اقتصادی

وعده‌هایی که برای ایجاد پالایشگاه خون و تولید بیوداروها عملی نشدند/اهدای ۵۰۰ باره پلاسما

معاون اجرایی یکی از شرکت های فعال در تولید دارو از پلاسمای خون، با بیان اینکه برای تولید دارو از خون، نمونه خون اتباع ایرانی طبق استانداردهای سختگیرانه جهانی به آزمایشگاه های خون خارجی ارسال می شود، گفت: این در زمانی است که می توان تولید زیر را در این کشور ایجاد کرد و با ایجاد چنین پالایشگاه هایی نه تنها می توان از خروج ارز جلوگیری کرد، بلکه توسعه این فناوری زمینه را برای تامین دارو فراهم می کند. قیمت مناسب

رضا سید حسینی، قائم مقام این شرکت علمی در گفت وگو با شیمیشی، دکتر. وی بیان کرد: داروهایی که از پلاسما به دست می آیند جزء پزشکی بیولوژیک و حساس هستند زیرا مواد اولیه این داروها از پلاسمای انسانی تهیه می شود و جایگزین دیگری برای تهیه پلاسما برای این نوع دارو وجود ندارد.

وی همچنین گفت: روش های آزمایشگاهی برای داروهای مبتنی بر فاکتور خون ابداع شده است، اما با توجه به گرانی کیت های آزمایشگاهی برای تهیه فاکتورهای خونی و کاهش تعداد فاکتورهای خونی، اینها مهمترین داروهای فاکتور خون مورد استفاده هستند. در کشور. بر اساس فاکتورهای پلاسما، اگرچه شرکت داروسازی سامان مستقر در مشهد طی 4 سال گذشته سرمایه گذاری خوبی در این زمینه داشته است.

سید حسینی تاکید کرد: فاکتورهای خونی به دست آمده از پلاسما برای تولید داروهایی مانند “آلبومین”، “IVIG” و فاکتور 9 استفاده می شود و هیچ جایگزینی برای پلاسمای به کار رفته در آن تعیین نشده است و تنها منبع این داروها است. . پلاسما است. برای فاکتور هفت و هشت می توان داروها را به صورت نوترکیب تولید کرد.

معاون اجرایی این شرکت علمی با بیان اینکه امکان تهیه سایر فرآورده های پلاسما در دنیا وجود دارد، یادآور شد: امروزه استفاده از پلاسما در درمان بسیاری از داروها افزایش یافته و حوزه وسیعی را در بر می گیرد، اما در ایران به دلیل شرایط و در شرایط فعلی فقط این 4 دارو با منبع پلاسمای داده شده توسط شهروندان تهیه می شود.

وی تاکید کرد: بر این اساس تا زمانی که اهداکننده سالم و خوبی نداشته باشیم، نمی توان پلاسما را به عنوان ماده اولیه این 4 دارو تهیه کرد و از همه متقاضیانی که قصد انجام امور خیریه را دارند می خواهیم همکاری کنند. زیرا یکی از راه هایی که می توانند به شهروندان خود کمک کنند اهدای پلاسمای خون است.

سیدحسینی اهدای اعضا، خون و پلاسما را یکی از کارهای الهی و خیریه در دنیا خواند و گفت: این رویکرد در کشور ما و سازمان انتقال خون نیز با توجه به تجربه و وظایفی که دارد از سال های گذشته وجود داشته است. اجرای خون سالم فعال بود. در کنار مراکز اهدای خون، مراکز اهدای پلاسما نیز در این زمینه فعالیت دارند و سهم کمی در تامین پلاسما داروهای مورد نیاز دارند.

توسعه مراکز اهدای پلاسما در کشور

سید حسینی با اشاره به اینکه مراکز اهدای پلاسما در کشور در حال توسعه است، گفت: شهرستان های زیادی در حال تکمیل این مراکز هستند از جمله شرکت ما که در آینده نزدیک مرکز جدید خود را افتتاح خواهد کرد، افتتاحیه اهدای پلاسما در شهرستان حمدان .

وی در این خصوص توضیح داد: شرکت بیودارو به عنوان اولین شرکت در زمینه مراکز خصوصی پلاسمافرزیس در ایران و خاورمیانه از سال 1394 با هدف ارائه داروهای سالم و باکیفیت مورد نیاز بیماران ایرانی اقدام به اهدای پلاسما کرده است.

سید حسینی همچنین گفت: خوشبختانه با توجه به شرایط جوی و حضور خیرین سالم مرکز همدان مورد تایید تیم این شرکت قرار گرفت و هم اکنون دو مرکز اهدای پلاسما در تهران (خیابان ایتالیا و خیابان آیت الله کاشانی) وجود دارد. اما همیشه مراکز بیشتری آمده است و ما اولین مرکز اقماری را در شهر همدان راه اندازی خواهیم کرد.

وعده های محقق نشده ساخت پالایشگاه خون و تولید داروهای زیستی / پرداخت 500 بار پلاسما

به گفته وی، این مرکز اهدای پلاسما با 30 تخت افتتاح می شود که در فاز اول با 10 تخت آغاز به کار می کند و این محققان امیدوارند به توانایی تولید 30 هزار لیتر پلاسما در سال در این مرکز دست یابند.

وی تاکید کرد: برنامه ما این است که در ابتدا 800 هزار لیتر پلاسما در کشور تولید کنیم تا نیاز کشور تامین شود و اگر بتوانیم میزان تولید پلاسما را افزایش دهیم، بتوانیم دارو تولید و به خارج از کشور ارسال کنیم. منطقه. به عنوان محصول نهایی عمل کنید. این امر علاوه بر ایجاد فناوری و ایجاد شغل برای بسیاری از متخصصان می تواند برای کشور ارزشمند باشد.

این پژوهشگر حوزه بیوتکنولوژی تولید داروهای مبتنی بر پلاسما را داروهای «هایتک» ارزیابی کرد و ادامه داد: اکنون کارخانه پالایشگاه پلاسما در استان البرز برای تهیه این داروها ایجاد شده است. حداکثر حجم فیلتراسیون پلاسما در این پالایشگاه 100000 لیتر در سال می باشد.

وعده های محقق نشده

سید حسینی با بیان اینکه این فیلتر هنوز نمی تواند پلاسمای لازم برای تولید این داروها را تامین کند، گفت: بنابراین تامین پلاسمای لازم برای این داروها در کشور غیرممکن است و همچنان به خارجی ها وابسته هستیم. پالایشگاه ها برای دسترسی به این داروها. ما با آنها قرارداد داریم. این قراردادها به این صورت است که یک سی سی از پلاسمایی که برای تهیه دارو به خارج از کشور ارسال می شود برای بیماران خارجی مصرف نمی شود و بر اساس قرارداد کل دارویی که تهیه می شود با پرداخت هزینه فیلترینگ ساخته می شود. به کشور ارسال می شود.

وی تاکید کرد: از پلاسمای تصفیه شده برای تولید داروهای مورد نیاز کشور استفاده می شود، اما امیدواریم در آینده نزدیک با ساخت پالایشگاه هایی که نیاز داخلی را تامین می کند، بتوانیم به روزی بر اساس روش های نوین در دنیا برسیم. دنیا وقتی نیازی به تهیه این داروها نیست، تبدیل به پالایشگاه های خارجی می شوند.

به گفته این محقق، این شرکت برای دریافت دارو هزینه فرآوری را به طرف خارجی می پردازد، در عین حال امکان ساخت این زیرمجموعه در داخل کشور وجود دارد و با ساخت چنین پالایشگاه هایی در کشور، خروج خارجی ها نیز وجود دارد. پول جلوگیری شده و توسعه یک فناوری امکان پذیر است و برای استخدام متخصصان و عرضه دارو با قیمت مناسب تری ارائه می شود.

