علمی و پزشکی

هشدار وزارت بهداشت درخصوص شیوع سرخک

به گزارش شفاف نیوز، معاون وزیر بهداشت در نامه ای به معاونان بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی بر لزوم تزریق واکسن سرخک تاکید و نسبت به شیوع این بیماری هشدار داد.

متن نامه به شرح زیر است:

وی خاطرنشان کرد: شیوع سرخک در افغانستان همچنان ادامه دارد و از ابتدای سال 2021 تاکنون 48 هزار و 366 مورد فوتی و 250 مورد فوتی به ثبت رسیده است که از این تعداد 192 نفر کودک هستند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) نسبت به افزایش خطرناک حوادث هشدار داده است، عمدتاً به این دلیل که عدم واکسیناسیون با شیوع فزاینده سوء تغذیه در افغانستان مرتبط است.

در دو هفته گذشته در پی شیوع شدید سرخک در افغانستان در ماه های اخیر، سیستم صحی افغانستان برای یک میلیون و 200 هزار کودک در 49 شهر در 26 استان در 26 شهر، عمل های واکسیناسیون تکمیلی را انجام داده است و تعداد موارد در سراسر کشور در حال افزایش است. و بیمارانی در استان های مختلف شناسایی شده اند که می تواند در ریشه کنی سرخک در کشور ما تاثیرگذار باشد.

بنابراین، اقدامات زیر باید به دقت مورد توجه قرار گیرد.

پوشش نوبت اول و دوم MMR در تمامی شهرها باید بیش از 95 درصد باشد. اندازه‌گیری عفونت نیز سیستم‌های سلامت الکترونیکی است، بنابراین ورود داده‌های واکسیناسیون به سیستم‌ها باید تأیید و نظارت دقیق شود.

حساس سازی و هشدار دادن به مراکز بهداشتی و درمانی سرپایی و بیمارستان ها در مورد شیوع سرخک باید در زمان اسکار ماکولوپاپولار و بثورات پوستی بلافاصله انجام شود و اقدامات ایزوله سازی فوری برای جلوگیری از انتقال احتمالی سرخک به دیگران انجام شود.

گزارش فوری هرگونه لک و بثورات پوستی (عمومی و اختصاصی) برای تایید یا عدم تایید سریع آزمایشگاه الزامی است. تأخیر در شناسایی یا عدم گزارش رویدادها باعث انتشار ویروس سرخک در جامعه و عدم کنترل آن می شود.

برای توزیع نهایی بیماران، مطالعه اپیدمیولوژیک کامل رویدادها، جستجوی کامل منبع عفونت و تهیه نمونه و سرولوژی برای تعیین ژنوتیپ ویروس مورد نیاز است.

واکسیناسیون تکمیلی با واکسن MR در اولویت اول اتباع غیرایرانی (خصوصاً تازه واردان) قرار دارد و ایمنی اتباع غیرایرانی را در کشور تضمین می کند.

انبارهای کافی سوزن MR یا MMR برای پاسخ سریع در خروجی ها در همه دانشگاه ها موجود است.

مسافرانی که به افغانستان سفر می کنند تا با سرخک و علائم آن آشنا شوند و همچنین مطمئن شوند که واکسینه نشده اند. در صورت مشکوک بودن به سابقه واکسیناسیون، MR توصیه می شود.

دکتر کمال حیدری معاون وزیر بهداشت

دکمه بازگشت به بالا