علمی و پزشکی

کارشناسان آتش‌نشانی ضابط قضایی شوند/مالکی که به اخطارهای ایمنی توجه نکند باید پاسخگو باشد

یک کارشناس ارشد امنیت و مدیریت بحران با بیان اینکه سازمان آتش نشانی اختیارات کاملی برای برخورد با ساختمان های ناایمن ندارد، گفت: مانند نانوایی است که نان خود را گران می فروشد؛ اما این کار را انجام می دهد. بر اساس قوانین، مأمور نهاد کیفری حق پلمب اماکن متخلف را دارد و کارشناسان آتش نشانی به عنوان ضابطان پزشکی قانونی شناخته شده و دارای این اختیار هستند.

عباس استاد تقی زاده در گفت وگو با شیمیشی وی به موارد سنجش ایمنی بیمارستان ها اشاره کرد و گفت: ایمنی بیمارستان ها به سه صورت سنجیده می شود، چه در بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله و چه در حوادثی مانند آتش سوزی و انفجار. بعد اول ساختمان بیمارستان است که شامل اسکلت، زمین و مصالح به کار رفته در ساختمان است. بعد دوم، امنیت غیرسازه ای، شامل کلیه تجهیزات متصل به ساختمان یا مستقر در ساختمان می شود. مانند میز، تخت، لامپ، آسانسور، ابزار عکاسی و جراحی و … و همچنین سیستم های آب، برق و گاز نیز در این اقدام مورد بررسی قرار می گیرد.

رئیس گروه بهداشت حوادث و بلایای دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره سطح سوم گفت: بعد سوم که بسیار مهم است، سیستمی است که باید اقداماتی را برای پیشگیری، آماده سازی و نظارت بر حوادث انجام دهد که شامل اقدامات لازم است. . تیم مدیریت بیمارستان که تحت عنوان ایمنی عملکردی فراخوان می شود.

آتش نشانان باید افسران اجرای قانون باشند/ مالکانی که هشدارهای ایمنی را نادیده می گیرند باید پاسخگو باشند.

عباس استاد تقی زاده

معلم تقی زاده به ارزیابی ایمنی بیمارستان ها اشاره کرد و گفت: سیستم اعتباربخشی مدتی است در وزارت بهداشت اجرا شده است که تمامی جوانب اعم از احترام به بیمار، امکانات، امنیت، خدمات درمانی و … را بررسی و نظارت می کند. و با توجه به سوابق دریافتی از بیمارستان ها، این سامانه میزان وام، کمک بلاعوض و سایر خدمات ارائه شده توسط وزارت بهداشت به بیمارستان ها را تعیین می کند.

امنیت بیمارستان از ایده آل فاصله زیادی دارد

این کارشناس ارشد امنیت و مدیریت بحران افزود: امنیت و مدیریت ریسک یکی از مواردی است که اخیرا سازمان ها بیشتر به آن توجه کرده اند. در مجموع می توان گفت وضعیت ایمنی بیمارستان ها نسبت به گذشته بهتر شده است اما هنوز با ایده آل فاصله داریم.

رئیس اداره بهداشت حوادث و سوانح دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به بیمارستان های قدیمی خاطرنشان کرد: برخی از بیمارستان های کشور از جمله بیمارستان های سینا و امام خمینی (ره) بیش از 50 سال قدمت دارند. و مطمئناً نمی توانیم انتظار داشته باشیم که ساختمان هایی که سال ها پیش ساخته شده اند مطابق با استانداردهای امروزی باشند.

معلم تقی زاده به اصلاح و ایمن سازی بیمارستان ها اشاره کرد و گفت: چندین نهاد مسئول امنیت بیمارستان ها هستند و اگر هر کدام به وظایف خود به خوبی عمل نکنند نتیجه ایده آل نخواهد بود. بنابراین همه باید به وظایف خود عمل کنند.

وی در پاسخ به این سوال که کدام بیمارستان ها از نظر ایمنی بهترین و بدترین شرایط را دارند؟ وی گفت: سازمان مدیریت بحران و سازمان آتش نشانی به صورت مستمر در حال ارزیابی این موضوع هستند و آمارهای به روز در اختیار این دو سازمان است.

رئیس اداره بهداشت حوادث و بلایای دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره ویژگی های بیمارستان های ناایمن نیز توضیح داد: بیمارستانی که سازه بنایی داشته باشد مقاوم و ایمن نیست. همچنین بیمارستان‌هایی که روی بستر رودخانه‌ها یا روی گسل‌ها ساخته می‌شوند قطعاً در معرض خطر جدی هستند و معمولاً اگر کد ساختمانی 2800 در ساختمان‌ها رعایت نشود، به معنای ایمن نبودن آنهاست.

وی همچنین به استفاده از سطوح کامپوزیت در بیمارستان ها اشاره کرد و گفت: اینکه باید از هرگونه مواد قابل اشتعال به ویژه در سطوح استفاده شود صحت ندارد. این موضوع باید به دقت مورد توجه سازندگان و مهندسان در محیط های بیمارستانی که از مهم ترین حوزه ها هستند، قرار گیرد.

پروفسور تقی زاده همچنین به آتش سوزی بیمارستان گاندی اشاره کرد و گفت: در آتش سوزی بیمارستان گاندی دیدیم که سازمان آتش نشانی بارها اعلام کرد که از این ساختمان اخطارهای امنیتی دریافت کرده اند، همانطور که در مورد آتش سوزی در ساختمان گفته شد. درمانگاه سینا اطهر و ساختمان پلاسکو. . متأسفانه در قانون این سازمان، صلاحیت کامل برای برخورد با ساختمان‌های ناایمن وجود ندارد؛ اگر نانوایی نان خود را به قیمت بفروشد؛ طبق قانون، کارمند سازمان جنایی حق دارد متخلف را پلمب کند. مرکز

آتش نشان ها افسر پزشکی قانونی می شوند

رئیس اداره بهداشت در حوادث و سوانح دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: اما در موارد ایمنی که بسیار مهم است، تاکنون قانون حق پلمب ساختمان ناایمن را به سازمان آتش نشانی و حراست نداده است. آژانس ها به امید روزی که کارشناسان سازمان آتش نشانی و نهادهای امنیتی نیروی انتظامی شوند و بتوانند اقدامات لازم را برای کاهش خطر در مواردی انجام دهند.

این کارشناس ارشد امنیتی و مدیریت بحران با بیان اینکه در کشور ما قوانینی وجود دارد، اما نیازمند مقررات اجرایی روزانه هستیم، تصریح کرد: در کشور ما قوانینی وجود دارد. وی بیان کرد: برای پلمب مراکز غیرمجاز و خطرناک در قانون مبانی قانونی وجود دارد که با نوسازی آنها می توانند اختیار تعطیلی مراکز پرخطر را به آتش نشانان بدهند.

در این مورد بیشتر بخوانید:

هشدارهای زیادی

دیدهای خطرناک

آتش سوزی در بیمارستان گاندی؛ گناهکار و تاثیرگذار

ضرورت مقابله با عوامل سهل انگاری بیمارستان گاندی در برابر اعلام حریق

معلم تقی زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مدیریت هر مجموعه ای مسئول امنیت مراکز است یا خیر، گفت: در ماده 55 قانون شهرداری آمده است که شهرداری باید در هر جایی که وجود دارد ورود کند و تذکر بدهد. احساس خطر علاوه بر این، در صورت عدم توجه مالک به هشدارها، شهرداری باید مشکلات امنیتی را حل کند و هزینه های خروجی را به همراه خسارت از مالک دریافت کند. این بدان معناست که هرکس به شهر آسیب می زند باید پاسخگو باشد.

انتهای پیام

تیم خبری مقالات علمی

به عنوان نویسنده علمی و پزشکی، با استفاده از الگوریتم BERT گوگل، هدفم این است که متونی را ارائه دهم که علاقه شما را به علم پزشکی تحریک کند و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهم.
دکمه بازگشت به بالا