ترندهای کسب و کارعلمی و پزشکی

چه کودهایی در رشد و کیفیت محصول درخت انگور تاثیر دارد؟

اگر به دنبال احداث باغ تجاری و حرفه‌ای هستید که حداقل ۷۰ الی ۱۰۰ سال عمر مفید و طولانی داشته همچنین نگهداری از آن آسان بوده و هزینه نگهداری پایینی نیز داشته باشد، می‌توانید به فکر احداث باغ تجاری انگور باشید، امروزه در نهالستان‌های معتبر نهال انگور به صورت اصلاح شده در اختیار کشاورزان قرار گرفته و کار زراعت آنها را راحت تر کرده است، همچنین مراحل احداث باغ تجاری انگور تغییر زیادی با مزرعه انگور سنتی دارد.

 شما در یک هکتار زمین حداقل ۲۵۰۰ اصل نهال انگور می‌توانید بکارید، یعنی سیاست کاشت متراکم درختان باعث افزایش تولید میوه انگور خواهد شد، نهال انگور انواع آب و هوا را تحمل کرده و در هر نقطه کشور ایران بدون محدودیت ارتفاعی از سطح دریا و نوع اقلیم می‌توان باغ انگور را راه اندازی کرد، یکی از نکاتی که برای نگهداری و مراقبت باغ انگور مهم بوده، شناختن کودهایی است که در رشد و کیفیت محصول درخت انگور تاثیر مستقیمی دارد، در ادامه همراه ما باشید تا این کودها را برای شما معرفی کنیم.

کود مفید برای رشد و کیفیت میوه انگور چیست؟

از آنجایی که ph مناسب برای کاشت نهال انگور بین ۵ و نیم تا ۷ واحد است بنابراین برای مغذی کردن خاک باغ شما احتیاج به یک کود متعادلی دارید تا ph خاک را دچار تغییر نکند، مهندسین کشاورزی به هنگام فروش نهال انگور تاکید می‌کنند تا در انتخاب کود مناسب برای رشد نهال انگور باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • کود طبیعی و ارگانیک نسبت به کودهای شیمیایی برای درختان انگور بهتر است، بنابراین شما می‌توانید از کود دامی پوسیده، کمپوست یا دیگر کودهای آلی استفاده کنید.
  • کودهایی که استفاده می‌کنید به گونه‌ای باشد که میزان هوادهی و اکسیژن رسانی در لایه‌های زیرین خاک را افزایش دهد.
  • استفاده از کودها در محوطه باغ انگور نه تنها باعث مغذی کردن خاک باغ می‌شوند بلکه باید قابلیت خاک را به اندازه افزایش دهند که خاک بتواند رطوبت مورد نیاز درخت انگور را در خود حفظ کند.
  • یکی از عناصر مورد نیاز نهال انگور عنصر منیزیم است، ولی عنصر منیزیم در خاک‌هایی که ph آنها کمتر از ۵ واحد است به خوبی جذب نمی‌شود.
  • از دیگر عناصر مورد نیاز درخت انگور می‌توان به عنصر بور اشاره کرد، این عنصر برای اینکه به راحتی جذب نهال انگور شود احتیاج به خاک خنثی دارد.
  • قبل از خرید نهال انگور اطلاعات کامل و علمی در مورد نوع رشد ریشه آن به دست بیاورید، معمولاً ریشه درخت انگور به صورت عمقی رشد می‌کند بنابراین استفاده از کودهایی که به صورت سطحی بوده و به عمق خاک نفوذ نمی‌کند برای باغ انگور چندان مفید نخواهند داد کودهایی که به روش آبیاری و محلول پاشی استفاده می‌شود بازدهی بیشتری دارد.

کود های پر مصرف برای باغ انگور چیست؟

نهال انگور مانند دیگر درختان میوه برای اینکه بتوانند میوه انگور شیرین و با کیفیتی تولید کند، احتیاج به خاک مغذی و برنامه‌های مناسب کوددهی، آبیاری و هرس سالیانه دارد،  20 20 20  یک کود ایده آل ی باغات انگور محسوب می‌شود این کود می‌تواند علاوه بر اینکه سطح اسیدیته خاک باغ را بالانس کرده خاک مغذی مورد نیاز نهال انگور را نیز فراهم ساز.

 بهترین روش استفاده از کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ به صورت آبیاری و یا محلول پاشی است که شما می‌توانید اطلاعات دقیق‌تر این کوددهی را به هنگام خرید نهال انگور از متخصصین نهالستان بپرسید تا آنها به طور کامل شما را راهنمایی کنند، البته کود Npk نیز با درصد های مناسب برای رشد درخت انگور و میوه دهی آن توصیه می‌شود، از دیگر کودهایی که به رشد بهتر میوه انگور در دوره بعد از گلدهی کمک زیادی می‌کند می‌توان به کود اسید هیومیک اشاره کرد، باغداران بهتر است برای کسب بازدهی بیشتر به غلظت عنصر نیز توجه داشته باشند:

غلظت عناصر مورد نیاز باغ انگور
نام عنصر غلظت  مورد نیاز
ازت اوره و یا نیترات آمونیوم با غلظت 4 در 1000
فسفر اسید فسفریک با غلظت 1 در 1000

مونو آمونیوم یا مونو پتاسیم فسفات با غلظت 3 در 1000؛

 

پتاسیم محلول پاشی نیترات پتاسیم با غلظت 3 تا 4 هزار
روی سولفات روی با غلظت 3 در 1000
آهن کلات آهن با غلظت 2 تا 3 در هزار
بور اسید بوریک با غلظت 2 در هزار

کلام آخر

مبحث کوددهی نهال انگور یک مبحث کاملاً طولانی است البته به سختی نیست که یک کشاورز نتواند آن را اعمال کند، شما با آنالیز خاک و آنالیز برگ نهال انگور سالیانه می‌توانید عناصر مورد نیاز باغ انگور را تشخیص داده و به خوبی خاک باغ را مغذی کنید البته برای تولید میوه انگور با کیفیت و صادراتی بهتر است در خرید نهال انگور نیز توجه زیادی داشته و آن را از مراکز معتبر به صورت تضمین کیفیت و تضمین قیمت خریداری کنید.

برای اینکه از تضمین سرمایه خود در احداث باغ تجاری انگور مطمئن باشید بهتر است نهاد انگور را از مراکز معتبر و مجوزدار مانند پالیز نهال خریداری کنید، در این مراکز علاوه بر کیفیت بالای نهال انگور باید بگوییم که قیمت نهال انگور بر اساس مصوبه وزارت جهاد کشاورزی تعیین می‌شود.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

دکمه بازگشت به بالا