ترندهای کسب و کارعمومی

چطور مبل چرمی را تمیز کنیم؟

روش های لکه گیری مبلمان چرمی

نظافت و بهداشت منزل به تمیزی وسایل مختلفی که در آن قرار دارند ارتباط دارد. مبلمان یکی از عناصر است که در دکوراسیون منزل تاثیر به‌سزایی داشته و به علت استفاده مداوم از آن، به سرعت کثیف می شود. امروز در مورد تمیز کردن انواع مبل چرمی و مبل شنی با شما صحبت خواهیم کرد. طراحی مبلمان نیز به گونه‌ای است که شستشو و تمیز کردن آن‌ها معمولا سخت است. به خصوص شستشوی مبل چرم که به علت داشتن جنسی متفاوت، مراقبت‌های خاصی را نیاز دارد. اما چگونه می‌توان مبل چرمی را تمیز کرد و در عین حال از خراب شدن آن جلوگیری نمود؟

روش‌های مختلف تمیز کردن مبل چرمی

برای این که مبل چرمی خود را تمیز کنید، روش‌های مختلفی را می‌توانید به کار بگیرید. بسته به نوع آلودگی و میزان آن باید از روش‌های مختلف استفاده کنید.

در این‌جا به چند روش برای تمیزی سریع مبلمان چرمی اشاره کرده‌ایم.

رفع لکه های مبل چرمی

تمیز کردن مبل چرمی با جاروبرقی

یکی از ساده‌ترین روش‌هایی که می‌توان از آن برای تمیز کردن مبل چرمی بهره برد، جاروبرقی است. معمولا اضافه‌های مواد غذایی، گرد و خاک و … باعث می شوند تا زباله‌ها روی مبل و در میانه پشتی‌های آن‌ها جمع شود. جاروبرقی برای این مورد گزینه مناسبی است. باید دقت داشته باشید که گوشه و کنار پشتی‌های مبل را هم از یاد نبرید.

اگر آلودگی بیشتری روی مبل است، می توان به جای شستشوی مبل چرمی، از یک تکه پارچه خیس برای رفع لکه های ساده بهره برد و گرد و خاک را از روی مبل جدا کرد.

استفاده از بخارشوی برای تمیز کردن مبل

یکی دیگر از روش‌هایی که برای مبل به خصوص نوع چرمی آن می‌توانید استفاده کنید، بخارشوی است. بخارشوی، آب را در درون خود به بخار تبدیل کرده و آن را بر روی سطوح مختلف انتقال می‌دهد. برس‌های مخصوص که بر روی سر بخارشوی قرار دارند نیز با مالش سطح به تمیز شدن بیشتر آن کمک می کنند.

بخارشوی به مبل چرمی آسیبی وارد نمی‌کند و از این طریق می‌توان کار شستشوی مبل چرم را هم به کمک آن انجام داد. حتی می‌توانید برخی مواد شوینده را هم در آب آن حل کرده و به تمیزی بیشتر مبل کمک کنید.

تمیز کردن مبل با محلول های طبیعی و شیمیایی

چربی‌ها بیشترین تاثیر را روی کثیفی محیط اطراف دارند. محلول‌هایی طبیعی و در دسترس را می‌توانید برای تمیزی مبلمان چرم به کار بگیرید. یک فنجان سرکه را با چند قطره آبلیمو مخلوط کنید و با یک پارچه تمیز مبلمان را با آن پاک کنید. این محلول باعث می شود تا مبلمان‌تان از چربی تمیز شده و سالم بماند.

البته سرکه و آب نیز یک محلول مناسب برای تمیز و ضد عفونی کردن سطوح مبل است و می‌توانید از آن استفاده کنید.

اگر سری به فروشگاه‌های اطراف خود بزنید، احتمالا محلول‌های مختلفی برای تمیز کردن چرم پیدا می کنید. مبلمان خود را می‌توانید با این شوینده‌ها نیز به راحتی تمیز کنید و از شر لکه‌های قوی بر روی آن‌ها خلاص شوید. البته همانطور که گفته شد، محلول‎های طبیعی با هزینه کمتری نیز قابل استفاده هستند.

تمیز کردن لکه های مختلف مبل چرم

هر لکه‌ای دارای حلال خاصی است و تمام لکه‌ها با یک روش پاک نمی شوند. از طرفی ممکن است به تازگی مبل خود را شسته باشید و یک لکه بر روی آن ایجاد شده باشد که باید آن را از بین ببرید. هر کدام از لکه‌ها بر روی مبل چرم به گونه‌ای خاص پاک می‌شوند و باید از محلول و روش‌هایی استفاده کرد که به مبلمان شما آسیب وارد نمی‌کنند.

پاک کردن لکه های مبل چرمی

تمیز کردن لکه چربی

یکی از بیشترین لکه‌هایی که بر روی مبل‌ها دیده می‌شود، لکه چربی حاصل از مواد غذایی است. این لکه‌ها در صورتی که ماندگار شوند و زمان زیادی از ایجاد آن بگذرد، تمیز کردن آن سخت‌تر خواهد بود.

برای تمیز کردن این لکه‌ها می‌توان از جوش شیرین استفاده کرد.

برای این منظور مقداری جوش شیرین را بردارید و روی لکه بریزید. جوش شیرین باید چند ساعت روی محل لکه بماند. بهتر است این کار را آخر شب انجام دهید تا فردا صبح به راحتی لکه از بین برود. بعد از گذشت چند ساعت متوجه می‌شوید که چربی‌ها کاملا جذب جوش شیرین شده‌اند و به راحتی آن را با یک دستمال نرم پاک کنید.

از بین بردن جوهر و لکه های خودکار روی مبل چرم

شستشوی مبل چرم هم نمی‌تواند لکه های جوهر را به خوبی از بین ببرد. از این رو باید با ترفندهای دیگری به فکر پاک کردن آن باشید. سعی کنید لک جوهر را در اسرع وقت پاک کنید تا مقاومت زیادی نداشته باشند.

برای از بین بردن لکه‌های خودکار و جوهر، باید از ایزوپروپیل الکل استفاده کنید. برای این منظور پنبه را به این ماده آغشته کنید و به آرامی روی لکه جوهر ضربه بزنید. رنگ جوهر جذب پنبه شده و از بین می‌رود. توجه داشته باشید که پنبه را روی مبل نکشید تا جوهر در قسمت‌های دیگر پخش نشود و به آرامی از روی مبل به پنبه منتقل شود.

پاک کردن کپک زدگی از روی مبل چرمی

چرم قابلیت کپک زدن دارد. به همین خاطر در صورتی که هوا مرطوب باشد و در فضای تیره قرار گیرد، قسمت‌هایی از آن کپک می زند. برای تمیز کردن این کپک‌ها و جلوگیری از آسیب به مبل، از آب و ایزوپروپیل الکل می‌توان استفاده کرد. این محلول را با یک دستمال تمیز بر روی مبل بکشید و کپک ها را بزدایید. این کار سبب می شود تا از کپک زدن دوباره مبل تا مدت زمان زیادی نیز جلوگیری شود.

لک‌های ناشناس بر روی مبل

هنگامی که برای شستشوی مبل چرم اقدام می‌کنید، ممکن است برخی موارد هم باشند که نتوانید تشخیص دهید کدام نوع لکه است. معمولا تمیز کردن مبل چرمی با رنگ روشن سخت‌تر است. پاک کردن لکه‌های تیره بر روی این مبلمان زمان‌بر بوده و باید با دقت انجام گیرد.

آب لیمو و کرم تارتار را با هم مخلوط کنید و یک خمیر غلیظ به کمک آن بسازید. مقدار مناسبی از خمیر را بر روی لکه قرار دهید و بعد از حدود ربع ساعت آن را بردارید. سپس با یک اسفنج نرم و خیس، مبل را کاملا تمیز کنید.

سایر مواد مورد استفاده برای تمیز کردن مبل چرمی

می‌توان از دستمال مرطوب کودک، خمیردندان سفید و لاک پاک کن‌هایی که عاری از استون هستند نیز برای تمیز کردن مبل چرمی استفاده کرد. این موارد برای لکه‌های کم مقاومت گزینه خوبی هستند. البته توجه داشته باشید که هر محلولی را قبل از استفاده در قسمت‌هایی که در معرض دید نیستند امتحان کنید تا در صورتی که به مبل آسیب وارد نمی‌کنند از آن استفاده کنید.

پاک کردن کپک و لکه آن از روی مبل چرمی

از بین بردن آثار خط و خش از روی مبل چرم

ممکن است مبلمان‌تان را تمیز کرده باشید ولی هنوز هم ظاهری به هم ریخته داشته باشد. خراش و خش عامل اصلی است که مبلمان سریع‌تر خراب شده و ظاهری نازیبا به خود بگیرند.

برای از بین بردن این عوارض باید مراحل زیر را طی کنید.

محلی را که دارای خش است کاملا تمیز کنید و از محلول مناسب برای هر لکه‌ای که روی آن قرار دارد بهره ببرید.

بخشی از مبل را که دارای خط و خش است با روغن‌هایی مانند روغن بچه یا روغن زیتون و … به کمک یک تکه پنبه چرب کنید.

آثار چربی را با یک دستمال خشک و تمیز از روی مبل پاک کنید.

چرب کردن مبلمان سبب می شود تا بتوانید آن را نرم نگه دارید و از خشک شدن و ترک خوردگی آن جلوگیری کنید. از طرفی تمیز کردن مبل چرمی با مواد شوینده باعث می شود تا به مرور خشک شود و آسیب ببیند. به همین علت باید آن را تقویت کنید.

اگر می‌خواهید تمیز کردن مبل چرمی خود را به کارشناسان بسپارید، کافی است در سایت پلاک برای این سرویس سفارش ثبت کنید تا مبل چرمی با مناسب‌ترین قیمت و در سریع‌ترین زمان تمیز شود.

اهمیت تمیز کردن مبل چرمی

مبل چرم سفید و رنگی هم مانند هر وسیله دیگری در خانه هر چند مدت یکبار باید تمیز شود. برخی مشکلات در میان صاحبان مبل چرم شایع‌تر از موارد دیگر است؛ بیشتر از هرچیزی آنها به‌دنبال روش تميز كردن مبل چرم سفيد (مانند پاک كردن لكه خودكار از روی مبل چرم سفید)، پاک كردن خودكار از روی مبل چرمی و برق انداختن مبل چرمی هستند. در ادامه این موارد را بررسی می‌کنیم:

نحوه تميز كردن مبل چرم سفيد

مبل چرم سفید یکی از مدل‌های خاص و محبوب مبلمان چرم است. برای چرم یا چرم سفید و پاک کردن لکه‌های تیره روی آن، می‌توانید از محلولی تشکیل شده از 1 واحد آبلیمو و 1 واحد خمیر یا عصاره تارتار استفاده کنید. لکه‌ها را با خمیر به‌دست آمده بمالید و اجازه دهید 10 دقیقه روی آن بماند. درنهایت آن را با یک پارچه مرطوب به آرامی خشک کنید. به جای این محلول می‌توانید از مخلوط آب و سرکه (به نسبت مساوی) و کمی روغن زیتون نیز برای تميز كردن مبل چرم سفيد استفاده کنید.

درصورتی که روی مبل چرم سفید شما لکه چربی افتاده باشد، به جای اسپری تمیز کننده مبل چرم می‌توانید از خانگی مثل جوش شیرین برای تميز كردن مبل چرم سفيد استفاده کنید. برای ، کمی جوش شیرین روی محل مدنظر بریزید، و بعد از چند ساعت (وقتی چربی کاملا جذب شد)، آن را با یک دستمال نرم و تمیز پاک کنید.

پاک كردن خودكار از روی مبل چرمی

پاک‌کننده مناسب برای پاک كردن خودكار از روی مبل چرمی باتوجه به نوع چرم و رنگ آن متفاوت خواهد بود. به‌طور کلی الکل و سایر محصولات مشابه آن مانند لاک پاک کن، عطر و اسپری مو در تمیز کردن جوهر و پاک كردن خودكار از روی مبل چرمی مناسب است.

نکته مهم این است که برخی از چرم‌ها در اثر استفاده از این مواد تغییر رنگ می‌دهند. به‌همین دلیل ابتدا باید مقداری از ماده موردنظر را روی قسمتی کوچکی از مبلمان چرم که در معرض دید نیست با پنبه بمالید. در صورتی که رنگ آن نرفت، از آن برای پاک كردن خودكار از روی مبل چرمی استفاده کنید.

برق انداختن مبل چرمی

برق انداختن مبل چرمی یک مرحله مهم هم در تمیز کردن مبل چرم و هم در نگهداری مبل چرم است. این مرحله ساده عمر مبلمان شما را تا حد قابل توجهی بالا می‌برد، و به جلوگیری از ترک خوردن مبل چرم هم کمک می‌کند. باید توجه داشته باشید که برخی از مدل‌های واکس مبل چرم مصنوعی و طبیعی خاصیت تمیزکنندگی هم دارند، و برخی تنها برای برق انداختن مبل چرمی به کار می‌روند.

توصیه می‌کنیم هنگام استفاده از واکس مبل چرم مصنوعی یا اسپری تمیز کننده مبل چرم، دستمال میکروفایبر را به آنها آغشته کنید و مواد را مستقیم روی مبل چرم سفید یا تیره‌تان نریزید. دستمال را نیز به‌صورت دورانی حرکت دهید، و کار تميز كردن مبل چرم را از بالای مبل شروع کنید.

اشتباهات رایج در تمیز کردن مبل چرم

– هیچوقت از آب (به میزان زیاد)، صابون، حلال‌ها و … برای تمیز کردن مبل چرم استفاده نکنید. اگر می‌خواهید مبلمان چرم خود را با شوینده‌های صنعتی تمیز کنید، بهتر است از واکس مبل چرم مصنوعی و واکس مخصوص مبل چرم استفاده کنید. چون شستشوی مبل چرم با یا متفاوت است.

– از محلول آب و صابون برای برای تميز كردن مبل چرم سفيد یا تیره نیز استفاده نکنید؛ استفاده از چنین محلولی در طولانی مدت به چرم آسیب میزند و باعث ایجاد ترک و شکستگی در سطح آن می‌شود.

– تحت هیچ شرایطی از تمیزکننده‌های قوی مانند آمونیاک نیز برای تمیز کردن مبل چرم یا پاک كردن لكه خودكار از روی مبل چرم سفید استفاده نکنید. این مواد رنگ چرم را می‌برند.

نگهداری مبل چرم

رعایت اصول نگهداری مبل چرم طبیعی و به‌طور کلی نگهداری مبل چرم نه تنها دوام مبلمان شما را بالا می‌برد، بلکه زیبایی آن را نیز افزایش خواهد داد. مهمترین نکات نگهداری مبلمان شرح را در ادامه می‌بینید:

– پیش از خریداری مبل چرم توصیه می‌شود چرم باکیفیت را بشناسید. چرم‌هایی با رنگ تیره و رنگ یکنواخت جنس بهتر و نرم‌تری دارند. در مقابل، چرم‌هایی که رنگ یکدستی ندارند و دانه‌ها و لکه‌‌های روشن روی آنها وجود دارد، از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند.

– به‌طور مرتب گوشه‌های مبل و زیر کوسن‌ها را به‌آرامی جاروبرقی بکشید. گرد و غبار روی مبل را نیز با یک دستمال نخی خشک یا یک حوله تمیز پاک کنید. برای هم همین کار را انجام دهید علاوه بر آن کوسن‌ها را نیز هر چند مدت یکبار برگردانید تا روی آنها چروک نیفتد و به جلوگیری از ترک خوردن مبل چرم کمک شود.

– برای نگهداری مبل چرم به نحوی موثر، هر زمان که نوشیدنی یا ماده‌ای خوراکی روی مبل چرم ریخت، سریعا آن را (بدون بیشتر پخش کردن) پاک کنید تا چیزی به داخل مبل نفوذ نکرده و کارتان در مراحل بعدی ساده‌تر شود.

پاک کردن لکه مایعات از روی مبلمان چرمی

 ممکن است هنگام نوشیدن چای، قهوه و یا سایر نوشیدنی ها چند قطره از آن روی مبل چرمی شما بریزد و بهتر است در این مواقع دستپاچه نشوید و خیلی زود روی سطح مبل را خشک کنید. برای اینکار اول همه مایعی که روی مبلی ریخته را با استفاده از یک پارچه از روی مبل بردارید و خشک کنید و اگر دیدید که هاله ای از لکه بر روی مبل مانده از محلول های پاک کننده که گفتیم استفاده کنید و دست آخر کل قسمتی که اشاره شد را با دستمال خشک کنید تا اثری از رطوبت باقی نماند.

تمیز کردن مبل چرمی با محلول لیمو و سرکه سفید

 با توجه به نزدیک شدن فصل بهار و آمدن عید نوروز بیشتر خانمها در فکر شست و شو و گردگیری قسمت‌های مختلف خانه هستند و مبل های چرمی جزو آن دسته از مبل هایی هستند که خیلی ها می ترسند از محلول های پاک کننده برای تمیز کردن آنها استفاده کنند ولی فقط با استفاده از 10 تا 15 قطره آبلیمو و چکاندن آن در 2 فنجان سرکه شما محلولی را تولید کرده اید که می توانید خیلی راحت مبل چرمی خود را با آن تمیز کنید. این محلول جزو بهترین ترکیب ها برای تمیز کردن مبل های چرمی است و خیلی خوب جواب می دهد.

نحوه از بین بردن لکه‌های روی مبل چرمی

از آنجایی که چرم ماده‌ای به‌شدت جاذب است، باید اطمینان حاصل کنید که استفاده از مواد لکه‌بر باعث بدتر شدن اوضاع نشود. خوشبختانه، بیشتر لکه‌ها را می توان با استفاده از مواد موجود در آشپزخانه از ‏بین برد.

 1. برای بیشتر لکه‌ها، مانند لکه قهوه و یا بستنی، کمی می‌تواند از پس پاک کردن لکه از روی مبل چرم سفید و ‏رنگی بربیاید. کافی است که یک پارچه تمیز را به محلول آب‌ گرم و مایع ظرفشویی آغشته کرده و محل لکه را به آرامی مالش ‏دهید‎.
 2. برای پاک کردن اغلب لکه‌ها، کافی است با استفاده از دستمال مرطوب صابونی، محل لکه را با حرکات دورانی و ملایم ‏مالش دهید. پارچه را در یک خط به عقب و جلو حرکت ندهید، زیرا این کار باعث فرسودگی و ترک خوردن سطح چرم می‌شود. ‏سطح چرم را با حرکات دورانی مالش دهید و مطمئن شوید که از آب بیش از حد استفاده نمی‌کنید. قبل از خشک کردن سطح مبل با ‏یک حوله تمیز، محل شسته شده را تمیز کنید‎. ‎

پاک کردن لکه چربی از روی مبل چرم

لکه‌های چربی، بیشتر از آنچه فکرش را می‌کنید بر روی مبل چرم شما ظاهر می‌شوند.‎ زیرا علاوه بر پوست بدن، بیشتر مواد ‏غذایی که بر روی مبل می‌خوریم نیز حاوی چربی هستند و به همین دلیل تمیز کردن مبل چرم به‌طور منظم اهمیتی دوچندان پیدا ‏می‌کند‎.‎

 1. کمی جوش‌ شیرین روی لکه بریزید.
 2. اجازه دهید جوش‌ شیرین به مدت چند ساعت بر روی لکه باقی بماند تا چربی را به‌طور کامل جذب کند.
 3. بقایای لکه را با یک پارچه نرم پاک کنید.
 4. پارچه را خیس کرده و بچلانید تا تنها رطوبت مختصری در آن باقی بماند. سپس شروع به تمیز کردن مبل چرم کرده و لکه را به طور کامل از بین ببرید.​

پاک کردن لکه جوهر از روی مبل چرم

حادثه بالاخره رخ می‌دهد. اما هرچه زودتر واکنش نشان دهید، پاک کردن لکه از روی مبل چرم سفید و رنگی، آسان‌تر خواهد بود‎. ‎

 1. یک گلوله پنبه را به الکل مالشی آغشته کنید.
 2. به آرامی لکه جوهر را با پنبه مالش دهید تا جوهر از سطح چرم جدا شده و به پنبه منتقل شود. گلوله پنبه را عوض کرده و با استفاده از الکل بیشتر، این فرایند را تکرار کنید. ​
 3. محل لکه را با یک پارچه نرم خشک کنید.

روش‌های تمیز کردن مبلمان چرمی

برای تمیز کردن مبل چرم ، تنها به چند ماده ساده و کمی صبر نیاز دارید. یک دستمال تمیز و یا حوله میکروفایبر، کمی مایع ظرفشویی، و نرم‌ کننده چرم دلخواه خود را جمع کرده و فرایند تمیز کردن مبل چرم را شروع کنید. ​

 1. هرچند که شما می‌توانید دستمال‌های مخصوص چرم را در بسیاری از فروشگاه‌ها پیدا کنید، اما در واقع تمام چیزی که نیاز دارید تا دستمال مرطوب خود را بسازید. آب‌ گرم، چند قطره مایع ظرفشویی و یک حوله تمیز است. چند قطره مایع ظرفشویی را به یک حوله مرطوب اضافه کرده و شروع به پاک کردن تمام سطوح مبل (بالشتک، پهلوها، زره‌ها و پشت مبل) کنید. ​
 2. بعد از تمیز کردن مبل چرم، سطح مبل را به طور کامل با یک حوله یا پارچه میکروفایبر جدید خشک کنید تا مطمئن شوید که پیش از برق انداختن مبل چرمی، هیچگونه رطوبت اضافه‌ای بر روی سطح چرم باقی نمانده است. ​
 3. دفترچه راهنمای مبل خود را بررسی کنید تا بتوانید متناسب‌ترین کرم چرم با مبل خود را تهیه کنید. زمانی که نرم‌کننده چرم مناسب را تهیه کردید، آن را بر روی تمام سطح مبل مالش دهید. ​

نکته: اگر مبل چرم شما دارای گارانتی باشد، استفاده از نرم‌کننده چرم ممکن است آن را باطل کند. مطمئن شوید که از راهنمای تولیدکننده پیروی کرده و از محصولات سازگار با مبل چرم خود استفاده می‌کنید. ​

دکمه بازگشت به بالا