اقتصادیترندهای کسب و کار

آیا دای می‌تواند رقیب تتر باشد؟

ارز دیجیتال دای چیست؟ آشنایی با رمزارز دای Dai رقیب بزرگ تتر

پروژه maker بسیار خلاقانه است و در عین حال دارای پیچیدگی‌های فنی بسیاری است. اگر مایل به آشنایی با جزییات و توضیحات فنی این پروژه هستید می‌توانید در وب‌سایت پروژه makerDAO مطالب مفیدی پیدا کنید. ولی اگر صرفاً یک مصرف کننده هستید و فقط قصد خرید ارز دیجیتال دای را دارید، می‌توانید آن را با دلار، وون، بیت کوین، اتر و سایر ارزها در صرافی‌های مختلف معامله کنید و نیازی به درک جزئیات و نحوه ایجاد این ارز ندارید.

ولی برای به دست آوردن این ارز دیجیتال باید آن را در پلتفرم maker ضرب کنید. اولین سوال این است که maker چه چیزی تولید می‌کند؟ و ارز دیجیتال دای چیست؟ ما در این مقاله سعی می‌کنیم نحوه کار این سیستم را به طور ساده برای شما بیان کنیم و به جای تمرکز بر سازوکار آن، اولین محصول این پروژه را به شما معرفی کنیم.

ارز دیجیتال دای چیست؟

ارز «دای» نوعی استیبل کوین  است. مفهوم استیبل کوین بسیار ساده است. یک توکن مانند بیت کوین یا اتر است که در یک بلاک چین قرار دارد. اما برخلاف بیت کوین یا اتر، هیچ نوسان قیمتی ندارد. البته نوسان یک مفهوم نسبی است. استیبل کوین یک ارز دیجیتال است که برای حفظ ارزش آن براساس دارایی دیگری طراحی شده است و ارزش آن به این دارایی‌های کم نوسان مانند ارزهای فیات، وثیقه‌ها، سایر ارزهای دیجیتال، سبدی از کالاها در شاخص قیمت مصرف کننده، فلزات گرانبها یا نفت مرتبط است. البته معمولاً قیمت آنها به دلار آمریکا یا یک ارز سنتی دیگر مرتبط است.

هدف دای چیست؟

تکیه بر سیستم بانکی برای حفظ توکن‌های رمزنگاری شده، یک واسطه غیر قابل اعتماد را وارد بلاک چین می‌کند. ارز dai راه حل بهتری را معرفی می‌کند. این ارز یک استیبل کوین است که به طور کامل بر روی زنجیره بلاک چین خود استوار است و ثبات آن بدون واسطه سیستم قانونی یا هر واسطه های دیگر تامین می‌شود. Dai قرار است اولین استیبل کوین بر پایه مصرف کننده باشد که هم از پیشینیان و هم از رقبا متمایز است. امروزه ارز دیجیتال دای یکی از پرطرفدارترین استیبل کوین‌ها است و آدرس‌های فعال‌تری نسبت به USDT  -بزرگترین استیبل کوین بازار- دارد.

کاربرد ارز دیجیتال دای

مهم‌ترین کاربرد دای برای در امان ماندن از نوسانات بازار است. هر برنامه‌ و پلتفرم به آستانه نوسان پایینی نیاز دارد تا بتواند روی یک بلاک چین قابل اجرا باشد. برای مثال وام‌ها، به سادگی نمی‌توانند با ارزی مانند بیت‌کوین که روزانه ۱۰ تا ۲۰ درصد نوسان قیمت دارد، پرداخت شوند. وام صادر شده به شکل رمزنگاری ممکن است ارزش خود را از دست بدهد یا اگر از بیت کوین برای ارسال حواله از یک کشور به کشور دیگر استفاده می‌کنید، احتمال دارد که حرکت قیمت در طول دوره تایید بلوک تراکنش شما، بیشتر از کارمزدهای دریافت شده باشد.

تولد ارز دیجیتال دای در پروتکل maker

برای درک این مطلب کمی پیش زمینه در مورد بلاک چین و به طور خاص اتریوم نیاز داریم. یک بلاک چین به شما امکان می‌دهد کارهایی را که قبلاً برای انجامشان به واسطه نیاز داشتید، به تنهایی انجام دهید و تمام اعتماد به زنجیره بلوکی است که توسط شخص خاصی کنترل نمی‌شود. اتریوم این مفهوم را یک گام فراتر برد و به کاربران اجازه می‌دهد تا دستورالعمل‌هایی را به این انتقال‌ها اضافه کنند. به این دستورالعمل‌ها می‌گویند.

برای درک این مطلب کمی پیش زمینه در مورد بلاک چین و به طور خاص اتریوم نیاز داریم. یک بلاک چین به شما امکان می‌دهد کارهایی را که قبلاً برای انجامشان به واسطه نیاز داشتید، به تنهایی انجام دهید و تمام اعتماد به زنجیره بلوکی است که توسط شخص خاصی کنترل نمی‌شود. اتریوم این مفهوم را یک گام فراتر برد و به کاربران اجازه می‌دهد تا دستورالعمل‌هایی را به این انتقال‌ها اضافه کنند. به این دستورالعمل‌ها قرارداد هوشمند می‌گویند.

شبکه‌ای از قراردادهای هوشمند برای رفع نیاز اعتماد بین طرفین به کار می‌رود. با استفاده از قراردادهای هوشمند، نظارت یا تأیید یک مقام مرکزی ضروری نیست. همچنین لازم نیست منتظر ممیزی‌های خارجی یا اظهارات شرکت باشید. این سیستم‌ها به یک جامعه اجازه می‌دهد تا سازمان را به شیوه ای شفاف اداره کند. کل شبکه از طریق بلاک چین قابل ردیابی است. اکوسیستم Maker بر اساس قراردادهای هوشمند ساخته شده است که CDP یکی از آنها است. پروتکل میکر توسط دارندگان توکن حاکمیتی آن مدیریت می‌شود.موقعیت بدهی وثیقه (collateralized debt position) که به اختصار CDP نامیده می‌شود، نوعی نرم‌افزار قرارداد هوشمند است که روی یک بلاک چین، اجرا می‌شود.

فرض کنید شما بخواهید از بانکی وام بگیرید! در وهله اول چیزی مانند سند خانه خود را به عنوان وثیقه می‌گذارید و در ازای آن پول نقد به شما وام می‌دهند. اگر ارزش خانه شما کاهش یابد، بانک از شما می‌خواهد که وام را باز پرداخت کنید. اگر نتوانید وام را پس بدهید، خانه شما مصادره می‌شود.

سازوکار پروتکل maker دقیقا بر همین اساس است. شما یک دارنده اتر هستید و اتر خود را به یک CDP در بلاک چین اتریوم ارسال می‌کنید تا در اکوسیستم Maker اجرا شود. سیستم به شما امکان می‌دهد که این ارز را وام بگیرید. اگر ارزش اتر شما کمتر از یک آستانه مشخص شود، یا باید قرارداد هوشمند را مانند بانک بازپرداخت کنید یا اتر شما را به بالاترین پیشنهاد دهنده به حراج می‌گذارد.

اساساً این ارز وامی است که روی اتریوم گرفته شده است. به طور خلاصه این ارز توسط توکن‌های وثیقه گذاری شده و به طور خاص ETH پشتیبانی می‌شود. CDP ها جایی هستند که وثیقه‌های ETH در سیستم Maker نگهداری می‌شود. هنگامی که اتر شما در قرارداد هوشمند CDP قرار گرفت، می‌توانید این ارز را ایجاد کنید. این فرآیند با تبدیل دارایی اتر کاربر به توکن‌های ERC-20 به نام WETH آغاز می‌شود. پس از آن، WETH به استخر اتریوم فرستاده می‌شود تا توکن PETH صارد می‌شود. سپس PETH برای ایجاد یک موقعیت بدهی وثیقه (CDP) قفل می‌شود و کاربران توکن‌های دای را دریافت می‌کنند.

