اجتماعیترندهای کسب و کار

استشهاد محلی برای دادگاه

آیا افرادی که ذیل استشهاد محلی را امضا می کنند، الزاما باید در دادسرا حضور یابند ؟

بله برای اثبات مجرمیت متهم یا متهمین، حداقل میبایست 2 شاهد مرد یا دو شاهد زن و یک شاهد مرد  را باید در  دادسرا حاضر نمائید،  البته شهودی که موضوع مزاحمت را رویت کرده باشند نه آنکه از زبان دیگران، موضوع مزاحمت را شنیده باشند. البته در امور کیفری می توانید از دادگاه بخواهید شهودی که بدون عذر موجه در دادسرا، حاضر نمی شوند، به دستور قاضی جلب شوند یا اینکه در صورتی که شهود از شهادت دادن می ترسد، تحقیقات نامحسوسی از همسایگان بعمل آورد.

اما در امور حقوقی موضوع متفاوت است و در صورتی که شخص امضا کننده استشهادیه حاضر به ادای شهادت در دادگاه نباشد، اجبار وی به اداء شهادت امکان پذیر نیست و نمی توان وی را به این خاطر جلب نمود. جهت کسب مشاوره تخصصی در این زمینه می توانید از خدمات گروه صدای وکیل شامل مشاوره حقوقی رایگان شبانه روزی استفاده نمایید.

مجازات مزاحمت همسایه:

ماده ۶۹۰

هر کس به وسیله ……اقدام به هر گونه تجاوز و تصرف عدوانی یا ایجاد مزاحمت یا ممانعت از حق در موارد مذکور نماید به مجازات یک ماه تا یک سال حبس محکوم‌ می‌شود.

دادگاه موظف است حسب مورد رفع تصرف عدوانی یا رفع مزاحمت یا ممانعت از حق یا اعاده وضع به حال سابق نماید.

تبصره ۱) رسیدگی به جرائم فوق‌الذکر خارج از نوبت به عمل می‌آید و مقام قضایی با تنظیم صورت مجلس دستور متوقف ماندن عملیات متجاوز را‌ تا صدور حکم قطعی خواهد داد.

تبصره ۲) در صورتی که تعداد متهمان سه نفر یا بیشتر باشد و قرائن قوی بر ارتکاب جرم موجود باشد قرار بازداشت صادر خواهد شد، مدعی‌ می‌تواند تقاضای خلع ید و قلع بنا و اشجار و رفع آثار تجاوز را بنماید.

نمونه استشهادیه محلی برای شکایت از همسایه مزاحم:

بسمه تعالی

اینجانبان امضاء کنندکان ذیل، با در نظر گرفتن خداوند متعال و قرآن مجید شهادت و گواهی می دهیم که خانم / آقای ……………….. فرزند ………….. ساکن در …………………………………………………………… اقدام به اذیت و آزار همسایگان از طریق ریختن زباله در باغچه، تصرف در پارکینگ مجاور و……… نموده است .

و یا در تمام ساعات شبانه روز مبادرت به ایجاد سر و صدا و هیاهو وجنجال می نماید و یا با تصرف اختصاصی در قسمت مشاعات، مانع تردد و رفت و آمد ما شده

هر زمان که آن مقام محترم لازم بداند حاضر هستیم جهت ادای شهادت حاضر شویم .

شاهد اول :

نام و نام خانوادگی : ………………. نام پدر : ……………………. شماره تماس :…………………………………

آدرس : …………………………………………………………….. امضاء و اثر انگشت

شاهد دوم :

نام و نام خانوادگی : ………………. نام پدر : ……………………. شماره تماس :…………………………………

آدرس : …………………………………………………………….. امضاء و اثر انگشت

شاهد سوم :

نام و نام خانوادگی : ………………. نام پدر : ……………………. شماره تماس :…………………………………

آدرس : …………………………………………………………….. امضاء و اثر انگشت

شاهد چهارم :

نام و نام خانوادگی : ………………. نام پدر : ……………………. شماره تماس :…………………………………

آدرس : …………………………………………………………….. امضاء و اثر انگشت

موارد استشهاد محلی برای شکایت از همسایه مزاحم:

  •  شکایت مزاحمت ملکی
  • شکایت اثبات تصرف عدوانی

1-شکایت مزاحمت ملکی:

گاهی ممکن است همسایه ای بدون ملاحظه قوانین و مقررات آپارتمان نشینی و یا بدون در نظر گرفتن حقوق همجواران و همسایه ها تا دیر وقت با صدای بلند مشغول جشن و برپایی مهمانی است. هر چند در این گونه موارد، می‌توان با گزارش موضوع به پلیس 110 اقدام به دریافت گزارش پلیس و طرح شکایت نمود، ولی تهیه استشهاد محلی برای شکایت از همسایه مزاحم، برای اثبات مزاحمت و محکومیت کیفری وی ضرورت دارد. یا در مواردی که همسایه با پارک در پارکینگ دیگران و یا ایجاد مزاحمت برای پارک اتومبیل، مرتکب مزاحمت ملکی شده باشد، باز هم تهیه استشهاد محلی برای شکایت از همسایه مزاحم، ضرورت می‌یابد. این قانون در دانشكده حقوقي دانشگاه يل آمريكا نیز به رسمیت شناخته شده است.

2-شکایت اثبات تصرف عدوانی:

استفاده غیر مجاز از مشاعات ساختمان، طبق قانون تملک آپارتمانها در حدود متعارف برای همه ساکنین ساختمان یکسان است. گاهی احدی از همسایه ها با استفاده از نقاط مشاعی ساختمان و فضاهای مشترک اقدام به تصرف عدوانی مشاعات می‌نماید که قابل طرح شکایت کیفری تصرف عدوانی در دادسرای محل وقوع جرم است. سایر موضوعاتی که نیاز به تهیه نمونه استشهادیه محلی دارد نیز با مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی قابل بررسی و اظهار نظر خواهد بو

انواع استشهادیه

از مهمترین انواع استشهادیه می توان موارد زیر را بیان کرد:

  1. استشهادیه محلی
  2. استشهادیه محل سند ازدواج
  3. استشهادیه در خصوص حضور در دفترخانه
  4. استشهادیه اعسار
  5. استشهادیه درخواست دفترچه بیمه خدمات درمانی روستایی
  6. استشهادیه توهین

تنظیم استشهادیه توسط شاهدان باید دقیق و صحیح انجام شود و با واقعیت نیز تطابق داشته باشد. چنانچه بعدا معلوم شود یکی از اشخاصی که استشهادیه را امضا نموده مطالب دروغ و خلاف واقع نوشته، این مورد یکی از مصادیق جعل بوده و در قانون برای آن مجازات تعیین شده است.

کاربرد استشهادیه

کاربرد استشهادیه ها در مراجع قضایی بسیار مهم و در برخی اوقات گره گشای پرونده ها است. این بدان معناست که ممکن است در شرایطی با یک استشهادیه ساده که حتی ممکن است به صورت دستی نگارش شده باشد، گره از کار پرونده باز شود ،که نیاز به استشهادیه را قاضی باید تشخیص دهد.

استشهادیه ها در کلیه دعاوی حقوقی، کیفری، ملکی و یا سایر دعاوی می تواند جزعی از ادله پرونده گردد.با این تفاوت که اهمیت آن در دعاوی مختلف متفاوت است و در جایی که شهادت شهود به صورت کتبی نافذ باشد کارایی بالایی دارد. استشهادیه ها متن و قالب واحدی نداشته و به شکلهای مختلف قابل تنظیم می باشد،که حتی گاهی به صورت دستنویس انجام می شود.ولی مراجعه امضا کنندگان به دفترخانه و تصدیق امضای خود ارزش حقوقی بالاتری دارد.

