فرهنگ و هنر

پارسا پیروزفر و شهاب حسینی در عید فطر «مست عشق» می‌شوند

آفتاب‌‌نیوز :

در میان ۷ فیلمی که در ایام تعطیلات سال نو به روی پرده رفتند تنها یک کمدی گیشه‌پسند وجود داشت: «تمساح خونی» ساخته جواد عزتی. حالا که تقریبا یک ماه از اکران این فیلم گذشته، شاید دست‌اندرکاران چینش اکران به اشتباه خود در قرار دادن تنها یک کمدی در برنامه نوروزی پی برده باشند. با اینکه این فیلم همه رکورد‌ها را به نام خود سند زده،، اما چه‌بسا اگر کمدی گیشه‌پسند دیگری در کنار آن به روی پرده می‌رفت، فروش فیلم جواد عزتی هم بیشتر می‌شد؛ حتی شاید داستان بی‌مایه و شوخی‌های تکراری و شخصیت‌های پا در هوای «تمساح خونی» در حضور یک کمدی استخوان‌دار اصلا مورد توجه قرار نمی‌گرفت و فیلمی تا این حد ملالت‌بار نمی‌توانست به فاتح گیشه نوروزی سینما بدل شود. اما کدام کمدی در اکران عید فطر به رقابت با «تمساح خونی» می‌پردازد؟

چینش نامتناسب اکران نوروزی

روز دوم سال نو بود که خبرگزاری دولت (ایرنا) از رشد ۷ برابری مخاطب و ۱۰ برابری گیشه سینما در نوروز امسال نسبت به نوروز سال گذشته خبر داد. البته این خبرگزاری به این نکته اشاره کرده بود که اکران نوروزی سال گذشته از ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ کلید خورده بود در حالی که اکران نوروزی امسال برای «تمساح خونی» از ۱۶ اسفند، برای ۴ فیلم از ۲۳ اسفند، برای «بیبدن» از ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ و برای «آسمان غرب» از روز نخست تعطیلات نوروزی ۱۴۰۳ آغاز شده است. مجموع فروش ۷ فیلم نوروز ۱۴۰۳ تا زمان نوشتن این گزارش، مطابق اعلام «سامانه مدیریت فروش و اکران سینما» (سمفا)، ۱۰۸ میلیارد و ۲۶۱ میلیون ۷۵۱ هزار تومان بوده و در کل یک میلیون و ۶۶۶ هزار و ۶۶۸ نفر در ۵۰ هزار و ۲۸ سانس به تماشای فیلم‌های نوروزی نشسته‌‎اند. نکته دیگری که درباره اکران نوروزی امسال باید به آن اشاره کرد این است که همه فیلم‌های اکران نوروزی امسال، به جز «تمساح خونی»، با شروع ماه رمضان روی پرده رفتند، اما اکران نوروزی ۱۴۰۲ در شرایطی عادی شروع شد. به رغم اینکه آمار و ارقام می‌گویند اکران نوروزی امسال پررونق و پروپیمان بوده، موضوعی که نباید از نظر دور بماند، افزایش قیمت بلیت سینما نسبت به نوروز پارسال است. همچنین، وقتی به فاصله تقریبا ۶۴ میلیارد تومانی فیلم نخست جدول فروش یعنی «تمساح خونی» و فیلم دوم یعنی «بیبدن» نگاه می‌کنیم و از طرف دیگر وقتی می‌بینیم مجموع فروش ۵ فیلم دیگر اکران تقریبا ۱۲ میلیارد تومان شده، با خاطر جمع‌تری می‌توان از اشتباه برنامه‌ریزان سینما در چینش ترکیب اکران نوروزی گفت.

افشاری می‌آید، افشاری نمی‌آید

اکران عید فطر که امسال تقریبا چند روزی بعد از پایان تعطیلات نوروز شروع می‌شود، یکی از مهم‌ترین زمان‌های اکران در سینمای ایران است. صاحبان فیلم‌ها برای رسیدن به این نوبت اکران با هم رقابت می‌کنند و مسئولان سازمان سینمایی نیز راغب هستند فیلمی در عید فطر اکران شود که به افزایش آمار‌های فروش و تأیید ایده رونق سینما کمک کند. در این شرایط، کمدی گیشه‌پسند تنها راه نجات است. شنیده‌ها از اکران نخستین ساخته سینمایی بهرام افشاری به نام «۷۰سی» حکایت داشت، اما سید ابراهیم عامریان، تهیه‌کننده فیلم، به ایرنا گفت: «فیلم ۷۰سی برای عید فطر اکران نخواهد شد. این تصمیم مدیران بوده که به‌رغم آماده بودن فیلم و درخواست ما، فیلم را در عید فطر اکران نکنند. کاری که برای عید فطر اکران می‌شود، فیلم سینمایی گربه به تهیه کنندگی سعید خانی است و به هیچ کدام از فیلم‌های ما اکران تعلق نگرفته است. فیلم گربه از قبل برای اکران عید فطر تعیین شده بود.»

عامریان امسال سه کمدی «مرد عینکی»، «تگزاس ۳» و همین «۷۰سی» را آماده اکران دارد که به هیچ کدام اکران عید فطر داده نشده است. اما «گربه» ساخته مصطفی تقی‌زاده که نامش به «سال گربه» تغییر کرده، احتمالا کمدی‌ای است با بازی بهرام افشاری و سارا بهرامی. افشاری ویزای «فسیل» را در جیب دارد و روی کاغذ از هر گِیتی عبور خواهد کرد. سارا بهرامی هم قبلا در «هزارپا» تجربه موفقی از بازی در فیلمی کمدی داشته است.

فیلم دیگری که در عید فطر اکران می‌شود، «مست عشق» ساخته حسن فتحی با بازی شهاب حسینی و پارسا پیروزفر و تعدادی از بازیگران ترکیه‌ای است که تولید پرحاشیه و پرماجرایی داشت. اکران «مست عشق» یعنی نهایتا طرف‌های ایرانی و ترکیه‌ای، بعد از مدت‌ها جدال و کشمکش و صدور بیانیه و شب‌نامه علیه یکدیگر، بالاخره به توافقی برای نمایش این فیلم رسیده‌اند.

نشر فرهنگ و هنر

با استفاده از طنز و مرورگرهای زبانی، داستان‌هایی را می‌سازم که عقل و همچنین قلب شما را به لرزه درمی‌آورد.
دکمه بازگشت به بالا