اقتصادیترندهای کسب و کار

علت افزایش قیمت آهن و آهن آلات امروز

چرا آهن گران شد؟

چند سالی است که قیمت آهن در بازار ایران به شدت افزایش پیدا کرده و سیر صعودی دارد؛ در اوایل فروردین ماه سال پیش، شاهد متوقف شدن این سیر صعودی بودیم؛ چراکه اکثر تاجرانی که در زمینه خرید و فروش آهن و مقاطع فولادی فعالیت می‌کردند، برای مشخص شدن وضع سیاست داخلی و انتخابات ریاست جمهوری کشور فعالیت خود را متوقف کرده بودند. همین موضوع دلیل اصلی رکود بازار شده بود؛ در نهایت با تعیین رییس جمهور، رکود شکسته شد و سیر صعودی ادامه یافت.

درحال‌حاضر، نرخ مقاطع فولادی به نتیجه مذاکرات و سیاست های داخلی و خارجی موثر بر اقتصاد کشور بستگی دارد؛ البته بهای جهانی آهن نیز در این موضوع بی‌تأثیر نیست. بااین‌وجود، ارزش این مقاطع روز به روز در حال نوسانات افزایشی است و با شیب ملایمی پیش می‌رود. در این مقاله می خواهیم بدانیم علت گران شدن آهن در بازار چیست و قیمت آهن کیلویی چقدر است؟

بررسی دلایل افزایش قیمت آهن آلات

نمودار قیمت آهن آلات در ایران، با موج افزایشی چشمگیری همراه است؛ باتوجه به اینکه نرخ محصولات عرضه شده در بورس کالا، در مقایسه با محصولات صادراتی بسیار بالا است؛ استقبال از مقاطع فولادی کاهش پیدا کرده و خرید و فروش چندانی ندارد؛ همین موضوع باعث شده تا محصولات زیادی در انبار‌ها انباشت شوند و بازار فلزات ایران با رکود همراه شود و به‌همین‌سبب، قیمت میلگرد، تیرآهن و سایر مقاطع بالا رود.

همانطورکه می‌دانید با شروع فصل گرما و اجرایی شدن برنامه کاهش مصرف برق، میزان محصولات کارخانه‌های تولید‌کننده نیز کاهش پیدا کرد؛ از طرفی افزایش نرخ دلار هم نقش بسزایی در این مسأله داشت. همه این مسائل باعث شدند تا عرضه محصولات فولادی در بورس کالا کاهش پیدا کند و در نتیجه آهن در ایران گران شود.

کدام عامل در رشد نرخ اخیر فولاد، نقش کلیدی ایفا نمود؟

مهم‌ترین سؤالی که این روز‌ها برای مهندسین پروژه‌های ساختمانی ایجاد می‌شود این است که علت افزایش قیمت آهن کیلویی امروز چیست؟ همانطورکه اشاره شد، یکی از فاکتورهای مؤثر در افزایش هزینه فولاد در ایران، سیاست‌های بین‌المللی کشور است که به‌صورت مستقیم روی نمودار نرخ این محصول تأثیر می‌گذارد. براساس پیش‌بینی‌های انجام شده توسط تحلیلگران اقتصادی، می‌توان ادعا کرد که نرخ مقاطع فولادی در ایران تا اواخر سال ۲۰۲۲ روند صعودی خواهد داشت.

فعالان بازار فولاد برای جلوگیری از گرانی مجدد چه راه حلی ارائه می‌دهند؟

هزینه مقاطع فولادی در ایران روز به روز درحال افزایش است و خیلی افراد با فکر به این مورد آیا میلگرد ارزان می شود؟ یا سایر مقاطع دیگر، خرید خود را به تعویق می‌اندازند در صورتی‌که احتمال افزایش قیمت آهن در ایران بیشتر است، فعالان بازار فولاد راه حل‌هایی برای جلوگیری از این مسأله ارائه داده‌اند که عبارتند از:

  • افزایش حجم عرضه
  • همگام‌سازی قیمت فولاد بر اساس دلار آزاد
  • جلوگیری از فشرده شدن بیش از حد نرخ فولاد

افراد فعال در بازار آهن و فولاد برای جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت محصولات فولادی باید چاره ای بیندیشند. توجه به این راهکار‌ها می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی کاهش هزینه این مقاطع داشته باشد. اگر قصد خرید آهن به صورت آنلاین را دارید، توصیه می‌کنیم از قیمت دقیق آن مطلع شوید و سپس برای تهیه آن اقدام نمایید.

برآورد و تخمین قیمت میلگرد در سال 1402

میلگرد، یکی از کالاهای بسیار ضروری در ساختمان‌سازی است و زمانی که ساخت‌وساز رونق فراوان دارد (در فصل بهار و تابستان و دو الی سه ماه آخر سال)، تقاضا برای این محصول افزایش یافته و در نتیجه قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند. البته همان طور که اشاره شد، عدم پیش‌بینی برخی وقایع نیز در قیمت این محصول تاثیر خواهد گذاشت.

عوامل مؤثر بر روند قیمت میلگرد

قیمت میلگرد، به‌طورسنتی تحت تأثیر میزان عرضه و تقاضای بازار است. به‌همین‌دلیل با شروع فصل گرما و بیشتر شدن تقاضا، قیمت‌ها نیز با شیب ملایم و قابل پیش‌بینی رو به افزایش می‌گذارند. ازطرف‌دیگر در طول زمستان قیمت‌ها عموماً ثابت بوده و یا سیر نزولی دارند. اما زمستان امسال برخلاف سال‌های گذشته قیمت میلگرد، بیشتر تحت تأثیر نرخ ارز بود. رشد بهای دلار به‌سرعت اثر خود را بر بازارهای مختلف به‌خصوص بازار آهن و میلگرد اعمال کرد تا شاهد رشد بی‌سابقه قیمت میلگرد در ماه گذشته باشیم.

از سوی دیگر، کشور چین سیاست‌های تازه‌ای در مقابله با کووید صفر اعمال کرده است که با محدود کردن قوانین سختگیرانه همراه بوده است. ازاین‌رو در این کشور جان تازه‌ای به صنعت ساخت‌وساز دمیده شده و میزان تقاضا برای میلگرد هم با افزایش مواجه بوده است. افزایش تقاضای چین به‌عنوان یکی از مهره‌های تعیین‌کننده بازار فولاد جهانی، روی افزایش قیمت‌ها اثرگذار بوده است. به‌همین‌دلیل می‌توان گفت که نوسانات بازار میلگرد در دی‌ماه 1401 و در ادامه تا ماه‌های بعدی، می‌تواند بشدت تحت تأثیر بازار جهانی هم باشد.

پیش بینی قیمت آهن در روزهای آینده

با توجه به اینکه تحلیل قیمت میلگرد یک امر تخصصی است، متخصصان با بررسی اخبار، تحلیل بنیادی و تکنیکال این کار را انجام می‌دهند. اما شما نیز می‌توانید با بررسی برخی عوامل تاثیرگذار در بازار میلگرد، قیمت آینده آن را پیش بینی کنید و با داشتن آگاهی بیشتر نسبت به خرید و فروش آن، اقدامات لازم را انجام دهید. بهترین راه برای پیش‌بینی قیمت‌ها، کمک گرفتن از متخصصان و مراجع مربوطه است. این متخصصان در ابتدا قیمت‌های محصول را در گذشته بررسی کرده و عواملی که در تغییر قیمت‌ها تأثیر داشته‌اند را مورد توجه قرار می‌دهند.

سپس با مرور اخبار مهم ایران و جهان، تأثیر این اخبار را در پیش‌بینی قیمت‌ها بررسی می‌کنند و سپس با استفاده از تحلیل بنیادی و تکنیکال به تحلیل قیمت‌ها می‌پردازند. تحلیل بنیادی شامل بررسی آمار و عملکرد شرکت‌ها و عوامل تأثیرگذار در بلندمدت است، در حالی که تحلیل تکنیکال با استفاده از چارت‌های قیمت به تحلیل قیمت‌ها در کوتاه‌مدت می‌پردازد. امروزه برای پیش‌بینی قیمت آهن، معمولاً از تحلیل تکنیکال و مراجعه به اخبار استفاده می‌شود.

دلایل اهمیت پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1402

قیمت میلگرد آجدار 14 اصفهان، به‌عنوان مرجع قیمت میلگرد از مردادماه 1401 تا دی‌ماه نسبتاً ثابت بود و در کانال 16 هزار تومان نوسان می‌کرد. این ثبات قیمت سرمایه‌گذاران بیشتری را به سمت بازار آهن سوق داد. اما با ورود دلار به محدوده 40 هزارتومانی، بهای این محصول نیز از 21 هزار تومان عبور کرد تا تمام پیش‌بینی‌ها اشتباه از آب دربیاید. درحال حاضر تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران نگاه ویژه‌ای به نرخ این محصول در سال 1402 دارند تا بتوانند سمت‌وسوی بازار آهن و فولاد را در سال جدید کم‌وبیش پیش‌بینی کنند.

قیمت میلگرد در سال 1402 چه مسیری در پیش می گیرد؟

به‌جز تغییراتی که قیمت دلار می‌تواند بر بازار آهن اعمال کند، نرخ تورم نیز در این خصوص بسیار تأثیرگذار است. نرخ تورم سالانه درحال‌حاضر، در محدوده 48 درصد و ماهانه در محدوده 3 درصد قرار دارد. این نرخ تورم نشان می‌دهد که تا بهار سال 1402 با افزایش بیش از 10 درصدی قیمت‌ها مواجه خواهیم شد.

این افزایش نرخ هم بر بازار طلا تأثیر می‌گذارد و هم بر بازار ارز و آهن. بنابراین با فرض ثابت ماندن نمودار قیمت‌ میلگرد و عدم جهش ناگهانی، به‌مرور و با اعمال تأثیر نرخ تورم، بهای دلار احتمالاً تا 45 هزار تومان نیز میرسد و بیراه نیست که عبور قیمت میلگرد از محدوده 20 هزار تومان را انتظار داشته باشیم. البته همچنان می‌توان تأثیر بودجه‌بندی سال آینده، نوسانات بازار جهانی و تغییرات بهای انرژی و قطعی برق در نیمه اول سال 1402 را نیز در این خصوص در نظر گرفت.

دلیل اهمیت پیش بینی قیمت تیرآهن در سال 1402

مسلما پیش‌بینی قیمت‌ها با شک و تردیدهایی همراه خواهد بود که نشان‌دهنده این است که پیش‌بینی‌ها همیشه درست از آب در نمی‌آیند. با این‌حال، بازار آهن و خصوصا تیرآهن، تاثیرات مستقیمی بر قیمت مسکن و سایر بخش‌های خدماتی و ساختمانی خواهند گذاشت. پیش‌بینی قیمت‌ها در این بازار می‌تواند نگاه سرمایه‌گذاران به این بخش‌ها را تغییر داده و تا حدی سمت و سوی بازار را تعیین کند.

پیش بینی قیمت تیرآهن در سال 1402

تیرآهن نیز مهم‌ترین عنصر در ساخت اسکلت فلزی است و برای محاسبه هزینه یک سازه، باید قیمت تیرآهن را در نظر داشته باشید. ساختمان‌سازی یکی از حوزه‌هایی است که بیشترین استفاده را از آهن داشته و پیش بینی و تحلیل قیمت آهن برای افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

حجم مصرفی این محصول در ساختمان‌سازی بالا بوده و کوچک‌ترین تغییری در قیمت آهن، تاثیر زیادی در بازار مسکن خواهد داشت. قیمت این محصول نیز در فصول مختلف سال متفاوت بوده و میزان تقاضا، تاثیر زیادی بر افت یا صعود قیمت آن خواهد گذاشت.

سخن پایانی

همانطورکه می‌دانید، قیمت آهن در ایران با نوسانات شدیدی روبرو است؛ به‌همین‌دلیل اکثر فعالان فولاد از این موضوع نگران شده‌اند. سیاست‌های داخلی و بین‌المللی کشور مهم‌ترین عامل تأثیر‌گذار روی نرخ این محصولات فولادی به‌حساب می‌آیند؛ همچنین افزایش بهای دلار تأثیر کمی روی این موضوع نداشته است. باتوجه به نوسانات موجود در نمودار قیمت آهن آلات توصیه می‌کنیم قبل از خرید جدیدترین لیست قیمت محصولات را از وب سایت تهران آهن  مشاهده و از قیمت روز آهن مطلع شوید.

دکمه بازگشت به بالا