اقتصادی

کاهش ۷۰ درصدی بارندگی در تهران نسبت به سال گذشته / کاهش ١٦ درصدی بارش ها در کشور

سخنگوی صنعت آب گفت: میزان بارندگی از ابتدای سال آبی تاکنون به 28 میلی متر رسیده که با اختلاف جزئی مانند سال گذشته کشور با کاهش 16 درصدی بارندگی مواجه است.

به گزارش شیمیشی، فیروز قاسم زاده امروز در نشست خبری گفت: بارندگی های اخیر در غرب این کشور که سیستم ذخیره آب این کشور در آن قرار دارد باعث شد مخازن سدهای این منطقه پر و آورده شود. این باران . . دبی مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی تاکنون 7.2 میلیارد مترمکعب است.

وی به کاهش 5 درصدی تولید مخازن سدها نسبت به سال گذشته اشاره کرد و توضیح داد: مخازن سدها در کشور نسبت به سال گذشته 5 درصد کاهش داشته و با 8.3 میلیارد مترمکعب آب، 37 درصد از مخازن سدها کاهش یافته است. الان پر هستند حدود 18 میلیارد آب است و به این ترتیب از ابتدای سال آبی تاکنون حجم مخازن سدها نسبت به سال گذشته 2 درصد افزایش داشته است.

قاسم زاده با اشاره به اینکه میزان آب سدهای مختلف کشور باید تغییر کند، گفت: میزان آب سدها در کشور و مناطق مختلف یکسان نیست و بسیار متفاوت است. سدهایی هستند که میزان پرشدن آنها 10 تا 11 درصد است و از سوی دیگر سدهایی هستند که مخازن آنها 70 تا 80 درصد پر است.

سخنگوی صنعت آب استان تهران به کاهش 70 درصدی بارندگی در استان تهران نسبت به سال گذشته اشاره کرد و گفت: استان تهران دائماً سال های خشک را پشت سر می گذارد و 70 درصد بارندگی ها کاهش یافته و حجم مخازن سدهای تهران نیز کاهش یافته است. 21 درصد است. نسبت به سال گذشته 16 درصد پر است.

وی در خصوص هدف و اهمیت احداث سد چمشیر گفت: بر اساس ارزیابی ها و مطالعات کیفی مراجع مختلف علمی و زیست محیطی که بر روی سد چمشیر انجام شده، این سد باعث کاهش کیفیت آب رودخانه نشده و نمی شود. تهدیدی برای محیط زیست است، اما کیفیت آب رودخانه ونوس را نیز بهبود می بخشد. در ماه های بارندگی شدید، رودخانه زهرا طغیان می شود و گاهی نهر اصلی طغیان می کند. به دریا می رسد، شوری آب به سه برابر می رسد. هدف از ساخت این سد مهار سیلاب ها و کنترل شوری رودخانه پایین دست با مدیریت رهاسازی آب سد است.

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه گسترده در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های هوشمند و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با رویکردی هوشمندانه و خوانای ارائه دهم. هدفم این است که شما را در تصمیم‌گیری‌های مالی خود همراهی کنم و با اطمینان در مسیر صحیح قرار بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا