرید مغزی سیاه، می‌توانید مغزی رنگی بخرید و اتود را به مداد رنگی تبدیل کنید.

اتودهای مناسب مدرسه کدامند؟

بعضی از معلم‌ها در مقطع ابتدایی با استفاده از اتود مخالفند، چراکه بچه‌ها هنوز کنترل کافی روی نوشتن ندارند و دست‌خط‌شان در حال بهتر شدن است. اما بچه‌ها بزرگ‌تر که می‌شوند، عاشق تنوع شکل و رنگ بدنه‌ اتودها هستند. بهتر است برای بچه‌ها مدادی تهیه کنید که سایز مغزی آن ۰/۷ یا ۰/۹ باشد، چرا که پهن‌تر است و دیرتر می‌شکند.

نکته‌ مهم بعدی، جنس و شکل بدنه مداد است. بهتر است شکل بدنه را متناسب با سن کودک انتخاب کنید، مانند مدل‌هایی که شبیه سه‌گوش هستند و جای انگشت دارند. بهتر است جنس آن لیز نباشد و انگشتان کودک به‌راحتی دورش حلقه شود. اگر بخش پایینی مداد فلزی باشد، استحکام بیشتری دارد و دربرابر فشار دست، مقاوم‌تر است.

مدل‌های مناسب محل کار کدامند؟

مدل‌های کلاسیک‌تر و شیک‌تر برای محیط کار مناسب‌ترند. شما که نمی‌خواهید ابتدای جلسه‌ کاری اتودی از کیف‌تان بیرون بیاورید که عکس بستنی قیفی یا پرنسس دیزنی روی آن باشد، پس به برندهای مرغوب با ظاهر کلاسیک فکر کنید. اغلب مدل‌های باکیفیت، انتهای فلزی دارند.بیشتر بخوانید : ترب

مدل‌های مناسب طراحی کدامند؟

ضخامت مغزی اتود را مناسب با کارتان انتخاب کنید. مدادهایی که چند مغزی با سایز متنوع دارند، برای طراحی بسیار مناسبند. همچنین می‌توانید از مدادهایی با سایز کمتر از ۰/۵ استفاده کنید.

جمع‌بندی

بهترین انتخاب مداد اتود می‌تواند از بین برندهای باکیفیت باشد. قرار نیست هر روز اتود نو بخرید، پس ارزش دارد یک‌ بار هزینه کنید و جنس خوب و مرغوب تهیه کنید. برندهایی مثل فابرکاستل، استدلر و روترینگ امتحان‌شان را پس داده‌اند و در بیشتر کتاب‌فروشی‌ها پیدا می‌شوند.

سایز ۰.۵ و ۰.۷ کاربرد بیشتری برای نوشتن دارند. فراموش نکنید چند بسته نوک اتود هم خریداری کنید. دیگر می‌ماند سلیقه‌ای که در انتخاب رنگ و مدل ظاهری دارید.

مداد اتود شما چه مدلی است و آیا از آن راضی هستید؟ تجربه‌تان را با خوانندگان دیگر درمیان بگذارید.

 

دکمه بازگشت به بالا