اعمال استانداردهای سختگیرانه برای ارسال پلاسما به پالایشگاه های خارجی

وی در دسترس بودن دارو را از دیگر مزیت های ساخت پالایشگاه پلاسما در کشور برشمرد و گفت: میزان پلاسمایی که برای پاکسازی فرستاده می شود بستگی به میزان پلاسمای جمع آوری شده دارد و از سوی دیگر ارسال پلاسما به آن بستگی دارد. باید طبق یک سری استانداردهای خاص، سختگیرانه و دقیق انجام شود مثلاً دمای کامیونی که پلاسما را حمل می کند نباید کمتر یا بیشتر از 22 درجه سانتیگراد باشد وگرنه اگر این مشکل دو بار تکرار شود کل حجم پلاسما دور ریخته خواهد شد.

سید حسینی با اشاره به اینکه ارسال پلاسما شرایط بسیار سختی دارد گفت: اگر پلاسمای تولید شده در دمای منفی 45 درجه نگهداری شود تا دو سال می توان از آن برای تهیه داروها استفاده کرد.

وی ظرفیت سردخانه این شرکت را حدود 12 هزار لیتر عنوان کرد و گفت: بنابراین بسته به حجم تولید بین 6 تا 8 بار در سال و در زمان جمع آوری پلاسما تا 10 بار تولید می شود. برای پالایش به خارج از کشور ارسال می شود.

وی با تاکید بر اینکه کامیون هایی که پلاسما را از ایران حمل می کنند باید مورد تایید پالایشگاه خارجی باشند، ادامه داد: بارگیری و حمل پلاسما و تحویل پلاسما به کشورهای خارجی شرایط خاصی دارد اما در آینده با توسعه مراکز اهدای پلاسما، به نظر می رسد. زمانی که باید پلاسما را برای تمیز کردن بفرستیم.

معاون اجرایی این شرکت هزینه ارسال پلاسما از طریق هوایی را ارزیابی کرد و یادآور شد: همچنین حفظ استاندارد پلاسما از طریق هوایی دشوارتر است و ایمن ترین راه ارسال نمونه از طریق کامیون های زمینی و یخچالی است.

500 بار پلاسما بدهید

معاون اجرایی این شرکت علمی به اقدام خیرخواهانه شهروندی که 500 بار به این شرکت پلاسما اهدا کرد اشاره کرد و گفت: یکی از خیرین ما به نام آقای نیکوکار از سال 1385 تاکنون 500 بار به ما پلاسما اهدا کرده است. این فعالیت فرآیند آسانی نیست.

سید حسینی همچنین گفت: ماندن 16 سال در مجموعه برای فرد کار آسانی نیست و همیشه منتظر رضایت خیرین هستیم تا علاقه آنها به اهدای پلاسما متوقف نشود.

وی با بیان اینکه اهدای پلاسما هیچ خطری برای اهداکننده ندارد، اظهار داشت: فرآیند اهدای پلاسما به گونه ای است که فردی که برای اولین بار به عنوان اهداکننده به مرکز اهدا مراجعه می کند توسط پزشکان متخصص ارزیابی می شود. باید از وضعیت سلامتی او اطمینان حاصل شود.

وعده های محقق نشده ساخت پالایشگاه خون و تولید داروهای زیستی / پرداخت 500 بار پلاسما

سعید حسینی ادامه داد: وقتی افراد در رشته سلامت پذیرفته می شوند، اهدای پلاسما مشکلی برای آنها ایجاد نمی کند. چون شرایط سلامتی افراد تغییر می کند، هر 4 بار که برای دریافت پلاسما به مراکز مراجعه می کند، سلامت او را زیر نظر می گیریم. من هم اهداکننده پلاسما هستم و همیشه اعلام کرده ام که اهدای پلاسما نه تنها برای افراد بدون عارضه است، بلکه برای سلامتی نیز بسیار مفید است.

وی یادآور شد: گاهی مطالبی در شبکه های اجتماعی منتشر می شود که اهدای پلاسما باعث ریزش مو و مشکلات دیگر می شود اما آقای نیکوکار مشخصا با اهدای 500 بار پلاسما مشکلی با وضعیت جسمانی خود ندارد.

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه گسترده در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های هوشمند و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با رویکردی هوشمندانه و خوانای ارائه دهم. هدفم این است که شما را در تصمیم‌گیری‌های مالی خود همراهی کنم و با اطمینان در مسیر صحیح قرار بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا