اقتصادیترندهای کسب و کار

توکن سوزی شیبا چه تاریخی است؟

مکانیزم سوزاندن شیبا چگونه کار می‌کند؟

شیبا اینو برنامه زمانی مشخصی برای سوزاندن توکن‌ها ندارد اما در آوریل ۲۰۲۲، پرتالی برای سوزاندن شیبا معرفی و راه‌اندازی شد. این پرتال به دارندگان این توکن اجازه می‌دهد تا توکن‌های خود را بسوزانند و پاداشی در ازای آن دریافت کنند. پیش از این نیز نرخ سوزاندن شیبا بالا بود. در ماه مارس، ۶ میلیارد از دسترس خارج شد. این میزان تا ماه آوریل و پیش از معرفی این پرتال به ۱۰ میلیارد عدد رسید.جهت خرید شیبا اینو لطفا کلیک کنید.

شیبا اینو سه آدرس مجزا برای سوزاندن دارد. این آدرس‌ها در شبکه اتریوم است و برای سوزاندن دیگر توکن‌ها نیز استفاده می‌شود. آدرس سوزاندن به آدرسی گفته می‌شود که کنترل آن در اختیار هیچ‌کس نیست و با فرستادن توکن‌ها به آن، آن توکن‌ها برای همیشه از گردش خارج می‌شوند. زمستان کریپتو شیبا اینو را کمی به عقب انداخت، اما همچنان قوی است. با توجه به داده های سایت کوین مارکت کپ، شیبا اینو در حال حاضر با قیمت 0.00001082 دلار با حجم 24 ساعته 119,542,207 دلار معامله می شود.

  • نخستین آدرس، همان آدرسی است که از آن برای سوزاندن معادل ۶.۷ میلیارد دلار شیبا استفاده کرد.
  • دومین آدرس توسط تیم شیباسواپ به کار گرفته می‌شود. شیبا سواپ صرافی غیرمتمرکزی در زیست‌بوم شیباست.
  • سومین آدرس سیاهچاله (Black Hole) نام دارد و برای باقی‌مانده Shiboshi استفاده می‌شود.

چه مقدار شیبا سوزانده شده است؟

در زمان نگارش این مطلب بیش از ۴۰۰ تریلیون توکن شیبا سوزانده شده است. این مقدار بیش از ۴۰ درصد از عرضه کل این توکن را تشکیل می‌دهد. بوترین مسئول بخش عمده‌ای از این مقدار است. ریوشی (نام مستعار سازنده شیبا) در ماه می ۲۰۲۱، ۵۰۰ تریلیون شیبا (نیمی از عرضه کل این توکن) را به بوترین هدیه کرد. ویتالیک نیز در پی این اتفاق، اکثر آن (۴۱۰.۲۴ تریلیون عدد) را سوزاند و مابقی را به صندوق کمک‌های مردمی مبارزه با کرونا کشور هند اهدا کرد.

بسیاری در جامعه کاربری ارزهای دیجیتال این اقدام بوترین را ستودند او در پاسخ گفت:‌

من نمی‌خواهم شخصیت قدرتمندی از این نوع باشم. وی در ادامه از سایر دولوپرها خواست که کوین‌ها/توکن‌های خود را به خیریه اهدا کنند.

وی در ادامه از سایر توسعه‌دهندگان خواست که توکن‌های خود را به خیریه اهدا کنند.

نقشه راه توکن سوزی شیبا

شرح مختصر توکن‌ سوزی‌های آینده شیبا به شکل زیر است:

  • تمام دارندگان شیبا می‌توانند به وسیله تغییر نام زمین‌های خود در شیبا، این توکن را بسوزانند.
  • تمام پلتفرم‌های شیبا اینو، از جمله پروتکل‌های لایه دو و صرافی‌های غیرمتمرکزی همچون شیباریوم، شیباسواپ و شیبانت، فرایندهای به خصوص خود را خواهند داشت.
  • سرویس پرداخت NOWPayment مکانیزم توکن سوزی به خصوصی برای تجار و بازرگانان دارد و پروژه‌های همکار شیبا از این قابلیت برای سوزاندن شیبا استفاده کرده‌اند.

اعضای جامعه کاربری شیبا نیز چند راه برای توکن سوزی خلق کرده‌اند. به عنوان مثال، یک پروژه از درآمد همکاری در فروش با فروشگاه آمازون استفاده می‌کند و آن را صرف توکن سوزی می‌کند. پروژه دیگری با انتشار لیست پخش موسیقی، درآمد کسب می‌کند و آن را می‌سوزاند.

