اجتماعی

مرزهای «شاخص کیفیت هوا» در نقاط مختلف جهان

«شاخص کیفیت هوا» (AQI) عاملی برای تعیین کیفیت هوای روزانه در شهرها و نقاط مختلف جهان است و نشان می‌دهد که هوا با در نظر گرفتن میزان آلاینده‌های مختلف روزانه چقدر تمیز یا کثیف است. . میزان آلودگی است.. بر سلامت عمومی افراد تأثیر دارد.

به گزارش شیمیشی، شاخص کیفیت هوا در جدول «سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا» (EPA) در چند سطح از صفر تا ۵۰۰ طبقه‌بندی شده است. به عنوان مثال، عدد 50 برای شاخص کیفیت هوا در این کشور نشان دهنده کیفیت هوای خوب است که بر سلامت انسان تأثیر منفی نمی گذارد. این در حالی است که شاخص کیفیت هوا که بیش از 300 است نشان دهنده شدت آلودگی و کیفیت هوا بسیار پایین و خطرناک است.

شاخص کیفیت هوا 100 به طور کلی با استاندارد ملی کیفیت هوا برای آلاینده ها در ایالات متحده مطابقت دارد. این مقدار سطحی است که توسط آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده برای حفاظت از سلامت عمومی تعیین می شود. اعداد شاخص کیفیت هوا زیر 100 به طور کلی رضایت بخش در نظر گرفته می شوند. اما زمانی که امتیاز کیفیت هوا بیش از 100 باشد، ابتدا کیفیت هوا برای گروه های حساس و خاص ضعیف و سپس با افزایش تعداد، کیفیت هوا برای همه گروه ها ضعیف در نظر گرفته می شود.

توزیع شاخص های کیفیت هوا در ایالات متحده

بر اساس وب سایت اطلاع رسانی آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، شاخص کیفیت هوا در ایالات متحده به شش دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

* شاخص کیفیت هوا از 0 تا 50 که “خوب” در نظر گرفته می شود. کیفیت هوا رضایت بخش در نظر گرفته می شود و آلودگی هوا خطر کمی برای سلامتی دارد یا هیچ خطری برای سلامتی ندارد.

* شاخص کیفیت هوا از 51 تا 100 که «متوسط» در نظر گرفته می شود. کیفیت هوا قابل قبول است. با این حال، ممکن است برای تعداد بسیار کمی از افراد یک نگرانی خفیف برای سلامتی باشد. به عنوان مثال، افرادی که به طور غیرعادی به ازن حساس هستند ممکن است برخی علائم تنفسی را تجربه کنند.

* شاخص 101 تا 150 که «بد برای گروه های حساس» محسوب می شود. بعید است که عموم مردم تحت تأثیر قرار گرفتن در معرض کیفیت هوا در این محدوده قرار گیرند و بیشتر افراد مبتلا به بیماری ریوی، افراد مسن و کودکان در معرض خطر هستند.

* شاخص 151 تا 200 “بیمار” در نظر گرفته می شود. همه افراد می توانند برخی از اثرات منفی مرتبط با سلامتی را تجربه کنند. با این حال، اعضای گروه های حساس ممکن است عوارض شدیدتری داشته باشند.

* شاخص 201 تا 300 “بسیار ضعیف” در نظر گرفته می شود. این یک هشدار بهداشتی است که ممکن است عواقب سلامتی جدی برای هر کسی داشته باشد.

* شاخص بزرگتر از 300 “خطرناک” در نظر گرفته می شود. این نشانگر باعث می شود که برای مواقع اضطراری هشدارهای بهداشتی صادر شود. کل جمعیت مردم این منطقه بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند.

طبقه بندی شاخص کیفیت هوا در اروپا برای ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون

* شاخصی بین 0 تا 10 “خوب” در نظر گرفته می شود.

* شاخصی بین 10 تا 20 “قابل قبول” تلقی می شود.

* شاخصی بین 20 تا 25 «متوسط» در نظر گرفته می شود.

* شاخصی بین 25 تا 50 «بد» محسوب می شود.

* شاخصی بین 50 تا 75 “بسیار بد” در نظر گرفته می شود.

* شاخصی بین 75 تا 800 “بسیار بد” در نظر گرفته می شود.

توزیع شاخص های کیفیت هوا در چین

توزیع شاخص کیفیت هوا در چین با آمریکا کمی متفاوت است و به شرح زیر است.

* شاخصی بین 0 تا 50 “خوب” در نظر گرفته می شود.

* شاخصی بین 51 تا 100 “خوب” در نظر گرفته می شود.

* شاخصی بین 101 تا 150 “کمی کثیف” در نظر گرفته می شود.

* شاخصی بین 151 تا 200 «نسبتاً آلوده» در نظر گرفته می شود.

* شاخصی بین 201 تا 300 “بسیار کثیف” در نظر گرفته می شود.

* شاخصی بین 301 تا 500 “به شدت آلوده” در نظر گرفته می شود.

مشکل آلودگی هوا در هند

آلودگی هوا در هند نیز مشکلی است که سالانه سلامت بسیاری از مردم را تحت تاثیر قرار می دهد و شاخص کیفیت هوا در برخی از شهرهای این کشور در زمان های مشخصی برای همه گروه ها ضعیف است. اخیراً زمانی که شاخص کیفیت هوا در دهلی نو، پایتخت این کشور به 400 رسید، یعنی در محدوده «خطرناک» بود، مدارس ابتدایی این منطقه تعطیل شدند. همچنین در سطح آموزش عالی دستور توقف فعالیت در فضای باز برای دانشجویان صادر شد.

لازم به ذکر است که توزیع شاخص کیفیت هوا در نقاط مختلف جهان با توجه به تکرار این مشکل در زمان های مختلف، شدت آن و اقدامات انجام شده برای کاهش آن متفاوت است. به عنوان مثال، در سال‌های گذشته که برخی از ایالت‌های آمریکا از جمله کالیفرنیا به دلیل آتش‌سوزی جنگل‌ها از مشکلات آلودگی هوا رنج می‌بردند، تصمیم به تعلیق فعالیت‌های مدارس توسط مسئولان مدارس هر ایالت و با مشورت مسئولان مدارس اتخاذ شد. محلی داده شده است مقامات بهداشتی.

همچنین در برخی موارد دستورالعمل‌های آموزشی شامل محدود کردن فعالیت‌های ورزشی در مدارس و عدم برگزاری فعالیت‌های آموزشی در فضای باز در زمانی که شاخص کیفیت هوا پایین است، می‌شود. با این حال، در اکثر نقاط جهان، شاخص کیفیت هوای بالای 150 “ناسالم برای همه گروه ها” در نظر گرفته می شود.

منابع: 1، 2، 3، 4

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا