اجتماعیترندهای کسب و کار

روش از بین بردن بوی فاضلاب دستشویی

راه های رفع بوی بد فاضلاب خانه

یکی از مواردی که در داخل خانه می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد، بوی بد فاضلاب است. این مشکل اغلب نشان دهنده نشت گاز سمی سولفید هیدروژن یا گاز فاضلاب است. بوی نامطبوع فاضلاب می‌تواند دائمی باشد یا فقط آشپزخانه، توالت، حمام یا هر جای دیگر ساختمان را پر کند و باعث آلودگی محیط زیستی شود. امروز می‌خواهیم راهکارهای توصیه شده کارشناسان مجموعه لوله بازکنی را برای رفع بوی بد فاضلاب با شما در میان بگذاریم.

علت نشت بوی بد فاضلاب در آپارتمان

بوی نامطبوع فاضلاب حاکی از نشت گاز است و دلایل متعددی برای این اتفاق وجود دارند که به شرح زیر هستند:

فلاش توالت

اولین قدم برای یافتن علت بوی فاضلاب، بررسی سیفون توالت است. بیشتر سیفون‌ها، با فلاش تانک اشتباه گرفته می‌شوند اما باید بدانید که سیفون، زیر توالت قرار می‌گیرد و اغلب پر از آب است. سیفون توالت همیشه کمی آب در داخل خود نگه می‌دارد تا از تراوش بو جلوگیری کند. پس مطمئن شوید که سیفون توالت این مقدار آب را در خود نگه می‌دارد.

پر شدن فاضلاب

اگر چاه فاضلاب پر باشد، بدیهی است که بوی بد فاضلاب در فضا پخش می‌شود و شما باید بلافاصله از کارشناسان کمک بخواهید. از دلایل بوی نامطبوع فاضلاب می‌توان به ترکیدن لوله یا نشت فاضلاب به دیوارها اشاره کرد. ترکیدگی لوله آب معمولاً در اثر فرسودگی لوله‌های فاضلاب و سرمازدگی ایجاد می‌شود و در صورت اختلاط لوله فاضلاب باید به سرعت مشکل را برطرف کنید.

فرسودگی چاه فاضلاب

چاه‌های فرسوده فاضلاب که اغلب در ساختمان‌های قدیمی یافت می‌شوند، علاوه بر بوی بد، مشکلات دیگری مانند رسوب لجن بر روی دیواره فاضلاب نیز دارد که این باعث پر شدن مکرر مخزن فاضلاب می‌شود. تخلیه چاه راه حل معقولی برای این مشکل نیست و توصیه می‌شود که از سرویس لایروبی چاه استفاده کنید.

چند راه برای رفع بوی بد فاضلاب خانه

بوی زننده‌ای که وارد خانه شما می‌شود، ممکن است  خطرناک باشد و خسارات جبران ناپذیری به بار آورد. وارد شدن بوی نامطبوع فاضلاب به خانه، تجربه تلخ و بدی است که شاید هر فردی آن را تجربه کرده باشد؛ اما سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا این بوی بد فاضلاب ایجاد می‌شود و چگونه از بین می‌رود یا اینکه ممکن است خطراتی برای انسان داشته باشد یا خیر؟

  • یک چهارم قاشق جوش شیرین را در فاضلاب بریزید. دو قاشق چای خوری سرکه سفید را نیز اضافه کنید و سپس روی چاه فاضلاب را بپوشانید. بگذارید یک شب بماند و سپس اثر آن را خواهید دید.
  • یک کیلو آهک را با ۱۰ لیتر آب مخلوط کنید و چند ساعت آن را تکان دهید. بگذارید مخلوط به مدت طولانی در چاه بماند تا مؤثر واقع شود.
  • ترکیب نمک و جوش شیرین محلول بسیار قوی است و بوی بد فاضلاب را از بین می‌برد. یک لیوان نمک و یک لیوان آب جوش داخل چاه با کتری در حال جوش بریزید.
  • یکی از راه‌های از بین بردن جرم و بوی بد فاضلاب، استفاده از نوشیدنی‌های گازدار است. این نوشیدنی‌ها با خاصیت اسیدی خود می‌توانند جرم‌ها را تا حد زیادی از بین ببرند و باعث کاهش بوی نامطبوع فاضلاب شوند.
  • هیچ چیز مانند چوب کبریت برای از بین بردن سریع بوی نامطبوع مکان‌هایی مانند حمام مناسب نیستند. برای انجام این کار، کافی است یک یا چند کبریت را روشن و خاموش کنید. گوگرد آزاد شده از سوختن چوب کبریت، بوهای نامطبوع را جذب کرده و به سرعت مشکل را حل می‌کند.
  • یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای از بین بردن یا شاید مقابله با بوی بد ایجاد شده در خانه، استفاده از خوشبو کننده‌ها و بویلرهای تولید شده در مدل‌ها و عطرهای مختلف باشد. حتی می‌توانید به راحتی این خوشبو کننده‌ها را خودتان درست کرده و فضای داخلی خانه خود را خوشبو کنید.

راه‌های ساخت خوشبو کننده خانگی

در زیر چند راهکار مؤثر برای خوشبو کردن خانه در زمان انتشار بوی نامطبوع فاضلاب آورده شده است:

  • ابتدا حدود دو قاشق چای‌خوری جوش شیرین را در دو فنجان آب حل کنید و در اسپری بریزید. این مایع را به طور منظم در داخل خانه خود اسپری کنید. این کار بوی بد را از بین می‌برد.
  • یکی از راه‌های سریع برای خوشبو کردن خانه، استفاده از گرماست. می‌توانید یک یا دو قطره از عطر یا مورد علاقه خود را در حباب چراغ اتاقی که خاموش است، اسپری کنید. سپس چراغ را روشن کرده و گرمای لامپ عطر را در اتاق پخش می‌کند.
  • در ظرفی حاوی آب کمی وانیل بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا بجوشد. جوشاندن وانیل، فضای داخل خانه را خوشبو می‌کند.
  • یکی دیگر از راه‌های آسان، استفاده از رایحه مرکبات است. به سادگی می‌توانید عطر پوست مرکبات خانگی مانند پوست پرتقال، آبلیمو و نارنگی و سایر مواد را در محیط منزل خود پخش کنید.

رفع بوی بد سرویس و توالت

برای از بین بردن بوی بد توالت و سرویس بهداشتی ناشی از بوی نامطبوع فاضلاب، ابتدا باید مشکل بررسی و سپس رفع شود. این بوی نامطبوع ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. یکی از دلایلی که منجر به بوی بد در سرویس بهداشتی می‌شود، گرفتگی لوله فاضلاب است. برای رفع این مشکل باید به متخصص مراجعه کنید. پس از مشخص شدن علت گرفتگی لوله فاضلاب، می‌توانید با استفاده از مواد خانگی مانند لیمو، سرکه و سایر موارد، لوله فاضلاب را باز کنید. با بازکردن لوله‌های فاضلاب، احتمالاً بوی نامطبوع فاضلاب نیز از بین می‌رود.

رفع بوی بد از سینک ظرفشویی

ابتدا همه بقایای مواد غذایی و چربی‌هایی که به صورت هفتگی در سینک می‌ریزید فکر کنید. این مواد می‌توانند به سرعت جمع شوند و بوی بسیار بدی ایجاد کنند. هر چند بوی بد سینک‌ها مربوط به غذا نیستند اما این مشکل ممکن است ناشی از یک ایراد در سیستم لوله کشی آشپزخانه باشد. برای رفع بوی بد فاضلاب که از سینک بلند می‌شود، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

مایع ظرفشویی و آب داغ

سینک ظرفشویی را با یک درپوش بپوشانید و حداقل تا نیمه آن را با آب داغ پر کنید. مقداری مایع ظرفشویی بریزید و با آب مخلوط  کنید. سپس درپوش را بردارید تا فرآیند تخلیه مخلوط آب و صابون باعث تمیز کردن مجرای فاضلاب شود.

جوش شیرین و سرکه

یک فنجان جوش شیرین را به همراه مقداری سرکه در داخل لوله منتهی به سینک بریزید. سپس یک قابلمه (حدود شش فنجان) آب را بجوشانید. آب جوش را در لوله بریزید تا باعث شود بوی بد از بین برود.

کلام آخر

برای از بین بردن بوی بد فاضلاب می‌توانید آب را در سیفون یا شترگلو بریزید تا آب موجود جایگزین اب تازه شود اما ممکن است با انجام این کار از شر بوی بد فاضلاب خلاص نشوید، پس بهترین کار این است که به سراغ روش هایی که در بالا باین کردیم، بروید. بزرگ‌ترین مزیت استفاده از این روش‌ها، بی‌ضرر بودن و در دسترس بودن آنهاست. اگر هم بوی نامطبوع فاضلاب برطرف نشد، بهتر است به سراغ یک متخصص بروید.

منبع:

لوله بازکنی خانی

لوله بازکنی ستارخان

تیم خبری مقالات اجتماعی

پژوهشگر اجتماعی با نگاهی منطقی و نوآورانه. ارائه دیدگاه‌های تازه درباره تفاوت‌های فرهنگی و مسائل اجتماعی.
دکمه بازگشت به بالا