چرا توکن سوزی شیبا اینو اهمیت دارد؟

شیبا اینو در تلاش برای کاهش 1 کوادریلیون عرضه در گردش خود از زمان عرضه آن در آگوست 2020 سوزانده شده است. نقطه میانی به سرعت در حال نزدیک شدن است. طبق گزارش Shiba-burn-tracker.com، از ماه سپتامبر، 329.8 میلیون توکن Shiba Inu از چرخه خارج شده است. برای مبارزه با مشکل مازاد عرضه، اکوسیستم شیبا به صورت روزانه توکن ها را می سوزاند. بیشترین میزان سوختگی در 30 روز گذشته در 31 آگوست رخ داد و به دلیل مازاد عرضه اولیه، تأثیر مثبت بر قیمت توکن برای جریان سرمایه دشوارتر است.

جامعه ShibArmy قیمت توکن شیبا اینو را 0.01 دلار در نظر گرفته است که برای دستیابی به آن بر اساس عرضه در گردش فعلی، به ارزش بازاری کمتر از 5.5 تریلیون دلار نیاز دارد. این رقم معادل بیش از 5 برابر کل بازار موجود برای ارزهای دیجیتال است.

تعداد توکن‌های SHIB در گردش با گذشت زمان کاهش می‌یابد، زیرا مردم آن‌ها را می‌سوزانند، که از نظر تئوری باید قیمت SHIB را افزایش دهد چراکه از طرفی با توسط سرمایه داران عرضه کاهش می یابد. وب سایت shibburn.com تأثیری را که سوختگی تا به امروز داشته است را نشان می دهد. با این حال، به دست آوردن آن نقطه به دلیل عظیم بودن یک کوادریلیون مدتی طول می کشد.

پورتال توکن سوزی شیبا اینو و نحوه عملکرد آن

تیمی که یکی از میم کوین های الهام‌گرفته از دوج کوین را ایجاد کرد، اکنون مکانیزمی برای سوزاندن ارائه می‌کند که به کاربران اجازه می‌دهد نه تنها توکن‌های خود را بسوزانند، بلکه درآمد غیرفعالی نیز کسب کنند. پورتال توکن سوزی شیبا اینو شرایطی را فراهم آورده است که به دارندگان اجازه می دهد توکن های SHIB خود را به یک کیف پول مرده خاص ارسال کنند.

ShibBurn از ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، که 6.7 میلیارد دلار توکن SHIB را سوزاند، در می 2021 الهام گرفته شده است. این پورتال دارای سه آدرس کیف پول مرده است که دو مورد از آنها کیف پول مرده و یکی آدرس “سیاه چاله” یا همان بلک هول (black hole) است.

این کیف پولی است که SHIB دیگر از آن قابل بازیابی نخواهد بود و این نشان می دهد که پس از تحویل وجه هرگز نمی توان آنها را بازیابی کرد. آنها فقط با یک کلیک برای همیشه از بین خواهند رفت.

اگر توکن های رمزنگاری را به این آدرس ارسال می کنید، بدانید که کلید خصوصی مربوط به این کیف پول ها در دسترس نیست. به عبارت دیگر، نشانه های ارسالی شما قابل بازیابی نیست. با این حال، این سیستمی را معرفی می‌کند که می‌تواند فراوانی عرضه در گردش را کاهش دهد و توکن‌ها را کمیاب‌تر و در عین حال با ارزش‌تر کند. در نتیجه معامله گران و سرمایه گذاران به امیدوار تر می شوند.

در تئوری، این به نفع سرمایه گذاران است زیرا معمولاً دارایی کمیاب تر از دارایی با عرضه نامحدود ارزش بیشتری دارد. البته، همه اینها صرفاً تئوری است و هیچ اطمینانی وجود ندارد. در نهایت، در حالی که عرضه ثابت یا کاهش یافته همیشه به افزایش قیمت منجر نمی شود، نتیجه توکن سوزی شیبا اینو هنوز دیده نشده است.

تیم پس از دیدن اینکه چقدر جامعه مشتاق است، تصمیم به ایجاد پورتال گرفت. برای تشویق کاربران به سوزاندن توکن های خود، تیم SHIB یک منبع درآمد غیرفعال بالقوه را در اختیار آنها قرار می دهد.

بدین ترتیب کسانی که SHIB را می سوزانند توکنی به نام burntSHIB دریافت خواهند کرد. به صاحبان دومی توکن های RYOSHI پاداش داده می شود. 0.49٪ از کل معاملات انجام شده با RYOSHI بین دارندگان burntSHIB توزیع می شود. تنها در پنج روز، 20 میلیارد شیبا اینو با موفقیت در پورتال توسط کاربران سوزانده شد.

نرخ توکن سوزی شیبا اینو چقدر است؟

نه توکنومیک شیبا اینو و نه WoofPaper امکان سوزاندن برنامه ریزی شده توکن SHIB را فراهم نمی کند، اما پورتال توکن سوزی شیبا اینو چنین شرایطی را فراهم آورده است.

توکن سوزی شیبا اینو برای اولین بار در تاریخ 23 آوریل اتفاق افتاد که در این پروسه تقریبا 59 میلیارد توکن شیبا اینو به کیف پول های مرده ارسال شد.

تلاش‌های جامعه برای از بین بردن SHIB یکی از قوی‌ترین جوامع ارزهای دیجیتال است، با این حال حتی پورتال را هم درگیر نمی‌کند. انگیزه توکن سوزی شیبا اینو، نرخ سوزاندن را به بالای 10 میلیارد SHIB رسانده است.

جامعه شیبا اینو تقریباً 70 میلیارد توکن shib را در نیمه اول سال 2022 طی فرآیند توکن سوزی از بین برده است.

در ادامه برخی از نمونه‌های توکن سوزی شیبا اینو و تکنیک‌های مشترک SHIB در زیر نشان داده شده‌اند..

 نمونه هایی از توکن سوزی شیبا اینو

?بیگر اینترنتیمنت: یکی از اولین توکن سوزی های گسترده شیبا اینو بیگر اینترنتیمنت (Bigger Entertainment) بود که طی این روند بیش از یک میلیارد SHIB توسط “برچسب ضبط رمزنگاری” استیون کوپر، به لطف رویدادهایی مانند لیست توکن سوزی شیبا اینو و مراسم های توکن سوزی، نابود شده است.

Bigger Entertainment که قصد داشت رویدادهای جدید توکن سوزی و انتشار یک بازی NFT را انجام دهد، بازار Shiba Inu را رها کرد. کوپر پس از یک گفتگوی تلفنی ناامید کننده با تیم شیبا، این تصمیم را برای آی بی تایمز توضیح داد.

?بازی های ویدیویی شیبا اینو: علیرغم این واقعیت که بازی های NFT معمولاً با استخراج ارزهای دیجیتال مرتبط هستند، سبک رو به رشدی از بازی ها وجود دارد که فقط برای سرگرمی هستند.

به عنوان مثال، Bricks Burner، یک بازی موبایلی که توسط تراویس جانسون ساخته شده است، SHIB را با استفاده از پول تبلیغاتی به یک “کیف پول مرده” واریز می کند. بیش از 2.5 میلیارد SHIB با این تکنیک از چرخه خارج شد. به منظور افزایش سود، Superstore SHIB جانسون، فروش غذا و نوشیدنی و بازی های جدید توکن سوز را اضافه کرده است.

شیبا اینو علاوه بر Bricks Burner در بازی های دیگر نیز قابل توکن سوزی است. تعدادی بازی موبایل اضافی وجود دارد که ادعاهای مشابهی مبنی بر نابودی SHIB دارند.

?دیگر توکن سوزی های شیبا اینو: در جامعه و محیط شیبا، ابتکارات دیگری برای توکن سوزی شیبا اینو وجود دارد. مثال: شرکت قهوه شیبا که بخشی از درآمد خود را صرف تبلیغات می کند. در همین حال، توکن های جدید صادر شده توسط اشخاص ثالث شروع به خرج کردن مقادیر قابل توجهی از SHIB کرده اند.

کانال های یوتیوب، مسابقات ورزش های الکترونیکی و موتورهای جستجو از دیگر مصرف کنندگان عمده SHIB هستند.

البته لازم است بدانید که توکن سوزی شیبا اینو همیشه هم بدون ایراد نیست. تعدادی از بازیگران بد به ShibArmy قول دادند که در صورت حمایت کافی، مقادیر زیادی از SHIB را بسوزانند. به همین دلیل، توصیه می‌کنیم در مورد هرگونه عملیات توکن سوزی جدید تا زمانی که تراکنش انتقال SHIB به آدرس کیف پول مرده را در جستجوگر Etherscan منتشر نشده و مشاهده نکردید، احتیاط کنید.

شیبا اینو چگونه سکه ها را می سوزاند؟

ابتکارات مختلفی برای کمک به توکن سوزی شیبا اینو مطرح شده است. اینها شامل پورتال توکن سوزی شیبا اینو، توکن سوزی آمازون، و توکن سوزی انفرادی جامعه است.

پورتال سوزاندن توکن Shibaswap برای افزایش نرخ توکن سوزی نیز معرفی شد. این پلتفرم به کاربرانی که به طور منظم در این پروسه شرکت می کنند، پاداش می دهد. سپس پلتفرم کاربران را برای سوختگی که انجام داده اند تشویق می کند. با این پلتفرم، 63,862,855,657.29 شیبا اینو به کیف پول‌های مرده ارسال شده است.

پلتفرم دیگری به نام Shibburn به از بین بردن توکن های SHIB کمک می کند. از آنجایی که هیچ یک از این پلتفرم‌ها مقدار و زمان‌بندی ثابتی برای سوزاندن ندارند، میزان توکن سوزی آن ها روز به روز متفاوت است. هفته گذشته میزان سوختگی به بیش از 1000 درصد رسید. با این حال، میزان سوختگی تا امروز 29.49 درصد است.

منبع : coinmarketcap

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه گسترده در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های هوشمند و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با رویکردی هوشمندانه و خوانای ارائه دهم. هدفم این است که شما را در تصمیم‌گیری‌های مالی خود همراهی کنم و با اطمینان در مسیر صحیح قرار بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا