علمی و پزشکی

چگونه آلودگی هوا زمینه‌ساز سرطان ریه می‌شود؟

در یک مطالعه کارشناسان انگلیسی در مورد چگونگی ایجاد سرطان ریه توسط آلودگی هوا صحبت می کنند.

به گزارش خبر شیمیشی، کارشناسان اظهار کردند: در بررسی های خود مکانیسمی را شناسایی کردیم که آلودگی هوا باعث ایجاد سرطان ریه در افراد غیر سیگاری می شود.

این تجزیه و تحلیل خطر ناشی از تولید ذرات ریز تولید شده توسط سوزاندن سوخت های فسیلی را نشان می دهد که می تواند عامل محرک جدیدی برای اقدام فوری برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی باشد. همچنین به گفته «چارلز سوانتون» از مرکز تحقیقاتی فرانسیس کریک در انگلستان، این تحقیقات منجر به حوزه جدیدی از اقدامات موثر برای پیشگیری از سرطان می شود.

مدت‌ها تصور می‌شد که آلودگی هوا با افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه در افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند مرتبط است. اما این محقق گفت: ما نمی دانستیم آلودگی چگونه مستقیماً باعث سرطان ریه می شود و روند آن چگونه است.

مطالعات قبلی نشان داده است که قرار گرفتن در معرض مواد سرطان زا، مانند ترکیبات موجود در دود سیگار یا آلودگی، باعث جهش DNA می شود که بعداً به سرطان تبدیل می شود.

سوانتون گفت، اما حقیقت سختی در مورد مدل وجود داشت. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که جهش‌های DNA می‌توانند بدون ایجاد سلول‌های سرطانی وجود داشته باشند و بیشتر ترکیبات سرطان‌زا در محیط باعث ایجاد این جهش‌ها نمی‌شوند. در مطالعه جدید، مدل متفاوتی ارائه شده است.

تیم تحقیقاتی مرکز تحقیقات فرانسیس کریک و دانشگاه کالج لندن داده های سلامتی بیش از 460000 نفر را در انگلیس، کره جنوبی و تایوان تجزیه و تحلیل کردند. آنها دریافتند که قرار گرفتن در معرض ذرات ریز کمتر از 2.5 میکرون خطر جهش در ژن گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی (EGFR) را افزایش می دهد.

همچنین مطالعات انجام شده بر روی موش ها نشان داده است که این ذرات باعث تغییراتی در ژن EGFR و ژن KRAS می شوند که هر دو با خطر ابتلا به سرطان ریه مرتبط هستند.

به گزارش مدیکال اکسپرس، علاوه بر این، کارشناسان نزدیک به 250 نمونه ریه انسان را که هرگز در معرض مواد سرطان‌زای سیگار یا آلودگی شدید قرار نگرفته بودند، ارزیابی کردند. اگرچه سلامت ریه این افراد سالم ارزیابی شد، جهش‌های DNA در 18 درصد از ژن‌های EGFR و 33 درصد از ژن‌های KRAS یافت شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا