ردیابی از طریق گوگل مپ

ردیابی لحظه ای موقعیت مکانی افراد در نقشه گوگل (Google Map)

هم‌اکنون می‌توانید در گوگل مپ ثبت لوکیشن در اسنپ انجام دهید و یا موقعیت مکانی دوستان خود را به‌ صورت لحظه‌ای ردیابی کنید. با روشن کردن «تاریخچه مکان» می توانید موقعیت مکانی افراد و دوستان خود را ردیابی کنید.

قابلیت اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی در گوگل مپ

شرکت گوگل اپلیکیشن گوگل مپ را با ارائه‌ی یک سری قابلیت جدید آپدیت کرده است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های جدیدی که اکنون در گوگل مپ فعال شده، امکان ردیابی موقعیت مکانی افراد به صورت لحظه‌ای است.

قابلیت موقعیت مکانی برای مواقعی مناسب است که فرضا دوست شما در دیدار از پیش تعیین‌ شده‌تان دیر کند و شما نیاز به ردیابی موقعیت مکانی وی داشته باشید تا بتوانید با روشی آسان‌تر موقعیت دقیق یکدیگر را به‌ طور لحظه‌ای مشاهده کنید.

نکته‌ی مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که کاربر می‌تواند دقیقا تعیین کند موقعیت مکانی لحظه‌ای وی برای چه کسانی و تا چه مسافتی به اشتراک گذاشته شود.

امکان به اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی لحظه‌ای از ۱۵ دقیقه تا سه روز وجود دارد. همچنین می‌توان این زمان را تعیین نشده قرار داد و در این شرایط اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی تا زمانی که کاربر به‌صورت دستی این ویژگی را غیرفعال کند، ادامه خواهد داشت.

امکان مشاهده‌‌ی موقعیت مکانی به اشتراک‌گذاری شده توسط یک کاربر فقط برای افرادی که لینک منحصربه‌فرد و مخصوص را دارند فراهم است. به این ترتیب برای دادن دسترسی به هر فرد باید یک لینک جداگانه برای وی ایجاد کنید. همچنین امکان غیرفعال کردن هر یک از این لینک‌ها در هر زمانی توسط شخص سازنده وجود دارد.

چگونه از قابلیت اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی لحظه‌ای گوگل مپ استفاده کنیم؟

ویژگی جدید مورد بحث برای نسخه‌ی اندروید و آی‌او‌اس اپلیکیشن گوگل مپ ارائه شده است و برای دسترسی به آن باید google maps را باز کرده مکان فعلی خود را مشخص کنید و گزینه Share location را انتخاب و پس از پذیرفتن سیاست‌های مربوط به موقعیت مکانی، مدت‌زمان به اشتراک گذاری موقعیت مکانی را انتخاب کنید. این میزان می‌تواند بین ۱۵ دقیقه تا ۳ روز، و یا تا زمان خاموش کردن این ویژگی (Until your turn this off) تنظیم شود

در این مرحله می توانید لینک تولید شده در گام قبل را از طریق تمامی راه‌های ارتباطی و اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی و شبکه‌های اجتماعی برای دوستان خود ارسال کنید. شخص دریافت‌ کننده‌ می‌تواند با کلیک روی لینک، موقعیت مکانی لحظه‌ای شما را روی سرویس نقشه‌های گوگل مشاهده کند. همچنین لینک‌های اشتراک‌گذاری شده را می‌توان در حساب کاربری گوگل مپ افراد دریافت‌ کننده، مشاهده کرد.

در جریان به اشتراک‌گذاری لحظه‌ای موقعیت مکانی، زمان تقریبی پیش‌بینی شده برای رسیدن شما به مقصد توسط اپلیکیشن مپ گوگل به شخص دریافت‌کننده‌ی لینک نشان داده خواهد شد و پس از رسیدن به مقصد، این امکان به حالت غیر فعال درخواهد آمد.

قابلیت جدید اضافه‌شده به سرویس گوگل مپ در شرایط مختلف می‌تواند بسیار مفید و کاربردی باشد؛ به‌عنوان مثال زمانی که با دوستان خود برنامه‌ریزی کرده‌اید تا یکدیگر را در یک مکان خاص ملاقات کنید و می‌خواهید از موقعیت مکانی دقیق یکدیگر آگاهی داشته باشید.

ردیابی گوشی با گوگل مپ (Google Maps)

سرویس ردیابی و اشتراک گذاری موقعیت مکانی از قابلیت‌های بسیار مفید گوگل مپ است. ردیابی گوشی با گوگل مپ در مواردی نظیر مراقبت از فرزندان یا پیدا کردن گوشی گم شده به کارتان می‌آید. اگر تا به حال با سرویس ردیابی Google Maps کار نکرده‌اید حتماً این مقاله آکادمی سربند را تا انتها بخوانید. شما را با ردیابی موقعیت مکانی گوشی و مزایای فوق العاده کاربردی آن آشنا می‌کنیم.

با استفاده از گول مپ می‌توانید موقعیت مکانی خود را برای سایر افراد به اشتراک بگذارید. این سرویس گوگل کاربردهای مختلفی دارد. البته ردیابی موقعیت مکانی چیزی نیست که دائماً مورد استفاده قرار گیرد. اما گاهی اوقات به خصوص در هنگام گم شدن گوشی هوشمند، ردیابی گوشی با گوگل مپ می‌تواند نجات‌بخش باشد. سرویس ردیابی Google Maps به والدین برای مراقبت از فرزندان و مشاهده موقعیت مکانی آن‌ها هم کمک خواهد کرد.

چرا باید گوشی را ردیابی کنیم؟

همانطور که اشاره کردیم ردیابی گوشی با استفاده از گوگل مپ در موقعیت‌های مختلف بسیار مفید خواهد بود. بدون شک پس از آشنایی با مزایای ردیابی موقعیت مکانی گوشی، بیش از پیش به استفاده از سرویس گوگل مپ علاقه مند می‌شوید. در این بخش به چند دلیل مهم برای ردیابی گوشی اشاره می‌کنیم تا به اهمیت موضوع پی ببرید.

مراقبت از فرزندان توسط ردیابی گوگل مپ

اولین مزیت ردیابی موقعیت مکانی گوشی از طریق google maps، برای والدین خواهد بود. در حال حاضر حتی بچه‌های مقطع ابتدایی هم دارای گوشی هوشمند هستند. اکثر والدین جهت برقراری ارتباط با فرزندان، برای آن‌ها تلفن همراه تهیه می‌کنند. بسیاری از والدین علاقه دارند از موقعیت مکانی فرزندان خود باخبر باشند. سرویس ردیابی گوگل مپ به این دسته از والدین برای ردیابی فرزندان و اطمینان از امنیت آن‌ها کمک می‌کند.

ردیابی گوشی های گم شده با Google maps

قبلا در یک مقاله جداگانه به موضوع پیدا کردن گوشی گمشده از طرق مختلف پرداخته ایم. یکی از دلایل بسیار مهم برای ردیابی تلفن همراه، پیدا کردن گوشی‌های هوشمند گم شده است. ردیابی گوشی با گوگل مپ برای یافتن گوشی‌های هوشمند گم شده یا به سرقت رفته به کار می‌آید. تقریباً برای همه پیش آمده که تلفن همراه خود را گم کنند یا گوشی موبایلشان به سرقت برود. در این مواقع ردیابی گوشی گم شده با گوگل مپ می‌تواند روند پیدا کردن گوشی را آسان‌تر کند.

ردیابی موقعیت مکانی در هنگام حادثه

ردیابی لحظه ای موقعیت مکانی افراد در نقشه گوگل در مواقع اورژانسی بسیار مهم است. وقتی فردی نیاز فوری به اورژانس پزشکی دارد، یا در یک تصادف رانندگی آسیب دیده است، ردیابی موقعیت مکانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. ردیابی گوشی با google maps برای پرسنل اورژانس به منظور خدمت رسانی سریع‌تر به مصدومان اهمیت دارد.

موارد فوق مهم‌ترین دلایلی هستند که برای استفاده از ردیابی موقعیت مکانی گوشی برشمردیم. بسیاری از مردم اطلاعات مهم و شخصی خود را در تلفن همراه نگهداری می‌کنند. به همین دلیل باید تدابیر لازم برای حفاظت از این اطلاعات اندیشیده شود. بنابراین ردیابی تلفن همراه می‌تواند برای حفاظت از اطلاعات گوشی هوشمند و پیدا کردن آن در هنگام سرقت یا گم شدن مفید باشد.

ردیابی موقعیت مکانی با استفاده از Google Maps

معمولاً اپلیکیشن گوگل مپ روی اکثر گوشی‌های هوشمند نصب شده است. ولی تعداد کمی از افراد از قابلیت ردیابی گوشی با گوگل مپ مزایای آن باخبر هستند. در ادامه شما را با این سرویس کاربردی و مهم آشنا خواهیم کرد. با استفاده از اشتراک گذاری موقعیت مکانی می‌توانید فرایند ردیابی را انجام دهید. برای ردیابی گوشی با گوگل مپ باید ابتدا اشتراک گذاری مکان (Location sharing) را در دستگاه هدف فعال کنید. برای این کار طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • برنامه Google Maps را در تلفن همراهتان اجرا کنید.
 • در قسمت بالای سمت راست صفحه روی عکس یا نام اکانت کاربری‌تان بزنید.
 • در صفحه‌ای که باز می‌شود گزینه Location sharing را لمس کنید.
 • اگر برای بار اول می‌خواهید موقعیت مکانی را به اشتراک بگذارید باید روی Share location بزنید. در غیر این صورت New share را انتخاب کنید.
 • در مرحله بعد مخاطب و مدت زمان اشتراک گذاری موقعیت مکانی را تعیین کنید. شما می‌توانید مدت زمان را طوری بگذارید که تا زمان لغو کردن Location sharing فعال بماند.
 • در نهایت گزینه Share را لمس کنید و روی Send بزنید.
 • اکنون مخاطب مورد نظر می‌تواند به راحتی موقعیت مکانی را روی نقشه ببیند.

چگونه از دیگران بخواهیم اجازه ردیابی موقعیت مکانی را بدهند؟

اگر کسی قبلاً موقعیت مکانی خود را با شما به اشتراک گذاشته باشد، می‌توانید درخواست ردیابی مجدد موقعیت مکانی گوشی را برایش بفرستید. مراحل انجام این کار به شرح زیر است:

 • ابتدا نرم افزار Google Maps را بر روی گوشی هوشمند اجرا کنید.
 • عکس یا نام حساب کاربری خود را از قسمت بالای صفحه لمس کنید.
 • اکنون از بین گزینه‌های موجود، روی Location sharing بزنید.
 • مخاطب مورد نظرتان را از لیست انتخاب کرده و بعد گزینه Request را تاچ کنید.
 • درخواست شما برای مخاطب ارسال می‌شود و او می‌تواند این درخواست را بپذیرد را رد کند.

نحوه غیرفعال کردن ردیابی گوشی با گوگل مپ

هر زمان که بخواهید می‌توانید مانع ردیابی موقعیت مکانی خود شوید. تنها کاری که باید انجام دهید خاموش کردن اشتراک گذاری موقعیت مکانی در google maps است. برای غیرفعال کردن ردیابی گوگل مپ طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • همانند موارد فوق ابتدا باید اپلیکیشن گوگل مپ را اجرا کنید.
 • با لمس عکس یا نام حساب کاربری خود در سمت راست بالای صفحه، گزینه Location sharing را انتخاب کنید.
 • در نهایت نام مخاطب یا دستگاه مورد نظر را از لیست موجود پاک کنید.

مخفی کردن ردیابی موقعیت مکانی افراد در Google Maps

برای لغو کردن ردیابی، باید از مخاطب بخواهید تا اشتراک گذاری موقعیت مکانی را به روش فوق متوقف کند. اما راهکار دیگری هم وجود دارد و آن مخفی کردن مخاطب بر روی نقشه گوگل است. برای این کار به ترتیب زیر عمل کنید:

 • گوگل مپ را بر روی گوشی هوشمند اجرا کنید.
 • روی عکس یا نام حساب کاربری‌تان در قسمت بالای صفحه نمایش بزنید.
 • در منوی باز شده گزینه Location sharing را با انگشت خود لمس کنید.
 • در پایین صفحه لیست مخاطبینی که موقعیت مکانی خود را به اشتراک گذاشته‌اند، نمایش داده می‌شود.
 • نام مخاطب مورد نظرتان را تاچ کنید.
 • روی نماد سه نقطه در سمت راست صفحه نمایش بزنید و گزینه Hide [contact] from map را انتخاب کنید.

 ردیابی گوشی گم شده با گوگل مپ

یکی از بهترین کاربردهای گوگل مپ، ردیابی گوشی گم شده یا به سرقت رفته است. شما می‌توانید عملیات ردیابی گوشی سامسونگ با گوگل مپ را به راحتی انجام دهید. البته این روند برای تمام گوشی‌های اندرویدی قابل انجام است. در صورت گم شدن تلفن همراه، مستقیماً از طریق صفحه اصلی موتور جستجوی گوگل می‌توانید ردیابی گوشی را انجام دهید.

ویژگی Find My Device فرایند بسیار ساده‌ای را برای ردیابی گوشی هوشمند در اختیارتان می‌گذارد. فرقی نمی‌کند گوشی خود را در کافی شاپ یا تاکسی و حتی پشت مبل گذاشته‌اید. گوگل به سادگی عملیات ردیابی تلفن همراه را انجام خواهد داد. در ادامه شما را با عملیات پیدا کردن تلفن همراه از طریق ردیابی موقعیت مکانی گوشی آشنا می‌کنیم.

مراحل ردیابی گوشی گم شده از طریق گوگل

پیش از شروع ردیابی گوشی با جی پی اس باید بدانید که این عملیات به دو شرط موفقیت‌آمیز خواهد بود. اول اینکه ویژگی موقعیت مکانی بر روی گوشی گم شده روشن باشد. دوم اینکه گوشی هوشمند با حساب کاربری‌تان در گوگل همگام‌سازی شود. مراحل کار به شکل زیر است:

 • به سایتcom بروید. پیش از هر کاری وارد جیمیل خود شوید. سپس عبارت I lost my phone یا find my device را در موتور جستجوی گوگل سرچ کنید.
 • اگر اولین بار از Find My Device استفاده می‌کنید با کلیک بر روی Allow به گوگل اجازه دسترسی بدهید.
 • گوگل جستجو کرده و موقعیت مکانی گوشی شما را روی نقشه نشان می‌دهد. گوگل حتی میزان آنتن دهی و شارژ باتری موبایل را هم در اختیارتان می‌گذارد.
 • اکنون روی گزینه Play Sound بزنید تا تلفن همراهتان به مدت 5 دقیقه زنگ بخورد. اگر تلفن همراه در نزدیکی شما باشد صدایش را خواهید شنید. حتی اگر گوشی شما سایلنت باشد بازهم به صدا درمی‌آید.
 • اگر گوشی را در یک مکان عمومی گم کرده‌اید، گوگل به شما اجازه می‌دهد صفحه گوشی را قفل کنید. برای این کار باید به سراغ گزینه Secure Device بروید.
 • وقتی از پیدا کردن گوشی خود به هر دلیلی ناامید شدید، از طریق سرویس گوگل می‌توانید اطلاعات گوشی را از راه دور پاک کنید. در صورت ناامیدی کامل، برای پاک کردن گوشی گزینه Erase Device را بزنید.

اگر ویژگی Find My Device بر روی تلفن همراهتان فعال باشد، با روش فوق همواره می‌توانید گوشی را ردیابی کنید. پس در تنظیمات گوشی و در قسمت Security ویژگی Find My Device را فعال کنید.

جمع بندی

ردیابی گوشی با گوگل مپ بدون نقض حریم خصوصی افراد در بسیاری از موارد کمک حالتان خواهد بود. کاربران تلفن همراه همیشه باید به فکر حفظ اطلاعات محرمانه خود باشند. در صورت گم شدن یا به سرقت رفتن گوشی، Google Maps می‌تواند در ردیابی و حفظ اطلاعات گوشی کمکتان کند. البته گوگل مپ در موارد دیگری نظیر نظارت والدین بر فرزندان و عملکرد بهتر پرسنل اورژانس هم کاربرد دارد.

دکمه بازگشت به بالا