شرایط قبول استشهادیه از طرف دادگاه

در برخی دعاوی و برای اثبات حق لازم است افرادی که از آن موضوع اطلاع دارند با درخواست شخص متقاضی برگه استشهادیه تنظیم شده را امضا کنند که البته گاهی نیز با نظر قاضی نیاز به حضورشان در دادگاه برای توضیح شفاهی هم می باشد. ولی در اکثر اوقات وقتی قاضی استشهادیه را قبول می کند ،دیگر نیازی به حضور اشخاص نیست. ولی همین نوشتن و امضای استشهادیه باید توسط افرادی انجام شود که شرایط ذیل را داشته باشند:

1- بالغ باشند.( سن بلوغ ۹ سالگی در دختران و سن ۱۵ سالگی در پسران می باشد ).
2- عاقل باشند. ( فرد شاهد نباید شخصی مجنون یا دیوانه باشد ).
3- عادل باشند.
4- ایمان داشتن شخص شهادت دهنده به این منظور که در رابطه با مسئله مورد نظر ،شهادت دروغ ندهد.
5- پاک بودن مولِد ( نسب شاهد باید مشروع باشد و شخص نباید در جریان روابط نامشروع به دنیا آمده باشد).
6- اشتغال نداشتن به تکدی ‌گری شخص امضا کننده.

چنانچه شما عزیزان مشکل و سوالی در زمینه استشهادیه یا هر موضوع حقوقی دیگری دارید لطفا با وکلا و کارشناسان مجرب و متعهد در گروه وکلای صدای وکیل ت تماس گرفته و با مشاوره حقوقی رایگان فکر خود را آزاد کنید……

جایگاه و اهمیت استشهادیه

براساس ماده 1258 قانون مدنی، شهادت شهود یکی از ادله اثبات دعوا است.ولی باید دانست که استشهادیه با شهادت شهود متفاوت است. به دلیل اینکه استشهادیه چیزی شبیه به تحقیق محلی است لذا جایگاه آن نیز به اندازه تحقیق محلی اهمیت دارد.

ولی همانگونه که قبلا ذکر شد، اعتبار شهادت شهود از استشهادیه بیشتر بوده و زمانی که شهادت شهود انجام شده باشد دیگر استشهادیه جایگاهی ندارد.زیرا در شهادت، شاهدان در محضر دادگاه حاضر شده و هر شاهد، نزد قاضی قسم یاد می کند. همچنین، اگر شرایط شهادت شهود و تعداد آن ها فراهم باشد، استناد به شهادت به قاضی تحمیل می شود اما تشخیص ارزش استشهادیه با قاضی است.

آیا جعل کردن استشهادیه جرم است؟

اصولا استشهادیه به این منظور است که حق فردی که پایمال شده را به او برگردانند. حال اگر مشخص شود برای احقاق حق یک نفر حق فرد دیگری با تنظیم و امضای استشهادنامه پایمال شده است این فعل قطعا جرم بوده و قانون برای آن مجازات در نظر گرفته است.

استشهادیه ای که به صورت غیر واقعی بوجود آمده باشد، از هر لحاظ جرم به حساب آمده و چون استشهادنامه یک سند محلی است،جرم جعل سندهای غیر رسمی به خود می گیرد و افرادی که استشهادیه را ارائه داده اند، مجرم شناخته می شوند و به دادگاه کیفری سندهای غیررسمی ارجاع داده می‌شوند.

البته در برخی موارد ممکن است افرادی که استشهاد محلی تنظیم کرده‌اند و استشهاد آن‌ ها جعلی بوده است، سبب به وجود آمدن مشکلات بسیار زیادی برای نهادهای دولتی و سازمانی بوجود آورده باشند و بدین ترتیب توانسته اند حقی را پایمال کنند. در اینصورت است که دادگاه جرم دیگری را برای آنها در نظر می گیرد و آنها را مجازات خواهد کرد.

نمونه استشهادنامه عادی

برای استشهاد نامه اعسار :

بدین وسیله از همسایگان و معنمدین و کسبه محل درخواست میکنم همان طور که با وضعیت خانوادگی و کاری و میزان درامد اینجانب……فرزند……….آشنایی لازم را دارند با در نظر گرفتن خداوند متعال گواهی فرمایند:

که بنده به عنوان……..و با حقوق ماهیانه…….ریال در…….به نشانی……کار می کنم و متاهل و دارای…….فرزند می باشم و درامد دیگری بابت پرداخت……ریال تحت عنوان…. … را ندارم از این رو در حال حاضر نقدا و دفعتا واحده قادر به پرداخت ………. به پرونده کلاسه … ….به مبلغ…….ریال نیستم مراتب بالا را مورد تایید و گواهی نمایید

نمونه متن استشهاد محلی برای مزاحمت همسایه

شهادت دادن همیشه نقش پررنگی را در جریان رسیدگی به پرونده‌های قضایی ایفا کرده است. از زمان قدیم و دادگاه‌های قدیمی تا امروز، قاضی همواره برای سنجش اعتبار حرف‌های شاکی یا متهم، شاهدان را فرا می‌خواند. شهادت معمولا به صورت حضوری است اما گاهی امکان حضور شاهدان در دادگاه وجود ندارد. در این موارد، مراجع قضایی به استشهاد محلی اتکا می‌کنند. استشهاد محلی یک نوع نامه‌ی رسمی است که توسط شاهدان امضا می‌شود.

مزاحمت برای واحد مسکونی یا شخص در یک محل خاص، یکی از موارد کاربر استشهاد محلی است. بسیاری از مواقع در میان همسایه‌ها پیش می‌آید که با هم دچار اختلاف شوند و کار به شکایت بکشد. مثلا شکایت از سر و صدای همسایه، که به جمع‌آوری استشهاد محلی نیاز پیدا می‌شود. در این مطلب قصد داریم شما را با جزئیات، نمونه متن استشهاد محلی برای مزاحمت و قوانین مربوطه و شیوه‌ی نگارش آن آشنا کنیم.

چرا استشهادیه؟

تکیه‌ی تمام دادگاه‌های جهان بر اسناد و مدارک موجود است. اساسا نمی‌توان بدون داشتن مدرک یا شاهد ادعایی را رد یا اثبات کرد. استشهادیه در واقع نوعی از شهادت است که در آن شاهد به دلایل مختلف امکان حضور در دادگاه را ندارد. این دلایل می‌تواندعدم تمایل شاهد (ترس یا…) یا زیاد بودن تعداد شاهدان باشد. برای همین مشاهدات روی کاغذی نوشته شده و شاهدان به جای حضور در دادگاه آن را امضا می‌کنند.

گاهی قاضی برای حصول اطمینان از هویت و اعتبار امضا کنندگان، یک یا چند تن از آن‌ها را برای شهادت حضوری به دادگاه می‌خواند. باید توجه داشت که اعتبار استشهاد از شهادت حضوری پایین‌تر است و استشهاد بیشتر در حکم یک تحقیق محلی لحاظ می‌شود.  با این حال برای نگارش متن استشهاد محلی برای مزاحمت لازم است دقت خاصی به خرج داده شود. زیرا هرگونه اشتباه در متن استشهاد می‌تواند مصداق جعل تلقی شده و مجازات در پی داشته باشد.

انواع استشهاد محلی

استشهاد محلی برای مزاحمت عمومی

برای مزاحمت‌هایی که در انظار عموم صورت گرفته باشد مورد استفاده است. امضا کنندگان آن معمولا از ریش سفیدان آن محله هستند. نمونه متن استشهاد محلی برای مزاحمت را می‌توانید در ادامه‌ی مقاله مشاهده کنید.

استشهاد محلی برای بانک

بیشتر برای ثبت اموال (مثل ملک) در بانک و گرفتن وام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استشهاد محلی برای ضرب و جرح

اگر نزاعی در کار نبوده باشد و صرفا یک نفر اقدام به کتک زدن دیگری کند، فرد مضروب می‌تواند با تکیه بر استشهاد محلی اقدام به شکایت نماید.

استشهاد محلی برای احراز سکونت

زمانی که نیاز باشد ساکن بودن فردی در خانه‌ی پدر، مادر، اقوام یا خانه‌ی اجاره‌ای تایید شود، از این نوع استشهاد استفاده می‌کنند.

استشهاد محلی برای مهریه

در این نوع استشهاد، افراد شهادت می‌دهند که شخص مورد نظر، استطاعت لازم برای پرداخت مهریه را ندارد.

استشهاد محلی برای فحاشی

همانطور که از اسم آن پیداست، زمانی که فحاشی (به صورت یک طرفه) در فضای باز و ملا عام انجام شود، مورد نیاز خواهد بود.

استشهاد محلی برای ادعای حیثیت

اگر فردی به هر نوعی اقدام به بردن آبروی فردی دیگر کند، قربانی می‌تواند با جمع کردن امضا از شاهدان این اتفاق جهت شکایت از ایشان اقدام نماید.

انحصار وراثت

در استشهادیه‌ی انحصار وراثت، افراد ساکن در آخرین محله‌ی زندگی مرحوم شهادت می‌دهند که او چه تعداد ورثه دارد. وراث سپس با در دست داشتن این مدرک به شورای حل اختلاف همان محل مراجعه کرده و روال اداری انحصار وراثت را آغاز می‌کنند.

شهرداری

اگر بخشی از فضای شهری (آسفالت یک کوچه یا یک معبر عمومی) با خرابی و از کار افتادگی روبرو شود، مردم می‌توانند با جمع آوری امضاهای کافی نسبت به اطلاع دادن آن به شهرداری اقدام کنند.

منابع طبیعی

اداره‌ی منابع طبیعی و آبخیز داری را با این نوع استشهاد از وجود یک قنات یا چاه غیرقانونی یا مواردی از این دست مطلع می‌کنند.

نیاز به دقت در نوشتن متن استشهاد محلی برای مزاحمت

بسیاری از افراد بدون مطالعه و صرفا از روی اعتماد به فرد شاکی، استشهادیه را امضا می‌کنند. اشتباه بودن ادعای مطرح شده در نامه مصداق بارز جعل بوده و برای امضا کنندگان پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت. این پیگرد برای کسی که ادعا را مطرح کرده به مراتب شدیدتر خواهد بود. همچنین گرفتن امضا از کسانی که در آن جا حضور نداشته‌اند در صورت اثبات می‌تواند مشکل ساز شود. پس هم برای نگارش متن استشهاد محلی برای مزاحمت و هم برای امضای آن دقت بالایی به خرج دهید.

نمونه متن استشهاد محلی برای مزاحمت

شما می‌توانید برای تنظیم شکایت خود، از این نمونه متن استشهاد محلی برای مزاحمت همسایه استفاده کنید.

بسمه تعالی

اینجانب… فرزند… به شماره شناسنامه… ساکن محله‌ی… به آدرس… از همسایه‌ی خود آقای/خانم… جهت رفت و آمدهای نیمه شب و مزاحمت‌های مداوم برای خود و خانواده‌ی خود شکایت دارم. این رفت و آمدها باعث سلب آسایش و آرامش خانواده‌ی بنده شده است و خواهشمندم با توجه به قوانین کشور با این موضوع برخورد نمایید.

با تشکر

اینجانب فرزند …. به شماره شناسنامه …. صحت ادعای فوق را گواهی می‌نمایم. امضا

اینجانب فرزند …. به شماره شناسنامه …. صحت ادعای فوق را گواهی می‌نمایم. امضا

اینجانب فرزند …. به شماره شناسنامه …. صحت ادعای فوق را گواهی می‌نمایم. امضا

اینجانب فرزند …. به شماره شناسنامه …. صحت ادعای فوق را گواهی می‌نمایم. امضا

اینجانب فرزند …. به شماره شناسنامه …. صحت ادعای فوق را گواهی می‌نمایم. امضا

اینجانب فرزند …. به شماره شناسنامه …. صحت ادعای فوق را گواهی می‌نمایم. امضا

دفترخانه اسناد رسمی یا شورای اسلامی محل:

صحت موارد فوق و امضا / اثر انگشت شهود فوق مورد تایید می‌باشد. مهر و امضا

نکات مهم درباره‌ی متن استشهاد محلی برای مزاحمت

متن استشهاد محلی برای مزاحمت همسایه دستور العمل دقیقی ندارد اما باید رسمی و اداری باشد. پرداختن به حاشیه‌ها و بزرگنمایی موضوع نیز هیچ کمکی به شما نخواهد کرد. بهترین روش برای نگارش متن استشهادیه گفتن مشکل درخلاصه‌ترین حالت ممکن و با نگارشی صحیح و دقیق (درخور یک نامه‌ی اداری) است.

منظور از استشهاديه چه چیزی می باشد؟

تعریفی که برای استشهاديه وجود دارد این است که يک سند رسمی و کتبی  است که در آن يک شخص گزارش مربوطه ای که دارد را برای خود استفاده  کند و در زمینه فعالیت های  قانونی ثبت آن را می کند. بنابراین استشهاديه ها قسمت مهمی از اسنادی می باشند  که به وسیله تحقيقات عمومی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. گروه تحقيقات می تواند از بسياری از اشخاص و سازمان های مربوطه، تقاضای استشهاديه  کند.

این امکان وجود دارد که از مرجع های دولتی و دیگر سازمان ها تقاضا می گردد تا گزارشی را مبنی بر این که چرا يک تصميم معین گرفته شده است، عرضه خواهد شد.به عنوان مثال از بیشتر افرادی که در جریان یک اتفاق زیان ديده اند یا اینکه می خواهند نسبت به یک زمین ادعای مالکیت نمایید، می خواهند که در مقابل  بقیه موارد، می توانند گزارشی از اتفاقات به وقوع پیوسته را عرض نمایند.

تقاضای استشهاديه

رئيس گروه تحقيقات در هر زمانی می تواند تقاضای استشهاديه نماید و ممکن است اين کار را به اين علت به انجام برساند که شواهد عرضه شده را به وسیله يک فرد و سازمان ديگر را پیگيری نمایند. در برخی از موارد از شهود  درخواست می شود تا شواهد را به  صورت حضوری در جريان يک جلسه دادرسی  آن را ارائه نمایند که در بیشتر موارد به آن، شواهد شفاهی می گویند. که البته از بیشتر شهودی که استشهاديه را به صورت کتبی عرضه می نمایند و آنها نیز تقاضا نمی شود که شواهد را به صورت شفاهی به دادگاه عرضه نمایند.

به عنوان  نمونه، اگر در مسئله ای اتفاق افتادن يک مشکل دو نفر با همديگر همراه باشند، این امکان وجود دارد که فقط به يک نفر احتیاج باشد. در رابطه با این موضوع این سوال پیش می آید که چه کسی بايد استشهاديه را عرضه نماید؟ این امکان وجود دارد که از هر کسی که رئيس گروه  تحقيقات احتمال دهد که بتواند او کمکی در رابطه با این مورد انجام دهد و شواهدی را در دست داشته باشد و بتواند آن را ارائه نماید تا به پیشرفت تحقيقات کمک  کند، تقاضا میشود که يک نوع استشهاديه را به محضر دادگاه عرضه کند.

در رابطه با این مسئله نیز احتیاجی نیست که يک شرکت کننده اصلی  و ویژه در این زمینه باشيد تا این توانایی را داشته باشید که استشهاديه را عرضه نماید. اگر چنان چه رئيس گروه  تحقيقات از شخصی تقاضا کند که استشهاديه را خود آن شخص ارائه کند باید این کار را انجام دهد. در غیر این صورت آن شخص باید بتواند دليل خوبی را به منظور اینکه کار خواسته شده را انجام نداده است به دادگاه ارائه نماید و در اين صورت، آن شخص می تواند که ازرئيس گروه تحقيقات بخواهد تا با توجه به دلايل ارائه شده، در  تقاضای خود تجديد نظر نماید.

اين مسئله زمينه را برای اين امر فراهم می  نماید که گروه تحقیقات این توانایی را داشته باشد که بتواند کلیه شواهدی که در ارتباط با موضوع مورد نظر است را مورد بررسی قرار دهد و بااطمينان خاطر، به یک نتيجه گيری مناسب و درست اقدام کند. البته این امکان وجود دارد که در صورت لزوم از هر شخصی که مقداری شناخت  در مورد جریان اتفاق افتاده داشته باشد و یا از موضوعاتی که در ارتباط با مسئله ای است که برای آن شهادت داده اند، تقاضا شود که با آوردن دلایل و اسناد درست و منطقی به حل قضیه اتفاق افتاده، کمک نمایند.

تیم خبری مقالات اجتماعی

پژوهشگر اجتماعی با نگاهی منطقی و نوآورانه. ارائه دیدگاه‌های تازه درباره تفاوت‌های فرهنگی و مسائل اجتماعی.
دکمه بازگشت به بالا