بین الملل

چراغ سبز ترکیه برای پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت: “سوئد موافقت کرده است که تلاش های خود را برای استرداد شبه نظامیان مظنون افزایش دهد.” وی همچنین گفت که دو کشور اسکاندیناوی تحریم های تسلیحاتی خود را بر ترکیه لغو خواهند کرد.

نینیستو، رئیس جمهور فنلاند، گفت که سه کشور یادداشت مشترکی را برای “حمایت کامل خود از تهدیدات علیه امنیت یکدیگر” امضا کرده اند.

دفتر رجب طیب اردوغان نیز اعلام کرد که ترکیه آنچه را که می خواهد از سوئد و فنلاند دریافت کرده است.

سوئد و فنلاند در ماه مه در واکنش به حمله روسیه به اوکراین قصد خود را برای پیوستن به ناتو اعلام کردند. اما عضویت کار آسانی نبود، زیرا ترکیه هر دو کشور را به حمایت از شبه نظامیان متهم کرد و با عضویت آنها مخالفت کرد. آرای منفی ترکیه روند عضویت هر دو کشور را خنثی کرد، زیرا هر گونه گسترش ناتو باید توسط هر 30 عضو تایید شود.

روسیه به شدت با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو مخالف است و پیش از این به فنلاند هشدار داده بود که عضویت هلسینکی در ناتو تأثیر منفی بر روابط دو کشور خواهد داشت. پوتین بارها در مورد عضویت فنلاند در ناتو گفته است که چنین اقدامی مستلزم آن است که روسیه با تقویت مواضع دفاعی خود در منطقه دریای بالتیک، از جمله با استقرار تسلیحات هسته‌ای، تعادل نظامی خود را بازگرداند.

روسیه به طور کلی می ترسد که ناتو به سمت شرق گسترش یابد، که منجر به اشغال اوکراین شد. اما به نظر می رسد ترس و خشونت او کاهش یافته است، زیرا سوئد و فنلاند، که همیشه بی طرف بوده اند، پس از حمله روسیه به اوکراین، خواستار عضویت در ناتو شدند. این واقعاً حمله روسیه به اوکراین، فنلاند و سوئد را ترساند، به ویژه برای فنلاند که 830 کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد. حمله اخیر روسیه به اوکراین هشداری بود که هر چه زودتر زیر چتر ناتو قرار گیرد.

با اشغال اوکراین و الحاق فنلاند و سوئد به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در سال‌های آینده، روسیه با ناتوی بزرگ‌تر و قوی‌تر مواجه خواهد شد. در حالی که این ممکن است از برخی جهات تهدیدی برای امنیت روسیه باشد، نمی توان این واقعیت را فراموش کرد که اروپا، که به قطبی بین روسیه و ناتو تبدیل شده است، ظهور روسیه به عنوان یک قدرت بزرگ را آسان می کند و می تواند یک بار دیگر ظهور کند. سال ها حاشیه بود

311311

دکمه بازگشت به بالا