بین الملل

همه آنچه باید درباره “صلح هرمز” بدانید

در اکتبر سال 2019 ، حسن روحانی ، رئیس جمهوری اسلامی ایران نامه ای به کلیه کشورهای جامعه هرمز ، یعنی بحرین ، کویت ، عراق ، قطر ، عمان ، عربستان سعودی و امارات متحده عربی نوشت تا رسماً در این مشارکت شرکت کنند. به گفته گروه بین المللی آنا. یک پیشنهاد را دعوت کنید. آن دعوت هنوز روی میز است.

نقشه هرمز صلح و امنیت پایدار در منطقه را تضمین می کند

این پروژه بر اساس همکاری کشورهای حاشیه خلیج فارس با هدف پایان دادن به حضور نیروهای خارجی در این منطقه مهم و استراتژیک آبی است. “امید” نیز ضبط شد.

جلسه شورای همکاری خلیج فارس

شورای همکاری خلیج فارس

درست است که برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس که به ایالات متحده پشت کرده اند ، هنوز هم به طور فزاینده ای روی نقشه همکاری می کنند ، احتمالاً به این دلیل که مردم از مزایای این طرح آگاهی ندارند.

وجود برنامه های غیرواقعی که آمریکایی ها مرتباً برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس را گمراه می کنند دلیل دیگری است که برخی از این کشورها از طرح صلح هرمز حمایت جدی نمی کنند.

نقشه صلح هرمز ، همانطور که مشخص شد ، یک نقشه منطقه ای است که در نهایت به نفع همه کشورهای منطقه خواهد بود و به جای اینکه خلیج فارس به یک میدان جنگ و انبار باروت تبدیل شود ، به یک اقتصاد صلح و ثبات با یک کشور عالی تبدیل خواهد شد. اقتصاد برای کشورها. ساحل را دنبال کنید.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در گزارشی در ژورنال امور خارجه آمریكا نوشت: “لونگران مدتهاست كه از ایجاد مجمع گفتگوی منطقه ای حمایت كرده است – از قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل در سال 1987 تا ابتكار صلح هرمز.” ” ارائه شده به مجمع عمومی سازمان ملل

در چنین مجامعی ، کشورها می توانند مشکلات خود را از طریق اقدامات اعتمادساز حل کنند ، شکایات خود را از طریق گفتگو حل کنند و با تلاشهای متقابل وکالت ، مسائل مشترک را حل کنند و از منافع مشترک محافظت کنند.

ابتکار عمل صلح هرمز طرحی برای آینده است – هر مکانیسم باقیمانده باید به طور جمعی توسط همه قدرتهای منطقه محقق شود. اما این پیشنهاد نشان دهنده تمایل ایران به داشتن جامعه ای قدرتمند ، صلح آمیز ، مرفه و بدون دولت و تحمیل هژمونی منطقه ای یا جهانی است.

چارچوب ابتکار عمل صلح هرمز مبتنی بر اصول پذیرفته شده جهانی است. احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی یکی از این اصول است. کشورها در احترام به نمادهای تاریخی ، مذهبی و ملی یکدیگر مشارکت دارند و از مداخله در امور داخلی و خارجی یکدیگر خودداری می کنند.

در آنچه ما جامعه هرمز می نامیم ، ملت خود قول می دهد كه با مسالمت آمیز مشكلات خود را حل كند و از شركت در اتحاد یا اتحاد علیه هم خودداری كند.

کلید موفقیت طرح صلح هرمز یا ابتکار عمل دیگر این است که دولتهای محلی – و قدرتهای خارجی – برخی از حقایق را بپذیرند. اول از همه ، این واقعیت که آینده منطقه را فقط مردم این منطقه می توانند تعیین کنند و باید آن را تعیین کنند. هر رویکرد دیگری محکوم به شکست است. به همین منظور ، غرب باید سیاست حامی یا حمایت کورکورانه خود از اقدامات ناعادلانه دولتهای پشت سر خود را به نام مواجهه با خطر خیالی نژادپرستی کنار بگذارد. همه کشورهای ساحلی خلیج فارس ، بدون استثنا ، باید در هر ابتکار منطقه ای شرکت کنند ، و بازیگران داخلی و خارجی باید حقوق ملی ، منافع و نگرانی های قانونی امنیتی همه را بشناسند و احترام بگذارند.

اکنون ، عراق به عنوان یکی از کشورهای مهم ساحلی ، نقشی اساسی در این پروژه بازی خواهد کرد ، خصوصاً اگر در آینده ، خلیج فارس به یکی از ستون های پروژه بزرگ اقتصادی رودخانه کپک تبدیل شود.

در مصاحبه ای ، این دو کارشناس برجسته بر اهمیت طرح صلح هرمز تأکید کردند و از شیوخ خلیج فارس خواستند به جای گره زدن سرنوشت خود با نقشه های فریبنده آمریکا و صهیونیست ، آینده خود را با آینده منطقه پیوند دهند.

یک تحلیلگر سیاسی عراقی معتقد است که طرح شبکه برای حفظ امنیت و صلح در خلیج فارس ، صلح هرمز نامیده می شود ، یک طرح واقع بینانه است.

حسین الکنعانی خاطرنشان کرد: به دلیل حضور و مداخله نیروهای خارجی در خلیج فارس ، امنیت کشورهای منطقه از 30 سال گذشته به بعد تیره شده است.


بیشتر بخوانید:

ایالات متحده باید به قوانین و مقررات حقوق بین الملل در منطقه عمل کند

کسانی که منطقه را آرام می کنند باید خاطره عین اسد را بخاطر بسپارند / ایران حق دارد با قاطعانه علیه کشتی صهیونیستی رفتار کند


به گفته وی ، در سال های اخیر ، ایالات متحده با حضور نظامی خود در خلیج فارس ، همیشه پیام های دروغینی را برای محافظت از کشورهای عربی خلیج فارس ارسال کرده و خلیج فارس به یکی از خطرناک ترین مناطق تبدیل شده است در جهان.

این کارشناس افزود: خلیج فارس از نظر آمریکایی منطقه مهمی است که مانند بسیاری از دریاها و آبراه های بین المللی باید تحت حاکمیت و نفوذ آمریکا باشد.

وی تأکید کرد که در واقع ایالات متحده با حضور نظامی خود در خلیج فارس می خواهد کشورهای مقابل را از طریق جمهوری اسلامی ایران و عراق مجبور کند تا به برنامه های خود بپیوندند.

الکنانی گفت که کشورهای خلیج فارس برای برقراری صلح و ثبات در منطقه راهی جز همکاری ندارند.

وی با تأکید بر اینکه کشورهای ساحلی نباید به بیگانگان اجازه دهند بر دریا مسلط شوند ، افزود: کشورهایی که به دنبال صلح و ثبات در منطقه هستند باید منافع مشترک را دنبال کنند و یکی از پایه های این منافع مشترک مشارکت در صلح است. “فروتن باشید و پایان دهید وجود آن. “خارجی ها در منطقه.

اتصال خارجی اجازه نمی دهد صلح هرمز درگیر باشد

یکی دیگر از کارشناسان عراقی معتقد است که روابط قوی برخی کشورهای منطقه با خارجی ها یکی از دلایل پیوستن آنها به صلح هرمز نبوده است.

در همان زمان ، وائل الركابي تأكيد كرد كه نقشه صلح هرمز از سوي جمهوري اسلامي ايران بسيار خردمندانه ارائه شده است.

وی افزود: در حال حاضر امنیت و صلح در خلیج فارس به دلیل حضور ناوهای هواپیمابر و بسیاری از نیروهای آمریکایی ناپایدار است و اگر کشورها مصمم به ایجاد صلح و ثبات در منطقه هستند ، باید با هم همکاری کنند.

ناو هواپیمابر USS Nimitz

ناو هواپیمابر USS Nimitz

وی خاطرنشان کرد: ایالات متحده در تلاش است تا در این منطقه هرج و مرج ایجاد کند ، که البته به نفع کشورهای منطقه نیست و صلح منطقه ای و جهانی را به خطر می اندازد.

الركابي تاكيد كرد كه متأسفانه كشورهايي كه تحت حمايت آمريكا توافق كرده اند تا زندگي خود را تأمين كنند ، تاكنون مخالف طرح ايران بوده اند ، هرچند كه به كشتي ها و قايق ها اجازه مي دهد تا در منطقه مسالمت آميز عمل كنند.

وی تأکید کرد که ایالات متحده متعهد به حفظ امنیت و ثبات در منطقه نیست و بنابراین به چنین برنامه های منطقه ای برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه اعتقادی ندارد.

این کارشناس افزود: طرح صلح هرمز نشان داد که جمهوری اسلامی ایران همچنان در ایجاد صلح و ثبات در منطقه پیشرو است ، اما متأسفانه سایر کشورها به دلیل ارتباط با آمریکا هنوز نگرش مثبتی نشان نداده اند.

وی گفت: برای آمریکایی ها خلیج فارس یک منطقه استراتژیک و مهم است و از این رو آنها با ایجاد مشکلات و ایجاد بحران در تلاشند تا حضور خود را در منطقه حفظ کنند.

الرقابی خاطرنشان کرد: ایالات متحده در واقع فقط در تلاش برای اجرای برنامه های خود است که به ویژه به نفع رژیم صهیونیستی است و البته این برنامه ها همه مخالفت کشورهای منطقه و همچنین مقاومت است .

در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در اکتبر 1998 ، رئیس جمهور ایران طرح صلح هرمز یا ائتلاف امید را افتتاح کرد و کشورهای تحت تأثیر تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز را به پیوستن به ائتلاف امید فراخواند. ، یا “ابتکار عمل صلح هرمز” شوید.

هدف اتحاد امید ترویج صلح ، آرامش ، توسعه و رفاه برای همه ساکنان تنگه هرمز و درک یکدیگر و روابط صلح آمیز و دوستانه بین آنها است.

ابتکاراتی در زمینه های مختلف همکاری ، مانند تأمین امنیت جهانی انرژی ، آزادی ناوبری و حمل و نقل رایگان نفت و سایر منابع به و از تنگه هرمز و فراتر از آن.

اتحاد امید نیز بر اساس اصول کلیدی مانند پایبندی به اهداف و اصول سازمان ملل ، احترام متقابل ، منافع مشترک ، موقعیت برابر ، گفتگو و تفاهم ، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی ، مصونیت مرزهای بین المللی ، حل و فصل صلح آمیز از همه درگیری ها و از همه مهمتر دو اصل. همه موارد تحت مداخله و دخالت امور داخلی یکدیگر نیستند.

انتهای پیام / 4155 /

دکمه بازگشت به بالا