اجتماعیترندهای کسب و کار

چه پردهای برای پذیرایی خوب است؟

کدام پرده برای سالن پذیرایی مناسب است؟

شاید در نگاه اول خرید پرده پذیرایی و دکوراسیون سالن پذیرایی کوچک دشوار به نظر برسد، اما تنها با رعایت چند نکته ساده و در عین حال کاربردی می توان کاری کرد تا فضای دلبازی داشته باشیم. ورود نور طبیعی به منزل اولین و بیشترین تاثیر را در داشتن این نوع فضا خواهد داشت. بنابراین انتخاب پرده ای که مانع ورود نور نشده و در عین حال زیبا و شیک باشد در اولویت قرار می گیرد. پرده رومن نمونه ای از این پرده ها می باشد.

پرده ها از آیتم های تزئینی منزل هستند که با انتخاب درست و بجا از انواع آنها می توان دکوراسیونی جذاب و متفاوت ایجاد کرد. انتخاب درست پرده نسبت به اندازه فضا و سبک وسایل دیگر منزل، فضای کوچک خانه را دلباز نشان خواهد داد. معمولا افراد، انتخاب پرده را در اولویت های آخر قرار می دهند و از تاثیر قابل توجه پرده در زیبایی خانه غافل می شوند در صورتی که تعویض پرده برای ایجاد تنوع در دکوراسیون منزل نسبت به آیتم های دیگر سالن پذیرایی نیازمند بودجه کمتری بوده و می توان به همان اندازه تغییر ایجاد نمود. جهت اطلاع از قیمت پرده اداری و دیدن نمونه کارها جدید، به سایت ویستا پرده مراجعه فرمایید.

انتخاب ضخامت مناسب پرده:

مهم ترین نکته در انتخاب و ، ورود نور طبیعی می باشد. برخی از انواع پارچه ها به دلیل ضخامت بالایی که دارند از ورود میزان مناسب نور به محیط داخلی خانه جلوگیری می کنند به همین دلیل استفاده از این نوع پارچه ها معمولا برای اتاق خواب توصیه می شود. اما در سالن های پذیرایی به خصوص سالن پذیرایی کوچک که نسب به سالن های بزرگ تر به نور بیشتری احتیاج دارند استفاده از پرده های فانتزی و ظریف منطقی تر است. پارچه های حریر، تور و انواع پارچه های گیپور از این دسته می باشند. این پارچه ها بیشترین میزان نور را به داخل هدایت می کنند.

پرده هایی با تراکم پارچه ای بین تراکم پرده های فانتزی و تراکم پارچه ای پرده هایی ضخیم نیز می توانند مناسب باشد اما ورود نور از این نوع پارچه ها کمتر از پارچه های حریر و تور خواهد بود. با وجود اینکه استفاده از پارچه های زیر پرده سبب پوشاندن قاب پنجره شده و زیبایی پرده را دوچندان به نمایش میگذارند اما متاسفانه مانع از ورود حداکثر نور طبیعی به داخل سالن پذیرایی می شوند. در نتیجه استفاده از آستر در سالن های پذیرایی کوچک توصیه نمی شود.

انتخاب طرح پارچه پرده:

به طور کلی بهتر است در انتخاب وسایل سالن پذیرایی از طرح های شلوغ استفاده نشود به همین دلیل است که پرده هایی با پارچه های طرح دار و شلوغ نیز مناسب نبوده و علاوه بر جنس پارچه سادگی آن و یا حداقل طرح، با رنگ های خنثی نسبت به زمینه ی اصلی پارچه مناسب می باشند. طرح هایی نظیر خامه دوزی در پارچه پرده؛ با وجود زیبایی سبب شلوغ به نظر رسیدن دکوراسیون منزل و کوچک نشان دادن آن می شوند همچنین وجود طرح در پارچه پرده مانع ورود حداکثری نور به داخل خواهد شد و می‌تواند برای سالن های پذیرایی کوچک مناسب باشد.

انتخاب رنگ پارچه پرده:

رنگ های تیره محیط را دلگیر و به اصطلاح خفه نشان می دهند و به هیچ عنوان مناسب سالن های پذیرایی کوچک نخواهند بود. بنابراین استفاده از رنگ های خنثی، سرد و روشن مانند سفید، شیری و طوسی توصیه می شود. همچنین رنگ کرم نیز یکی دیگر از گزینه های مناسب خواهد بود. البته لزومی ندارد رنگ پرده دقیقا همان رنگ های به کار رفته در عناصر دیگر موجود در سالن پذیرایی باشد کافی است در انتخاب رنگ ها هارمونی و هماهنگی میان آنها در نظر گرفته شود.

طرح و مدل پرده:

انتخاب طرح و الگوی مناسب برای پرده پذیرایی از دیگری عواملی است که می بایست مورد توجه قرار گیرد. طرحی که انتخاب می شود نیازمند هماهنگی با دکوراسیون کلی و حتی اندازه فضا سالن می باشد. مدل های متفاوت و جذابی در دوخت انواع پرده در بازار موجود است که هر کدام مناسب سبک های بخصوصی در دکوراسیون می باشند اما مدل های ساده علاوه بر اینکه همیشه کارایی داشته و محبوب هستند جهت بزرگتر به نظر رسیدن سالن پذیرایی نیز بسیار کاربردی می باشند.

اندازه پارچه پرده:

جهت اندازه گیری صحیح پرده چند نکته مهم وجود دارد که می تواند به بزرگتر به نظر رسیدن سالن پذیرایی کوچک نیز منجر شود.

  1. اکثر خانه های امروزی پنجره هایی با ارتفاع کوتاهی دارند اما این دلیل نمیشود پرده های کوتاه نیز برای این پنجره ها نصب شود. در هر صورت بهتر است ارتفاع پرده ها بلند در نظر گرفته شده و 2 سانتی متر از سطح زمین فاصله داشته باشد. پرده های بلند در بزرگ به نظر رسیدن سالن پذیرایی کمک خواهد کرد. علاوه بر اندازه گیری درست ارتفاع پرده، در اندازه گیری عرض پرده نیز می بایست 10 الی 15 سانتی متر از هر دو سمت کادر پنجره، پارچه پرده را بیشتر در نظر گرفت این کار سبب میشود پنجره عریض تر به نظر رسیده و در نهایت محیط سالن پذیرایی بزرگتر نشان داده شود.
  2. در صورتی که در سالن پذیرایی در یک دیوار دو پنجره با فاصله کم از یکدیگر قرار داشته باشند بهتر است برای این دو پنجره یک پرده به صورت سراسری نصب شود تا پنجره عریض بنظر رسیده و محیط سالن را بزرگتر نشان دهد.
  3. نصب چوب پرده: لزومی ندارد چوب پرده در نزدیکترین فاصله نسبت به قاب پنجره نصب شود. بهتر است چوب پرده در بالاترین ارتفاع ممکن نصب شود تا در پرده ی بلندتری داشته باشیم. نصب پرده بلند در بزرگتر به نظر رسیدن سالن پذیرایی کوچک تاثیر مهمی خواهد داشت.

انتخاب پرده برای پنجره های کوچک:

گاهی سالن های پذیرایی کوچک قاب پنجره های کوچکی نیز داشته دارند. نکات ذکر شده در بالا در صورتی که برای این دست پنجره ها نیز رعایت شوند در زیبا و بزرگتر به نظر رسیدن فضای سالن پذیرایی نقش مهمی خواهند داشت.

بهترین مدل های پرده پذیرایی

جذابیت دکوراسیون داخلی منازل با انتخاب وسایل زیبا شکل می گیرد و هر چه شما انتخاب های هوشمندانه تری در مورد وسایل و عناصر مختلف دکوراسیون داشته باشید در نهایت نتیجه کار زیباتر و جذابتر خواهد بود.  انتخاب مبلمان مناسب با سبک و متراژ خانه برای دکوراسیون منزل و همچنین سرویس خواب زیبا و هماهنگ با مبلمان و قسمت‌ های دیگر و وسایل دیگری که در قسمت‌های مختلف خانه قرار دارند می توانند این زیبایی را برای شما رقم بزنند و فاکتوری که باعث می ‌شود این زیبایی بیشتر به چشم بیاید تناسب و هارمونی بین طرح و رنگ در قسمت ‌های مختلف خانه است.

اگر شما یک سبک مشخصی را برای خانه خود انتخاب کرده اید، بهتر است همه وسیله ها را متناسب با آن خریداری کنید و حتی اگر یک تم رنگی مشخص برای خانه خود تعیین کرده اید، باید همه رنگ هایی که در وسایل مختلف به کار می ‌روند یا همرنگ با آن باشند یا باید در هارمونی با آن باشند و تضاد رنگ‌ها در صورتی که معنی دار باشد می ‌تواند جذاب باشد و عدم تناسب و هماهنگی بین رنگ ها باعث می ‌شود که زیبایی فضا از بین برود و فضا شلوغ تر به نظر برسد.

انتخاب پرده پذیرایی (نکات تکمیلی)

یکی از المان هایی که تاثیر زیادی در زیبایی خانه ها دارند ، پرده ها هستند زیرا قسمت زیادی از دیوار خانه را به صورت عمودی در بر می گیرند و هر چه پرده ای که برای پذیرایی انتخاب می کنید با رعابت اصول و قواعد بیشتری خریداری شده باشد فضای دلنشین تری را برای خانه شما فراهم می کند.

 اما در انتخاب پرده پذیرایی باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید و فقط تنها فاکتور شما برای خرید پرده پذیرایی زیبایی آن نباشد و علاوه بر آن جنس پرده، ابعاد آن و رنگ و طرح و موارد مختلف این چنینی هم باید رعایت شوند تا در نهایت پرده شما بهترین گزینه ممکن برای دکوراسیون پذیرایی شما باشد.

 وقتی سبک مشخصی برای خانه خود انتخاب کردید باید به سراغ خرید پرده بروید و در عین حال متراژ خانه را نیز در نظر داشته باشید. اگر خانه شما خیلی کوچک باشد می توانید برای بزرگتر نشان دادن فضا و دلباز تر نشان دادن آن از پرده های رنگ روشن استفاده کنید و یا از پرده های حریر که هم رنگ دیوار خانه شما باشند استفاده کنید تا فضا بزرگتر نشان داده شود.

با انتخاب این نوع پرده هم هزینه زیادی را تقبل نمی کنید و هم خانه شما شیک تر و بزرگ تر نشان داده می شود در عین حال اگر پرده شما نورگیر باشد می توانید به راحتی از نورگیری پنجره استفاده کنید. زیرا به طور کلی هر چه نور در یک فضا بیشتر باشد و رنگ ‌های روشن بیشتری در آن وجود داشته باشد فضا بزرگتر نشان داده می‌شود .

برای خانه های کوچک انتخاب پرده های مخملی یا ضخیم و رنگ تیره اصلا گزینه مناسبی نیست و همچنین پرده های گلدار هم نمی تواند گزینه خوبی برای خانه های کوچک باشد و هرچه پرده ساده تر و روشن تر باشد شیک تر است.

 نکته دیگری که باید برای خرید پرده پذیرایی در نظر داشته باشید توجه به سقف خانه است. اگر سقف خانه شما کوتاه باشد بهتر است از والان و پرده های پر نقش و نگار استفاده نکنید و در عوض از یک قاب چوبی ساده برای چوب پرده و قسمت بالایی پرده خود استفاده کنید، زیرا هم خیلی شیک تر به نظر می رسد و هم سقف را بلندتر نشان می‌ دهد.

 نکته ی دیگری که می توانید در انتخاب پرده ها مد نظر داشته باشید این است که حتی اگر پنجره شما به صورت تمام قد ارتفاع دیوار را فرا نگرفته باشد، شما می توانید برای خرید پرده ، از یک مدل سرتاسری از بالا تا پایین به صورت عمودی استفاده کنید، چون خطای دید در مخاطب باعث می شود که سقف شما را بلندتر ببیند و این در زیباتر به نظر رسیدن فضای خانه شما تاثیر گذار است.

 اگر خانه شما دارای پنجره های متعددی است به فاصله پنجره ها دقت کنید و اگر فاصله پنجره ها کم بود از پرده یکدست استفاده کنید و اگر فاصله زیاد بود می توانید از دو یا چند پرده روی ضلع دیوار استفاده کنید و بهتر است برای پر کردن فضای بین این پرده ها از تابلو یا وسایل دکوری متناسب با سبک خانه استفاده کنید.

تیم خبری مقالات اجتماعی

پژوهشگر اجتماعی با نگاهی منطقی و نوآورانه. ارائه دیدگاه‌های تازه درباره تفاوت‌های فرهنگی و مسائل اجتماعی.
دکمه بازگشت به بالا