اجتماعی

ورود شبه‌علم به رسانه‌ها خطری جدی برای تصمیم‌گیری‌هاست

رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: علم مبتنی بر پژوهش است، اما علم مبتنی بر تبلیغات است و ورود آن به رسانه ها تهدیدی جدی برای تصمیم گیری است.

به گزارش شیمیشی سحر تاج بخش مسلم وی در اختتامیه نهمین جشنواره پژوهشگران و پژوهشگران ارشد سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح که در سازمان هواشناسی برگزار شد، گفت: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری، موضوع علم و حاکمیت علم است. . یکی از قدرتمندترین ابزارهایی است که ما را در برابر هر دشمنی پیروز می کند.

وی همچنین گفت: پژوهش یکی از مؤلفه های اصلی دانش و کسب علم است و سه عامل مهم ذهن، خرد و تفکر در دستیابی به آن مؤثر است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: علم نوعی تحقیق سیستماتیک است که از ابزارهایی مانند مشاهده، تجربه، آزمایش و تحلیل استفاده می کند و مبتنی بر تحقیق است، اما علم مبتنی بر تبلیغات است.

تاج بکس مسلم در ادامه سخنان خود گفت: وقتی علم وارد رسانه می شود به این معناست که یک جامعه هدف بسیار گسترده ای در آن دارد و همه آنها ذاتاً متخصص نیستند و جالب است زیرا به سادگی گفته می شود. شاید بدترین عواقبی که شبه علم می تواند داشته باشد ارائه راه حل های اشتباه به تصمیم گیرندگان کشورها باشد. این موضوع گاهی هزینه های سنگینی را برای کشورها، جوامع و ملت ها به همراه دارد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: قطعاً در جوامع متمدن تفاوت علم و شبهه آشکار است و در اعتقاد آنها وارد نمی شود اما خیلی جاها اینطور نیست.

وی به پژوهشگران سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح گفت: ما به عنوان جوامع متخصص در حوزه تحت کار خود باید به جامعه ای که در این زمینه متخصص نیستند اطلاع رسانی و آموزش دهیم.

رئیس سازمان اطلاعات کشور همچنین گفت: امیدوارم جامعه ما نیز به همین منوال پیش برود تا دشمن به هیچ وجه در اعتقادات دینی، اجتماعی، فرهنگی و علمی مردم دخالت نکند. این که موضوع علم و دانش قدرتمندترین ابزار است، از این رو هرگز نمی توان جلوی آن را گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان خیریه کشور، تاج بخش مسلم در پایان گفت: حکایت علم بهتر است و ثروت در همین امر است که شکست ناپذیر است، علم. با علم و دانش می توان به بهترین راه قدم برداشت که مؤلفه اصلی آن تحقیق است.

انتهای پیام

تیم خبری مقالات اجتماعی

پژوهشگر اجتماعی با نگاهی منطقی و نوآورانه. ارائه دیدگاه‌های تازه درباره تفاوت‌های فرهنگی و مسائل اجتماعی.
دکمه بازگشت به بالا