ترندهای کسب و کارعلمی و پزشکی

کاربرد کلاهک دودکش

بهترین دودکش

هر کدام از دودکش‌های موجود در بازار بنا به محل درست استفاده بهترین انتخاب برای معماران و مصرف‌‌کنندگان خواهند بود. توجه به حجم گاز خروجی، نوع سوخت مصرفی، توکار یا روکار بودن دودکش، منطقه آب و هوایی و میزان رطوبت اشخاص را به انتخاب بهترین دودکش نزدیک خواهد کرد. در صورتی که اطلاعات لازم در این زمینه را ندارید، امکان استفاده از مشاوره تلفنی مجموعه صنعتی پویان گسترش را خواهید داشت. همچنین این مجموعه اطلاعات لازم در خصوص دیگر تجهیزات مکمل دودکش را نیز در اختیار شما قرار خواهد داد.

کاربرد کلاهک دودکش

دودکش‌ها از سمت محیط داخلی گازهای سمی را دریافت و آن در قسمت پایانی ساختمان به هوای آزاد انتقال خواهند داد. با توجه به وجود ذرات گردوخاک، بارش‌های باران، برف و تگرگ در کنار حضور انواع جانوران و پرندگان باید از تجهیزات محافظتی خاص در انتها دودکش بهره برد. کلاهک دودکش وظیفه جلوگیری از ورود هرگونه شی و جاندار مزاحم در سیستم انتقال گاز را ایفا خواهد نمود.

کلاهک‌های دودکش از لحاظ مدل، اندازه و هارمونی با نوع دودکش به انواع مختلفی تقسیم شده و در ادامه با هر کدام از آن‌ها بیشتر آشنا خواهید شد. مهم‌ترین شاخصه کلاهک هر دودکش افزایش سطح ایمنی و بازدهی در روند کارکرد دودکش است. از زمان‌های گذشته طرح‌های فانتزی و مدل‌های خاص در این وسیله نشان از خلاقیت معمار نیز بوده است.

انواع کلاهک دودکش بخاری

وظیفه اصلی کلاهک دودکش جلوگیری از هرگونه شی، جاندار و بارش به محفظه دودکش است. بر اساس دسته‌بندی‌های مختلف از قبیل: سایز، نوع دودکش، ارتفاع، متناسب با کاربری ساختمان و مناطق آب و هوایی از انواع مختلفی تشکیل شده است. اما اصلی‌ترین دسته بندی کلاهک‌های دودکش شامل موارد زیر است.

 • کلاهک مدل اچ ( (H
 • کلاهک مدل گردان
 • کلاهک مدل تی ((T
 • کلاهک مدل ژاپنی یا یا کلبه‌ای
 • کلاهک مدل آلمانی
 • کلاهک مدل پره‌ای
 • کلاهک مدل زانویی با زاویه بسته
 • کلاهک مدل پوشش نیم گرد
 • کلاهک مدل پکیج
 • کلاهک مدل صنعتی
 • کلاهک مدل استاندارد

کلاهک دودکش مدل  H

این مدل از کلاهک مشابه حرف H انگلیسی بوده و از ورود جریان باد و بوران به داخل دودکش جلوگیری خواهد نمود. رایج‌ترین نوع کلاهک دودکش در جهان مطابق با استانداردهای لازم بوده و باید در ارتفاع 60 سانتی‌متری از دودکش نصب گردد. از انواع کلاهک H مانند دودکش می‌توان به مدل چهارگوش و گرد اشاره داشت. همچنین از لحاظ سایز و قطر دهانه متفاوت بوده و در آلیاژ‌های مختلف مثل: استیل، گالوانیزه و بتنی تولید خواهد شد.

کلاهک دودکش پشت بام

انواع کلاهک در دو نوع پشت بام و دیواری وجود دارد. مدل دیواری کلاهک در ساختمان‌های که خروجی بخاری به شکل مستقیم از دیوار خارج شده نصب خواهد شد. اما کلاهک دودکش پشت بام بر اساس میزان گازهای خروجی، نوع سوخت، وضعیت آب و هوایی و اندازه دهانه دودکش متفاوت بوده و باید در انتهای خروجی دهانه دودکش نصب شود.

کلاهک دودکش شومینه

شومینه از قدیمی‌ترین انواع سیستم‌های گرمایشی در جهان بوده و امروزه به‌عنوان نمادی از زیبایی، قدمت تاریخی و وسیله حرارتی از آن در ویلاها و ساختمان‌ها مدرن استفاده خواهد شد. قطر دودکش شومینه‌ها با یکدیگر متفاوت بوده و باید دهانه مختص با خروجی دودکش مورد استفاده قرار گیرد. از طرفی جهت افزایش نمای بصری ساختمان مناسب‌ترین مدل کلاهک دودکش شومینه از لیست زیر را انتخاب نمایید.

 • کلاهک شومینه یک الی چهار طرفه
 • کلاهک شومینه چند وجهی
 • کلاهک شومینه قِناس یا فارسی بُر
 • کلاهک شومینه L شکل
 • کلاهک شومینه گرد
 • کلاهک شومینه سرتخت

هر کدام از مدل‌های ذکر شده را می‌توان با آلیاژ‌های مختلف از قبیل: آهن، استیل، گالوانیزه و بتون سیمانی در ابعاد مختلف تهیه نمود.

کلاهک دودکش گردان

از کلاهک گردان بیشتر در تهویه جریان هوای نامطبوع انبار، فروشگاه، سرویس بهداشتی و کارخانه استفاده خواهد شد. این کلاهک با ساختار ویژه خود، از یک صفحه مدور با تعداد زیادی پره تشکیل شده و با وزش باد به گردش در خواهد آمد. بدین‌ترتیب علاوه بر حفاظت از ورود هرگونه شی و جاندار خارجی به مسیر دودکش و سیستم هوارسانی به جابجایی هوا نیز کمک خواهد کرد. از مهم‌ترین ویژگی‌های کلاهک گردان عبارت است از:

 • نصب سریع و آسان
 • متناسب با انواع دودکش و سیستم هوارسانی
 • مقاوم در برابر فرسایش و خوردگی
 • کاهش هزینه‌های برق و کار با انرژی باد
 • مکش قوی و ادامه‌دار هوای داخل ساختمان به سمت بیرون
 • صدای خیلی کم

در ویدیوی زیر 2 نوع کلاهک دودکش گردان میبینید که بیشتر برای مراکز صنعتی و بزرگ قابل سفارش است و البته ویلا و اپارتمان ها هم میتوانند استفاده کنند

کلاهک دودکش استاندارد

تمام مدل‌های کلاهک استفاده شده برای دودکش باید استانداردهای لازم جهت حفظ امنیت دودکش یا سیستم هوای خروجی را تامین نمایند. همچنین جهت ایجاد هارمونی و هماهنگی با فضای دودکش ساختمان باید تنوع شکل گرد و چهارگوش را نیز داشته باشند. در ضمن هر کدام از این اشکال نیز در جنس‌های مختلف فلزی و سیمانی نیز قابل تهیه خواهند بود.

کلاهک دودکش پره ای

از دیگر نام‌های کلاهک ژاپنی می‌توان به نام کلاهک دودکش پره ای یا چینی اشاره داشت. تجهیزات ساختمانی در بازار مصرف با اسامی مختلفی نامگذاری شده و در بین استفاده‌کنندگان با عنوان‌های متعددی شناسایی خواهند شد. شباهت شکل ظاهری این کلاهک با خانه‌های چینی و ژاپنی موجب این نام‌گذاری شده است. کلاهک ژاپنی با انواع فلز و در رنگ‌های مختلف تولید شده و با خاصیت رنگ نسوز از دوام بالایی نیز برخوردار است.

کلاهک دودکش باربیکیو

بسیاری از خانه‌ها در تراس، بالکن یا حیاط از باربیکیو جهت پخت انواع خوراک و کباب بهره خواهند برد. جهت محافظت از دودکش و جلوگیری از ورودی هرگونه آلودگی، بارش و جاندار به داخل محفظه باربیکیو نیازمند استفاده از کلاهک خاص دودکش باربیکیو خواهید بود. جنس، طرح، رنگ، اندازه و ارتفاع این کلاهک باید با دودکش باربیکیو مصرفی شما هماهنگ باشد. بهتر است از جنس گالوانیزه ضد زنگ و سوختگی بهره ببرید.

کلاهک دودکش بخاری

دودکش مصرفی برای وسایل گرمایشی مانند بخاری نیازمند کلاهک مخصوص به خود بوده تا استانداردهای لازم جهت حفظ امنیت ساختمان حفظ شود. از بهترین انواع کلاهک‌های دودکش بخاری می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • کلاهک مدل H
 • کلاهک مدل T
 • کلاهک مدل گرد
 • کلاهک مدل چهارگوش

اندازه، ارتفاع، قطر و جنس هر کدام از کلاهک‌ها نیز متغییر خواهد بود.

کلاهک دودکش پکیج

کلاهک تعدیل دودکش پکیج نقش مهمی در افزایش ایمنی سیستم گرمایشی پکیج‌ داشته و نصب آن در انتها خروجی دودکش امکان خروج مواد سمی به فضای بیرون افزایش خواهد یافت. از دیگر نکات مثبت کلاهک تعدیل دودکش پکیج می‌توان به: کاهش غلظت، آلایندگی، جلوگیری از ورود باد و خاموشی پکیج اشاره داشت.

کلاهک دودکش صنعتی

سیستم دودکش صنعتی با دیگر دودکش‌ها کمی متفاوت بوده و به‌دلیل وجود حرارت بالاتر و تنوع گازهای سمی باید میزان ضخامت دیواره‌ها بیشتر از حالت عادی باشد. همچنین کلاهک نصب شده در قسمت پایانی دودکش باید از نوع کلاهک H، کلاهک پره‌ای و گردان باشد. کلاهک‌های نام برده به افزایش راندمان خروج گازهای سمی و تهویه جریان هوا کمک بیشتری خواهند کرد. از کلاهک‌های دودکش صنعتی در کارخانه، انبار و کارگاه‌ها استفاده خواهد شد.

بهترین نوع کلاهک دودکش

بر اساس نوع سوخت مصرفی، نوع کاربری بنا، گازهای سمی، انواع باد و بوران منطقه‌ای باید از نوع خاصی از کلاهک دودکش استفاده نمود. هر یک از کلاهک‌ها نیز دارای اندازه، ارتفاع، قطر و شکل گرد یا چهارگوش متفاوت بوده و جنس بدنه آن‌ها نیز از فلز گالوانیزه، آهن، استیل و بتون سیمانی خواهد بود. جهت انتخاب بهترین نوع کلاهک می‌توانید با تیم پشتیبانی شرکت صنعتی پویان گسترش تماس برقرار نموده و از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه بهره ببرید.

قیمت کلاهک دودکش

قیمت هر کدام از انواع کلاهک دودکش در سایز، ابعاد، شکل و جنس با یکدیگر متفاوت بوده و با توجه به عدم‌ثبات قیمت بازار در ساعات رسمی اداری امکان برقراری تماس با شرکت صنعتی پویان گسترش جهت وصول و استعلام قیمت را خواهید داشت. از مهم‌ترین مزایای مجموعه پویان گسترش، جوری انواع تجهیزات سیستم خروجی هوای گرم بوده و با توجه به حذف واسطه‌ها قیمت تمام شده خرید برای مشتریان کاهش خواهد یافت.

خرید کلاهک دودکش

جهت خرید تک یا عمده هر یک از دودکش‌ها و یا کلاهک‌های مربوطه تنها کافی است با شماره تلفن های درج شده در سایت پویان گسترش تماس حاصل نمایید. پس از استعلام قیمت و ثبت سفارش، محصولات شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن در بسته‌بندی‌های مناسب به آدرس ارائه شده ارسال خواهند شد. از اصلی‌ترین ویژگی‌های خرید از شرکت صنعتی پویان گسترش می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • ارائه پشتیبانی تلفنی
 • مطالعه اطلاعات اختصاصی محصول
 • امکان مقایسه محصولات
 • خرید عمده یا جزئی محصول
 • امکان خرید محصولات مرتبط با محصول مدنظر و خرید پکیجی محصولات
 • امکان خرید تمام محصولات سیستم هوارسانی، خنک سازی و گرمایش
 • حذف واسطه و کاهش چشم‌گیر قیمت خرید تمام شده

سوالات متداول

در این بخش از مقاله آشنایی با انواع دودکش و کلاهک آن به سوالات احتمالی شما در خصوص خرید محصولات مذکور پاسخ خواهیم داد. همچنین با استفاده از بخش نظرات امکان درج سوال خود و دریافت جواب مناسب را خواهید داشت.

بهترین کلاهک دودکش برای خانه های شمال کشور کدام است؟

ساختمان‌های موجود در شمال کشور به شدت در معرض باد، بارش و رطوبت بالا هستند؛ از این رو بهتر است از کلاهک‌های دودکش از جنس بتون یا استیل استفاده کنند. این مدل دودکش و کلاهک در برابر خوردگی ناشی از رطوبت مقاومت بیشتر به نسبت دیگر دودکش‌ها خواهند داشت. مدل کلاهک بسته به نوع و کاربری بنا متفاوت خواهد بود.

ارزان‌ترین کلاهک دودکش چیست؟

کلاهک دودکش عضو مهمی در افزایش ایمنی ساختمان بوده و سالیانه تعدادی زیادی از افراد به‌دلیل سهل-انگاری در استفاده از دودکش و کلاهک مناسب جان خود را از دست خواهند داد. از این رو به‌دنبال خرید مناسب‌ترین کلاهک باشید. هرچند با مراجعه به سایت تهویه پویان گسترش امکان خرید ارزان‌تر از قیمت بازار را خواهید داشت.

کلاهک دودکش ژاپنی بهتر است یا باربیکیو؟

محل استفاده و کاربرد هرکدام از این کلاهک‌ها با یکدیگر متفاوت است. همچنین به‌دلیل افزایش زیبایی باربیکیو خود امکان نصب کلاهک ژاپنی بر روی باربیکیو را خواهید داشت.

از کجا تمام محصولات سیستم گرمایشی ساختمان را بخرم؟

امکان خرید تمام محصولات سیستم هوارسانی، خنک‌سازی و گرمایشی از شرکت صنعتی تهویه پویان گسترش را خواهید داشت. این مجموعه با بیش از 20 سال سابقه فعالیت در این حوزه توانایی تولید اختصاصی تجهیزات مختلف در ابعاد و اندازه‌های متنوع را دارا است.

هدف از کلاهک دودکش چیست؟

درپوش دودکش برای کنترل جرقه و جلوگیری از آتش سوزی مفید است. گاهی اوقات آتش سوزی می تواند جرقه های دودکش را بالا ببرد و دودکش را خارج کند. این به طور بالقوه می تواند سقف شما را آتش بزند و خسارت وحشتناکی ایجاد کند.

آیا درپوش دودکش آب را از بین می برد؟

درپوش دودکش: درپوش دودکش از بالای دودکش شما در برابر ورود آب و همچنین حیوانات و زباله محافظت می کند. بدون درپوش دودکش مناسب، دودکش و شومینه کاملاً در معرض ورود آب ناشی از باران قرار می گیرند.

چه چیزی مانع از پایین آمدن باران از دودکش می شود؟

دودکش شما دارای یک آستر سفالی در داخل دودکش است که از سنگ تراشی در برابر گرمای ایجاد شده توسط شومینه شما محافظت می کند و باید از ورود باران به داخل دودکش جلوگیری کند.

ضخامت تاج دودکش چقدر باید باشد؟

5 سانتی متر
یک تاج خوب و جامد باید 5 سانتی متر ضخامت داشته باشد (در نازک ترین نقطه). هر چیزی کمتر در کمترین زمان در اثر آب و هوا فرسوده و نشتی خواهد داشت. باران و برف می تواند باعث ترک خوردن و خرد شدن تاج دودکش شود و سوراخ ها و شکاف هایی را برای نفوذ آب ایجاد کند.

آیا بستن دودکش اشکالی ندارد؟

بستن شومینه و دودکش همیشه آب را در داخل دودکش جمع می کند. ساده و ساده، دودکش یا شومینه را نبندید زیرا با یک دودکش پر از مشکلات تراکم مواجه خواهید شد! حتی زمانی که شومینه شما بسته شده باشد، همچنان با مشکلات آب “پنهان” مواجه خواهید شد.

چگونه بفهمم درپوش دودکش با چه سایزی بخرم؟

اندازه گیری ارتفاع بلندترین دودکش برای اطمینان از این است که کلاهک حداقل پنج اینچ از بلندترین دودکش بلندتر باشد تا در جریان دودکش شما قطع نشود. درپوش Multi-Flue را می توان به اندازه ای تنظیم کرد که دقیقاً در اطراف دودکش ها قرار گیرد یا کل تاج دودکش را بپوشاند.

چگونه دودکش را برای همیشه ببندید؟

با این حال، اگر می خواهید دودکش خود را برای همیشه ببندید، بهترین روش بریدن یک شمع عایق فوم و قرار دادن آن در پایین دودکش و درزبندی در اطراف آن است. همچنین می‌توانید لبه‌ها را با نوار چسب فوم آب‌وهوا نیز ببندید.

آیا کلاهک دودکش جریان رو به پایین را متوقف می کند؟

کلاهک دودکش می تواند از ورود جریان های پایین به خانه جلوگیری کند. جریان های پایین می توانند باعث شوند خانه شما پر از دود شود. به خصوص در مناطق بادخیز، کلاهک دودکش می تواند برای کمک به کارآمدتر کردن انرژی خانه بسیار مفید باشد. از ورود هوای سرد به خانه های مجهز به کلاهک دودکش جلوگیری می شود.

منبع:

پویان گسترش

youtube

آرزو احسانی

آرزو احسانی هستم علاقمند به نویسندگی و مساعل کسب و کار و اقتصادی
دکمه بازگشت به بالا