 در ابتدا این مراحل توسط کاربر انجام می‌شد، اما اکنون روند ساده‌تر شده است. تیم Maker یک dapp جداگانه برای تولید این ارز از دارایی‌های ETH ایجاد کرده است. با اتصال یک کیف پول به dApp، می‌توانید به راحتی این مراحل را انجام دهید و ارز دای را برای خرج کردن و تجارت آزادانه ایجاد کنید.

ارزش دارایی‌های قفل شده در این سیستم پروتکل‌ساز همیشه بالاتر از کل ارزش بدهی این ارز موجود در هر زمان معین خواهد بود. هر توکن در گردش با وثیقه اضافی پشتیبانی می‌شود. این اقدامی است که به جلوگیری از فروپاشی سیستم به دلیل بدهی‌های معوق کمک می‌کند.

مقدار ارزی که می‌توانید ایجاد کنید نسبت ثابتی از مقدار اتری است که در CDP قرار داده‌اید. مقدار dai که می‌تواند نسبت به ETH وثیقه‌گذاری شده ایجاد کرد، «نسبت وثیقه» نامیده می‌شود که در طول زمان قابل تغییر است. فرض کنید نسبت وثیقه ۱۵۰٪ است. این به این معنی است که در ارزش فعلی اتر، هر دای که ایجاد شود بایستی توسط  1.5 دلار از وثیقه اتر پشتیبانی شود.

در سیستم Maker شما اتر خود را از دست نمی‌دهید، اما نمی‌توانید آن را کنترل کنید. اتری که به CDP فرستادید تا زمانی که کل را پس دهید، در آنجا قفل می‌شود. برای منحل کردن وثیقه، کل بدهی به DAI به علاوه بهره آن که با MKR محاسبه می‌شود، باید برگردانده شود که البته متعاقبا هر دو سوزانده می‌شود. همه CDPها با نرخ بهره سالانه مشخصی ارائه می‌شوند.

این سود فقط برای استفاده از MKR قابل پرداخت است و مستقیماً به دارندگان توکن MKR برای نگهداری سیستم می‌رود. با این حال سپرده‌گذاری وثیقه در ازای دای به شما این امکان را می‌دهد که از دارایی‌های خود استفاده کنید، در حالی که همچنان می‌توانید در صورت افزایش ارزش آنها سود ببرید.

نحوه تنظیم ارزش ارز دیجیتال دای

در واقع این ارز از انگیزه‌های اقتصادی برای حفظ پیوند با دلار آمریکا استفاده می‌کند. هرچه از ۱ دلار فاصله بگیرد، انگیزه بیشتری برای ایجاد یا سوزاندن دای وجود خواهد داشت. کاربران همیشه می‌توانند زمانی که ارزش دقیقا با یک دلار برابر نباشد، درآمد کسب کنند. هرچه این ارز از میانگین بیشتر منحرف شود، انگیزه‌های بیشتری ایجاد می‌شود.

  • اگر ارزش بیش از ۱ دلار باشد: روش ایجاد به این صورت است که هر DAI ایجاد شده فقط ۱ دلار هزینه دارد، به این معنی که می‌توانید DAI را با قیمت ۱ دلار ایجاد کنید و بلافاصله آن را در صرافی ارز دیجیتال با قیمت بیش از ۱ دلار بفروشید. این نوع آربیتراژ در واقع یکی از روش‌هایی است که سیستم برای ثابت نگه داشتن قیمت DAI روی ۱ دلار استفاده می‌کند.
  • هنگامی که قیمت به زیر ۱ دلار می‌رسد: این موقعیت برای افرادی که قبلاً CDP باز کرده‌‌اند، به شکل تخفیف در بازپرداخت وام عمل می‌کند و می‌توانند بدهی خود را با احتساب دای کمتر از ۱ دلار پرداخت کنند. این مکانیسم تضمین می‌کند که ارز دیجیتال دای در صورت لزوم از بین می‌رود تا قیمت آن به ۱ دلار نزدیک شود.
دکمه بازگشت به بالا