اجتماعی

پس از پایان غرامت ایام بارداری، «بیمه بیکاری» به مادران تعلق می‌گیرد؟

کمک بارداری یکی از خدمات سازمان تامین اجتماعی است که زنان بیمه شده در صورت داشتن شرایط لازم می توانند از آن بهره مند شوند اما یکی از سوالاتی که بیمه شده مطرح می کند این است که در صورت درخواست متقاضی برای بازگشت به کار پس از مرخصی زایمان. و اگر کارفرما از پذیرش او امتناع کند یا در پایان قرارداد بیکار بماند وظیفه او چیست؟

به گزارش شیمیشی، بر اساس ماده 67 قانون تامین اجتماعی، چنانچه بیمه شده زن 60 روز قبل از تولد در مدت یک سال حق بیمه را پرداخت کرده باشد به شرط عدم کار می تواند از کمک بارداری استفاده کند. کمک هزینه بارداری به تعداد روزهای مرخصی معادل دو سوم آخرین حقوق یا حقوق بیمه روزانه است و طبق ماده 63 قانون تامین اجتماعی حقوق نهایی یا حقوق بیمه روزانه عموماً کل حقوق بیمه است. کسر حق بیمه در 90 روز گذشته

شرایط دریافت کمک هزینه بارداری یعنی بیمه شده ظرف یک سال قبل از تولد 60 روز حق بیمه را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرده و قبل از شروع مرخصی کار کرده یا مرخصی معتبر گرفته است. همچنین در زمان استراحت کار نکند و مزد و حقوق دریافت کند.

در اجرای مصوبه 26 اردیبهشت 1400 هیات وزیران مبنی بر الحاق یک تبصره به بند (1) تصویب نامه در خصوص پیش بینی بار مالی ناشی از افزایش مرخصی زایمان در بودجه سنواتی. صورتحساب یا مرخصی زایمان از 6 ماه به 9 ماه افزایش یافت.

مدت مرخصی زایمان برای مادرانی که سه قلو یا بیشتر به دنیا می آورند یک سال است. ضمناً بیمه شده می تواند حداکثر دو ماه قبل از تولد از مرخصی زایمان استفاده کند مشروط بر اینکه با توجه به تاریخ تولد با گواهی پزشک باشد. در صورتی که بیمه شده در دوران بارداری دچار مشکلاتی شود که سلامت مادر و کودک را به خطر اندازد و با نظر پزشک و تایید شورای پزشکی سازمان مرخصی استعلاجی قبل از شروع مرخصی زایمان ضروری باشد، مدت بیماری خواهد بود. به تعویق نیفتد از دوره مرخصی زایمان و غرامت دستمزد در دوران بارداری پرداخت می شود.

مدت استفاده از بیمه از کمک هزینه حقوق و مرخصی زایمان در سوابق بیمه زنان بیمه شده محاسبه می شود.

سامانه اطلاعات عمومی و نظارت سازمان تامین اجتماعی در ادامه مطلب خود به چند سوال مردم پاسخ داد:

چه کسانی واجد شرایط کمک بارداری هستند؟

بیمه شدگان اجباری صرف نظر از اینکه مشمول قانون کار باشند یا خیر از این حمایت برخوردارند. البته طبق ماده 64 قانون تامین اجتماعی در مواردی که کارفرمایان طبق قوانین و مقررات دیگر باید دستمزد یا بیمه خود را در ایام مرخصی زایمان بپردازند، سازمان تامین اجتماعی تنها مسئول درمان آنان است.

برای درخواست مرخصی زایمان چه مدارکی لازم است؟

بیمه شدگان زن می توانند با ارائه درخواست در سامانه خدمت غیبت و بارگذاری مدارک و مدارک مربوطه شامل عکس شناسنامه مادر، شناسنامه یا شناسنامه فرزند و گواهی پزشک مربوطه از مرخصی زایمان استفاده کنند.

از چه تاریخی می توانید مرخصی زایمان را شروع کنید؟

بیمه شده خانم می تواند قبل از زایمان در صورت درخواست و با گواهی پزشک حداکثر 2 ماه از مرخصی زایمان (به شرط تاریخ تولد) استفاده کند.

اگر بیمه شده از تاریخ تولد برای دریافت مزایای بارداری اقدام کند، اما در تاریخ تولد یا بعد از آن کار کند، کمک هزینه بارداری از چه روزی محاسبه می شود؟

مدت مرخصی زایمان از تاریخ تولد شروع می شود اما پس از کسر روزهایی که بیمه شده دارای کار است پرداخت می شود. به عنوان مثال بیمه شده ای که متولد 25 ماه 1402 بوده و حقوق کامل آنلاین ماه را دریافت کرده و به عبارتی 30 روز کاری در آنلاین ماه دارد. مدت استراحت از 4 آنلاین 1402 شروع شده و بنابراین آخرین روز مرخصی زایمان او 3 تیر 1403 است، اما سازمان تامین اجتماعی بیمه آنلاین ماه را پرداخت نمی کند.

آیا پس از پایان مرخصی زایمان، بیمه شده «بیمه بیکاری» دریافت می کند؟

در صورت غیر ارادی بودن بیکاری می توان با احراز سایر شرایط قانونی از بیمه بیکاری بهره مند شد.

آیا اتباع خارجی واجد شرایط کمک بارداری هستند؟

بله، در صورت داشتن شرایط، این امکان وجود دارد.

آیا ایام دریافت مقرری حقوق، مقرری زایمان و بیمه بیکاری به سایر صندوق ها قابل انتقال است؟

در صورتی که سوابق حاصل از پرداخت حقوق ایام بیماری و بیمه بارداری و بیکاری مورد تایید صندوق مقصد باشد، چون برای این ایام هیچ گونه حق بیمه ای به سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است، فقط می توان بیمه اعلام کرد. . حق بیمه از این نظر به صندوق دیگری منتقل نخواهد شد.

انتهای پیام

تیم خبری مقالات اجتماعی

پژوهشگر اجتماعی با نگاهی منطقی و نوآورانه. ارائه دیدگاه‌های تازه درباره تفاوت‌های فرهنگی و مسائل اجتماعی.
دکمه بازگشت به بالا