ترندهای کسب و کار

نکات مهم در انتخاب پرستار کودک در منزل

در انتخاب پرستار کودک به چه نکاتی بایستی توجه کنیم؟

خدمات پرستاری: امروزه یکی از مشغله های خانواده هایی که پدر و مادر هردو شاغل هستند نگهداری از فرزند کوچک است. برخی از خانواده ها به جای سپردن کودک به مهد کودک ترجیح می دهند تا برای او پرستاری در منزل استخدام کنند تا کمتر دچار نگرانی از مراقبت فرزندشان شوند.

کسب اطلاعات کامل درمورد نکات مربوط به انتخاب یک پرستار مناسب بسیار اهمیت دارد زیرا کودک ساعات بسیاری را در کنار پرستار خود می گذراند، بنابراین باید فهرستی از بایدها و نبایدها را از قبل تهیه کرده و در اختیار پرستار قرار داد. اگر شما نیز مجبور به استخدام پرستار برای کودک خود هستید در این بخش از خانواده پلاس با ما همراه باشید.

 نکات مهم و ضروری برای استخدام پرستار کودک

مصاحبه کردن با پرستار

پرستار کودک،بعد از آشنایی والدین با پرستاری که از طریق موسسات معتبر معرفی شده است بهتر است قبل از شروع کار با او مصاحبه کنند و انتظارات خود را به طور واضح و مشخص بیان کنند.

مثلا به پرستار بگویند که چه غذاهایی را باید در اختیار کودک قرار دهد، آیا نیاز به آشپزی پرستار برای کودک است؟ آیا باید پرستار کارهای آموزشی را بر عهده بگیرد؟ آیا پرستار اجازه بردن کودک خارج از منزل مثلا پارک را دارد؟

سن فرزند

یکی از مهمترین نکات برای استخدام پرستار سن کودک است. کودک در سنین کم به مراقبت های بیشتری نیازمند است، بنابراین پرستار باید از مهارت کافی جهت نگهداری و مراقبت از کودک برخوردار باشد.

به طور مثال، پرستارانی که خود دارای فرزند هستند گزینه های مناسب تری برای استخدام کودک شما هستند. استخدام پرستار برای کودکانی که کوچک بوده و هنوز قادر به صحبت کردن نیستند نسبت به کودکان بزرگتر که می توانند وقایع منزل را گزارش کنند به دقت و بررسی بیشتری نیاز دارد.

 ثبت شماره های ضروری

قبل از استخدام پرستار باید شماره تلفن خود و همسرتان به همراه اقوام نزدیک، دوست، همسایه و محل کار خود را در دفرچه تلفن بنویسید و آن را در دسترس قرار دهید تا پرستار در صورت نیاز با این شماره ها تماس بگیرد.

توجه به تحصیلات پرستار

مرتبط بودن تحصیلات پرستار با مراقبت از کودک بسیار مهم است، به طور مثال آن دسته از افرادی که در رشته های کودکیاری، روانشناسی کودک و … تحصیل کرده اند در اولویت هستند. اما تجربه پرستار در رابطه با نگهداری از کودک اهمیت بیشتری دارد.

پرستار نوزادان وظیفه نگهداری از نوزادان تازه متولد شده، نوزادان ناقص و زودرس را برعهده دارد، بنابراین برای پرستاری از نوزادانی با این شرایط، افراد متخصص و با تجربه را استخدام کنید.

 حذف برخی از وظایف پرستار

اگر فرزند شما بیمار است و نیاز به مراقبت های پزشکی دارد، برخی از مسئولیت های اضافی پرستار را حذف کنید تا پرستار وقت و توجه بیشتری را برای کودک صرف کند.

نصب دوربین مداربسته

اگر کودک خردسال شما هنوز قادر به صحبت کردن نیست بهتر است در صورت امکان مالی در برخی نقاط منزل دوربین مداربسته نصب کنید و پرستار را از وجود این دوربین ها آگاه کنید تا او بداند که عملکردش توسط والدین کودک کنترل می شود.

همچنین می توانید از همسایه خود نیز بخواهید تا در صورت شنیدن سر و صدای عجیب، یا گریه ممتد کودک با شما تماس گرفته و سپس به منزل تان مراجعه کند.

به پرستار بچه این نکته را حتما گوشزد کنید که هنگام بروز سانحه، پیش از هر چیز، کمک بخواهد و تنها بعد از آن، موضوع را به شما اطلاع دهد، به او این اطمینان را بدهید که حتی اگر بی مورد هم در خواست کمک کرد، هیچ مشکلی پیش نمی آید و بهتر از این است که بی جهت خطر کند و اقدامی انجام ندهد.

 در اختیار گذاشتن اطلاعات پزشکی کودک به پرستار

اطلاعات لازم در مورد بیمه درمانی را در محل مشخص قرار دهید تا اگر کودک نیز به درمان فوری پزشک داشت پرستار به راحتی بتواند از آن استفاده کند. همچنین در صورت سابقه بیماری یا حساسیت، پرونده پزشکی کودک را به آن پیوست کنید.

آگاه کردن پرستار از بیماری کودک

اگر فرزند شما مبتلا به بیماری است و از دارو در حال حاضر استفاده می کند باید پرستار را در جریان کامل قرار دهید و اندازه و زمان مصرف داروها را برای او مشخص نمائید. همچنین از پرستار بخواهید فهرستی از داروهایی که به کودک داده است را به همراه زمان و مقدار آنها را در پایان روز به شما اعلام کند.

آشنا بودن پرستار با روشهای کمک های اولیه یک مزیت است. در صورتی که پرستار هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارد او را با مقدمات این کار آشنا کنید. همچنین محل نگهداری از جعبه کمک های اولیه را به او نشان دهید. همچنین آدرس نزدیک ترین مرکز خدمات درمانی یا بیمارستان را در دفترچه تلفن منزل ثبت کنید.

همسو بودن رفتار والدین با پرستار

چنانچه در خانواده پلاس نمناک عنوان شده است نحوه رفتار پرستار با پدر و مادر کودک باید مناسب باشد. پرستار تقریبا 7 الی 8 ساعت از روز را به پرستاری از کودک می گذراند، به همین دلیل باید رفتار او با نظر والدین همسو باشد.

مثلا پدر و مادر از دادن شیرینی و تنقلات به کودک قبل از وعده اصلی غذا خودداری می کنند بنابراین پرستار باید از این موضوع آگاه باشد، همچنین روش های تشویق یا تنبیه کودک را بداند.

البته منظور از تنبیه، تنبیه بدنی یا فریاد کشیدن نیست بلکه روش تنبیهی است که پرستار با والدین کودک به توافق برسد. هر چه رفتار پرستار به روش تربیتی پدر و مادر نزدیک باشد، کودک در آینده کمتر دچار مشکلات می شود.

 آشنا کردن پرستار با منزل

پرستار را با تمام نقاط منزل آشنا کنید، کلید برق اضطراری را به او نشان دهید، طرز کار با کپسول آتش نشانی را به او یاد دهید، راه خروج اضطراری از منزل را به او نشان دهید، طرز کار با سیستم دزدگیر را به او یاد دهید اقدامات لازم برای محافظت از کودک و منزل در برابر دزد را توضیح دهید، نکات ایمنی برای حمام کردن کود ک را به او یادآوری کنید و اگر منتظر دریافت بسته ای هستید آن را به اطلاع پرستار برسانید.

آشنا کردن کودک با پرستار

بعد از استخدام پرستار، فرزند خود را بلافاصله با او تنها نگذارید، بلکه به کودکتان اجازه دهید تا به مرور با پرستار خود مانوس شود. این کار شاید تا چند هفته زمان برد. به طور مثال وقتی پرستار در خانه است ساعتی را با آنها بگذرانید و کم کم از جمع آنها جدا شوید تا کودک به تدریج به نبود شما عادت کند و هم پرستار با نکته هایی که شما در مورد کودک می گوئید بیشتر آشنا شود.

 درخواست کمک از دیگران

اگر بنابر دلایلی نیاز بود که شما یک شب بیرون از منزل باشید از اقوام نزدیک یا فرد مورد اعتماد خود بخواهید تا به منزل شما برود و بر کار پرستار نظارت داشته باشد.

درخواست از پرستار برای کارکردن به طور آزمایشی

از پرستاری که مورد تائید شما قرار گرفت بخواهید تا چند روز را به طور آزمایش با دریافت حقوق روزانه کار کند تا با نحوه برخورد او با فرزندتان آشنا شوید. با مشاهده عملکرد پرستار از نزدیک می توانید به او جهت ادامه کار اعتماد کنید.

آشنایی پرستار با تغذیه کودک

پرستار باید غذای کودک را سر ساعت تعیین شده از سوی شما بدهد و از دادن خوراکی های غیر مفید مانند پفک، ، و آب میوه های صنعتی خودداری کند.

 چگونه به پرستار کودک اعتماد کنیم؟

شاید برخی از خانواده ها با این سوال مواجه شوند که چگونه می توانند به فرد غریبه اعتماد کرده و کودک خود را به او بسپارند. مهمترین اقدام کمک گرفتن از افراد مورد اعتماد جهت معرفی پرستار است. همچنین می توانید از سابقه و پیشینه پرستار اطلاع پیدا کنید. در غیر اینصورت به مراکز معتبر رجوع کنید. البته توجه داشته باشید که برخی از موسسات معتبر نیستند

دکمه بازگشت به بالا