ترندهای کسب و کارعلمی و پزشکی

فواید اکسفولیشن یا اسکراب

اکسفولیشن یا اسکراب و مزایای آن

اکسفولیشن یا اسکراب یک روش مراقبت از پوست است که در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. اسکراب شامل حذف سلول‌های مرده پوست از سطح پوست است که می‌تواند با جلوگیری از مسدود شدن منافذ و کاهش خطوط و چین و چروک به سلامت پوست کمک کند. اکسفولیشن را می‌توان با استفاده از لایه بردارهای فیزیکی مانند برس، اسفنج یا اسکراب یا لایه بردارهای شیمیایی مانند اسیدهای آلفا و بتا هیدروکسی انجام داد. با این مقاله همراه باشید تا مزایا و معایب استفاده از اسکراب، نحوه استفاده صحیح از آن و مواردی که قبل از گنجاندن اسکراب در روتین مراقبت از پوست خود باید در نظر بگیرید را بررسی کنیم.

اکسفولیشن یا اسکراب چیست؟

در پاسخ به این سوال که اکسفولیشن یا اسکراب چیست؟ باید بگوییم، اکسفولیشن یا اسکراب یک روش مراقبت از پوست است که شامل حذف لایه بیرونی سلول‌های مرده پوست از سطح پوست است. این فرآیند کمک می‌کند تا پوستی صاف‌تر، روشن‌تر و سالم‌تر داشته باشید. دو نوع اکسفولیشن اصلی وجود دارد: فیزیکی و شیمیایی. اکسفولیشن فیزیکی شامل استفاده از یک اسکراب یا ابزار لایه بردار برای حذف فیزیکی سلول‌های مرده پوست است. اکسفولیشن شیمیایی شامل استفاده از اسیدهایی مانند آلفا هیدروکسی اسیدها (AHAها)، بتا هیدروکسی اسیدها (BHAها) یا آنزیم برای حل کردن سلول‌های مرده پوست است.

لایه‌بردارهای فیزیکی می‌توانند به شکل اسکراب، برس، اسفنج یا حتی دستمال مرطوب باشند. این محصولات با پاک کردن دستی سلول‌های مرده پوست از سطح پوست عمل می‌کنند. برخی از لایه بردارهای فیزیکی محبوب عبارتند از اسکراب نمک یا شکر، ابزارهای میکرودرم ابریژن و برس‌های پاک کننده صورت.

لایه بردارهای شیمیایی با از بین بردن پیوندهای بین سلول‌های مرده پوست عمل می‌کنند و به راحتی از سطح پوست پاک می‌شوند. AHA‌ها مانند اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک محلول در آب هستند و روی سطح پوست عمل می‌کنند. BHAها مانند اسید سالیسیلیک محلول در روغن هستند و می‌توانند عمیق تر به منافذ نفوذ کنند و به ویژه برای پوست‌های چرب یا مستعد آکنه موثر هستند.

توجه به این نکته ضروری است که با اینکه اکسفولیشن می‌تواند برای پوست مفید باشد، اکسفولیشن بیش از حد می‌تواند باعث آسیب و تحریک شود. توصیه می‌شود بسته به نوع پوست و محصولی که استفاده می‌کنید، بیش از یک یا دو بار در هفته اکسفولیشن نکنید. همچنین مهم است که یک لایه بردار مناسب با نوع پوست خود انتخاب کنید و دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کنید.

چرا باید از اسکراب صورت استفاده کنیم؟

اسکراب صورت بخش مهمی از یک روتین خوب مراقبت از پوست است. دلایل زیادی وجود دارد که چرا استفاده از اسکراب بدن می‌تواند برای پوست شما مفید باشد که در این بخش مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

لایه برداری:

در وهله اول، اسکراب صورت به لایه برداری پوست کمک می‌کند. این یعنی سلول‌های مرده پوست را از سطح پوست پاک می‌کند و پوست جدیدتر و شاداب‌تر که زیر آن مخفی شده را نشان می‌دهد. سلول‌های مرده پوست را کدر و خسته نشان می‌دهند بنابراین حذف آنها می‌تواند به پوست شما کمک کند ظاهری درخشان‌تر و جوان‌تر داشته باشد. علاوه بر این، اکسفولیشن یا اسکراب بدن می‌تواند به جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست کمک کند که می‌تواند منجر به جوش و آکنه شود. با از بین بردن سلول‌های مرده پوست، به سایر محصولات مراقبت از پوست خود اجازه می‌دهید تا عمیق‌تر به پوست نفوذ کنند و آنها را مؤثرتر می‌کنید.

بهبود بافت پوست:

در وهله دوم، استفاده از اسکراب صورت می‌تواند به بهبود بافت پوست شما کمک کند. هنگامی که سلول‌های مرده پوست روی سطح پوست جمع می‌شوند، می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های خشن و ناهمواری پوست شود. اکسفولیشن یا اسکراب بدن می‌تواند به صاف کردن این لکه‌های زبر و ایجاد پوستی صاف‌تر و یکدست‌تر کمک کند. استفاده منظم از اسکراب بدن همچنین می‌تواند به کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک و همچنین سایر علائم پیری کمک کند. با از بین بردن سلول‌های مرده پوست، تولید کلاژن در پوست را تحریک می‌کنید که می‌تواند به بهبود حالت کشسانی و استحکام پوست شما کمک کند.

طرز استفاده از اسکراب صورت

استفاده از اسکراب صورت یک مرحله مهم در هر روتین مراقبت از پوست است. در نتیجه مهم است بدانید چگونه از آن به درستی استفاده کنید تا به پوست خود آسیب نرسانید. در این بخش مقاله مراحلی وجود دارد که برای گرفتن نتیجه مدنظر خود باید آنها را دنبال کنید:

1- صورت خود را تمیز کنید: قبل از استفاده از اسکراب صورت، ابتدا صورت خود را با یک پاک کننده ملایم تمیز کنید تا هرگونه آرایش، آلودگی و چربی از روی پوست شما پاک شود. با انجام این کار اطمینان حاصل می‌کنید که اسکراب بدن می‌تواند به طور موثر پوست شما را بدون هیچ مانعی لایه برداری کند.

2- اسکراب صورت را بمالید: مقدار کمی اسکراب صورت بردارید و آن را روی صورت مرطوب خود بمالید. با استفاده از نوک انگشتان خود اسکراب را به آرامی روی پوست خود با حرکات دایره ای ماساژ دهید. مراقب باشید که خیلی محکم یا خیلی شدید فشار ندهید زیرا می‌تواند باعث تحریک شدن پوست شما شود.

3- اسکراب را بشویید: بعد از اینکه حدود یک دقیقه که اسکراب را روی پوست خود ماساژ دادید، آن را با آب ولرم بشویید. اطمینان حاصل کنید که تمام اسکراب را از پوست خود جدا کرده اید، به خصوص در اطراف بینی و خط مو که بقایای آن به راحتی جمع می‌شود.

4- صورت خود را خشک کنید: هنگامی که اسکراب صورت را شستید، صورت خود را با یک حوله تمیز خشک کنید. صورت خود را به شدت فشار ندهید زیرا این کار می‌تواند باعث تحریک پوست شما شود.

5- پوست خود را مرطوب کنید: در نهایت یک مرطوب کننده به صورت خود بمالید تا رطوبت پوست را حفظ کند و پوست شما را تغذیه کند. یک مرطوب کننده به تسکین هرگونه تحریک ناشی از فرآیند اکسفولیشن نیز کمک می‌کند.

هنگام خرید اسکراب به چه نکاتی باید توجه کنید؟

اگر قصد دارید از اسکرابهای شیمیایی یا لایه‌بردارهای آماده بیرون استفاده کنید، قبل از خرید باید به چند نکته توجه کنید. با رعایت این نکات از آسیب به پوست خود جلوگیری می‌کنید و بهترین لایه برداری را انجام خواهید داد:

 • بهتر است از اسکرابهای طبیعی به جای اسکرابهای شیمیایی استفاده کنید؛ اما فراموش نکنید برخی از محصولات گیاهی موجود در بازار واقعا طبیعی نیستند. همچنین همه مواد گیاهی برای پوست شما مناسب نیستند.
 • موقع خرید به تاریخ تولید و انقضای اسکراب هم دقت کنید.
 • برای اینکه از سالم‌ترین اسکرابها استفاده کنید، سعی کنید محصولاتی را بخرید که عطر و اسانس نداشته باشند. همچنین اگر مبتلا به آلرژی هستید قبل از خرید، به مواد تشکیل دهنده اسکراب دقت کنید.
 • بیشتر از آنکه به قیمت اسکراب توجه کنید، کیفیت آن را مدنظر قرار دهید؛ چون سلامتی پوست شما بسیار ارزشمند است.
 • اسکرابی را انتخاب کنید که با نوع پوست شما سازگار باشد. اگر پوست حساسی دارید، بهتر است قبل از خرید اسکراب، با متخصص مشورت کنید تا محصول مناسب برای پوستتان را پیشنهاد دهد.

چه زمانی برای استفاده از اسکراب مناسب‌تر است؟

پس از کاربرد اسکراب، پوست شما هم حساس می‌شود و هم منافذ آن بازتر می‌شود. به همین دلیل بهتر است در فصل بهار و تابستان که هم شدت و هم مدت زمان تابش اشعه خورشید بیشتر است، لایه‌برداری نکنید. فصول سرد سال برای این کار مناسب‌ترند. ازطرفی فراموش نکنید که برای جلوگیری از خشکی پوست در پاییز و زمستان، حتما بعد از لایه‌برداری از مرطوب‌کننده استفاده کنید.

برخی از افراد صبحها لایه‌برداری می‌کنند و پس از آن به کارهای روزمره خود می‌پردازند. این روش برای برداشتن سلولهای مرده‌ای که درطول شب ایجاد شده‌اند، بسیار مناسب است. اما برای کاهش آسیب به پوستهای حساس، بهتر است لایه‌برداری و کاربرد اسکراب را به شب موکول کنید؛ چون پوستتان تا صبح فرصت دارد خودش را ترمیم کند.

نکات مهم پیش از شروع لایه برداری

قبل از شروع استفاده از اسکراب، کمی از آن را روی پوست بازویتان بمالید و چند ساعت صبر کنید. اگر پوستتان قرمز و ملتهب نشد یا جوش نزد، می‌توانید با اطمینان از حساسیت زا نبودن آن، محصول را استفاده کنید.

چه از لایه‌بردار فیزیکی استفاده می‌کنید و چه از لایه‌بردار شیمیایی، بیشتر از یک یا دو بار در هفته این کار را انجام ندهید.

قبل از لایه‌برداری، پوستتان را بشویید؛ روی پوست آلوده، لایه‌برداری نکنید.

اسکراب را برای پوست حساس دورچشمتان به کار نبرید.

لایه‌بردار را به مدت طولانی روی پوستتان قرار ندهید؛ به‌ویژه اگر پوست حساس یا خشکی دارید. همچنین زمان قرار دادن لایه‌بردار روی پوست، به نوع لایه‌بردار هم بستگی دارد.

اگر زخم فعال، بریدگی، سوختگی یا هرگونه آسیبی روی پوستتان دارید، لایه‌برداری را به وقت دیگری موکول کنید تا پوستتان بهبود پیدا کند.

بعد از اسکراب و اکسفولیشن چه نکاتی را باید رعایت کنید؟

بعد از اکسفولیشن برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید و از آسیب و التهاب پوستتان هم جلوگیری کنید، بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 • اگر بعد از اکسفولیشن، جوشهایی روی پوستتان ایجاد شد یا جوشهای قبلی باقی ماندند، به آنها دست نزنید و تحریکشان نکنید تا جای آن روی پوستتان باقی نماند.
 • بعد از اکسفولیشن، سعی کنید تا چند روز از قرار گرفتن درمعرض آفتاب خودداری کنید. اگر حتما باید بیرون بروید از ضدآفتاب استفاده کنید.
 • لایه‌برداری باعث بازشدن منافذ پوست می‌شود؛ تا چند روز از مواد آرایشی استفاده نکنید تا پوست شما استراحت کند و آسیب نبیند.
 • استفاده از مرطوب‌‌کننده مناسب را بعد از لایه برداری فراموش نکنید.
 • از پاک‌کننده‌های حاوی الکل و مواد شیمیایی خودداری کنید. اگر حتما باید پوستتان را پاک کنید، بهتر است از پاک‌کننده‌های طبیعی استفاده کنید.
 • پوستتان را ماساژ ندهید و شستشوی پوست را با حرکات ملایم انجام دهید.
 • اگر قبل از اکسفولیشن از داروهای ضدجوش استفاده می‌کردید، بعد از لایه‌برداری این کار را انجام ندهید.
 • تا مدتی از انجام لیزر و اپیلاسیون خودداری کنید؛ چون هنوز پوست شما آسیب‌پذیر است و ممکن است ملتهب شود.
 • تا چند روز ورزش سنگین انجام ندهید.
دکمه بازگشت به بالا