ورزشی

هاشمی ۳۱ هزار یورو از فدراسیون برداشت/ به مربی خارجی اعتقاد ندارم – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین ، مرتضی قربانی رئیس فدراسیون تیراندازی در نشست خبری در فدراسیون تیراندازی گفت: ورزش تیراندازی بسیار گسترده است، ۳۱ استان و دو منطقه آزاد و تعدادی باشگاه و همه داریم. از آنها فعال هستند. اما ما فقط در ورزشگاه آزادی و فدراسیون تیم های ملی متوقف نشدیم، تمام تلاشمان این بود که این ورزش جهانی شود. در مدت یک سال و نیمی که به عنوان سرپرست فدراسیون فعالیت می کردم 62 بار به هیئت های استانی سر زدم. با اداره مواد مخدر تفاهم نامه امضا کردیم و قرار شد در 2000 روستا مهمات توزیع شود. تاکنون برای 100 روستا فرصت پیدا کرده ایم و تعداد زیادی از جوانان جذب شده اند.

وی گفت: قبل از حضورم در این فدراسیون سه سال اهداف پروازی بسته بود اما از روزی که به این فدراسیون آمدم این رشته را فعال کردم به طوری که پس از 24 سال چهار مدال در این رشته کسب کردیم. امیدواریم استان ها در توسعه این حوزه کمک کنند.

رئیس فدراسیون تیراندازی تصریح کرد: در این مدت 15 رشته را به مسابقات مختلف اعزام کردیم و 24 مدال کسب کردیم. در حال حاضر تیم های تفنگ و تفنگ در اندونزی هستند و به زودی تیم های دیگر به کویت خواهند رفت. سنگینی فشار مالی در این مقطع بر دوش ما بود به همین دلیل مجبور شدیم از کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش کمک بگیریم. از زمانی که به فدراسیون آمدم حقوق پرسنل، ورزشکاران، مربیان و داوران را پرداخت کردیم و به کسی بدهکار نیستیم.

وی گفت: ورزشکاران را بیمه کردیم و مسابقات مختلفی برگزار کردیم. بعد از 5 سال مسابقات قهرمانی کشور را برگزار کردیم، تاثیر این مسابقات بر ورزشکاران مشهود بود و با مهربانی از آن استقبال شد. ما وظیفه مستقلی داریم که این ورزش را توسعه دهیم. در این راستا تجهیزاتی را از وزارت دفاع خریداری و به استان ها ارائه کردیم.

خوربانی تاکید کرد: یکی از مشکلات ما این است که مردم سلاح هایی دارند که نامشان مشخص نیست و سلاح های شکاری زیادی در دست دارند که هدفشان مشخص نیست و معلوم نیست این تجهیزات از کجا تهیه می شود. باید توسط دولت حل شود.

رئیس فدراسیون تیراندازی گفت: برای این منظور سلاح های بدون نام و نشان ساماندهی شده و آسیبی به محیط زیست نمی زند. این سلاح ها باید با مجوز داده شود و اگر به فدراسیون داده شود، ابزار را به آنها می دهیم. روز اولی که به فدراسیون آمدم 4 میلیارد تومان مهمات بدهکار بودیم.

وی گفت: از صنعت مهمات و وزارت دفاع تشکر می کنم که به ارتقای کیفیت مهمات استاندارد کمک کردند. اگر یک اسلحه شکاری زیر مجموعه ما بیفتد، مهمات کافی تهیه می کنیم. برای خرید برخی از سلاح ها مانند لباس، اسلحه و مهمات باید از خارج بخریم، این کار خوبی نیست، اما این توانایی را داریم که به مردم مهمات بدهیم.

وی گفت: عده ای به من می گویند مربی خارجی بگیر اما من این را باور ندارم چون توانایی مربیان داخلی کمتر از مربیان خارجی نیست. چگونه بچه ها در زمان جنگ می جنگیدند و ما بهترین فرماندهان را در آن زمان داشتیم. این افراد کجا تقویت شدند؟ علاوه بر این ، آیا این اتفاق در خط مقدم رخ داده است؟ اکنون دیگر آتش و جنگ وجود ندارد. ما باید برای تجهیزات خود اقدامات بزرگی انجام دهیم.

رئیس فدراسیون تیراندازی در ادامه گلایه رئیس سابق فدراسیون تیراندازی و مطالبات وی از این فدراسیون گفت: هاشمی از سال 86 تا 95 سرپرست فدراسیون بود. وزارت راه، وزارت کشور و… اما با این وجود از جایی حقوق، دستمزد و بلیط سفر دریافت نکرده است. ما در اول مارس 1401 به هند فرستاده شدیم. زمانی که ویزا و شرایط فراهم شد، هاشمی 31 هزار یورو درخواست کرد. چرا او به موقع پرداخت نکرد؟ امروز که این همه مشکل و بدهی داریم شبت قبول است. ما به دستور وزارتخانه و هیات مدیره این کار را انجام دادیم، اما حالا چرا باید درخواست کنیم؟

وی گفت: محموله به هند انجام نشده و هاشمی 31 هزار یورو دریافت کرده است. وقتی او به هانگژو فرستاده شد، از اداره کار تصمیم گرفت و حساب های ما را بست. ما باید حقوق و دستمزدهایی را می دادیم که نمی توانستیم پرداخت کنیم. اندونزی قبلا حساب باز کرده بود، اما پس از 20 روز دادگاه تجدید نظر کرد و حساب ها را دوباره بست. امروز حقوق کارمندان را نداده ام. شنیدم هاشمی گفته اگر پول بخواهند می دهم. آیا ما ارزش خود را نداریم؟ همین الان به دستور حساب ما بسته شد، ورزشکاران را به اندونزی فرستادم. سه شب دیگر به کویت می فرستیم.

گفت: چرا این خواسته های او پیش ما نبود؟ ما از اهداف خود کوتاه نمی آییم اما هاشمی باید ببیند که حق دارد این مطالبات را مطرح کند. هاشمی بدون اجازه در باکو به کنار تیرانداز رفت و این موضوع به همایش ورزشکاران لطمه زد. آقای هاشمی قوانین فدراسیون را نمی دانید؟ با چه مجوزی به ورزشگاه رفتید؟ من هرگز به مسابقات ورزشی در هانگژو نرفتم. امیدوارم هاشمی این کار را با نیت خیر انجام داده باشد. چون حقوق کارمندان را ندادم عصبانی هستم چرا برای اعزام ورزشکاران باید یورو و دلار وام بگیریم. آیا نمی توانیم از این بازی که 190 مدال دارد حمایت کنیم؟ ما را به عنوان والیبال و سایر رشته های مدال آور تصور نکنید.

قربانی تاکید کرد: چه کسی باید مشکلات را حل کند؟ ما حتی در زمان جنگ هم موفق شدیم. همه باید در توسعه این ورزش دینی که مستحب است سهیم باشند. ما 54 فدراسیون دیگر داریم اما به کدام یک از آنها مستحب می گویند؟ همه مردم و مسئولان باید به پیشرفت این ورزش کمک کنند. ما نمی توانیم بعد از چین، هند و کره دوم باشیم. برای اینکه بتوانیم بجنگیم باید امکانات مدرن داشته باشیم.

رئیس فدراسیون تیراندازی در پاسخ به این سوال که در دوران هاشمی چه کسانی این درخواست ها را از وزارت ورزش درخواست کردند، گفت: دنبال وزیر رفتیم و گفتم پول نداریم و وظیفه ما نیست. خانه شیرین خانه مدارک را تحویل دادیم و پذیرفتیم هزینه سفر او را بپردازیم. این توافق در زمان آقای سجادی انجام شد. هاشمی تاکنون 22 سفر خارجی داشته و دلیل آن مشخص نیست. از نظر حقوقی ما وابسته به نظر شورای اجرایی هستیم و دستور وزیر نیز اجابت مطالبات هاشمی بوده است. بحث این است که چرا زمان خود این هزینه را نمی طلبد.

وی گفت: هاشمی در ابتدا برای سال های 86 تا 95 زمانی که رئیس فدراسیون تیراندازی بود 31 هزار یورو درخواست کرد و از حساب فدراسیون خارج کرد. پس از این، هاشمی به اداره کار شکایت کرد و 3 میلیارد و 314 میلیون سال خود را طلب کرد و پس از استیناف بالاخره اداره کار این پول را از حساب فدراسیون خارج کرد. حساب فدراسیون نیز با 3 میلیارد و 314 میلیون تومان بسته شده است.

رئیس فدراسیون تیراندازی درباره بودجه فدراسیون گفت: کل بودجه تیراندازی 13 میلیارد بوده که 8 میلیارد آن را هاشمی درخواست کرده است. از این 8 میلیارد، 2 میلیارد آن مالیات در زمان نخست وزیری هاشمی بوده است. ابتدا 2 میلیارد و سپس 3 میلیارد درخواست کرد. ضمن اینکه قاضی 20 میلیارد به داوران و ورزشکاران وزارت دفاع بدهکار بود. در زمان محاکمه ما سه قبض مهمات داشتیم، پولی که برای مهمات داشتیم که فدراسیونی نشده بود و قرار بود تامین شود.

وی گفت: با وجود اینکه هاشمی اعتراف کرده بود که تقاضای وام ندارد، اما در زمان تصدی هاشمی وزیر جدید 3 میلیارد و 314 میلیون دلار درخواست کرده بود. ما از این پرونده صرف نظر نمی کنیم و از حق فدراسیون دفاع می کنیم. او می خواهد حقوق 7 ماه پرسنل من را بگیرد. در این حالت ، ما باید وام بگیریم.

وی در پاسخ به این سوال که از ابتدا باید این موضوع به اطلاع مردم می رسید، گفت: ما نمی خواستیم این موضوع به جنجال تبدیل شود و همچنان تلاش می کنیم این پول را برگردانیم. ممکن است به دوره بعدی فدراسیون برسد. تصمیم هیئت مدیره نیز قانونی است. ما همه تصمیمات را در هیات مدیره می گیریم و باید تحت فشار انجام می شد.

خوربانی گفت: هاشمی نباید حقوق و وام خود را از فدراسیون می گرفت، باید از جاهایی که فعالیت می کرد پول می گرفت. از نظر قانونی باید کاری کنیم. ما باید متوقف شویم. کارها را با همکاری وزارتخانه و کمیته پیگیری می کنیم. اگر بخواهیم بنشینیم و دست هایمان را روی هم بگذاریم، زمین می خوریم. ما برنامه داریم و برنامه را دنبال می کنیم. این پولی که از جیب فدراسیون رفته ما را دچار مشکل کرده و امیدواریم خود هاشمی هم آن پول را برگرداند.

رئیس فدراسیون تیراندازی درباره این سوال که در این شرایط اعزام ها چگونه انجام شد، گفت: بالاخره ما مهارت داریم. یکی از پدرها به ما پول داد و دلار خریدیم و قرض کردیم. تیراندازی یک رشته گران قیمت است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا به مربی خارجی اعتماد ندارید، گفت: اگر یک خارجی به جای شما سر کار بیاید، می تواند مثل شما کارش را انجام دهد؟ کی روش با این همه حقوقی که از فوتبال ایران گرفت چه کرد؟ بیشتر ورزشکاران ما می خواهند از خارجی ها یاد بگیرند. ما شرکای داخلی خوبی داریم و باید از آنها استفاده کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که قرارداد فدراسیون با وزارت دفاع روی کاغذ است، گفت: راوی این ماجرا مسلمان نیست. ما با وزارت دفاع دستوراتی داریم. هزار قطعه خریداری کردم. ما قرارداد داریم، مگر می شود بدون قرارداد کار کرد؟ ما پیش پرداختی به وزارت دفاع داده ایم و با آنها تماس گرفته ایم. ما همچنین از وزارت دفاع تشکر می کنیم. ما از زره پوش بازدید می کنیم و آن را آزمایش می کنیم. کارشناس را به اصفهان فرستادیم و کارشناس هم از فدراسیون می فرستیم. اسلحه ها را هم چک می کنیم تا مشکلی نداشته باشیم.

خوربانی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون با هاشمی صحبت نکرده است، گفت: من به او امید دارم و همیشه با او در ارتباط بودیم اما پس از تصمیم دادگاه این تماس ها قطع شد. آیا این جمله توهین به فدراسیون نبود؟!

گروه تحریریه مقالات ورزشی

نویسنده‌ی ورزشی با انگیزه‌ای برای به اشتراک گذاری آگاهی خود از دنیای ورزش. با استفاده از تحلیل‌های دقیق و روند داستان‌سازی شیوا، من سعی می‌کنم خوانندگان را در دنیای ورزشی همراهی کنم و آن‌ها را به سمت تجربه‌ی هیجان‌انگیز ورزش ببرم.
دکمه بازگشت به بالا