بین الملل

۶۵ فعال رسانه‌ای در ۲۰۲۰ کشته شدند

طبق اعلام فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران ، در سال گذشته در مجموع 65 روزنامه نگار و اصحاب رسانه در این عملیات کشته شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس ، این گروه امروز (جمعه) جزئیات گزارش سالانه کشتار رسانه ای را اعلام کرد ، تا سال 2019 17 نفر است و تعداد کل قربانیان همان سطح دهه 1990 نیست.

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران همچنین گفت این قتل ها در 16 کشور جهان انجام شده و شامل حملات ، بمب گذاری و تیراندازی است.

در مجموع 2680 روزنامه نگار از زمان فدراسیون کشته شده اند.

آنتونی بلانگر ، دبیرکل فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران گفت که کارتل های مواد مخدر در مکزیک ، افراط گرایان در پاکستان ، افغانستان و سومالی به همراه افراط گرایان در هند و فیلیپین به روزنامه نگاران حمله می کنند.

برای چهارمین بار در طول پنج سال ، مکزیک در صدر لیست کشورهایی قرار دارد که بیشترین تعداد روزنامه نگار را کشته اند ، پس از آن افغانستان با 14 ، پاکستان با 9 ، هند با هشت ، فیلیپین و سوریه با چهار و نیجریه با چهار و یمن هر کدام قرار دارند. با سه کشته

روزنامه نگاران همچنین در عراق ، سومالی ، بنگلادش ، کامرون ، هندوراس ، پاراگوئه ، روسیه و سوئد کشته شدند.

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران همچنین اعلام کرد که علاوه بر روزنامه نگاران کشته شده ، حداقل 229 روزنامه نگار در سراسر جهان به دلیل کار خود از مارس 2021 زندانی شده اند. ترکیه بیشترین تعداد زندانی روزنامه نگاران را در جهان دارد و حداقل 67 نفر از اعضای رسانه در این کشور بازداشت شده اند.

پس از ترکیه چین با 23 تن ، مصر با 2 تن ، اریتره با 16 تن و عربستان سعودی با 14 تن قرار دارند.

دبیرکل فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران همچنین گفت که هیچ کشور دموکراتیک نمی تواند رسانه ها را به دلیل آزادی بیان زندانی کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا