بین الملل

گروه‌های تروریستی؛ به نام بلوچ علیه مردم بلوچ

تنش‌های مرزی بین ایران و پاکستان در ۲ روز گذشته ریشه در گذشته‌ای دارد که به حضور تروریست‌ها و گروه‌هایی بازمی‌گردد که امنیت مردم ایران را نشانه گرفته‌اند.

به گزارش شیمیشی، جمهوری اسلامی ایران پس از عملیات‌های متعدد گروهک تروریستی «جیش الظلم» در مناطق مرزی خود با پاکستان که در آخرین مورد آن شماری از نیروهای انتظامی در شهرستان راسک به شهادت رسیدند، مقرهای آن‌ها را در پاکستان هدف قرار داد.

این اقدام پس از آن به وقوع پیوست که پس از حادثه تروریستی راسک، «جلیل عباس جیلانی» وزیر خارجه پاکستان با همتای ایرانی خود تماس گرفت و بر تعهد پاکستان برای مقابله با تروریسم تاکید کرد.

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روز گذشته و درباره اقدام ضدتروریستی ایران گفت: «هیچ یک از اتباع کشور همسایه، دوست و برادر ما پاکستان مورد هدف پهپاد و موشک‌های ایران نبودند. گروهی موسوم به جیش العدل که یک گروه تروریستی ایرانی است و در بخش‌هایی از مناطق پاکستان پناه گرفته‌اند و ما بارها درمورد آن با مقام های عالی‌رتبه نظامی، امنیتی و سیاسی پاکستان گفت‌وگو کردیم، عملیات‌هایی را در روزهای گذشته در ایران انجام دادند، از جمله در پاسگاه راسک نیروهای انتظامی ما را به شهادت رساند».

امیرعبداللهیان تاکید کرد: «پاسخ ما روی تروریست‌های ایرانی در پاکستان است. ما به حاکمیت و تمامیت ارضی پاکستان و عراق احترام می‌گذاریم اما اجازه نمی‌دهیم که امنیت ملی کشورمان را به بازی بگیرند و هیچ تعارفی در تامین امنیت ملی کشورمان با طرف‌های تروریستی در داخل پاکستان و جریانات اسرائیلی در اقلیم کردستان عراق نداریم».

دیپلمات عالی‌رتبه ایران در ادامه گفت: «اقدامی که ما انجام دادیم، در راستای کمک به امنیت ایران، پاکستان، عراق و منطقه است. ما امنیت عراق و پاکستان را امنیت جمهوری اسلامی ایران می‌دانیم».

وزارت خارجه ایران هم درباره این اقدام اعلام کرد: در حادثه‌ روز سه‌شنبه قرارگاه مرزی نیروی زمینی سپاه مسقر در استان سیستان و بلوچستان با مشاهده‌ آمادگی یک گروه تروریستی برای عزیمت به سمت خاک ایران جهت انجام عملیات تروریستی دیگری مانند اقدام جنایتکارانه‌ راسک، اقدام به عملیات پیش‌گیرانه علیه این گروه تروریستی در پادگان و مقر استقراری آن‌ها در ارتفاعات منطقه و کیلومترها دورتر از مناطق مسکونی نمود که این رویه بخشی از وظایف ذاتی نیروهای مرزی ایران برای «مقابله‌ متناسب» با هرگونه «تهدید تروریستی قریب‌الوقوع» علیه مردم و شهروندان کشور است.

وزیر خارجه پاکستان اما در تماس تلفنی روز گذشته با امیرعبداللهیان گفت اسلام‌آباد انتظار دارد مقابله با گروه‌های تروریستی توسط نیروهای پاکستان انجام شود و از طرف ایرانی خواست اطلاعات مربوط به گروه‌های تروریستی در خاک پاکستان را در راستای همکاری‌های مشترک ۲ کشور در اختیار پاکستان قرار دهد.

این اظهارات در حالی است که در حوادث تروریستی گذشته نیز مقام‌های پاکستان قول همکاری با ایران را داده و بر مبارزه با تروریسم در خاک خود تاکید بودند اما در عمل اتفاق خاصی به‌وقوع نپیوست و خاک این کشور همچنان مأمن این گروهک‌ها باقی مانده است و آن‌ها مردم و نیروهای انتظامی در استان سیستان و بلوچستان را هدف قرار می‌دهند.

 سرویس‌های اطلاعاتی غربی هم که خط شکاف قومیتی را دنبال می‌کنند، گروه‌های تروریستی را به اسم حمایت از مردم بلوچ پرورش می‌دهند اما آن‌ها به خود مردم بلوچ هم رحم نمی‌کنند.

گروهک جیش الظلم هم از بقایای گروهک «جند الشیطان» با سرکردگی «عبدالمالک ریگی» تشکیل شده است و باند تبهکار عبدالمالک فعالیت‌های خصمانه خود را در جیش‌ الظلم ادامه داد.

در سوابق تروریستی آن‌ها بارها اقدام علیه نیروهای امنیتی و مردم بلوچ دیده می‌شود از جمله حمله تروریستی سال ۱۳۸۸ که منجر به شهادت سردار شوشتری شد.

همچنین اقدام انتحاری علیه نمازگزاران در مسجد جامع و مسجد امام علی (ع) زاهدان، انفجار اتوبوس سپاه در جاده خاش، انفجار تاسوعای چابهار در سال ۱۳۸۹ که منجر به شهادت جمع کثیری از مردم سنی و شیعه استان سیستان و بلوچستان شده است، از دیگر اقدامات تروریستی این تروریست‌ها هستند.

با این حال و پس از اقدام ایران علیه گروهک‌های تروریستی، پاکستان آن را محکوم کرد و مدعی شد مخفیگاه‌های گروه‌ «جبهه آزادی‌بخش بلوچستان» را در مرز ایران و پاکستان هدف قرار داده است. ارتش پاکستان اما می‌گوید هیچ غیرنظامی یا نظامی ایرانی در حمله به نقطه مرزی جنوب‌شرق ایران هدف قرار نگرفتند.

با تمام این تحولات و در اوضاع کنونی منطقه، تشدید تنش میان ۲ کشور دوست، برادر و همسایه ایران و پاکستان که در بیانیه‌های خود نیز بر تمامیت ارضی و حق حاکمیتی طرفین تاکید کرده‌اند، به نفع هیچ‌کدام نبوده و آمریکا و رژیم صهیونیستی از آن بیشترین بهره را خواهند بود.

ایران و پاکستان موضع مشترکی در قبال حمایت از فلسطین و پایان‌یافتن جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در غزه دارند و با تشدید تنش میان آن‌ها نگاه‌ها از کشتار مردم فلسطین با حمایت آمریکا به سمت و سوی دیگری معطوف خواهد شد.

در حالی که نقش سرویس‌های غربی در ایجاد و تامین مالی این گروهک‌های تروریستی آشکار و هدف آن‌ها نیز تفرقه‌افکنی میان کشورهای منطقه است، ضروری است ایران و پاکستان در دام غربی‌ها قرار نگیرند و بر مبارزه با تروریسم متمرکز شوند.

ایران با سرکوب تروریسم در غرب کشور ثابت کرده در مبارزه با این پدیده شوم که امنیت مردم را هدف گرفته، جدی و قاطع است و حتی با کشورهایی نیز که روابط دوستانه با آن‌ها دارد، بر سر امنیت خود تعارفی ندارد.

هیچ طرفی نمی‌پذیرد گروه‌های تروریستی در کشوری که با آن روابط دوستانه دارد، در پناهگاه‌های امن خود باشند و علیه مردم و نیروهای انتظامی دست به جنایت بزنند. پاکستان نیز باید در مبارزه موثر در تروریسم جدیت خود را نشان دهد و دیگر خاک این کشور محل حضور و اختفای تروریست‌ها نباشد.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه مطالب بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با رویکردی منحصر به فرد. با توانایی تحلیلی قوی و طرح سوالات کلیدی، شما را در قلب اتفاقات جهانی قرار می‌دهم. با استفاده از شیوه‌ای جذاب و سرگرم‌کننده، به شما اخبار جهانی را منتقل می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا