آینده قیمت تیرآهن در سال 1403؛ رشد محتاطانه یا سقوط آزد؟

به گزارش آهن آنلاین – در پی آمار منتشر‌شده از انجمن فولاد کشور؛ تولید تیر‌آهن در فرودین‌ماه سال‌جاری (1403) با کاهش 14.9 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال مواجه شده است که این مساله در کنار سایر شرایط از جمله: ابهامات سیاسی اقتصادی کشور، کاهش میزان تقاضا، نوسانات ارزی، تورم شدید و رکود در صنعت فولاد نگرانی‌های جدی درخصوص روند تولید تیر‌آهن کشور ایجاد کرده است.

تیرآهن از جمله مقاطع فولادی پرکابرد در صنعت ساختمان است.

تیرآهن، از جمله پرکاربردترین و مهم‌ترین نهاده در صنعت ساخت‌وساز کشور به‌حساب می‌آید؛ به همین جهت میزان رشد تولید این محصول و قیمت آن در سازندگی و اقتصاد کشور بسیار حائز اهمیت است.

“تیرآهن، از جمله محصولاتی است که نرخ تقاضا و نوسانات بازار آن به صورت روزانه و لحظه‌ای تغییر می‌کند و ممکن است قیمت تیرآهن امروز اختلاف بسیار زیادی با قیمت تیرآهن روز بعد داشته باشد؛ از جمله تیرآهن‌هایی که نوسان قیمت زیادی دارند می‌توان به قیمت تیرآهن اصفهان و کرمانشاه اشاره کرد. بخشی از علت تغییر قیمت روز تیرآهن مربوط به تولیدکنندگان و همچنین سایزهای آن است، به طور مثال: قیمت تیرآهن 14، با توجه به میزان تقاضایی که برای آن وجود دارد ممکن است بیشتر و کمتر از قیمت تیرآهن 16 باشد.”

کاهش تولید تیرآهن در ابتدای سال 1403

چندی پیش انجمن فولاد کشور اعلام کرد، کل تولیدات فولاد میانی در ماه نخست امسال به 3 میلیون و 166 هزار تن رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل (1402)، رشد دو درصدی داشته است. اما محصول تیرآهن برخلاف سایر محصولات با کاهش 14.9 درصدی در تولید مواجه شده است این در حالی است که تولید سایر محصولات فولادی با روند افزایشی روبرو بوده است.

میزان تولید محصولات فولادی در فروردین 1403 به نسبت مدت مشابه 1402

طبق این آمار، تولید محصولات طویل به حدود یک میلیون تن رسیده است و محصولات تخت نیز تولید 867 هزار تنی را در نخستین ماه سال 1403 داشته است. همچنین میلگرد 807 هزار تن، گندله 6 میلیون و 95 هزار تن، کنسانتره سنگ‌آهن 6 میلیون و 95 هزار تن، ورق گرم 846 هزار تن، آهن اسفنجی 3 میلیون و 807 هزار تن تولید را در فرودین امسال داشته است.

چالش عرضه و تقاضای آهن در روزهای پیش‌رو

آمار مرکز جهانی فولاد حاکی از آن است که تولید فولاد ایران در سال 1402 از سال 1401 بیشتر بوده است. اما به‌دلیل مشکلاتی که در بخش صادرات، رکود صنایع مصرف‌کننده و کاهش تقاضا در بازار وجود داشته است، این صنعت استراتژیک را دچار بحران کرده است.

 از طرف دیگر کاهش تقاضای محصولات فولادی ایران در منطقه نیز از جمله چالش‌های کارخانه‌های فولادی ایران در سال 1402 بوده است. به‌گونه‌ای‌که در سال 1402 با وجود اینکه قیمت میلگرد صادراتی ایران به کمترین حد خود رسیده بود اما برای این محصول مشتری در منطقه نداشتیم.

اگر چالش انرژی برای صنایع، خصوصا صنعت فولاد حل نشود، التهاب در بازار و کمبود مقاطع فولادی خصوصا تیرآهن در سال پیش‌رو نیز ادامه خواهد داشت. از سوی دیگر رکود ایجاد شده موجب می‌شود تا کاهش میزان عرضه تأثیر بر قیمت آهن ‌آلات نداشته باشد، بنابراین با احتمال افزایش تولید مقاطع فولادی، رکود در بخش تقاضا و صنایع مصرف‌کننده، سبب رکود در بازار 1403 خواهد شد.

آیا چالش رکود در صنعت فولاد در 1403 پایان می‌یابد؟

تنها در شرایطی می‌توان به رونق تقاضای داخلی صنعت فولاد امیدوار بود که کشور رشد اقتصادی مثبت را تجربه کند، تورم به حداقل برسد و در کنار آن با افزایش قدرت خرید مردم، رکود در صنایع مصرف‌کننده مانند صنعت ساختمان کم شود در‌این‌صورت می‌توان شاهد خروج صنعت فولاد را از بحران بود، اما با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی کنونی جامعه بعید است این مهم در سال 1403 تحقق پیدا کند.

امسال به‌علت رکود در بازارهای داخلی، قطعا با کاهش مصرف داخلی فولاد نسبت به میزان تولید آن مواجه خواهیم بود، این در‌حالی است که  تولیدکنندگان به درآمد ارزی حاصل از صادرات مازاد فولاد تولیدی فکر می‌کنند؛ از سوی دیگر  تورم شدید قیمت آهن آلات در اواخر سال 1401 منجر به پیش‌خور کردن بازار در بخش تقاضا شده بود که این مساله با ثبات دستوری قیمت ارز باعث رکود بازار آهن در سال 1402 شد.

مقایسه صادرات 4 ماهه ابتدایی سال 1401 و 1402

این نمودار نشان می‌دهدکه سال 1402 میزان تولید تیرآهن، رشد 24 درصدی در چهارماهه نخست نسبت به مدت مشابه سال 1401 داشته است، با این وجود باید منتظر ماند تا روند تولید تیرآهن را در 4 ماهه نخست 1403 کامل شود تا بتوانیم در خصوص آینده تیرآهن در این سال پیش‌بینی‌های دقیق‌تری انجام دهیم.

برگرفته از اخبار آهن آنلاین: https://ahanonline.com/211411/آینده-نرخ-تیرآهن/

دکمه بازگشت به بالا