کنتاکتور چیست؟

کنتاکتور از دو هسته E یا U شکل تشکیل شده است که یکی ثابت و دیگری متحرک است. هنگامی که جریانی از یک هسته الکترومغناطیسی عبور می کند، یک میدان مغناطیسی ایجاد می شود و تغییر در نیروی ایجاد شده توسط میدان الکترومغناطیسی وضعیت کنتاکت ها را تعیین می کند. کنتاکتورها در مدل ها و ظرفیت های مختلف قدرت تولید می شوند. برخلاف قطع کننده مدار، کنتاکتور برای قطع جریان اتصال کوتاه طراحی نشده است. برای واردات دستگاه به ایران با الکتنو همراه باشید.

ارتباط دهنده چگونه کار می کند؟

کنتاکتورها در دستگاه هایی استفاده می شوند که باید به طور مکرر خاموش و روشن شوند. یک کنتاکتور در این وسایل برقی با وصل و قطع مدار، سیم هایی که به بار ختم می شوند را قطع و وصل می کند. در کنتاکتور قسمت هسته متحرک بوده و توسط فنر از قسمت ثابت جدا می شود و یک سری کنتاکت های عایق به هم متصل شده و با آن حرکت می کنند. مجموعه دیگری از کنتاکت ها در قسمت خاصی از محور مرکزی ثابت می شود. در حالت اتصال، تیغه های متحرک کنتاکتور تحت یک نیروی الکترومغناطیسی ثابت قرار می گیرند و دائماً با کنتاکتور در تماس هستند.

جریان ثابت در سیم پیچ نیروی مغناطیسی ایجاد می کند و پره محرک کنتاکتور را در حالت متصل و در تماس با تماس ثابت با فشار مناسب نگه می دارد. هنگامی که ولتاژ کاهش می یابد یا جریان در سیم پیچ قطع می شود، کنتاکت در اثر نیروی فنر به طور خودکار به حالت خاموش می رود و جریان قطع می شود. در صورت قطع برق به دلیل کمبود ولتاژ، نیروی فنر باعث جدا شدن تیغه از کنتاکت های ثابت در هنگام قطع برق موتور می شود. به این پدیده رهاسازی کنتاکتور می گویند. به عبارت دیگر، برخی از مخاطبین باز بسته و برخی از مخاطبین بسته باز خواهند بود. از آنجایی که لازم است جریان یکسانی از تمام کنتاکت های کنتاکتور عبور داده شود، کنتاکتورهای استاندارد معمولا دارای سه کنتاکت اصلی در مدار فرمان هستند.

اگر مدار هسته کنتاکتور به دلیل آلودگی یا دلایل دیگر کاملاً بسته نشود و بین هسته متحرک و هسته ثابت فاصله هوایی وجود داشته باشد، جریان سیم پیچ افزایش می یابد و باعث گرم شدن و سوختن سیم پیچ کنتاکتور می شود.

اجزای کنتاکتور

تجهیزات ارتباطی از سه قسمت تماس، کویل و محفظه تماسی تشکیل شده است. کنتاکت یا تیغه یکی از مهم ترین عناصر کنتاکت است و عنصر اصلی برای انتقال جریان به کنتاکت ها می باشد. مخاطبین شامل کنتاکت های برق، کنتاکت های کمکی و مخاطبین منبع هستند

سیم پیچ نیروی محرکه ای برای بستن کنتاکت ها ایجاد می کند. محفظه قابی است که کنتاکت ها و سیم پیچ در آن قرار می گیرند. مواد محفظه معمولاً از مواد عایق مانند باکلیت، پلی‌کاپرولاکتام یا (نایلون 6)، ترموست یا پلیمرهای گرماسخت ساخته می‌شوند و برای محافظت و عایق‌کاری و محافظت از کنتاکت‌ها در هنگام ارتباط با کاربر طراحی شده‌اند. کنتاکتورهای اشنایدر الکتریک دارای قاب محفظه ای هستند که می توان آن را برای نصب کنتاکت های کمکی جدا کرد. این قاب برای محافظت از کنتاکتور در برابر گرد و غبار، روغن، انفجار و شرایط آب و هوایی خاص طراحی شده است.

تفاوت بین تماس ثانویه و تماس اولیه

همانطور که گفته شد یک کنتاکتور از یک کنتاکت اصلی و یک کنتاکت کمکی تشکیل شده است. کنتاکت اصلی و کنتاکت کمکی ساختار یکسانی دارند اما عملکردهای متفاوتی دارند. یک کنتاکت اصلی برای قطع و وصل یک مدار الکتریکی با توان بالا استفاده می شود. اما کنتاکت های کمکی عملکرد کنترل را انجام می دهند و سیگنال خروجی را تولید می کنند. همچنین امکان اتصال دستگاه های دیگر به کنتاکتور وجود دارد، به عنوان مثال. از طریق کنتاکت های کمکی یا اتصال چند کنتاکتور به صورت سری یا موازی.

تفاوت کنتاکتور و سوئیچ

کنتاکتورها هنگام اتصال و قطع کنتاکت ها دچار سایش مکانیکی نمی شوند، بنابراین عمر مکانیکی آنها نسبت به سایر کلیدها بیشتر است.

حفاظت دستگاه با استفاده از کنتاکتور مناسب تر و قابل اعتمادتر است.

مدارهای کنترل اتوماتیک را می توان با استفاده از کنتاکتورها ساخت.

با کنتاکتور، کنترل ماشین و کنترل از راه دور اقتصادی تر و ایمن تر است.

امکان اتصال و قطع ارتباط کاربر از چندین مکان از طریق کنتاکتور وجود دارد.

با طراحی مدار مناسب می توان سرعت اتصال و قطع مدار از طریق کنتاکتور را افزایش داد.

هنگامی که برق قطع می شود، مدار مصرف کننده نیز قطع می شود و برای شروع مجدد باید راه اندازی مجدد شود. در نتیجه از خطر اتصال ناگهانی دستگاه جلوگیری می شود.

دکمه بازگشت به بالا