ترندهای کسب و کارعلمی و پزشکی

زعفران سرگل چیست؟

زعفران دسته و سرگل چیست؟

زعفران یکی از محبوب ترین محصولات کشاورزی است که عطر و طعم بی نظیر آن سبب شده تا طرفداران زیادی داشته و به عنوان یک چاشنی خوش عطر استفاده از آن رواج داشته باشد. محبوبیت این گیاه تنها به ایران ختم نشده و در نقاط مختلف دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. با این وجود در سراسر دنیا ایران را به عنوان مهد پرورش زعفران می شناسند.

حال انواع زعفران و اینکه زعفران سرگل چیست را در زعفران توکلی با هم مشاهده میکنیم. رشته های برداشت شده از گیاه زعفران تقسیم بندی می شود و هر یک از این دسته ها هم خصوصیات خاص خود را داشته و با نام خاصی معرفی می شوند. در بین انواع زعفران کشت شده در ایران یکی از بهترین انواع، زعفران سرگل است که از آن تحت عنوان زعفران ممتاز نیز یاد می شود. علت نامگذاری این زعفران هم جدا سازی قسمت خامه زعفران از کلاله آن است. در توضیح بخش خامه و کلاله باید گفت که بخش خامه همان قسمت زرد رنگ موجود در رشته های زعفران است. به قسمت قرمز رنگ زعفران هم کلاله گفته می شود.

برای به دست آوردن زعفران سرگل هم تنها به قسمت فوقانی رشته زعفران نیاز دارید که این قسمت همان بخش قرمز رنگ رشته زعفران یعنی کلاله است. یکی از مهم ترین خصوصیات زعفران سرگل یک دست و یک رنگ بودن رشته های آن است و این نوع زعفران بیشترین میزان رنگ دهی را دارد. در این مقاله به این سؤال که زعفران سرگل چیست؟ پاسخ داده می شود. برای خرید و  داشتن قیمت انواع زعفران میتوانید به سایت زعفرانت مراجعه و سفارش خود را ثبت نمایید و از اصل بودن و طعم و عطر زعفران توکلی با بهترین قیمت لذت ببرید.

زعفران سرگل:

به زعفران به دست آمده از قسمت کلاله رشته های زعفران، زعفران سرگل گفته می شود. به این دلیل که برای به دست آوردن زعفران سرگل قسمت بالایی رشته زعفران جداسازی می شود به این نام مشهور است. جدا سازی قسمت زرد رنگ رشته زعفران سبب شده تا همه ی آن شامل رشته های خوش رنگ و قرمز باشد و از این رو بالاترین کیفیت و بهترین میزان رنگ دهی را در بین سایر انواع زعفران دارد. این زعفران از الک کردن و پاک کردن زعفران دختر پیچ و زعفران پوشال به دست می اید. در طی فرایند الک و پاک کردن زعفران پوشال و زعفران دختر پیچ به منظور به دست آوردن زعفران سرگل ممکن است برخی از کلاله های جدا سازی شده شکسته یا پودر شوند.

به همین دلیل زعفران ممتاز خود دارای تقسیم بندی بوده و بر اساس میزان کلاله شکسته و نرم شده به زعفران سرگل درجه اول و زعفران سرگل با درجات پایین تر تقسیم می شود. در خصوص کیفیت این نوع زعفران بهتر است به این موضع نیز اشاره کنیم که رنگ دهی زعفران سرگل در حدود 270 تعیین شده است، با این وجود ممکن است درجات پایین آن رنگ دهی کمتری داشته باشند. ویژگی، عیار و سرگل تا حد زیادی به نحوه کاشت، داشت و برداشت گیاه زعفرانی که از آن برداشت شده است بستگی دارد. کیفیت خود گیاه زعفران هم از عوامل بسیار مؤثر بر روی کیفیت نهایی محصول است.

جالب است بدانید زمان برداشت زعفران خود از دیگر عوامل مؤثر بر روی کیفیت زعفران سرگل است. اگر زعفران در زمان مناسب برداشت نشود قرار گیری آن در معرض نور مستقیم خورشید سبب پایین آمدن کیفیت رشته های زعفران می شود. با این وجود زعفران سرگل از دیگر انواع زعفران با کیفیت تر است و همین موضوع سبب شده تا استفاده از آن برای صادرات رواج زیادی داشته باشد.

از جمله انواع زعفران سرگل هم می توان به زعفران ممتاز، سر قلم و سر ریشه اشاره کرد. معیار دسته بندی این مدل زعفران هم اندازه بخش زرد رنگ یا همان قسمت خامه رشته زعفران است. هر چه میزان خامه موجود در رشته زعفران سرگل کوتاه تر باشد، زعفران سر گل از کیفیت بیشتری برخوردار خواهد بود و به همین نسبت قیمت بیشتری هم خواهد داشت. افسردگی از مشکلات و بیماری های بسیار اذیت کننده است که امروزه بسیار رایج شده است.برای مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

خصوصیات زعفران سرگل:

در ادامه پاسخ به این سؤال که زعفران سرگل چیست؟ بهتر است با خصوصیات زعفران سرگل نیز بیشتر آشنا شوید. به بهترین نوع زعفران سرگل، زعفران ممتاز یا زعفران سرگل صادراتی گفته می شود. مهم ترین ویژگی این نوع زعفران هم یکدست، ضخیم و خوش رنگ بودن رشته های آن است. در این زعفران هیچ اثری از خامه یا همان بخش زرد رنگ رشته های زعفران نمی بینید. فرایند به دست آوردن زعفران سرگل هم یک فرایند خاص محسوب می شود که نکات خاص خود را دارد. بنابراین مهم ترین خصوصیات زعفران سرگل عبارتند از:

میزان رنگ دهی بالا، رنگ دهی این زعفران بین 210 تا 270 است، در نتیجه میزان رنگ دهی این نوع زعفران از رنگ دهی زعفران سوپر نگین هم بیشتر است- رشته های زعفران سر گل بسیار خوش رنگ هستند، این رشته ها کاملاً قرمز بوده و قسمت زرد رنگ در آن ها دیده نمی شود- در این نوع زعفران کلاله از خامه جدا سازی شده و این فرایند سبب می شود تا رشته های این نوع زعفران هیچ محل اتصالی نداشته باشند- رشته های زعفران سرگل بسیار با کیفیت بوده و به یکدیگر چسبیده نیستند. از مزایای استفاده از زعفران سرگل می توان به این مورد اشاره کرد که این زعفران رنگ دهی بالایی دارد و کیفیت بالای آن سبب شده تا از نظر قیمت نیز مقرون به صرفه باشد.

تشخیص زعفران سرگل اصل:

به منظور به دست آمدن زعفران سرگل تنها از کلاله رشته های زعفران استفاده می شود. این موضوع برتری این مدل زعفران در مقایسه با دیگر انواع آن است که از طرفی سبب شده تا احتمال وجود زعفران سرگل تقلبی در بازار نیز افزایش پیدا کند. به همین دلیل شناخت راه های تشخیص زعفران سرگل اصل از اهمیت بیشتری برخوردار است. یکی از مهم ترین روش های تشخیص زعفران سرگل اصل از انواع تقلبی آن توجه به سرعت رنگ دهی آن می باشد. زعفران سرگل رنگ دهی بالایی دارد اما این رنگ دهی با سرعت پایینی اتفاق می افتد به این معنا که برای اطمینان از اصل بودن زعفران می توانید سرعت رنگ دهی آن را تست کنید.

برای اینکار بهتر است زعفران سرگل را آسیاب کرده و برای تست سرعت رنگ دهی از آب سرد استفاده کنید. چند رشته زعفران سرگل آسیاب شده را درن یک لیوان شیشه ای آب سرد ریخته و سرعت رنگ دهی آن را بررسی کنید. اگر زعفران به سرعت رنگ بدهد این نشانه ای از تقلبی بودن زعفران است. زعفران سرگل اصل برای رنگ دهی در آب سرد حداقل به 15 الی 20 دقیقه زمان نیاز دارد.طول کلاله و ضخامت آن هم می تواند به شما برای تشخیص زعفران سرگل اصل کمک کند. هر چه کلاله های زعفران سرگل کشیده تر باشد و ضخامت آن زیاد باشد، نشانه ای بر اصل بودن زعفران سرگل است.

شرایط مناسب کاشت و برداشت زعفران سبب می شود تا کلاله ها کشیده، ضخیم و در مجموع با کیفیت تری به دست بیاید.برای تشخیص زعفران سرگل اصل بهتر است با تفاوت های این نوع زعفران با دیگر انواع زعفران بیشتر آشنا شوید. مهم ترین تفاوت موجود بین زعفران سرگل و زعفران پوشال در میزان خامه و کلاله موجود در هر یک از آن ها است که این موضوع سبب شده تا این دو مدل رنگ دهی متفاوتی داشته باشند. به طور کلی کیفیت و کاربرد زعفران سرگل بیشتر است.قیمت گذاری زعفران سرگل اصل هم به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل مؤثر بر روی قیمت گذاری می توان به کیفیت کلاله اشاره کرد. کلاله های یکدست، ضخیم و خوش رنگ کیفیت بیشتری دارند و به همان نسبت از قیمت بالاتری هم برخوردار هستند.

کاربرد های زعفران سرگل:

زعفران سرگل یکی از بهترین انواع زعفران است و کاربرد های زیادی دارد. از جمله کاربرد های زعفران سرگل می توان به استفاده از آن برای مصارف خانگی و آشپزی اشاره کرد. این نوع زعفران رنگ دهی بهتری دارد و یک چاشنی خوش رنگ و خوش عطر برای آشپزی کردن محسوب می شود. از دیگر کاربرد های زعفران سرگل می توان به خواص درمانی آن اشاره کرد. زعفران در طب سنتی کاربرد های زیادی داشته وبرای بهبود بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. زعفران که با نام زرپران نیز شناخته می شود، گیاهی ارزشمند و گران قیمت است اگر میخواهید از اطلاع داشته باشید به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.

زعفران ممتاز یا سرگل چیست؟

به آن بخش و قسمتی از خالص زعفران که به رنگ قرمز می باشد و در اتنهای تار زعفران قرار دارد، زعفران سرگل می گویند.به دلیل جدا سازی بالاترین قسمت از تار زعفران این قسمت را سرگل نام گذاری کرده اند.

چرا زعفران سرگل را زعفران ممتاز هم نامیده اند؟

در تهیه و آماده سازی زعفران سرگل تا حد ممکن، بخش سفید رنگ ریشه زعفران را از آن جدا می کنند و این کار کیفیت ظاهری و هم‌چنین قدرت رنگ دهی آن را چند برابر می کند، به همین علت است که به زعفران به دست آمده از این روش زعفران ممتاز یا سرگل می گویند.

زعفران سرگل چگونه تهیه می شود؟

از الک کردن و نیز پاک کردن زعفران پوشال و زعفران دختر پیچ به دست می آید. یکی از ویژگی های قابل مشاهده آن این است که، در آن فقط کلاله زعفران دیده می شود. در مراحلی که زعفران پوشال و دختر پیچ به زعفران سرگل تبدیل می‌شوند امکان دارد که کلاله های زعفران شکسته شوند. به همین علت در این نوع زعفران مقداری زعفران شکسته و یا نرمه دیده می‌شود که بر اساس مقدار موجود زعفران نرمه و شکسته در آن به نوع درجه یک و یا درجات پایین تر تقسیم بندی می‌کنند.

کاربرد زعفران سرگل

با توجه به اینکه زعفران ممتاز یا سرگل از بین انواع مختلف زعفران، ازقدرت رنگ دهی مطلوب برخوردار بوده و نیز قیمت مناسب تری دارد، برای مصارف خانگی و آشپزی بسیار مناسب و از لحاظ هزینه و قیمت بسیار مقرون به صرفه است. اگر می خواهید برای منزل و یا آشپزی و حتی رستوران خود زعفران تهیه کنید پیشنهاد ما به شما خرید زعفران سرگل است.

خصوصیات زعفران سرگل

زعفران سرگل خصوصیات بسیاری داشته که در این بخش می خواهیم به آن بپردازیم:

  • زعفران شکسته دارای کلاله های کاملا جدا از هم است
  • کلاله های زعفران بدون داشتن ذره ای سفیدی و کلاله کاملا قرمز
  • بسیار خوش رنگ است و ظاهری صاف و یک دست دارد
  •  زعفران سرگل دارای رشته های کلاله ضخیم است

زعفران پوشال و سرگل چه تفاوتی دارند؟

زعفران سرگل و پوشال در میزان کلاله زعفران و خامه آن متفاوت هستند که رنگ دهی این دو نوع زعفران را از یکدیگر متفاوت کرده است.یک نکته ای که باید گفته شود این است که از زعفران سرگل استفاده‌ی بیشتری نسبت به سایر زعفران ها می‌شود. زعفران ممتاز کیفیت بسیار مناسبی داشته به همین دلیل نسبت به سایر زعفران طرفدار دارد. میزان تقلب در نوع سرگل زیاد است و دلیل آن رایج و در دسترس بودن و قیمت مناسب آن است.

برای تشخیص اصل بودن یا تقلبی بودن زعفران ممتاز روش های متعددی وجود دارد که شما به راحتی می‌توانید متوجه شوید زعفرانی که می خواهید تهیه کنید تقلبی است یا خیر. اما شما با خرید از برند های معتبر و رایج در سطح بازار و همچنین از افراد و فروشگاه های معتبر می‌توانید از سلامت و کیفیت آن اطمینان پیدا کنید. یک نکته ای که بسیار اهمیت دارد این است که در هنگام خرید زعفران سرگل باید حتما توجه کنید که رنگ کلاله آن قرمز تیره باشد.

نحوه قیمت گذاری زعفران ممتاز یا همان سرگل

در رابطه با قیمت گذاری این نوع زعفران باید خدمت شما عزیزان گفت که معمولا قیمت ها بر اساس مقدار داشتن زعفران نرمه و شکسته و کوچک و بزرگ بودن کلاله های زعفران متفاوت است. به این صورت که هر چه مقدار نرمه کمتر و کلاله های آن درشت تر باشد قیمت بیشتر است و  هر چه نرمه و زعفران شکسته بیشتر و کلاله های آن کوچک تر و ریز تر باشد قیمت آن کمتر است.

خرید زعفران سرگل با بهترین کیفیت

برای با بهترین کیفیت موجود در بازار تنها کافی است که با پشتیبانی تیم زعفرانت تماس گرفته و یا به صورت آنلاین از سایت سفارش خود را ثبت کنید تا در کمترین زمان زعفران سرگل شما به دستتان برسد.

دکمه بازگشت به بالا