ورزشی

۴ ورزش ویژه برای زانوی ضربدری کودکان

در بیشتر موارد، زانوی صلیبی در دوران کودکی خود به خود درمان می شود، اما گاهی اوقات کودک به این حالت مبتلا می شود و نیاز به درمان دارد.

به گزارش خبر شیمیشی، تعداد زیادی از کودکان در سراسر جهان زانوهای خود را روی هم گذاشته اند و اگر رعایت نشود، رفع این مشکل عواقب بسیار بدی برای آن کودک در بزرگسالی دارد. اما آیا زانوی ضربدری در کودکان دائمی است؟ راه های درمان زانوی صلیبی چیست؟

زانوی ضربدری چیست؟

زانوی ضربدری تغییر شکلی است که در آن زانوها نزدیک به خطی هستند که از وسط بدن می گذرد.

تفاوت بین جایگزینی طبیعی و غیر طبیعی زانو

کلاب فوت در کودکان بسیار شایع است و اغلب در دوران بلوغ یا حداکثر قبل از بلوغ اصلاح می شود. بر اساس مطالعات انجام شده در سراسر جهان، درصد زیادی از کودکان 3 تا 5 ساله از زانوهای ضربدری رنج می برند و 90 درصد از این موارد در سن 7 تا 8 سالگی خود به خود برطرف می شوند و غیرضروری هستند. درمان های خاص، اما دلایل زیادی مانند بیماری ها وجود دارد. بدشکلی های استخوانی، آسیب ها و عفونت های زانو و پا، بیماری های ناشی از کمبود ویتامین D و کلسیم، چاقی و فشار خون بالا باعث ایجاد زانوهای ضربدری غیر طبیعی می شود.

یک آزمایش ساده برای تشخیص سندرم زانوی ضربدری

اگر در حالت ایستاده هنگام قرار دادن زانوها، فاصله زیادی بین دو زانو وجود داشته باشد و برعکس، اگر زانوهای پاها نزدیک به هم یا از هم دور باشند، این نشان دهنده وجود زانوهای ضربدری است. (تصویر زیر).

4 تمرین ویژه برای زانوهای ضربدری کودکان

اما چگونه زانوهای ضربدری غیر طبیعی در کودکان را درمان کنیم؟ اگر علت اختلال توسط متخصص مشخص شود، بهتر است از ایجاد آن پیشگیری یا درمان شود. یکی از راه های درمان این عارضه استفاده از حرکات ورزشی اصلاحی است که در ادامه خواهید دید.

کشش خاکستری (بالون کاری)

بنشینید و به دیوار تکیه دهید. تا حد امکان صاف بنشینید. چهار دست و پا بنشینید و پاهایتان را کنار هم بگذارید و زانوهایتان را تا جایی که می توانید پایین بیاورید. هدف ایجاد احساس طولانی در کشاله ران است. 30 ثانیه در این حالت بمانید. این حرکت را چندین بار انجام دهید.

ورزش اسکات

به آرامی از حالت ایستاده به حالت اسکات حرکت کنید. در این حرکت بهتر است تا جایی که می توانید زانوهای خود را باز کنید و با بازکردن زانوها فشار وارده به تقویت عضلات داخلی ران کمک می کند. می توانید این حرکت را بین 3 تا 5 ست 10 تکراری انجام دهید.

تقویت عضله چهار سر ران

به پشت دراز بکشید. زانو را صاف کرده و در این حالت (با زانو کاملا صاف) پا را بالا و پایین بیاورید. این حرکت را 30 بار تکرار کنید.

سوار شدن

جالب است بدانید که ورزش با دوچرخه چه دوچرخه ثابت و چه دوچرخه ورزشی می تواند به بهبود علائم زانوی صلیبی کمک کند.

انتهای پیام

گروه تحریریه مقالات ورزشی

نویسنده‌ی ورزشی با انگیزه‌ای برای به اشتراک گذاری آگاهی خود از دنیای ورزش. با استفاده از تحلیل‌های دقیق و روند داستان‌سازی شیوا، من سعی می‌کنم خوانندگان را در دنیای ورزشی همراهی کنم و آن‌ها را به سمت تجربه‌ی هیجان‌انگیز ورزش ببرم.
دکمه بازگشت به بالا